Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-07, 13:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η Σέριφος λέει «όχι» στο γιγάντιο αιολικό πάρκο

Ψάρεψα από την Καθημερινή την εξής είδηση :

Σύμφωνα το επιχειρηματικό σχέδιο, στα βουνά της Σερίφου θα τοποθετηθούν 87 συνολικά ανεμογεννήτριες, με ισχύ 3 ΜW έκαστη, ύψος πύργου 100 μέτρα και μήκος έλικα 90 μέτρα.

Ως γνωστόν, αιτιολογημένες αντιρρήσεις μπορούν να υποβληθούν εντός 15 ημερών από την υποχρεωτική δημοσιοποίηση των αιτήσεων - η προθεσμία δηλαδή λήγει... αύριο. Ηδη, στη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας έχει αποσταλεί αίτηση εναντίωσης από το δημοτικό συμβούλιο Σερίφου, που με ομόφωνο ψήφισμά του χαρακτήρισε «εφιαλτικό σενάριο» την εγκατάσταση του αιολικού πάρκου, υπογεγραμμένη από περισσότερους από 900 κατοίκους, καθώς και πολλές ατομικές αιτήσεις εναντίωσης.

Παράλληλα, όπως λέει στην «Κ» η δήμαρχος του νησιού κ. Αγγελική Συνοδινού, έχει σταλεί εξώδικο στη ΡΑΕ με το αίτημα να μην προχωρήσει σε αδειοδότηση πριν τουλάχιστον υπογραφεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας. «Δεν μπορούμε να αντιληφθούμε πώς μπορεί να επιτραπεί η εγκατάσταση τόσων ογκωδών ανεμογεννητριών, όταν το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος δομήσεως στο νησί μας είναι τα 7,5 μέτρα», αναφέρει η κ. Συνοδινού. Πράγματι, οι ανεμογεννήτριες που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν θα είναι 20 φορές περίπου πιο ψηλές από το ψηλότερο κτίριο του νησιού και θα φθάνουν περίπου στο 1/3 του ψηλότερου βουνού...

Σχόλιο

Θαυμάστε συμφεροντολόγους, είναι άξιοι της τύχης τους, πάνω απ όλους και όλα το στενό συμφέρον, η κονόμα και η πιθανή πτώση της αξίας των οικοπέδων τους.
Αν θέλετε να μάθετε γιατί η Αθήνα είναι τόσο πυκνοκτισμένη, οι αιτιάσεις των Σεριφιωτών το αποδεικνύει περίτρανα. Υπέρ πάντων η κονόμα και το στενό προσωπικό συμφέρον. Ντροπή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-07, 14:55
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα...αλλα και αλλα δεν την πειραζουν την κ.δημαρχινα,το αιολικο παρκο την πειραξε..λεπτομεριες αλλη φορα....
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-07, 09:36
Το avatar του χρήστη proswpeio
proswpeio Ο χρήστης proswpeio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-04-07 14:01
Παράς και περιβάλλον!

Με έκπληξη πληροφορήθηκα απο τα ΜΜΕ ότι οι κάτοικοι της Σέριφου αντιδρούν σχετικά
με την κατασκευή των ανεμογεννητριών στο νησί τους.
Είναι ενα χαρακτηριστικό του νεοέλληνα να παραπονιέται οτι δέν γίνονται έργα
ομώς όταν είναι να γίνουν δεν τα θέλει στην περιοχή του!
Η κυρία δήμαρχος του νησιού ανέφερε την εξής σοβαρή αντίρρηση.
«Δεν μπορούμε να αντιληφθούμε πώς μπορεί να επιτραπεί η εγκατάσταση τόσων ογκωδών ανεμογεννητριών, όταν το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος δομήσεως στο νησί μας είναι τα 7,5 μέτρα».
Ναί οντως τα σπίτια και τα ξενοδοχεία σας δεν ξεπερνούν τα 7,5 μέτρα. Αλλά είναι αστείο να βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι τα σπίτια με τα έργα υποδομής.
Ξέρετε κανέναν στην Αθήνα να βγάλε άδεια να χτίσει στο βάθος του μετρό?
κι όμως το μετρό υπάρχει.
Η εγωκεντρική επιθύμια της άμεσης κονόμας θα είναι και το βατερλώ του νησιού!
Ηδή οι κλιματικές αλλαγές εχούν αρχίσει να αλλάζουν τον χάρτη και αναμένονται τεράστιες ζημίες για τον τουρισμό.
Οπότε είναι και προς το δικό σας συμφέρων να γίνει το αιολικό πάρκο.
μιάς και δέν μπορείτε να καταλάβαιτε οτι η Γαία είναι η μητέρα μας και το Σπίτι μας
τουλάχιστων σκευτείτε το μακροπρόθεσμο συμφερών σας!
αυτά απο μένα.
Ειθε ο θεος (όποιος κι αν είναι αυτός) να σας φωτήσει

