Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-07, 09:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Προειδοποίηση του τουρκικού στρατού

Πολύ σκληρή ανακοίνωση που αναφέρεται στις επιθέσεις κύκλων, εναντίον του κοσμικού χαρακτήρα του Κράτους εξέδωσε αργά τη νύχτα το τουρκικό γενικό επιτελείο ενόπλων δυνάμεων, πράγμα που ερμηνεύεται ακόμη και ως σκληρή πολιτική παρέμβαση του στρατού.

Ο συγχρονισμός της ανακοίνωσης με την ψηφοφορία για την εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας, αλλά και το περιεχόμενο της, προκαλεί μεγάλη εντύπωση.

Στην ανακοίνωση γίνεται λόγος για μια σειρά από γεγονότα που σημειώθηκαν τις τελευταίες μέρες σε διάφορα σχολεία της Τουρκίας που συνιστούν, όπως αναφέρεται, επίθεση εναντίον του κοσμικού κράτους.

Τονίζεται επίσης ότι «σημαντικό μέρος των δραστηριοτήτων αυτών, έγινε με την άδεια ή τη γνώση των διοικητικών αρχών, γεγονός που μεγεθύνει τη σοβαρότητα της υπόθεσης».

Σύμφωνα με τους στρατιωτικούς, «είναι γεγονός, ότι οι δραστηριότητες αυτές, έρχονται σε αντίθεση με την αρχή περί ουσιαστικής και όχι μόνο στα λόγια, υιοθέτησης των αρχών του καθεστώτος, που ανέφερε ο αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων στις 12 Απριλίου, αλλά ταυτόχρονα, παραβιάζουν τα βασικά χαρακτηριστικά και τις αρχές του Συντάγματος».

Στην ανακοίνωση υπογραμμίζεται επίσης ότι «το πρόβλημα που προτάσσεται τις τελευταίες μέρες κατά τη διαδικασία εκλογής Προέδρου της Δημοκρατίας, εστιάζεται στη συζήτηση περί του κοσμικού καθεστώτος. Οι ένοπλες δυνάμεις, παρακολουθούν με ανησυχία την κατάσταση αυτή. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι ένοπλες δυνάμεις, είναι μέρος στη συζήτηση αυτή και απόλυτος υπερασπιστής του κοσμικού καθεστώτος. Επιπρόσθετα, οι ένοπλες δυνάμεις είναι ξεκάθαρα, εναντίον των συζητήσεων αυτών και αν χρειαστεί, θα δείξουν με τρόπο ξεκάθαρο, τη στάση και τη συμπεριφορά τους».

Η ανακοίνωση καταλήγει με τη διατύπωση ότι « όλοι όσοι αντιτίθενται στην αντίληψη «ευτυχής, όποιος λεει είμαι Τούρκος», του Ατατούρκ, είναι και θα παραμείνουν εχθροί της Τουρκίας.

Οι ένοπλες δυνάμεις διατηρούν την ακλόνητη αποφασιστικότητά τους να φέρουν σε πέρας στο έπακρο, τα καθήκοντα που τους έχουν δοθεί από το νόμο, για την υπεράσπιση των αρχών αυτών».

Η πολύ σκληρή αυτή ανακοίνωση που συμπίπτει χρονικά με τον πρώτο γύρο για την εκλογή του Αμπντουλάχ Γκιουλ ως Προέδρου της Δημοκρατίας, έχει προκαλέσει στην Τουρκία σχόλια της μορφής «παρέμβαση του στρατού».

Αυτό που πρέπει να αναμένεται με ενδιαφέρον είναι το αν η ανακοίνωση αυτή, θα επηρεάσει την απόφαση που πρόκειται να λάβει στις αρχές τις προσεχούς εβδομάδας, το Συνταγματικό Δικαστήριο, μετά την προσφυγή της αξιωματικής αντιπολίτευσης, του Ρεπουμπλικανικού Λαϊκού Κόμματος, για να κριθεί αντισυνταγματικός ο πρώτος γύρος των ψηφοφοριών.

