Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-12, 02:42
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
Η ζωή με ή χωρίς το Internet

Υπαρχουν ατομα που συνεχεια ανανεωνουν το προφιλ τους στο facebook, συνεχεια τουιταρουν, συνεχεια ποσταρουν στο μπλογκ τους, συνεχεια ειναι στο msn. Ο Αλεξανδρος σιγουρα δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια. Μπαινει εξαιρετικα σπανια στο facebook και στο msn. Σημερα μετα απο μηνες μπηκε και ιδου η "συνομιλια" μας :

geia sou!

γειαα!
τι κανεις τετοια ωρα ξυπνιος??
πεφτω για υπνο, καληνυχταα!!

Θα ηθελα να μιλαμε περισσοτερο, αλλα ατομα σαν τον Αλεξανδρο με ηρεμουν κατα καποιο τροπο. Μεσα στο ιντερνετικο χαος τετοια ατομα ειναι ανακουφιση. Με προβληματιζει ιδιαιτερα το ζητημα "η ζωη με ιντερνετ" και η "ζωη εκτος ιντερνετ". Καμια φορα σκεφτομαι ποσο πιο ωραια ηταν στα 90's. Ηταν πιο απλα τα πραγματα. Τηλεφωνο, sms αντε και e-mail. Απο την αλλη σκεφτομαι ποσο εχει βοηθησει τη ζωη μας αυτη η επανασταση του ιντερνετ. Μεγαλο θεμα. Δε θα το αναλυσω τωρα.

Αλλα ειναι παραξενη εποχη, δε νομιζετε; Αλλα εχει πολυ ενδιαφερον.

Καμια φορα οταν κλεινω τον υπολογιστη, νιωθω σα να κλεινω ενα κουτι που κανει πολυ φασαρια και ηρεμω. Παιρνω το περιοδικο μου, βλεπω τηλεοραση και ειναι πιο ηρεμη κατασταση. Μετα ομως θελω να μπω ξανα στον κοσμο του ιντερνετ. Δεν ειναι εξαρτηση. Ειναι συνηθεια. Ειναι τροπος ζωης. Σκεφτομουν για μια βδομαδα να κανω αποχη. Δυσκολο πολυ.

Whatever...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 29-03-12 στις 12:41 Αιτία: Αλλαγή τίτλου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-12, 04:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν και εχω ψυχαναγκασμους, δεν εχω μπει στην ψυχαναγκαστικη, βιομηχανοποιημενη φιλοσοφια των social networks. Παροτι εχω δοκιμασει λιγο απολα, μου ειναι πολυ δυσκολο ναμπω στο τριπακι τους. Παντως οταν ειμαι σε αμηχανια η εχω αγχος, θελω οπωσδηποτε να 'ενημερωθω' και να διασπαω καπου την προσοχη μου. Οταν δουλευω στον υπολογιστη θελω οπωσδηποτε να μου μιλανε. Το να δουλευω χωρις ιντερνετ ειναι σαν να δουλευω χωρις παραθυρο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-03-12 στις 04:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-12, 02:28
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
Παντως οταν ειμαι σε αμηχανια η εχω αγχος, θελω οπωσδηποτε να 'ενημερωθω' και να διασπαω καπου την προσοχη μου. Οταν δουλευω στον υπολογιστη θελω οπωσδηποτε να μου μιλανε.
Δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-12, 02:30
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
δεν εχω μπει στην ψυχαναγκαστικη, βιομηχανοποιημενη φιλοσοφια των social networks.
Εξηγησε μου τη σκεψη σου.

Εσυ εκτος απο το φορουμ αυτο που αλλου μπαινεις;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-12, 03:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παντως οταν ειμαι σε αμηχανια η εχω αγχος, θελω οπωσδηποτε να 'ενημερωθω' και να διασπαω καπου την προσοχη μου. Οταν δουλευω στον υπολογιστη θελω οπωσδηποτε να μου μιλανε.
Εννοω οτι οταν σπουδαζα, εγραφα εργασιες ή δουλευα στο πισι, ηθελα οπωσδηποτε να ξερω οτι εχω "παρεα" καποιον ονλαιν. Και καθε τοσο, αντανακλαστικα, αντι να αναψω πχ τσιγαρο (δεν καπνιζω), ηθελα να βλεπω αν εχω καποιο καινουργιο mail ή αν ενημερωθηκαν τα rss μου για να διαβασω κατι καινουργιο, πριν συνεχισω τη δουλεια μου.