απο http://thessalonikios.dom.gr
__________________
Ενα πράγμα είναι πολλά πράγματα συγχρόνως.
Έτσι ο ένας θεός είναι άπειροι θεοί συγχρόνως
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Να ρωτήσω λοιπόν κι εγώ το εξής:

Η Σέριφος καταναλώνει ρεύμα 87x3= 261 MW;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω λοιπόν κι εγώ το εξής:

Η Σέριφος καταναλώνει ρεύμα 87x3= 261 MW;
Αυτές είναι οι φτηνές δικαιολογίες των Σεριφιωτών.

Οι ανεμογεννήτριες θα καθιστούσαν το νησί και δύο ακόμα γειτονικά νησιά των Δυτικών Κυκλάδων, αυτάρκη σε ενέργεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-07, 14:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές είναι οι φτηνές δικαιολογίες των Σεριφιωτών.

Οι ανεμογεννήτριες θα καθιστούσαν το νησί και δύο ακόμα γειτονικά νησιά των Δυτικών Κυκλάδων, αυτάρκη σε ενέργεια.
Αυτά δεν είναι "φτηνές δικαιολογίες" και εγώ τουλάχιστον ούτε από τη Σέριφο είμαι ούτε τι λένε έχω διαβάσει (μόνο το παρόν thread). Οι 87 ανεμογεννήτριες όμως έχουν κάποια διαφορά από τις 4 που υπάρχουν στη Μήλο πχ.

Αν όντως οι ανεμογεννήτριες ρίξουν την αξία των οικοπέδων (πράγμα που δεν το ξέρω, αλλά μπορεί κανείς να το βρει από αντίστοιχες περιπτώσεις) ή αν όντως επιβαρύνουν τον χώρο για άλλους λόγους (πάλι μπορεί να βρεθεί), δε μου φαίνεται και πολύ δίκαιο να τα "υποστεί" αυτά ένα νησί για να έχουν ρεύμα δύο άλλα. Αν όντως τα λεφτά τα βγάζουν από τον τουρισμό, παράγοντας για την αύξηση του οποίου είναι και το όμορφο παραδοσιακό τοπίο κλπ, επίσης δεν είναι πολύ δίκαιο να γίνει "μονομερής" παρέμβαση, ώστε να έχουν και ρεύμα και τουρίστες τα διπλανά νησιά.

Επιχειρήματα του στυλ "και η Αθήνα πυκνοκατοικημένη είναι" δεν έχουν σχέση. Άλλο το ένα μέρος και άλλο το άλλο, άλλο το ένα έργο και άλλο το άλλο.

Γιατί να μη γίνουν πχ 10 ανεμογεννήτριες (τυχαίο νούμερο) για να έχει ρεύμα η Σέριφος;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-07, 16:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να μη γίνουν πχ 10 ανεμογεννήτριες (τυχαίο νούμερο) για να έχει ρεύμα η Σέριφος;
10 γεννήτριες δεν είναι ικανές να καλύψουν τις ανάγκες ενός νησιού όσο μικρό και αν είναι.

Ας κρατήσουν λοιπόν οι τύποι τα οικοπεδάκια τους και ας καταστραφεί ο πλανήτης. Αυτή η πολιτική είναι συνέχεια της κατάστασης στην οποία είναι σήμερα η Αθήνα γιατί το 1850 τα συμφέροντα των τσιφλικάδων στάθηκε εμπόδιο να εφαρμοστεί στην Αθήνα το σχέδιο του Κλεάνθη που θα μεταμόρφωνε την Αθήνα σαν το σημερινό Παρίσι με δρόμους σαν τα Ηλύσια Πεδία και πλατείες σαν την Κονκόρντ.

