Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-07, 09:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η μάχη του 300

Στο μπάσκετ λέμε ότι οι αριθμοί δεν αποτυπώνουν πάντα την αλήθεια, αλλά στην περίπτωση των "300", τα νούμερα είναι... ισοπεδωτικά! Μέσα σε τρεις εβδομάδες από την επίσημη πρεμιέρα της στη χώρα μας, η ιστορική ταινία, βασισμένη στο κόμικ του Φρανκ Μίλερ ("Sin City"), έσπασε όλα τα ρεκόρ εισιτηρίων, ξεπερνώντας το "φράγμα" του 1.000.000 θεατών, ενώ σύντομα αναμένεται να σπάσει το προπέρσινο απόλυτο ρεκόρ των 1,4 εκατομμυρίων της ταινίας "Λούφα Και Παραλλαγή: Σειρήνες Στο Αιγαίο".

Σε αντίθεση, όμως, με την ταινία του Περράκη, οι "300" είχαν να αντιμετωπίσουν το... μένος της εγχώριας κριτικής, η οποία τους "έθαψε" επικαλούμενη περισσότερο τις πολιτικές αλληγορίες τους και λιγότερο τις ιστορικές τους ανακρίβειες. Σύσσωμοι οι Έλληνες κριτικοί αποφάνθηκαν ότι η ιστορία των 300 του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες αντιμετωπίζεται στην ταινία ως πρόσχημα για την απεικόνιση μιας μιλιταριστικού τύπου αντιπαράθεσης μεταξύ Δύσης και Ανατολής, στα πρότυπα του "πολέμου ενάντια στην τρομοκρατία" των νεοσυντηρητικών της Ουάσινγκτον - άποψη με την οποία συντάχθηκε και η πολιτική ελίτ του Ιράν.

Δεν είναι η πρώτη φορά που κριτικοί και κοινό διαφωνούν τόσο κάθετα για μία ταινία. Πριν από δέκα χρόνια, το ίδιο είχε συμβεί με τον "Τιτανικό" του Τζέιμς Κάμερον, που οι κριτικοί τον μίσησαν, ενώ το κοινό έστηνε ουρές έξω από τις αίθουσες. Πιο πρόσφατα, σε αντίθετα "στρατόπεδα" είχαν βρεθεί και μετά την πρεμιέρα του "Brokeback Mountain", με τους κριτικούς να το εκθειάζουν και το ευρύ κοινό να αδιαφορεί.

Το δίλημμα είναι τόσο παλιό όσο και η κινηματογραφική διανομή. Ποιος έχει δίκιο: οι κριτικοί με τις ευρείες θεωρητικές προσεγγίσεις τους και το κινηματογραφικό υπόβαθρο, ή το κοινό με το δικό του αισθητήριο; Στην προκειμένη, το θέμα πήρε και διεθνείς διαστάσεις, με το CNN να του αφιερώνει ανταπόκριση από τις Θερμοπύλες (!) στην ιστοσελίδα του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-07, 09:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τάσομαι κάθετα διαγώνια και οριζόντια και για πρώτη φορά στην ζωή μου υπέρ των κριτικών. Σε καμιά άλλη ταινία δεν έχω τόσο ταυτιστεί με την κριτική των ειδικών.

Ίσως αν έλεγα το έργο 'Το αίμα' να ήμουν προετοιμασμένος του τι θα δω. Μια ταινία σε slow motion για να μην μας ξεφύγει η λεπτομέρεια του σπλάτς που κάνει η λόγχη όταν τρυπάει διαμπερώς το ανθρώπινο σώμα και μας δείχνει πως το αίμα εκτοξεύεται.... Αυτό ήταν το βασικό συστατικό όλου του έργου που με ανάγκασε για πρώτη φορά να σηκωθώ να φύγω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δίλημμα είναι τόσο παλιό όσο και η κινηματογραφική διανομή. Ποιος έχει δίκιο: οι κριτικοί με τις ευρείες θεωρητικές προσεγγίσεις τους και το κινηματογραφικό υπόβαθρο, ή το κοινό με το δικό του αισθητήριο;
Κανείς.. Δεν υπάρχει θέμα σωστού και λάθους στην αντίληψη μιας ταινίας. Η ταινία είναι έργο τέχνης. Γίνεται αντιληπτή διαφορετικά από τον καθένα και αυτό είναι το σωστό.

