Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Παιγνίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-11, 16:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
PBM 71 Monopoly

Καλώς ήρθατε στην Monopoly.

Το ταμπλό :



Οι παίκτες παίζουν με τη σειρά, αφού έχει αποφασισθεί με τυχαίο τρόπο ποιος θα παίξει πρώτος. Ένας τυπικός γύρος ξεκινάει με τη ρίψη του ζαριού και μετακινώντας το πιόνι με τη φορά των δεικτών του ρολογιού, όσες φορές λένε τα ζάρια. Εάν ο παίκτης βρεθεί σε κάρτα "Εντολής" , o οργανωτής κάνει κλήρωση για μία από τις 12 εντολές.

Εάν βρεθεί σε οικόπεδο χωρίς ιδιοκτήτη, είτε είναι οδός, σταθμός ή εταιρεία, μπορεί να το αγοράσει αντί του ποσού που αναγράφεται.

Εάν για κάποιο λόγο αρνηθεί να το αγοράσει, το οικόπεδο πλειστηριάζεται από την τράπεζα σε αυτόν που θα δώσει την υψηλότερη προσφορά.

Εάν το οικόπεδο έχει ιδιοκτήτη και δεν είναι υποθηκευμένο, ο παίκτης πρέπει να του πληρώσει ενοίκιο, οι τιμές του οποίου ποικίλλουν αναλόγως τη γειτονιά που βρίσκεται, είτε κατά πόσο είναι κτισμένη. Αν ο παίκτης έχει όλα τα οικόπεδα της περιοχής, το ενοίκιο οικοπέδου διπλασιάζεται.

Κατά τη διάρκεια του γύρου, επίσης, οι παίκτες μπορούν να αποφασίσουν εάν θα κτίσουν ή θα υποθηκεύσουν την ιδιοκτησία τους. Το κτίσιμο περιλαμβάνει την κατασκευή σπιτιού ή ξενοδοχείου με διαφορετική τιμή και ύψος ενοικίου για κάθε γειτονιά, όμως για να μπορέσει ένας παίκτης να χτίσει, θα πρέπει να έχει στην κατοχή του όλα τα οικόπεδα της γειτονιάς. Το κτίσιμο, επίσης, θα πρέπει να είναι ομοιόμορφο. Δηλαδή, δεν μπορεί να κτιστεί δεύτερο σπίτι σε ένα οικόπεδο, εάν τα υπόλοιπα οικόπεδα της γειτονιάς έχουν μόνο ένα.

Συνεργασίες δεν επιτρέπονται. Εάν η ιδιοκτησία πρόκειται να υποθηκευτεί, θα πρέπει να έχουν πουληθεί όλα τα κτίσματα. Το κάθε κτίσμα πωλείται στο μισό της αξίας.

Ο παίκτης παίρνει χρήματα από την τράπεζα για κάθε υποθηκευμένη ιδιοκτησία, τα οποία θα επιστρέψει με τόκο 10% για να τερματίσει την υποθήκη.

Μέχρι εδώ έχουμε τις κλασικές οδηγίες της Μονόπολης.

Από εδώ ξεκινάνε οι αναγκαστικές αλλαγές λόγω του PBM.

1. Για να μπούμε πιο γρήγορα στο παιγνίδι, προτείνω με κλήρωση να δοθεί σε όλους από μία μετοχή, καταβάλλοντας την αξία της. Θα προτείνετε δύο οικόπεδα και με κλήρωση θα επιλεγεί η πρώτη σας επιλογή. Πχ θα μου πείτε θέλω μία μετοχή από το κόκκινο οικόπεδο ή μία από το μπλε. Ανάλογα με το πόσοι θέλουν το κόκκινο οικόπεδο εγώ θα κάνω κληρώσεις.