Η Ελληνική μικροψυχία των μικροσυμφερόντων πάνω απ όλους και όλα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-07, 17:27
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είναι μόνο Ελληνικό το φαινόμενο. Είχα δει ντοκυμαντέρ όπου βάλανε ανεμόμυλους σε μια παμφτωχη περιοχή της πολιτείας της Νεάς Υόρκης έναντι αδράς αμοιβής στους ιδιοκτήτες των οικοπέδων και γκρινιάζαν γιατί λέει τους χαλούσε τη θέα.

Χρόνια τώρα στο Αιγαίο έχουν διαπιστώσει όλοι ότι η αιολική ενέργεια είναι επιτακτική και η πρόοδος στο θέμα είναι σε ρυθμό σαλιγκαριού.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-07, 19:33
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εάν φτιάξουνε ένα τόσο μεγάλο αιολικό πάρκο θα υπάρξει
αύξηση του τουρισμού και όχι μείωση! Το σημείο θα αποτελέσει
πόλο έλξης για το κόσμο αλλά και διαφήμιση για το νησί αυτό.
Θα λέμε όλοι "το αιολικό πάρκο της Σερίφου, το μεγαλύτερο
στην Ελλάδα, ένα από τα κορυφαία έργα κλπ κλπ..." και όλοι θα
θέλουν να πάνε από περιέργεια να δουν τι είναι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-07, 00:07
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
10 γεννήτριες δεν είναι ικανές να καλύψουν τις ανάγκες ενός νησιού όσο μικρό και αν είναι.
Σύμφωνα με την απογραφή του 2001 το νησί έχει πληθυσμό 1414 κατοίκους. Έστω λοιπόν ότι αυτοί έχουν 1414 σπίτια συν μερικά ακόμα, άντε σύνολο 2000 σπίτια. Το σπίτι μου έχει ασφάλεια γενικού 40A, που μεταφράζεται σε 40x220=8800W. Έστω ότι τα σπίτια στη Σέριφο είναι όλα διπλάσια από το δικό μου, άρα 17600W έκαστο (!), σύνολο ισχύος είναι λοιπόν για όλα αυτά 35.2MW, άντε να το στρογγυλοποιήσω στα 36. Αν η κάθε ανεμογεννήτρια παράγει 3MW, τότε θέλουμε 36/3=12 τέτοιες για όλο το νησί.

Αν κάποιος δεν κατάλαβε το παραπάνω, με απλά λόγια υπέθεσα ότι όλοι ανεξαιρέτως οι κάτοικοι έχουν από μια τεράστια σπιταρόνα ο καθένας και καίνε ρεύμα στο μέγιστο του γενικού όλες τις ώρες όλοι μαζί. Ακόμα και με αυτές τις προφανώς εξωπραγματικές παραδοχές μου και ακόμα κι αν είμαι άλλο ένα 100% έξω και θέλει τις διπλάσιες ανεμογεννήτριες, πάλι το 24 από το 87 απέχει πάρα πολύ.

Μήπως έχει αποκτήσει το νησί βαριά βιομηχανία τελευταία και δεν το ξέρω;

Αν πάλι δε θέλεις να δεχτείς όλα τα παραπάνω, να στο δώσω αλλιώς:

Η ΔΕΗ αναφέρει ότι η συνολική ισχύς που παράγει στην Ελλάδα το έτος 2005 είναι 12.276MW. Οι ανεμογεννήτριες θα έχουν ισχύ 261MW, δηλαδή ποσοστό 2,126% του 12.276MW. Ο πληθυσμός των 1500 κατοίκων του νησιού είναι το 0,015% ενός συνολικού πληθυσμού 10 εκατομυρίων για όλη την Ελλάδα.

