Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-07, 14:40
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές φορές αυτές οι απλές πράξεις μπορούν να σώσουν την ζωή κάποιου συνανθρώπου μας. Απορώ γιατί να μην υπάρχει μάθημα που να αφορά στις πρώτες βοήθειες στα σχολεία.
Έχεις δίκιο, απόλυτο και αναμφισβήτητο! Τι να πούμε πάλι; Ότι είμαστε μακράν πίσω από τα βασικά;
Το ένιωσα το συναίσθημα όταν κάποια φορά, ως νοικοκυρά - στην κουζίνα πολλά γίνονται - σχεδόν διαπέρασα το χέρι μου με το μυτερό μαχαίρι του κρέατος. Αν δεν ήταν ο άντρας μου (που έχει μεγαλώσει σε άλλο κράτος, όπου εκεί ήτανε μάθημα!), δεν ξέρω πού θα ήταν το χέρι μου!
Σταθερό, δυνατό σφίξιμο, η παλάμη πάνω από το ύψος του αγκώνα για να μην αιματώνεται πολύ. Μόλις η ροή του αίματος σταμάτησε, σταθερό και καθαρό δέσιμο, αρκετά σφιχτό τις πρώτες ώρες.
Κινήσεις απλές, που φαντάζουνε εύκολες, αλλά θέλουν τη λίγη απαραίτητη ψυχραιμία όταν τις έχεις διδαχθεί από παιδί.
Καλή η ιδέα σου λοιπόν, δώσε μας τα φώτα σου.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-07, 19:03
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συγνώμη αλλά θεωρώ πως είναι επικίνδυνο να δίνουμε μαθήματα πρώτων βοηθειών μέσα από την acro, αν κάποιος θέλει και πραγματικά το ψάχνει υπάρχουν τα μαθήματα του ΕΕΣ ή του HPS group που είναι και πιστοποιημένα και με πρακτική.
Εγώ έχω πάρει πιστοποίηση από την American Academy of Orthopedic Surgeon & το American College of Emergency Physicians, με σεμινάρια πρώτων βοηθειών για το σπίτι, τον δρόμο, τροχαία, για παιδιά και έχω ολόκληρο σάκο με υλικά στο αμάξι για πολλές από αυτές τις περιπτώσεις.
Ενώ έχω πληρώσει για σεμινάρια σε 10 δασκάλους από το σχολείο της κόρης μου (στον χώρο του σχολείου ΣΚ) και νιώθω ποιο άνετος (σίγουρος).
Αν κάποιος θέλει πληροφορίες μπορώ να βοηθήσω.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 02-05-07 στις 20:52
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-07, 19:29
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μην τα βλεπεις σαν μαθηματα..δες τα σαν πληροφοριες και σαν ερεθισμα να παει κανεις και να κανει καποιο μαθημα σχετικο
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-07, 23:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να ξέρεις πώς να συμπεριφερθείς όταν βλέπεις κάποιον λιπόθυμο από το να κάνεις κάτι το οποίο είναι τελείως λάθος και να κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια.
Εξάλλου στατιστικά πόσοι από αυτούς που βρίσκονται σε ένα συμβάν μπορεί να έχουν πάρει πιστοποιημένα μαθήματα ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-07, 10:01
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλά θεωρώ πως είναι επικίνδυνο να δίνουμε μαθήματα πρώτων βοηθειών μέσα από την acro...
Καλά, δεν είπαμε πως θα μάθουμε πως να κάνουμε τραχυοτομή...
Αλλά κάποια βασικά πράγματα δεν είναι κακό να τα ξέρουμε.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-07, 10:29
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και το <<βασικό>> λάθος σκοτώνει εξ ίσου.
Γιαυτό για όποιον δεν ξέρει μία είναι η λύση τηλέφωνο στο 166, στο 100 και φωνάζω δυνατά βοήθεια αφού φροντίσω πριν απ' όλα να μην κινδυνεύω και εγώ ή άλλοι από κάτι αντίστοιχο Πχ αυτοκίνητα, ηλεκτροπληξία κτλ
Τις περισσότερες φορές ¨ΌΛΟΙ πιστεύουν πως κάποιος άλλος κάλεσε το ΕΚΑΒ και την αστυνομία και δεν το κάνει κάνεις.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 25-09-08 στις 17:53
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-07, 11:07
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ίδιο συμβαίνει και με την Πυροσβεστική. Κάλεσε εσύ και το πολύ πολύ να σου πούνε ότι έχουν ήδη ειδοποιηθεί.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-07, 12:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλά θεωρώ πως είναι επικίνδυνο να δίνουμε μαθήματα πρώτων βοηθειών μέσα από την acro, αν κάποιος θέλει και πραγματικά το ψάχνει υπάρχουν τα μαθήματα του ΕΕΣ ή του HPS group που είναι και πιστοποιημένα και με πρακτική.
Θα διαφωνήσω ριζικά Ανδρέα μου.