Πηγή : ΑΠΕ / Ναυτεμπορική
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-07, 09:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανακοίνωση καταλήγει με τη διατύπωση ότι « όλοι όσοι αντιτίθενται στην αντίληψη «ευτυχής, όποιος λεει είμαι Τούρκος», του Ατατούρκ, είναι και θα παραμείνουν εχθροί της Τουρκίας.
Άντε τώρα ω ρε παληκάρια του διεθνισμού, να πάτε να τα βρείτε με ανθρώπους που πιστεύουν ακράδαντα, την πιο πάνω παράγραφο.

Το πολύ πολύ να σας συνωστίσουν σε καμιά γωνιά και να σας εφαρμόσουν τις αρχές του Οθωμανικού Δικαίου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-07, 12:57
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πολύ πολύ να σας συνωστίσουν σε καμιά γωνιά και να σας εφαρμόσουν τις αρχές του Οθωμανικού Δικαίου.
Πρίν διαβάσω το κείμενό σου, απλά βλέποντας τον τίτλο ήμουν 100% σίγουρος οτι θα περιείχε την γνωστή ειρωνία περί συνωστισμού ! Απο ότι βλέπω είναι ενα θαυμάσιο συνοδευτικό για κάθε σχόλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-07, 13:50
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το πολύ πολύ να κάνουν ένα πραξικοπηματάκι, να απομονωθούν από τον υπόλοιπο κόσμο και να φάνε και πόρτα από την Ε.Ε.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-07, 14:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρίν διαβάσω το κείμενό σου, απλά βλέποντας τον τίτλο ήμουν 100% σίγουρος οτι θα περιείχε την γνωστή ειρωνία περί συνωστισμού ! Απο ότι βλέπω είναι ενα θαυμάσιο συνοδευτικό για κάθε σχόλιο.
Ενοχλεί Ανδρέα μου; Μα γι αυτόν τον λόγο το βάζω :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-07, 15:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρίν διαβάσω το κείμενό σου, απλά βλέποντας τον τίτλο ήμουν 100% σίγουρος οτι θα περιείχε την γνωστή ειρωνία περί συνωστισμού ! Απο ότι βλέπω είναι ενα θαυμάσιο συνοδευτικό για κάθε σχόλιο.
Ε ναι, καιρός ο συνωστισμός να αποκτήσει κι άλλες σημασίες στο λεξικό Μπαμπινιώτη