Άρα λοιπόν είναι δίκαιο το 0,015% των κατοίκων να φορτωθεί το 2,126% (δηλ. νούμερο 141 φορές μεγαλύτερο) της παραγωγής;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας κρατήσουν λοιπόν οι τύποι τα οικοπεδάκια τους και ας καταστραφεί ο πλανήτης
Εσύ προσωπικά θα δεχόσουν να χάσεις ή να υποβαθμίσεις ένα οικοπεδό σου, πιθανόν το μόνο που έχεις, για να σωθεί ο πλανήτης; Ειδικά αν είσαι στην άκρη του κόσμου (η Σέριφος δεν υπάρχει μόνο το καλοκαίρι) και αν ζεις στην Ελλάδα, με το γνωστό βαθμό απόδοσης των έργων. Δεν είναι όλοι μεγαλοκτηματίες, ούτε έχουν όλοι ενοικιαζόμενα.

Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρόνια τώρα στο Αιγαίο έχουν διαπιστώσει όλοι ότι η αιολική ενέργεια είναι επιτακτική και η πρόοδος στο θέμα είναι σε ρυθμό σαλιγκαριού.
Δεν αντιλέγω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Αλλά από την άλλη τα νούμερα μου λένε ότι αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα κάνοντας μια μονάδα στη Σέριφο για "να τελειώνουμε".

Γιατί δεν κάνουμε τρεις μικρότερες μονάδες σε αντίστοιχα νησιά;

Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν φτιάξουνε ένα τόσο μεγάλο αιολικό πάρκο θα υπάρξει αύξηση του τουρισμού και όχι μείωση!
Ούτε σε αυτό αντιλέγω. Αλλά εφόσον είναι έτσι και έχει εμφανιστεί κάποια αντίστοιχη αύξηση σε άλλες περιοχές του κόσμου, γιατί δεν τους το εξηγεί κάποιος υπεύθυνος με απλά λόγια (δεν είναι όλοι πανεπιστημιακοί ούτε Internet έχουν) ότι τελικά θα ωφεληθούν; Αν όντως κερδίζουν χρήματα και το περιβάλλον δεν επιβαρύνεται, γιατί να αρνηθούν;

Υπενθυμίζω ότι δεν έχω καμία σχέση με το νησί, ούτε ξέρω τι λένε οι ίδιοι. Η μονάδα όμως μου μοιάζει υπερβολική για το συγκεκριμένο μέρος και συνεπώς υπάρχει βάση στην άποψη ότι μπορεί να μην το κάνουν για την κονόμα, αλλά επειδή όντως είναι υπερβολική!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-07, 00:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η κάθε ανεμογεννήτρια παράγει 3MW, τότε θέλουμε 36/3=12 τέτοιες για όλο το νησί.
Εκεί είναι το λάθος σου, καμιά ανεμογεννήτρια δεν παράγει 3MW, αν ήταν έτσι θα το είχαμε λύσει το ενεργιακό και δεν θα είχαμε ανάγκη τον ρυπογόνο λιγνίτη.

Η απόδοση κάθε γεννήτριας είναι πολύ μικρότερο ~ 500 KW, αυτό μάλιστα το διάστημα που έχει αέρα. Τον άλλο καιρό η γεννήτρια παράγει 0w. Άρα η μέσα απόδοση μαζί με τους συσωρευτές πέφτει εντυπωσιακά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-07, 02:11
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
10 γεννήτριες δεν είναι ικανές να καλύψουν τις ανάγκες ενός νησιού όσο μικρό και αν είναι.

Ας κρατήσουν λοιπόν οι τύποι τα οικοπεδάκια τους και ας καταστραφεί ο πλανήτης. Αυτή η πολιτική είναι συνέχεια της κατάστασης στην οποία είναι σήμερα η Αθήνα γιατί το 1850 τα συμφέροντα των τσιφλικάδων στάθηκε εμπόδιο να εφαρμοστεί στην Αθήνα το σχέδιο του Κλεάνθη που θα μεταμόρφωνε την Αθήνα σαν το σημερινό Παρίσι με δρόμους σαν τα Ηλύσια Πεδία και πλατείες σαν την Κονκόρντ.