2. Εντολές και αποφάσεις γίνονται όλες εντολές

3. Τα πρόστιμα που θα δίνετε στις θέσεις με τους δύο κουμπαράδες, θα παίρνει το 50% όποιος σταθεί στην θέση Parking πάνω αριστερά. Από τα χρήματα αυτά με πρόταση του τραπεζίτη, θα ενισχύουμε παίκτη που δεν έχει λεφτά, μετά από σύμφωνη γνώμη της απλής πλειοψηφίας των παικτών και σε ποσοστό 25% των χρημάτων.

4. Θα έχετε όλοι 2000€ στο ξεκίνημα σας και 200€ για κάθε πέρασμα σας από την αφετηρία.

5. Οι μεταπωλήσεις ξενοδοχείων ή σπιτιών απαγορεύεται. Θα μπορούν να γίνουν ανταλλαγές μετοχών, μόνο με σύμφωνη γνώμη του τραπεζίτη και πάντα με αντάλλαγμα μετοχής και κάποιων χρημάτων ανάλογα της αξίας. Αν κάποιος παίκτης θέλει να ανταλλάξει μετοχή με την οποία θα αποκτήσει την απόλυτη κυριαρχία ενός οικοπέδου ώστε να μπορεί να κτίσει, ο Τραπεζίτης θα επιβάλει αυστηρούς όρους ανταλλαγής με υψηλό κόστος.

6. Αν κάποιους από τους όρους θέλετε να τους συζητήσουμε, ευχαρίστως να το κάνουμε πριν την έναρξη του παιγνιδιού. Μετά την έναρξη αλλαγές θα γίνουν μόνο με την καθολική απόφαση όλων των παικτών συν του τραπεζίτη.

7. Αξία αποφυλάκισης ορίζεται στα 50€.

Αξία μετοχών σπιτιών και ξενοδοχείων :



Για όσους παίζουν για πρώτη φορά, ο τραπεζίτης θα είναι δίπλα τους για συμβουλές και οδηγίες. Σιγά σιγά θα προσαρμοστείτε στο παιγνίδι.

Περιμένω αιτήσεις συμμετοχής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-11, 17:02
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Περιμένω αιτήσεις συμμετοχής.
Μήπως θες να πάρουμε και πρωτόκολλο;;;

Παίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-11, 19:08
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 20:54
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Από εδώ ξεκινάνε οι αναγκαστικές αλλαγές λόγω του PBM.

1. Για να μπούμε πιο γρήγορα στο παιγνίδι, προτείνω με κλήρωση να δοθεί σε όλους από μία μετοχή, καταβάλλοντας την αξία της. Θα προτείνετε δύο οικόπεδα και με κλήρωση θα επιλεγεί η πρώτη σας επιλογή. Πχ θα μου πείτε θέλω μία μετοχή από το κόκκινο οικόπεδο ή μία από το μπλε. Ανάλογα με το πόσοι θέλουν το κόκκινο οικόπεδο εγώ θα κάνω κληρώσεις.

2. Εντολές και αποφάσεις γίνονται όλες εντολές

3. Τα πρόστιμα που θα δίνετε στις θέσεις με τους δύο κουμπαράδες, θα παίρνει το 50% όποιος σταθεί στην θέση Parking πάνω αριστερά. Από τα χρήματα αυτά με πρόταση του τραπεζίτη, θα ενισχύουμε παίκτη που δεν έχει λεφτά, μετά από σύμφωνη γνώμη της απλής πλειοψηφίας των παικτών και σε ποσοστό 25% των χρημάτων.

4. Θα έχετε όλοι 2000€ στο ξεκίνημα σας και 200€ για κάθε πέρασμα σας από την αφετηρία.

5. Οι μεταπωλήσεις ξενοδοχείων ή σπιτιών απαγορεύεται. Θα μπορούν να γίνουν ανταλλαγές μετοχών, μόνο με σύμφωνη γνώμη του τραπεζίτη και πάντα με αντάλλαγμα μετοχής και κάποιων χρημάτων ανάλογα της αξίας. Αν κάποιος παίκτης θέλει να ανταλλάξει μετοχή με την οποία θα αποκτήσει την απόλυτη κυριαρχία ενός οικοπέδου ώστε να μπορεί να κτίσει, ο Τραπεζίτης θα επιβάλει αυστηρούς όρους ανταλλαγής με υψηλό κόστος.

