Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές Συμβουλές
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-11-11, 16:09
minaspap Ο χρήστης minaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος

Τελευταία φορά Online: 02-12-11 00:13
Φύλο: Άντρας
Unhappy ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

Καλησπερα σε ολους...εδω και 4 μερες εχω εντονους πονους στο στηθος που αντανακλανε και στην πλατη,φοβαμαι πολυ οτι θα παθω εμφραγμα!Πασχω απο κρισεις πανικου και αγχωδης διαταραχη,εδω και 4 χρονια και την παλευω με διαφορες θεραπειες...ποτε ειμαι καλα ποτε με ξαναπιανουν καποιες μικρες κρισεις!Πριν περιπου 20 μερες ειχα τα ιδια συμπτωματα,πηγα στα επειγοντα νοσοκομειου,οπου μου εκαναν καρδιογραφημα,τριπλεξ καρδιας,ακτινογραφιες θωρακα και εξετασεις αιματος...ολα βγηκαν μια χαρα,οι γιατροι μου ειπαν να μην ανησυχω η καρδια μου ειναι μια χαρα!Παρολα αυτα οι πονοι ειναι τοσο εντονοι που με φοβιζουν και δεν μπορω να ησυχασω με τπτ,εχω πανικοβληθει!Υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχοσωματικο και οχι κατι το παθολογικο?? Εχω πανικοβληθει,νομιζω πως εχω καρκινο η τπτ σοβαρο!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 17:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:35
Αρχική Δημοσίευση από minaspap Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχοσωματικο και οχι κατι το παθολογικο?? Εχω πανικοβληθει,νομιζω πως εχω καρκινο η τπτ σοβαρο!
Καλώς ήρθες.

Πως μπορεί κάποιος να ξέρει από μία απλή περιγραφή;

Επειδή έχω περάσει δύο εμφράγματα, απλά θα σου πω, ότι το έμφραγμα δεν σε προειδοποιεί με πόνο, σου φέρνει πόνο. Δεν κάνει τέτοιες προειδοποιήσεις το έμφραγμα. Το δεύτερο μου και πιο σοβαρό έμφραγμα, δεν ήταν ποναλάκι, ήταν μαχαιριά στο στήθος.

Δες την πίεση σου, είναι μια πρώτη ένδειξη και όχι απόδειξη. Αν ο καρδιολόγος μετά από καρδιογράφημα και εξέταση αίματος που εκεί βλέπουν ένα ένζυμο, που είναι σταθερός δείκτης εμφράγματος και χωρίς παρουσίαση στον καρδιογράφο, τα βλέπει καθαρά, δεν έχεις έμφραγμα.

Αν σου έκαναν, που πάντα κάνουν, ακτινογραφία θώρακος και δεν βρήκαν τίποτα, δεν έχεις έμφραγμα και μάλλον δεν έχεις και κάτι άλλο στον θώρακα. Αυτό αν στο πει ένας χειρούργος να το δεις και με μία πιο ενδεδειγμένη έρευνα. Πχ αξονική τομογραφία. Δεν θα κάνεις τίποτα αν δεν στο πει ο γιατρός.

Υπάρχουν δεκάδες πόνοι, που τους λέμε νευρόπονους, όχι επειδή έχεις τα νεύρα σου, αλλά επειδή είναι μυικοί πόνοι, που σε μένα συμβαίνουν, επειδή στραβοκοιμήθηκα ή επειδή κρύωσα από κανένα ρεύμα ή από δεκάδες άλλους λόγους.

Αυτά στα λέω όχι κάνοντας σου διάγνωση, αλλά επειδή σε διαβάζω ελαφρώς πανικοβλημένο.

Τις απαντήσεις θα στις δώσει ο γιατρός σου, κανείς άλλος.
Παλιά 30-11-11, 17:30
minaspap Ο χρήστης minaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος

Τελευταία φορά Online: 02-12-11 00:13
Καταρχην σ'ευχαριστω για την απαντηση...ειμαι οντως πανικοβλημενος!Μεσα σε 20 μερες εκανα τις ιδιες εξετασεις στο νοσοκομειο...αιματολογικες, βιοχημικες,ακτινογραφιες θωρακα,τριπλεξ καρδιας(συνολικα 3 φορες),καρδιογραφημα και αυτο 3 φορες...με ακροαστηκε και ο γιατρος και μου πηρε την πιεση 2 φορες,δεν ειχα ουτε πιεση και οι εξετασεις βγηκαν ολες καθαρες και οι ακτινογραφιες και οι γενικες αιματος...ολες!Το μονο που μου βρηκαν ειναι οτι εχω λιγο μεγαλυτερη καρδια για την ηλικια μου...αλλα εφοσον ειμαι αθλητης το γνωριζα απο τα 19 μου(τωρα ειμαι 25),δεν με επιρεαζει αυτο σε τπτ μου ειπαν και αν θελω να κανω ενα τεστ κοποσεως...μονο αυτο!Δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε για να ελεγχξουμε την καρδια και τους πνευμονες σου...εισαι μια χαρα!Να μου περναγαν και οι πονοι,καλα θα ημουνα ακομα καλυτερα!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 19:48
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 08:33
Μίλησες με κάποιον απ' όλους αυτούς του γιατρούς, για τους ψυχοσωματικούς πόνους που προέρχονται, κυρίως, απ' τ' άγχος; γιατί, όπως φαίνεται, διαθέτεις αρκετό...
Παλιά 30-11-11, 21:26
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 11:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Μας εχει φαει και το στρες....

Εξαλλου μιλάς για κρίση πανικού.... νομίζω πως η απάντηση εχει δωθεί. Το στρες/αγχος/πανικός μπορεί να εκδηλωθεί σωματικά με κάθε δυνατό τρόπο.

Ο ψυχολόγος σου τι λεέι για αυτά?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies