Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Κάντε δύο ματάκια να λάμψουν

Όλο και κάπου θα είναι πεταγμένος ένας παλιός υπολογιστής που φυσικά σας δένει με αναμνήσεις.

Παλιά συσσώρευα τα παλιά μηχανήματα, τα πιο πολλά με τα περιφερειακά να τα χρησιμοποιούμε αλλού, ώστε ουσιαστικά να είναι άχρηστα.

Κάντε δώρο τον παλιό σας παραπεταμένο υπολογιστή σε ένα παιδάκι που οι γονείς του αδυνατούν να το κάνουν, κατάλαβα σχετικά πρόσφατα πως αυτά τα παλιά μηχανήματα που εμένα μου πιάνουν τόπο, αλλού μπορεί να χρησιμεύσουν και να κάνουν μερικά παιδιά ευτυχισμένα.

Το ακριβώς προηγούμενο μηχάνημα μου, δεν το διέλυσα δεν το κράτησα, το πήγα και το χάρισα σε εκείνο το παιδάκι που με έκσταση μια μέρα κοιτούσε τον δικό μου υπολογιστή.

Του το γέμισα παιγνίδια, διάφορα freeware εκπαιδευτικά προγράμματα, τον κάθισα και 3-4 μέρες και του έδειξα τα βασικά και τώρα έχει γίνει σωστός κομπιουτεράς.

Παρεκίνησα και εκαναν το ίδιο με τους υπολογιστές, στενοί συγγενείς μου, ουσιαστικά χάρισαν ένα άχρηστο προσωπικό τους αντικείμενο, αλλά χάρισαν την λάμψη σε μερικά γλυκά ματάκια.

Κάντε το ίδιο και αν δεν βρείτε παιδιά σας βρίσκω εγώ, μένω σε μια συνοικία με πολλούς μετανάστες και σας το λέω με κάθε υπευθυνότητα, τίποτα δεν είναι πιο όμορφο στην ζωή από ένα παιδί, που δεν γεννήθηκε με τις καλύτερες συνθήκες, να το κάνετε να λάμψουν τα ματάκια του από χαρά.

Κάντε το ίδιο με παιδικά βιβλία, με κόμιξ, με άλλα παιγνίδια που τα δικά σας παιδιά τα σνομπάρουν ή τα έχουν ξεπεράσει.

Σ’ αυτό το μήνυμα βάζω πολύ ‘εγώ’, σαν να διαφημίζω αυτό που έκανα, δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου, απλά ήθελα να σας δώσω μια ευκαιρία να νοιώσετε και εσείς την χαρά της προσφοράς όποια και να είναι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-07, 12:50
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάντε το ίδιο με παιδικά βιβλία, με κόμιξ, με άλλα παιγνίδια που τα δικά σας παιδιά τα σνομπάρουν ή τα έχουν ξεπεράσει.
Σε όλες τις συνοικίες, η εκκλησία, κάποια σχολεία, κάποιες οργανώσεις, υπάρχουν που τα μαζεύουν όλα αυτά και τα προωθούν σ' αυτούς που έχουν ανάγκη. Στη χειρότερη των περιπτώσεων που, για κάποιο λόγο αδυνατείτε να ασχοληθείτε και θέλετε να πετάξετε ένα αντικείμενο στα σκουπίδια για να το ξεφορτωθείτε άμεσα, τουλάχιστον φροντίστε να μην το βάλετε στον κάδο αλλά σε καθαρή και περίοπτη θέση δίπλα από αυτόν. Σε σύντομο χρόνο κάποιος ενδιαφερόμενος θα το έχει εντοπίσει.
Βάλτε τα παιδιά στη διαδικασία της επιλογής. Αποχωρίζονται πιο εύκολα κάποιο παιχνίδι που έχουν πλέον βαρεθεί, όταν ξέρουν πως κάποιο άλλο παιδάκι θα γίνει ευτυχισμένο να το αποκτήσει. Νιώθουν καλύτερα και αποκτούν κοινωνική συνείδηση.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-07, 23:23
stranraer Ο χρήστης stranraer δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-05-07 18:43
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητέ μου Xenios σε ευχαριστώ για την κοινοποίηση των σκέψεών σου. Αντίδωρο πραγματικό για μένα η ανάγνωση αυτή.
__________________
Aι πύλαι, πλην, της φύσεως είναι κλεισταί εις όσους αδιάφοροι, σκληροί γελώσι, γελώσι ξένοι εν πατρίδι δυστυχεί
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-07, 23:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολυ καλη η σκεψη και η προτροπη σου Στελιο. Για ευνοητους λογους ομως, ενας υπολογιστης θα ηταν η τελευταια μου σκεψη για δωρο σε μια φτωχη οικογενεια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.