6. Αν κάποιους από τους όρους θέλετε να τους συζητήσουμε, ευχαρίστως να το κάνουμε πριν την έναρξη του παιγνιδιού. Μετά την έναρξη αλλαγές θα γίνουν μόνο με την καθολική απόφαση όλων των παικτών συν του τραπεζίτη.

7. Αξία αποφυλάκισης ορίζεται στα 50€.
Όπως το βλέπω, δεν είναι παιχνίδι για τους παίκτες αλλά παιχνίδι γι' αυτόν που θα κάνει τον τραπεζίτη! (...deja vu)!

1. Δεν συμφωνώ με την κλήρωση. Προτείνω να ξεκινήσουμε χωρίς ιδιοκτησίες.
2. Σύμφωνοι.
3. Δεν συμφωνώ στην ενίσχυση του αδύναμου παίκτη. Για διευκρίνισε: ας υποθέσουμε πως έχουν μαζευτεί 100 χμ (χρηματικές μονάδες). Πέφτω στο "P" και παίρνω 50 χμ (το 50%). Ας υποθέσουμε πως ακριβώς μετά από μένα, στην επόμενη ζαριά πέφτει ο Γιάννης. Θα πάρει 25 χμ (το 50% αυτού που έχει περισσέψει);
4. Το γνωρίζουμε πως είσαι τσιφούτης!
5. Δεν συμφωνώ. Άφησε τα σάπια. Οι ανταλλαγές να είναι τελείως ελεύθερες και να κανονίζονται οι όροι μεταξύ των παικτών. ΚΑΜΙΑ συμμετοχή της τράπεζας. Καμία επιβολή αυστηρών όρων κλπ κλπ κλπ. Είπαμε! ο τραπεζίτης ΔΕΝ παίζει στο παιχνίδι. Απλά, διευθύνει και δίνει τ' αποτελέσματα!!!
6. Συμφωνώ. Ας συμμετέχει κι ο τραπεζίτης ΙΣΟΤΙΜΑ στη λήψη απόφασης αλλαγής κανονισμών, με τους παίκτες.
7. Ό,τι πεις...


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κτίσιμο, επίσης, θα πρέπει να είναι ομοιόμορφο. Δηλαδή, δεν μπορεί να κτιστεί δεύτερο σπίτι σε ένα οικόπεδο, εάν τα υπόλοιπα οικόπεδα της γειτονιάς έχουν μόνο ένα.
Δεν το κατάλαβα! μάλλον εννοείς πως δεν μπορεί κανείς να κτίσει δεύτερο σπίτι σ' ένα οικόπεδο, εάν σε κάποιο απ' τα υπόλοιπα της γειτονιάς δεν έχει χτίσει ακόμα το πρώτο. Διαφορετικά, έτσι όπως το διατυπώνεις, θα πρέπει να χτίζει σ' όλα τα οικόπεδά του, τον ίδιο αριθμό σπιτιών συγχρόνως!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-11, 21:07
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το κατάλαβα! μάλλον εννοείς πως δεν μπορεί κανείς να κτίσει δεύτερο σπίτι σ' ένα οικόπεδο, εάν σε κάποιο απ' τα υπόλοιπα της γειτονιάς δεν έχει χτίσει ακόμα το πρώτο. Διαφορετικά, έτσι όπως το διατυπώνεις, θα πρέπει να χτίζει σ' όλα τα οικόπεδά του, τον ίδιο αριθμό σπιτιών συγχρόνως!
Monopoly παίζετε ή ΓΟΚ;;; (Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός)
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-11, 22:33
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΘΑ επανελθω με προτασεις για τους κανονισμούς
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-11, 23:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δεν συμφωνώ με την κλήρωση. Προτείνω να ξεκινήσουμε χωρίς ιδιοκτησίες.
Αυτό το διατυπώνω, γιατί η κλήρωση με την σειρά των παικτών, θα είναι η ταυτόχρονη εκκίνηση για όλους. Έτσι πχ αν δύο περισσότεροι φέρουν 6 τι θα γίνει, ποιος θα πάρει το οικόπεδο; Μπορούμε να το κάνουμε με πλειοδοτικό διαγωνισμό, αλλά έχει τις δυσκολίες του. Τεσπα εσείς αποφασίζετε.