Ναι, βασικα ετσι με διακοπες μπορω να δουλεψω. Το ξερω οτι ειναι αντιπαραγωγικο, αλλα αν μου αφαιρεσεις το ιντερνετ, η γενικως αν μου αφαιρεσεις την ανθρωπινη επαφη εν ωρα εργασιας, μου ειναι αδυνατο να συγκεντρωθω για πολλη ωρα πανω σε κατι

ψυχαναγκαστικη, βιομηχανοποιημενη φιλοσοφια των social networks.
Τα social networks ειναι καινουργιο φρουτο. Μπορει κατα βαση να ειναι αθωα, αλλα ειναι και επιχειρησεις, και θελουν να γινουν ελκυστικα σε σενα και να ασχολεισαι μαζι τους. Σε καποιες περιπτωσεις το facebook γινεται χομπυ και ακομα και lifestyle. Καταλαβαινω βεβαια πως το facebook δεν ειναι αυτοσκοπος: αξονας σε ολα ειναι οι ανθρωποι και οι φιλοι σου.

Ομως ξερω οτι πολλοι, αν οχι ολοι μας, σε σημεια ξεφευγουμε απο τα ορια. Καποιοι πχ θελουν να μαζευουν μεγαλο αριθμο απο "φιλους" λες και ειναι τροπαια, χωρις να ενδιαφερονται να μιλησουν μαζι τους. Πολλοι τραβανε φωτογραφιες απο τις διακοπες με κυρια σκεψη να τις ανεβασουν με το τσουβαλι και να τις δουν οι αλλοι. Αλλος παει καπου ή κανει κατι και πρωτο του μελημα ειναι ποτε θα γυρισει για να το γραψει στο twitter του. Ακομα και τα παιχνιδια του fb ειναι ψυχαναγκαστικα, και εχουν την εννοια του "μαζεψε πόντους" και του "ανέβα λίγο ακόμα" χωρις τελος.

Σε τετοιες καταστασεις το social network χανει το νοημα του και αποκτα αρνητικη εννοια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 21-03-12 στις 03:37
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-12, 09:44
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από anisixos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ εκτος απο το φορουμ αυτο που αλλου μπαινεις;
Eνω εσύ έχεις πάρει το μισό διαδίκτυο σβάρνα κάνοντας copy paste σωστά; ^_^

εκτός απο το επικό blog σου (και την acrobase φυσικά), ξέρουμε ότι μπαίνεις και στα:
α) rocking.gr στο οποίο έγινες banned για δεύτερη φορά
β) forums.gr
γ)e-steki.gr,
δ)musicheaven.gr
και δεν θυμάμαι και εγώ που αλλού..

Πολυάσχολος.

Φυσικά απάντηση σε ποστ δεν νομίζω να χεις δώσει ποτέ, εκτός φυσικά των δικών σου ποστ (δεν υπάρχει συμμετοχή δηλαδή). Είναι και ο λόγος που σε σούταραν για δεύτερη φορά απο το rocking.gr (ω ναι εκεί εφαρμόστηκε το "καταστατικό" όπως έπρεπε)

Κατα τα άλλα, η πλάκα έχει πως στα άλλα fora, κάθονται και απαντάνε..."σοβαρά" στα θέματα σου λες και δεν έχουν πάρει πρέφα!

Εν μέρη πάντως λυπήθηκα που σε μπάναραν απο το rocking..λιώναμε στο γέλιο..