Πάντα είχα μία απέχθεια απέναντι στους "επαγγελματίες" κριτικούς κινηματογράφου (σεβόμενος πάντα το θεωρητικό και γνωστικό τους επίπεδο) δεδομένου ότι συχνά αντικροούονται οι απόψεις τους και πολλές φορές διαφωνώ προσωπικά. Η απέχθειά μου ενισχύθηκε ακόμα περισότερο όταν έμαθα έγκυρες πληροφορίες για τα συμφέροντα και τις διασυνδέσεις μεταξύ γνωστών κριτικών κινηματογράφου και εταιριών διανομής.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-07, 09:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα είχα μία απέχθεια απέναντι στους "επαγγελματίες" κριτικούς κινηματογράφου
Και εγώ μαζί σου αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση και ίσως για εντελώς διαφορετικούς λόγους βρήκα τον ντόρο για το έργο πολύ φτιαχτό, δεν μου λέει τίποτα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-07, 09:43
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω είχε ανοιχτεί παλιότερα θέμα για τη συγκεκριμένη ταινία, οπότε το παρόν έχει να κάνει με τους κριτικούς ή την καθεαυτώ ταινία ;;;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-07, 11:21
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάσομαι κάθετα διαγώνια και οριζόντια και για πρώτη φορά στην ζωή μου υπέρ των κριτικών. Σε καμιά άλλη ταινία δεν έχω τόσο ταυτιστεί με την κριτική των ειδικών.
Είμαι πολύ σκεπτικός απέναντι στους όποιους κριτικούς, διότι:

α) Δε συμφωνούν μεταξύ τους. Δεν είναι δυνατόν στην ίδια ταινία (όχι το 300) να βάζει ο ένας μηδέν και ο άλλος 5/5.

β) Κάποιες φορές είναι προφανές ότι δεν έχουν ιδέα περί του αντικειμένου που κρίνουν. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την κριτική του Δανίκα (μεγάλη μου "συμπάθεια") για την ταινία Final Fantasy: The Spirits Within, που ήταν του στυλ "κάτι έτσι, κάτι αλλιώς, δεν κατάλαβα καλά, μια μπούρδα ήταν" (!)

γ) Έχουν πέσει πολλές φορές έξω. Πχ μπορεί να είχαν θάψει το Star Wars (πω πω, πάνε 30 χρόνια!), αλλά η συγκεκριμένη ταινία αποτελεί σταθμό στην ιστορία του σινεμά.

δ) Όπως είπε ο Kiwi υπάρχουν συμφέροντα πίσω από τις κριτικές.

ε) Απλά διαφωνώ με πολλές κριτικές τους.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως αν έλεγα το έργο 'Το αίμα' να ήμουν προετοιμασμένος του τι θα δω.
Δεν είναι ιστορικό ντοκυμαντέρ αλλά μεταφέρει στην οθόνη ένα comic book του Frank Miller και μάλιστα το κάνει πολύ καλά (έχω το comic). Όντως είναι λίγο ιδιόμορφος ο τρόπος του σκιτσογράφου και πιθανόν όχι για όλα τα γούστα. Όντως τονίζονται κάποια στοιχεία, όπως το αίμα και η βία, ενώ τα χρώματα είναι ειδικά επεξεργασμένα για να δείχνουν πιο σκοτεινά, πιο απειλητικά. Είναι συνειδητή επιλογή του δημιουργού. Επισυνάπτω και μια εικόνα (χαμηλής ποιότητας) από το comic, όπου φαίνεται η ομοιότητα με την ταινία.

Συμπεραίνω ότι δε σου αρέσει ο Miller

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύσσωμοι οι Έλληνες κριτικοί αποφάνθηκαν ότι η ιστορία των 300 του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες αντιμετωπίζεται στην ταινία ως πρόσχημα για την απεικόνιση μιας μιλιταριστικού τύπου αντιπαράθεσης μεταξύ Δύσης και Ανατολής, στα πρότυπα του "πολέμου ενάντια στην τρομοκρατία" των νεοσυντηρητικών της Ουάσινγκτον - άποψη με την οποία συντάχθηκε και η πολιτική ελίτ του Ιράν.
Μου θυμίζει την άποψη ορισμένων ότι έπρεπε να μετονομαστεί η ταινία Two Towers, το δεύτερο μέρος του Lord of the Rings, επειδή παρέπεμπε στην 9/11! Πώς να το κάνουμε, οι περσικοί πόλεμοι ήταν ακριβώς μια τέτοια "αντιπαράθεση" (άλλη ωραία politically correct λέξη) του τότε κόσμου.