3. Δεν συμφωνώ στην ενίσχυση του αδύναμου παίκτη. Για διευκρίνισε: ας υποθέσουμε πως έχουν μαζευτεί 100 χμ (χρηματικές μονάδες). Πέφτω στο "P" και παίρνω 50 χμ (το 50%). Ας υποθέσουμε πως ακριβώς μετά από μένα, στην επόμενη ζαριά πέφτει ο Γιάννης. Θα πάρει 25 χμ (το 50% αυτού που έχει περισσέψει);
Δεν θα επιμείνω σ' αυτό.

5. Δεν συμφωνώ. Άφησε τα σάπια. Οι ανταλλαγές να είναι τελείως ελεύθερες και να κανονίζονται οι όροι μεταξύ των παικτών. ΚΑΜΙΑ συμμετοχή της τράπεζας. Καμία επιβολή αυστηρών όρων κλπ κλπ κλπ. Είπαμε! ο τραπεζίτης ΔΕΝ παίζει στο παιχνίδι. Απλά, διευθύνει και δίνει τ' αποτελέσματα!!!
Έχουμε παίκτες με γνώσεις και προϋπηρεσία και άλλους που είναι πρωτάρηδες και δεν θέλω οι μεν να ρίχνουν τους δε. Αν δεν γίνει αυτό, εγώ τουλάχιστον θα τους συμβουλεύω.

Ελεύθερες ανταλλαγές και κρυφές συμμαχίες δεν γίνονται δεκτές. Στην πραγματική μονοπολυ έχουμε ανταλλαγές μονο για κτίσιμο.

Δεν το κατάλαβα! μάλλον εννοείς πως δεν μπορεί κανείς να κτίσει δεύτερο σπίτι σ' ένα οικόπεδο, εάν σε κάποιο απ' τα υπόλοιπα της γειτονιάς δεν έχει χτίσει ακόμα το πρώτο. Διαφορετικά, έτσι όπως το διατυπώνεις, θα πρέπει να χτίζει σ' όλα τα οικόπεδά του, τον ίδιο αριθμό σπιτιών συγχρόνως!
Αν πχ έχεις τα κίτρινα, δεν μπορείς σε ένα οικόπεδο να έχει ξενοδοχείο και στα άλλα από ένα σπίτι. Μπορείς όμως να έχεις 2 σε ένα και από ένα στα άλλα. Για να κτίσει 3ο στο ένα θα πρέπει τα υπόλοιπα να έχουν δύο σπίτια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-11, 00:58
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παίζω και εγώ.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-11, 14:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θεωρώ δεδομένο την συμμετοχή της βασικής εξάδας του Super Ball και ζητάω ακόμα έναν παίκτη προαιρετικά. Αν βρεθούμε οκτώ θα παίξουμε σε ζευγάρια, αν το δεχτείτε.

Περιμένω να μου απαντήσετε :

1. Αν θέλετε να μοιράσω από μία μετοχή σε όλους σας.

2. Επίσης αν επιτρέπονται ελεύθερα οι ανταλλαγές μετοχών. Εγώ είπα να περνάνε από έλεγχο, ο Βασίλης τις θέλει ελεύθερες. Όπως και να έχει σας θυμίζω ότι απαγορεύεται η μεταβίβαση ή ανταλλαγή σπιτιών μεταξύ των παικτών.
Οι παίκτες που θέλουν να ανταλλάξουν μετοχές, θα πρέπει να ξεκτίζουν όλες τις κατασκευές τους, εισπράττοντας το μισό της αξίας.