Πάντως για το συγκεκριμένο θέμα του anisixou (αφού δεν βλεπω μεγάλη κίνηση στο παρόν thread ^_^), μπορείτε να πληροφορηθείτε και απο τα εξής fora (ω ναι είναι ένα απλό copy paste απο το blog του...μα πως το καταλάβατε; )

α)http://www.forums.gr/showthread.php?...C5%D1%CD%C5%D4

β)http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=99190


^_^

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 21-03-12 στις 09:50
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-12, 01:27
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
Gildor συμφωνω με οσα λες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-12, 01:34
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
dimitrie83 μακαρι ρε φιλε να ειχα το χρονο να κανω ξεχωριστα ποστ για τα φορουμ και να συμμετεχω και σε αλλες συζητησεις και ποστ. Πραγματικα θα το ηθελα αλλα απλα δεν προλαβαινω. Φταιει οτι εχω και μπλογκ και twitter και facebook και ειναι λογικο να μην τα προλαβαινω ολα. Καλο θα ηταν να κοψω κατι, πχ να διαβαζω μονο μπλογκ ή φορουμ αλλα σε αυτη τη φαση δε μπορω να διαλεξω. Αλλα στο μελλον θα συμμετεχω και στις αλλες συζητησεις των φορουμ. Η αληθεια ειναι οτι παλιοτερα ετρωγα πολυ ωρα με σαιτ τυπου zoo.gr κανωντας ασκοπο τσατ και ετρωγα πολυ ωρα εκει αλλα τα εχω κοψει αυτα. Πολυ εθιστικο το zoo.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-12, 01:36
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
Επισης, παροτι μου αρεσει πολυ το ιντερνετ, δεν θελω και δε μπορω να ειμαι συνεχεια για ωρες στον υπολογιστη. Εχω αναγκη να βγω και μια βολτα. Επισης, θα ηθελα να εχω παρεα να διαβαζουμε μαζι ποστ απο φορουμ. Βαριεμαι να διαβαζω συνεχεια μονος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-12, 01:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από anisixos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης, παροτι μου αρεσει πολυ το ιντερνετ, δεν θελω και δε μπορω να ειμαι συνεχεια για ωρες στον υπολογιστη. Εχω αναγκη να βγω και μια βολτα. Επισης, θα ηθελα να εχω παρεα να διαβαζουμε μαζι ποστ απο φορουμ. Βαριεμαι να διαβαζω συνεχεια μονος.
Θα σου πρότεινα να κάνεις πολύ μεγάλες βόλτες...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-12, 03:24
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
Γιατι το λες αυτο εσυ ωστοσο;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-03-12, 03:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
γιατι τις χρειαζεσαι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
vviola (22-03-12)
  #13  
Παλιά 26-03-12, 22:13
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
Μα πηγαινω συχνα βολτες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-03-12, 16:53
dipinwolf Ο χρήστης dipinwolf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-06-12 12:55
Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι να χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο για ότι μπορεί να μας προσφέρει κάποια πραγματική προστιθέμενη αξία χωρίς να δίνουμε απλόχερα πολλά στοιχεία για τον εαυτό μας.

Το διαδίκτυο και λόγω του ανταγωνισμού των εταιρειών μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να μας δίνει πρόσβαση σε φθηνότερα προϊόντα και υπηρεσίες. Μπορούμε να έχουμε ενημέρωση από διάφορες πηγές ώστε να έχουμε πιο σφαιρική άποψη και να αποφεύγουμε τον δογματισμό και την προπαγάνδα των ΜΜΕ.

Από κει και πέρα είναι ωραία να μπορείς να βγεις για μια βόλτα με τα πόδια και να χαρείς το απίστευτο τοπίο που λέγεται Ελλάδα. Είναι κρίμα που πολλοί νέοι ξημεροβραδιάζονται ασχολούμενοι με παιχνίδια και άλλα διαδικτυακά τερτίπια που μόνο σκοπό έχουν να πλουτίσουν κάποιες εταιρείες με αέρα κοπανιστό.

Βέβαια, και οι εταιρείες αυτές έχουν επενδύσει χρήματα και εργατοώρες σε αυτά τα παιχνίδια και θεμιτό είναι να αποσκοπούν σε κέρδος. Μην ξεχνάμε ότι η ανάπτυξη έρχεται από το επιχειρήν.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dipinwolf για αυτό το μήνυμα:
CORSAIR (27-03-12)
  #15  
Παλιά 29-03-12, 12:04
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Δίνω συνέχεια στη συζήτηση ως έναυσμα το post του dipinwolof και όχι σκεπτόμενος ότι απαντάω σε θέμα του anisixou.