Ότι γνώση έχει ο καθένας είναι χρήσιμη, δεν ξέρεις πότε, δεν ξέρεις που, δεν ξέρεις ποιος, αλλά μπορεί κάτι που άκουσες να σου φανεί χρήσιμο.

Θα σου αναφέρω δύο περιπτώσεις.

Στην μία το θύμα ήμουν εγώ. Βρισκόμουν στο κέντρο της Αθήνας και από περίεργες συνθήκες συγκίνησης, λιποθύμησα στο δρόμο. Ήταν δίπλα ένα φαρμακείο αποθήκη, αλλά ο φαρμακοποιός έλειπε και είχε εκεί ένα υπάλληλο.
Ο άνθρωπος που μετέφερε ζήτησε να μου πάρουν την πίεση, επίσης με έψαξαν και βρήκαν στο πορτοφόλι μου τις οδηγίες σε περίπτωση εμφράγματος (που πάντα κουβαλάω μαζί μου μαζί με ένα αυτοκόλλητο νιτρογλυκερίνης).
Τελικά βρήκαν ότι η πίεση μου ήταν πολύ χαμηλή και πετάγεται ο άνθρωπος και λέει να του δώσουμε αλάτι.
Όντως δεν ξέρω που το βρήκαν αλλά μου άνοιξαν το στόμα και μου έριξαν μέσα λίγο αλάτι.

Αυτό με συνέφερε. Μου εξήγησε ότι το είχε ακούσει στην τηλεόραση και μου το ... εφάρμοσε :-)

Μια άλλη φορά εγώ ήμουν ο θεραπευτής. Πριν δύο χρόνια συγγενικό μου πρόσωπο που πάσχει από ζαχαρώδη διαβήτη, έπαθε λιποθυμία και δεν αντιδρούσε. Ήμουν μόνος στο σπίτι με την οικιακή της βοηθό, πρώτα ειδοποίησα το ΕΚΑΒ και αμέσως μετά της έκανα τεστ ζαχάρου και είδα προς έκπληξη μου ότι ήταν στο 0.24. (Φυσιολογικό 0,80-1,20). Ήταν υπογλυκαιμικό επεισόδιο που μπορούσε να επιφέρει ακόμα και τον θάνατο.
Με φόβο να μου πνιγεί, έβαλα ζάχαρη με νερό το ανακάτεψε και με ενα κουταλάκι, της έδινα λίγο λίγο. Σε πέντε λεπτά ξαναμετράω το ζάχαρο και είχε πάει στο 0,35.

Την μεταφέραμε στο Λαϊκό Νοσοκομείο και μετά και από μία ένεση γλυκαντική, συνήλθε. Οι γιατροί μου είπαν ότι αν είχε κατέβει στο 0,20, η κατάσταση θα ήταν μη αναστρέψιμη.

Αυτό το είχα διαβάσει σε ένα μυθιστόρημα, αν και λίγο πολύ το είχα ξανακούσει.

Ηθικό δίδαγμα αγαπητέ Ανδρέα είναι, ότι κάθε τι που ξέρει κανείς καλό είναι. Φτάνει να μην κάνει τον γιατρό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-07, 12:45
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
... και αμέσως μετά της έκανα τεστ ζαχάρου και είδα προς έκπληξη μου ότι ήταν στο 0.24. (Φυσιολογικό 0,80-1,20). Ήταν υπογλυκαιμικό επεισόδιο που μπορούσε να επιφέρει ακόμα και τον θάνατο.
Όπως πολύ σωστά είπε ο Στέλιος, αν δούμε κάτι τέτοιο και ξέρουμε ότι είναι από ζάχαρο πρέπει πρώτα να δούμε πόσο ζάχαρο έχει ο ασθενής και μετά να πράξουμε. Το υπογλυκαιμικό σόκ δεν διαφέρει από το υπεργλυκαιμικό. Και τα δύο φέρνουν λιποθυμία και εφύδρωση.
Επείσης απαγορεύονται πράγματα που μπορεί να πνίξουν τον ασθενή. Αραιωμένη ζάχαρη σε νερό είναι καλό. Σοκολάτες, σκέτη ζάχαρη, γλυκά, απαγορεύονται γιατί απλά θα πνίξουν τον ασθενή που έχει λιποθυμήσει και φυσικά δεν μπορεί να καταπιεί.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-07, 13:41
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά βρήκαν ότι η πίεση μου ήταν πολύ χαμηλή και πετάγεται ο άνθρωπος και λέει να του δώσουμε αλάτι.
Όντως δεν ξέρω που το βρήκαν αλλά μου άνοιξαν το στόμα και μου έριξαν μέσα λίγο αλάτι.