3. Πρότεινα στα πρόστιμα των εντολών και των δύο σημείων κοντά στην αφετηρία να :
α) Να δίνεται το 50% σε όσους πέσουν στο Parking.
β) Να δίνετε το 50% του υπολοίπου, σ' όποιον παίκτη δεν έχει να πληρώσει ένα ενοίκιο για να μην γκρεμίσει ή υποθηκεύσει.
Ο Βασίλης είπε μόνο την α. περίπτωση

Περιμένω και την δικιά σας άποψη για να καταλήξουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-11, 14:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Οι 12 εντολές του παιγνιδιού, για όσους πέσουν στα τετράγωνα με το ερωτηματικό. Αν δύο ή περισσότεροι θα πέσουν στην ίδια κίνηση, θα ισχύει σε όλους το ίδιο.

1. Πληρώστε 20 ευρώ για κάθε σπίτι και 100 για κάθε ξενοδοχείο σας.
2. Πήγαινε στην αφετηρία
3. Οι μετοχές σας και οι καταθέσεις σας ανατιμήθηκαν πάρτε 30€.
4. Έξοδα γιατρού πληρώστε 100€
5. Είναι τα γενέθλια σας, πάρτε από κάθε παίκτη 15€
6. Λάθος τραπέζης εις όφελος σας, κερδίζετε 200€
7. Πήγαινε στην φυλακή χωρίς να περάσεις από την αφετηρία
8. Πήγαινε στην φυλακή χωρίς να περάσεις από την αφετηρία
9. Έβγα δωρεάν από την φυλακή
10. Έβγα δωρεάν από την φυλακή
11. Πληρώστε 10 ευρώ για κάθε σπίτι και 50 για κάθε ξενοδοχείο
12. Επιστροφή φόρου 100€
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-11, 14:57
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ δεδομένο την συμμετοχή της βασικής εξάδας του Super Ball και ζητάω ακόμα έναν παίκτη προαιρετικά. Αν βρεθούμε οκτώ θα παίξουμε σε ζευγάρια, αν το δεχτείτε.

Περιμένω να μου απαντήσετε :

1. Αν θέλετε να μοιράσω από μία μετοχή σε όλους σας.

2. Επίσης αν επιτρέπονται ελεύθερα οι ανταλλαγές μετοχών. Εγώ είπα να περνάνε από έλεγχο, ο Βασίλης τις θέλει ελεύθερες. Όπως και να έχει σας θυμίζω ότι απαγορεύεται η μεταβίβαση ή ανταλλαγή σπιτιών μεταξύ των παικτών.
Οι παίκτες που θέλουν να ανταλλάξουν μετοχές, θα πρέπει να ξεκτίζουν όλες τις κατασκευές τους, εισπράττοντας το μισό της αξίας.

3. Πρότεινα στα πρόστιμα των εντολών και των δύο σημείων κοντά στην αφετηρία να :
α) Να δίνεται το 50% σε όσους πέσουν στο Parking.
β) Να δίνετε το 50% του υπολοίπου, σ' όποιον παίκτη δεν έχει να πληρώσει ένα ενοίκιο για να μην γκρεμίσει ή υποθηκεύσει.
Ο Βασίλης είπε μόνο την α. περίπτωση

Περιμένω και την δικιά σας άποψη για να καταλήξουμε.
Οταν λες ζευγαρια, τι εννοείς?

1. Οχι, ας αφησουμε να εχει σασπενς!
2. Θέλω και εγώ να ειναι ελευθερη είτε η ανταλλαγή μετοχών, είτε και η απευθείας πώληση μιας μετοχής απο΄εναν παίχτη σε εναν άλλο. Απλά μπορώ να προτείνω για να μην υπάρξη περίπτωση καταστρατηγησης της δυνατότητας (πχ πουλάω ολες τις μετοχές μου με 1 ευρώ), η απευθείας αγοραπωλησία μετοχής από παιχτη σε παίχτη να εχει ελάχιστη τιμή την τιμή της μετοχής. Ετσι ολα θα ειναι καθαρά. Θεωρητικά, θα υπάρχει και η δυνατότητα εας παιχτης να βγει στην ελευθερη αγορά και να αρχισει να φωνάζει "εδώ καλή μετοχή, ποιος δίνει περισότερα!)
3. Συμφωνώ με Βασίλη, δεν ειμαστε πτωχοκομείο εδώ! :-))))