Αρχική Δημοσίευση από dipinwolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Από κει και πέρα είναι ωραία να μπορείς να βγεις για μια βόλτα με τα πόδια και να χαρείς το απίστευτο τοπίο που λέγεται Ελλάδα. Είναι κρίμα που πολλοί νέοι ξημεροβραδιάζονται ασχολούμενοι με παιχνίδια και άλλα διαδικτυακά τερτίπια που μόνο σκοπό έχουν να πλουτίσουν κάποιες εταιρείες με αέρα κοπανιστό.
Mια πολύ σωστή πρόταση που όμως δεν έχει "πέραση" στους εκάστοτε εθισμένους εξαιτίας της επαναλαμβανόμενης μονοκοπανιάς σε αυτούς! Δηλαδή το ακούνε τόσες πολλές φορές (απο μικρά παιδιά βασικά) με αποτέλεσμα να έχουν πάθει "ανοσία" και να μην ακούνε τίποτα και κανέναν, ακόμα και αν μια συμβουλή που δίνεται σε αυτούς είναι σωστή.

Έχω γνωρίσει άτομα που κυριολεκτικά θα σηκωθούν απο την καρέκλα μόνο για τουαλέτα (πολλές φορές ούτε για φαγητό γιατί τους το φέρνει η μαμά πάνω στο pc και τρώνε εκεί). Αν το σκεφτεί κανείς δεν νομίζω πως διαφέρουν ουσιαστικά απο έναν άρρωστο ή φυλακισμένο. Κυριολεκτικά δέσμιοι, ώρες ατελείωτες σε μια οθόνη κολλημένοι και να αδυνατούν να χαρούν λίγο τον όμορφο καιρό! Πιο θλιβερό το γεγονός οτι αυτά τα άτομα έχουν σχηματίσει την πεποίθηση πως "κανένας δεν με καταλαβαίνει" ή "ζω μια χαρά στο δικό μου κόσμο, είναι καλύτερος απο τον δικό σας" και άλλα τέτοια χαζά ρητά που ευδοκιμούν και στο fb ^_^

Kατα κανόνα τα άτομα αυτά νομίζω πως αποτελούνται απο μέτρια εξωτερική εμφάνιση και-κυρίως-διέπονται απο έναν άκρως αντικοινωνικό χαρακτήρα, μια φοβία όταν βρίσκονται με άλλους ανθρώπους ή στην τελική μια απλή αδυναμία συνύπαρξης με τρίτα άτομα. Έτσι το κενό αυτό που αφήνει η έλειψη ανθρώπινης επαφής-και που όλοι έχουμε ανάγκη φυσικά-έρχεται να αναπληρώσει το fb και το msn κάτι που δεν θεωρώ εξ ορισμού αρνητικό όχι όμως σε περίπτωση που υφίσταται αντικατάσταση των αληθινών ανθρωπίνων σχέσεων.

Το "δικαιολογητικό" που δίνω σε ανθρώπους που ζούν συνειδητά μια φυλακισμένη ζωή (δεν μπορείς να το πείς αλλιώς νομίζω) εξαιτίας του αντικοινωνικού τους χαρακτήρα, είναι πως κάποιες φορές δεν φταίνε οι ίδιοι αφού μη ξεχνάμε πως ο καθείς έχει και ένα δικό του χαρακτήρα.

Το χαρακτήρα βέβαια δύνασαι να τον αναπτύξεις. Δεν χρειάζεται να γίνεις η ψυχή της παράς. Το να είσαι η ψυχή της παρέας πρέπει να "το χεις" που λέμε. Αν δεν το χεις, αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Αλλά θαρρώ πως είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου να προσπαθήσει να αποκτήσει μια αληθινή ανθρώπινη επαφή με δική του πρωτοβουλία και να διατηρεί και μια εξω internet-ική ζωή.

Άλλωστε υπάρχουν τόσοι και τόσοι χαρακτήρες. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ταιριάζουμε με άλλους. Μη κοιτάς που οι άνθρωποι αυτοί έχουν δεθεί τόσο με τον κόσμο του internet που δεν θέλουν να φύγουν απο κει. Τραγικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 29-03-12 στις 13:15
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to dimitrios83 For This Useful Post:
Gildor (29-03-12), vviola (29-03-12)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.