Αυτό με συνέφερε. Μου εξήγησε ότι το είχε ακούσει στην τηλεόραση και μου το ... εφάρμοσε :-)
Χμ, νομίζω ότι το αλάτι ανεβάζει την πίεση αλλά μακροπρόθεσμα και όχι άμεσα όπως στην περίπτωσή σου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-05-07, 11:01
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δάγκωμα φιδιού

Το μοναδικό δηλητηριώδες είδος φιδιού στην Ελλάδα είναι η έχιδνα ή οχιά.


εχω ακουσει οτι εχουμε αλλο ενα ονοματι σαιτα..
και αυτο παλι οπως εχω ακουσει εχει την κακη συνηθεια να πεταγεται σαν σαιτα εξου και το ονομα και να δαγκωνει στο προσωπο.
αλλα επειδη ακουσα αυτη την ιστορια οταν ειμουν παιδι (ναι μου ειχε συμβει και αυτο) την αναφερω απλα χωρις να ξερω καν αν αληθευει
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 04-05-07 στις 21:12
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-05-07, 11:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ακουσει οτι εχουμε αλλο ενα φίδι ονοματι σαιτα..
και αυτο παλι οπως εχω ακουσει εχει την κακη συνηθεια να πεταγεται σαν σαιτα εξου και το ονομα και να δαγκωνει στο προσωπο.
αλλα επειδη ακουσα αυτη την ιστορια οταν ειμουν παιδι (ναι μου ειχε συμβει και αυτο) την αναφερω απλα χωρις να ξερω καν αν αληθευει
από ότι λέει εδώ δεν είναι δηλητηριώδες
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 04-05-07 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-05-07, 11:21
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
βασικα δεν εχω ιδεα..τοτε που μου το ειχαν διηγηθει ειχαν πει ακομα (αυτο το θυμηθηκα μετα) οτι σε μια κοιλαδα μακεδονια μερια γεματη σαιτες αν κατεβαινε προβατο ο τσοπανης δεν πηγαινε να το μαζεψει απο τον φοβο του φιδιου αυτου.
αλλα αμα λες οτι δεν ειναι δηλητηριωδες μαλλον προσπαθουσαν να με εντυπωσιασουν με ιστοριες για αγριους
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 04-05-07 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-05-07, 12:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κάνουμε καμία περίδεση ή δένουμε το άκρο χωρίς υπερβολική πίεση 10 εκατοστά πάνω από το σημείο του δαγκώματος. Το δηλητήριο κινείται μέσω της λεμφικής κυρίως κυκλοφορίας και η περίδεση, ειδικά αν είναι και ίσχαιμη (δηλαδή με συνοδή απόφραξη των αρτηριών), μπορεί να προκαλέσει μεγάλη ζημιά.
Η εικόνα που είχα σχηματίσει εγώ, είναι να δέσει το χέρι ή το πόδι όσο πιο σφιχτα μπορείς για να μην περάσει το δηλητήριο...

Επίσης κυκλοφορούν κάποιες βεντούζες κάνουν αναρόφηση δηλητηρίου από τσιμπήματα εντόμων, άραγε αυτό κάνει κάτι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-05-07, 13:17
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα δεν εχω ιδεα..τοτε που μου το ειχαν διηγηθει ειχαν πει ακομα (αυτο το θυμηθηκα μετα) οτι σε μια κοιλαδα μακεδονια μερια γεματη σαιτες αν κατεβαινε προβατο ο τσοπανης δεν πηγαινε να το μαζεψει απο τον φοβο του φιδιου αυτου.
αλλα αμα λες οτι δεν ειναι δηλητηριωδες μαλλον προσπαθουσαν να με εντυπωσιασουν με ιστοριες για αγριους
Καλά... σε όλους μας τα ίδια λέγανε; Κι εγώ τις άκουγα αυτές τις ιστορίες. Σαίτα ή νερόφιδο. Δεν θυμάμαι αν είναι το ίδιο ή διαφορετικό, καλού κακού πάντως τα έτρεμα και τα δύο αν και δεν τα έχω συναντήσει ποτέ!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.