Επίσης, η συμφωνία της πολιτικής (πολιτιστικής; ) ελίτ του Ιράν δυναμώνει το επιχείρημα των εδώ αστέρων της κριτικής; Είναι η ίδια ελίτ που αποκαλεί μύθο το Ολοκαύτωμα;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 300.jpg (5,9 KB, 11 εμφανίσεις)
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-07, 15:27
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όσοι έχουν διαβάσει το κόμικ πιστεύω πως γνώριζαν τι θα έβλεπαν.
Άλλωστε γι'αυτό και απαγορευόταν η ταινία σε άτομα κάτω των 18
ετών (φυσικά όλες οι αίθουσες ήταν γεμάτες με ανήλικους...έλεγχος
δεν υπάρχει;;; ).

Μην ξεχνάμε πως στο σινεμά είναι επιλογή μας που πάμε αλλά και
επιλογή μας ποιες ταινίες θα δούμε. Εμένα περισσότερο με ενοχλεί
όταν προβάλλονται αίματα και σφαγές μέσα από την τηλεόραση
δίχως κανένα όριο και περιορισμό και σε ώρες που βλέπουν παιδιά
(ποτέ δεν θα ξεχάσω το ρεπορταζ που έκανε κανάλι με τη δολοφονία
των 5 κυνηγών και η κάμερα ακολουθούσε τις κηλίδες με το αίμα σε
απόσταση 100 μέτρων και ζούμαρε στις λίμνες αίματος των θυμάτων
ενώ την ίδια ώρα ο δημοσιογράφος περιέγραφε αναλυτικά που
ψυχοραγούσε ο ένας και που σπαρτάραγε ο άλλος... )
και όχι τόσο το ψηφιακό αίμα που υπάρχει σε μία ταινία (σε μία μάχη
σώμα με σώμα αυτές τις σκηνές θα ζούσαμε και ακόμα μεγαλύτερες
φρικαλεότητες στο πεδίο της μάχης) που απαγορεύεται να την δουν
ανήλικοι και είναι θέμα επιλογής μου να την δω ή όχι.

Τέλος μην ξεχνάμε πως σήμερα μία ταινία εάν δεν έχει αίμα,
εγκλήματα και πιστολίδι δεν έχει και εισπρακτική επιτυχία. Αίμα
θέλει ο κόσμος να δει; Ας φτιάξουμε λοιπόν μία ταινία να του
προσφέρουμε με αυτά που πουλάνε και αυτά που θέλει να δει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 05-03-08 στις 22:51
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-07, 10:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για τους κριτικούς κινηματογράφου τι να πω... Αν τους ακούγαμε θα τρέχαμε σε ημερίδες προβολής ταινιών του Αγγελόπουλου...
Για το έργο νομίζω το έχω ξαναπεί. Είναι η μεταφορά ενός κόμικ, η οποία ήταν μάλιστα και πολύ καλή. Σε όσους άρεσε το κόμικ άρεσε και η ταινία.
Τώρα για το θέμα πολιτικής τι να πω. Το κόμικ γράφτηκε πολλά χρόνια πριν τσαντιστούν τα αμερικανάκια με τους Ιρανούς. Δεν μπορούμε να κατακρίνουμε ούτε το κόμικ για αυτό ούτε την ταινία που είναι βασισμένη πάνω σε αυτό το κόμικ. Το μόνο ίσως που μπορούμε να του καταλογίσουμε είναι ο χρόνος που βρήκαν να μεταφέρουν το κόμικ στον κινηματογράφο;
Το να κρίνουμε ένα κόμικ για ιστορικές ανακρίβειες δεν είναι λιγουλάκι γελοίο;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-07, 11:52
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να κρίνουμε ένα κόμικ για ιστορικές ανακρίβειες δεν είναι λιγουλάκι γελοίο;
Ε ναι... Αν και αρκετά στοιχεία του τρόπου μάχης της Σπαρτιατικής φάλαγγας ειναι ακριβή. Ας μην επιστρέφουμε όμως σε ένα θέμα που αν θυμάμαι καλά είχε εξαντληθεί σε άλλο thread... ή όχι;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.