Η Ελληνική μικροψυχία των μικροσυμφερόντων πάνω απ όλους και όλα.
Κοίτα, αν οι γεννήτριες έχουν ύψος ~100μ τότε καταλαβαίνεις οτι είναι συγκρίσιμες με το ψηλότερο βουνό του νησιού, που λογικά δε θα ξεπερνά τα 300μ. Φαντάσου 87 ουρανοξύστες (30+ ορόφους) για να πάρεις μια ιδέα. Ε, δεν είναι και διακριτικές παρεμβάσεις.

Κατα τα άλλα, είναι πολύ εύκολο για όλους μας να κάνουμε τους οικολόγους στις πλάτες των άλλων (πχ των κατοίκων κάποιο μακρινού μέρους που δεν έχουμε επισκεφτεί). Η μαγκιά είναι να ασκείς την οικολογία στον εαυτό σου, για τον εαυτό σου.

Θεωρητικά όλοι είμαστε υπερ, αλλά την κρίσιμη ώρα που θα έρθει κάποιος και θα σου πει οτι θα σηκώσει 100μ μπροστά, πχ, στο μπαλκόνι σου η δική σου αντίδραση δε θα είναι "μπράβο", αλλά "γιατί εδώ και όχι στου δίπλα?". Γιατί στη Σέριφο και όχι στη Νάξο ή γιατί στο δικό μου οικόπεδο και όχι στο δικό σου? Γιατί όχι σε κάποια από τις περιβόητες Ν βραχονησίδες που υπάρχουν στο αιγαίο?

Τέλος, δε διευκρινίζεται αν τα έργα γίνονται από τη ΔΕΗ ή από κάποιον ιδιωτικό (κερδοσκοπικό) επενδυτικό όμιλο.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-07, 05:03
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί είναι το λάθος σου, καμιά ανεμογεννήτρια δεν παράγει 3MW, αν ήταν έτσι θα το είχαμε λύσει το ενεργιακό και δεν θα είχαμε ανάγκη τον ρυπογόνο λιγνίτη. Η απόδοση κάθε γεννήτριας είναι πολύ μικρότερο ~ 500 KW, αυτό μάλιστα το διάστημα που έχει αέρα. Τον άλλο καιρό η γεννήτρια παράγει 0w. Άρα η μέσα απόδοση μαζί με τους συσωρευτές πέφτει εντυπωσιακά.
Όχι δεν είναι εκεί το λάθος μου, το έκανα επίτηδες. Τα ξέρω πολύ καλά όλα αυτά, αλλά δε θα κάνω πλήρη ενεργειακή ανάλυση στο φόρουμ. Όλες οι παραδοχές μου είναι εξωπραγματικά υπέρ της κατανάλωσης, υπέρ των περισσότερων ανεμογεννητριών, δηλαδή υπέρ της δικής σου θέσης. Κανένα σπίτι δεν είναι καρφωμένο συνεχώς και αδιαλείπτως σε καταναλωση 17KW επί 365x24=8760 ώρες το χρόνο! Αν μου βάζεις στα 500kW τη μέση απόδοση της γεννήτριας (ή στα 50kW), τότε θα πρέπει να βάλεις τα σωστά watt ενός τυπικού σπιτιού του νησιού. Και προφανώς, η ΔΕΗ ξέρει μέχρι την τελευταία υποδιαστολή ακριβώς πόση είναι η κατανάλωση της Σερίφου.

Τελοσπάντων, για το λόγο αυτό έγραψα το δεύτερο, με τα στοιχεία της ΔΕΗ, για να μη μπλέκουμε με τα ενεργειακά. Υπολόγισέ το όπως θέλεις, με λογαριασμούς ρεύματος ή με τα στατιστικά ανά κάτοικο της ΔΕΗ (είναι στο site της).

Πάμε επί της ουσίας:

1. Διάβασε στο in.gr ότι "η Σέριφος έχει χαρακτηριστεί περιοχή ιδιαίτερου φυσικού κάλλους και μεγάλο μέρος του νησιού έχει ενταχθεί στο δίκτυο προστατευόμενων περιοχών Natura 2000".

2. Διάβασε στη wikipedia ότι το Natura 2000 "is an ecological network in the territory of the European Union. In May 1992, governments of the European Union adopted legislation designed to protect the most seriously threatened habitats and species across Europe."