Τελος, θέτω σαν κανόνα πως σε κανενα σημείο του παιχνιδιού δεν θα επέμβει η τράπεζα να δινει δάνεια με αποσβεσεις, πληρωμές σε 1000 ατοκες δόσεις και λοιπές περιπτώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-12-11, 15:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες ζευγαρια, τι εννοείς?
Άστο ξέχασε το.

2. Θέλω και εγώ να ειναι ελευθερη είτε η ανταλλαγή μετοχών, είτε και η απευθείας πώληση μιας μετοχής απο΄εναν παίχτη σε εναν άλλο. Απλά μπορώ να προτείνω για να μην υπάρξη περίπτωση καταστρατηγησης της δυνατότητας (πχ πουλάω ολες τις μετοχές μου με 1 ευρώ), η απευθείας αγοραπωλησία μετοχής από παιχτη σε παίχτη να εχει ελάχιστη τιμή την τιμή της μετοχής. Ετσι ολα θα ειναι καθαρά. Θεωρητικά, θα υπάρχει και η δυνατότητα εας παιχτης να βγει στην ελευθερη αγορά και να αρχισει να φωνάζει "εδώ καλή μετοχή, ποιος δίνει περισότερα!)
Στάθη, το να δίνουμε στον κολλητό μας, την Αμαλίας, ενώ έχει την Ηρώδου Αττικού και θα κτίσει, στην ονομαστική αξία, είναι αστείο.
Ουσιαστικά τότε η Αμαλίας έχει τριπλάσια αξία. Εγώ θέλω να αποφύγω τις χαριστικές ανταλλαγές ή το ρίξιμο ενός πιο αδαούς παίκτη.
Σ' ότι αποφασίσετε θέλω να το λάβετε υπ' όψιν αυτό. Δεν θέλω να χαλάσει το παιγνίδι εξ αιτίας χαριστικών ανταλλαγών.

Τελος, θέτω σαν κανόνα πως σε κανενα σημείο του παιχνιδιού δεν θα επέμβει η τράπεζα να δινει δάνεια με αποσβεσεις, πληρωμές σε 1000 ατοκες δόσεις και λοιπές περιπτώσεις.
Θέλω να παίξετε μονόπολυ όσο πιο κοντά στην πραγματική. Οι ανταλλαγές θα γίνονται με υποθηκευμένες μετοχές όπως λέει ο κανονισμός και χωρίς κτίσματα. Εκεί δεν το συζητώ. Δάνεια και άλλες αηδίες του αμαρτωλού παρελθόντος δεν έχει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-11, 15:30
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ.......

Οπότε ας το βελτιώσουμε.

Απλή απευθείας πώληση: Ελάχιστη τιμή η ονομαστική

Απευθείας πώληση με δημιουργία σειράς: Ελάχιστη τιμή πώλησης το διπλάσιο της ονομαστικής
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-11, 15:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων

Απευθείας πώληση με δημιουργία σειράς: Ελάχιστη τιμή πώλησης το διπλάσιο της ονομαστικής
Φυσικά η πώληση μπορεί να υπολογιστεί με μετοχές μέχρι συμπληρώσεως του ποσού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-11, 16:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Εφ όσον δεν θα υπάρχει συμμετοχή του τραπεζίτη στο παιγνίδι, θα επιθυμούσα να παίξω και εγώ σαν παίκτης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-12-11, 16:12
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 20:54
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφ όσον δεν θα υπάρχει συμμετοχή του τραπεζίτη στο παιγνίδι, θα επιθυμούσα να παίξω και εγώ σαν παίκτης.
OXI!


__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.