Επί της ουσίας: ουδέν νεότερο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-07, 00:20
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενοχλεί Ανδρέα μου; Μα γι αυτόν τον λόγο το βάζω :-)
Δεν ενοχλεί , απλά υποτιμά όλους όσοι εκφράσαν μια διαφορετική απο την δική σου άποψη και γενικά την όλη μας κουβέντα πάνω στο θέμα αυτό. Και στην τελική με κάνει να μετανοιώνω που έχασα τον χρόνο μου για να γράψω τι σκέφτομαι πάνω σε αυτό όταν με κάθε αιτία και αφορμή πετιέται και ένα καρφί.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-07, 01:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρε Αντρικο, οταν διαφωνούμε με μια νοοτροπία και την εκφράζουμε, ναι, αναγκαστικά κάποιοι θα θιγούν... το οτι ο Στελιος έχει την Άκρο δε σημαίνει οτι πρέπει να ενοχλείται όποιος διαβάζει και γράφει εδώ μέσα, ούτε οτι δεν έχει δικαίωμα να γράφει σποντίτσες...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-07, 01:41
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Αντρικο, οταν διαφωνούμε με μια νοοτροπία και την εκφράζουμε, ναι, αναγκαστικά κάποιοι θα θιγούν... το οτι ο Στελιος έχει την Άκρο δε σημαίνει οτι πρέπει να ενοχλείται όποιος διαβάζει και γράφει εδώ μέσα, ούτε οτι δεν έχει δικαίωμα να γράφει σποντίτσες...
Παραβλέπω τι γλύκες σου που δεν ξέρω σε τι αποσκοπούν και απαντώ: Δεν θίγομαι με το γεγονός ότι κάποιος διαφωνεί μαζί μου. Αλλά εάν θέλουμε να κάνουμε κουβέντες τις προκοπής εδω μέσα οι ειρωνίες ας λείπουν. Κάναμε ολόκληρη συζητηση γεμίσαμε καμιά 20αριά σελίδες, τι νόημα έχουν τώρα οι σπόντες ; Αυτό που τον έχει πειράξει τον Χάμον είναι οτι κάποτε του ειχα πάρει και τα σώβρακα στη μονόπολη και ακομα να το ξεπεράσει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-07, 10:04
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στην τελική με κάνει να μετανοιώνω που έχασα τον χρόνο μου για να γράψω τι σκέφτομαι πάνω σε αυτό όταν με κάθε αιτία και αφορμή πετιέται και ένα καρφί.
Το ότι με κάθε αιτία και αφορμή το ίδιο το κράτος που εσύ προσπαθείς να δικαιολογήσεις έρχεται να αποδείξει το αντίθετο δεν σε κάνει να μετανοιώνεις;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-07, 12:02
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι με κάθε αιτία και αφορμή το ίδιο το κράτος που εσύ προσπαθείς να δικαιολογήσεις έρχεται να αποδείξει το αντίθετο δεν σε κάνει να μετανοιώνεις;
Το Τούρκικο κράτος δεν είναι μόνο οι υψηλόβαθμοι στρατιωτικοί του που κάνουν απειλιτικές δηλώσεις. Είναι και η κυβέρνησή του, το κοινοβούλιό του, ο λαός του, και οι δεσμοί του με διεθνή Σύμφωνα και συμφέροντα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-07, 12:13
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Τούρκικο κράτος δεν είναι μόνο οι υψηλόβαθμοι στρατιωτικοί του που κάνουν απειλιτικές δηλώσεις. Είναι και η κυβέρνησή του, το κοινοβούλιό του, ο λαός του, και οι δεσμοί του με διεθνή Σύμφωνα και συμφέροντα.
σωστα..μονο που οι υψηλοβαθμοι υπαγορευουν στην κυβερνηση και στο κοινοβουλιο την βουληση τους..ειτε εμμεσα ειτε αμμεσα..
και ενιοτε παρακολουθουν απο μακρυα με συγκαταβατικο χαμογελο...
(αφηστε το παιδι να εκτονωθει στυλ)
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα..μονο που οι υψηλοβαθμοι υπαγορευουν στην κυβερνηση και στο κοινοβουλιο την βουληση τους..ειτε εμμεσα ειτε αμμεσα..
και ενιοτε παρακολουθουν απο μακρυα με συγκαταβατικο χαμογελο...
(αφηστε το παιδι να εκτονωθει στυλ)
Συμφωνώ ότι υπάρχει ισχυρή επιρροή του Στρατού. Είναι όμως μία κατάσταση που φθείνει. Αργά μεν, αλλά προς κάποια πορεία δε. Άλλωστε τα τελευταία γεγονότα δεν δείχνουν πλήρη συμμερισμό απόψεων.

Και ακόμα και αν δεχτούμε ότι το στρατιωτικό παρακράτος κάνει κουμάντο στην Τουρκία, οι τριβές πλέον μεταφέρονται στο εσωτερικό της χώρας και όχι προς Δυσμάς. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τα προηγούμενα σχόλια προς τους "διεθνιστές"
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-07, 12:35
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Τούρκικο κράτος δεν είναι μόνο οι υψηλόβαθμοι στρατιωτικοί του που κάνουν απειλιτικές δηλώσεις. Είναι και η κυβέρνησή του, το κοινοβούλιό του, ο λαός του, και οι δεσμοί του με διεθνή Σύμφωνα και συμφέροντα.
Το θέμα είναι ποιός κάνει κουμάντο. Τώρα αν τον λένε Πρωθυπουργό ή Στρατηγό έχει σημασία; Μιλάμε για το καθεστώς που κυβερνά την χώρα. Πως άλλες χώρες έχουν προεδρευόμενη δημοκρατία, άλλοι βασιλευόμενη δημοκρατία, αυτοί έχουν στρατιωτική δημοκρατία(?).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-04-07, 12:37
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όμως μία κατάσταση που φθείνει. Αργά μεν, αλλά προς κάποια πορεία δε.
Ναι... Πράγματι αργά... Η πολιτική της Τουρκίας και οι ταινίες του Αγγελόπουλου...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.