3. Διάβασε στη σελίδα του sky.gr ότι οι κάτοικοι δεν μπορούν να εγκαταστήσουν ηλιακούς συλλέκτες στα σπίτια τους, για τον παραπάνω λόγο!

4. Κοίτα στη σελίδα της Καθημερινής. Έχει φωτογραφία του νησιού με κολάζ τις ανεμογεννήτριες. Σου μοιάζει αυτό για κυκλαδίτικο νησί;

5. Διάβασε λίγο παρακάτω στο ίδιο άρθρο για τη Σέριφο: Το σχέδιο προβλέπει κάλυψη του 1/3 του νησιού (ορίστε;) και σύνδεση με το.. Λαύριο. Για τις ανάγκες του νησιού σε ρεύμα γίνονται αυτά;

Εμένα, για να το συνοψίζω, μου φαίνεται άλλη μια τυπική "ελληνική λύση", που βοηθούμενη σίγουρα από τη δικαιολογημένη περιβαλλοντική ανησυχία προσπαθεί να περάσει το μήνυμα ότι "εμείς προσπαθούμε και οι βλαχοντόπιοι δε μας αφήνουν".

Και ποιοί είμαστε οι "εμείς", το κράτος, που υποτίθεται ότι δρα στο συγκεκριμένο θέμα για το κοινό εθνικό καλό; Όχι βέβαια, ιδιώτες τα στήνουν. Μάλιστα παίρνουν και αδρότατες επιδοτήσεις, που στην περίπτωση της Σερίφου φτάνουν το 55%! Στο άρθρο της Καθημερινής λέει ότι στις Πρέσπες ενώ αρχικά είχε δημιουργηθεί μια "ελληνική" εταιρεία, αυτή πουλήθηκε και τώρα τα δικαιώματα στις μελλοντικές ανεμογεννήτριες ανήκουν σε off-shore εταιρείες στα νησιά Cayman!

Για ξαναπές μου, γιατί κάπου το έχασα, για ποιανού "κονόμα" και "συμφέροντα" μιλούσαμε αρχικά;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-07, 09:59
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
..................Τέλος, δε διευκρινίζεται αν τα έργα γίνονται από τη ΔΕΗ ή από κάποιον ιδιωτικό (κερδοσκοπικό) επενδυτικό όμιλο.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
...................................Για ξαναπές μου, γιατί κάπου το έχασα, για ποιανού "κονόμα" και "συμφέροντα" μιλούσαμε αρχικά;
Πρόκειται για αίτηση (φάκελλο) που έχει υποβάλλει για το έργο αυτό, ο όμιλος Μυτιληναίου στην Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας.

Ο φάκελλος είναι υπό μελέτη από την Αρχή και έχει ζητηθεί η συμπλήρωσή του, προκειμένου να ληφθεί απόφαση από την ΡΑΕ.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-07, 10:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν είναι εκεί το λάθος μου, το έκανα επίτηδες.
Δεν με έπεισες καθόλου Δημήτρη. Όλα τα Κυκλαδίτικα νησιά μας είναι απείρου κάλλους, με προστασία στην δόμηση κλπ.

Οι γεννήτριες δεν θα μπουν στα χωριά ή στις παραλίες, αλλά στα υψώματα μακριά από κατοικημένες περιοχές.

Όταν ο πλανήτης καταστρέφεται τα μικροσυμφέροντα πάνε στην άκρη. Που θα βρει παραλίες η Σέριφος και κάθε Σέριφος όταν η θάλασσα ανέβει ένα μέτρο; Είναι η ώρα που θα πρέπει να αφήσουμε το εγώ και να πιάσουμε το εμείς.

Τα ίδια έκαναν και στην Λακωνία πέταξαν το σχέδιο εγκατάστασης των γεννητριών, όμως η Ελλάδα έχει ανάγκη και με βάση τις διεθνείς συνθήκες να μειώσει τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα.

Το κόστος για εγκατάσταση μικρών μονάδων με 10-15 γεννήτριες είναι εξαιρετικά υψηλό, γιατί θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε μέρος η κατάλληλη υποδομή από συσσωρευτές και μηχανήματα και δίκτυο σύνδεσης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.