Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-07, 21:58
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στυγερή Δολοφονία

Πηγή: NET-AΠΕ-Γαλλικό Πρακτορείο-Reuters

Αποτροπιασμό προκαλεί η βάρβαρη επίθεση σε εκδότες χριστιανικών βιβλίων στη Μαλάτεια της νοτιοανατολικής Τουρκίας, μια πόλη που θεωρείται άντρο φανατικών εθνικιστών. Οι δράστες έκοψαν το λαιμό τριών ανθρώπων. Ένα από τα θύματα ήταν Γερμανός πολίτης. Υπάρχει και ένας τραυματίας που έπεσε από το παράθυρο. Τα θύματα, όπως μεταδίδουν τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης, βρέθηκαν με δεμένα τα πόδια και τα χέρια. Ο συγκεκριμένος οίκος είχε κατ’ επανάληψη δεχθεί απειλές, κατά το παρελθόν, από ακραίους εθνικιστές. Η αστυνομία ανακοίνωσε ότι έχουν συλληφθεί τέσσερις ύποπτοι χωρίς ωστόσο να δοθούν πληροφορίες για την ταυτότητα τους. Είναι η τρίτη επίθεση μέσα σε λίγους μήνες με θρησκευτικά πιθανότατα κίνητρα με πιο πρόσφατη τη δολοφονία του Αρμενικής καταγωγής εκδότη Χράντ Ντίνκ που κατά σύμπτωση, καταγόταν από την Μαλάτεια.

Τα θύματα μετέφραζαν και τύπωναν στην τουρκική γλώσσα τη Βίβλο και το Ευαγγέλιο.

Ο γενικός διευθυντής του εκδοτικού οίκου είχε αποκαλύψει παλιότερα ότι τα θύματα δέχονταν απειλές από φανατικούς ισλαμιστές που αντιμετώπιζαν την εργασία τους ως απειλή για το Ισλάμ.

Η τουρκική αστυνομία συνέλαβε τέσσερα άτομα ύποπτους για εμπλοκή στη θρησκευτικού χαρακτήρα δολοφονική επίθεση.

Μάλιστα ο ένας που έπεσε από το παράθυρο και νοσηλεύεται βαριά τραυματισμένος, στο νοσοκομείο, θεωρείται ότι είναι μέλος της ομάδας των δολοφόνων καιοι αστυνομικοί πιστεύουν ότι είναι ο αρχηγός της ομάδας.

Οι αρχές στρέφουν τις υποψίες τους σε φανατικούς ισλαμιστές.

Ο τρόπος που έδρασε η ομάδα παραπέμπει στην τουρκική Χεζμπολάχ. Πρόκειται για μια οργάνωση φανατικών ισλαμιστών με παρελθόν σε φονικές επιθέσεις η οποία στοχεύει στη δημιουργία μουσουλμανικού θύλακα στη νοτιοανατολική Τουρκία

Ο σφαγιασμός των στελεχών του χριστιανικού εκδοτικού οίκου σημειώθηκε στη Μαλάτια πατρίδα του Μεχμέτ Αλί Ακσά, του ανθρώπου που το 1981 επιχείρησε να δολοφονήσει τον Πάπα Ιωάννη Παύλο το Δεύτερο.

Η πόλη θεωρείται κυψέλη του εθνικιστικού φανατισμού στην Τουρκία. Από αυτή καταγόταν ο προσφάτως δολοφονημένος αρμενικής καταγωγής δημοσιογράφος Χράντ Ντινκ.

Η δολοφονική επίθεση έρχεται σε στιγμή έντασης για τη γείτονα χώρα, καθώς η πανίσχυρη κοσμική ελίτ βρίσκεται σε αντιπαράθεση με το κυβερνών κόμμα για τις προεδρικές εκλογές του επόμενου για μήνα.

Κεμαλικοί και στρατός έχουν εκφραστεί αρνητικά σε μια πιθανή υποψηφιότητα του Ρετζίπ Ερντογάν, για τον προεδρικό θώκο.

Σήμερα τα μέλη της κεντρικής επιτροπής του κυβερνώντος κόμματος Δικαιοσύνης και Ανάπτυξης, σε μια και κεκλεισμένων των θυρών συνεδρίαση καλούνται να συμφωνήσουν αν θα προκρίνουν το όνομα του πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν ως διάδοχο του κεμαλιστή προέδρου Αχμέτ Νεζντετ Σεζέρ.

Η απόφαση της κεντρικής επιτροπής είναι δεσμευτική αλλά σύμφωνα με κορυφαία στελέχη των ισλαμιστών δεν αναμένεται να ανακοινωθεί άμεσα.

Πολιτική θέση των ισλαμιστών είναι η ανακοίνωση του υποψηφίου να γίνει λίγο πριν την εκπνοή της ημερομηνίας υποβολής υποψηφιοτήτων στις 25 Απριλίου.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-07, 23:53
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τωρα εχουμε 3 νεους μάρτυρες :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-07, 05:08
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απολαύστε εθνικισμό.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-07, 06:02
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
πως να το κανουμε..αυτος ο λαος εχει μακραν παραδοση....





στις εκτοπισεις...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.