Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-11, 20:32
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τεντέν

Επιτέλους ο Steven Spielberg άρχισε να γυρίζει πάλι ταινίες φαντασίας και περιπέτεις, μετά τον Indiana Jones IV (έχει ή θα γυρίσει και το War Horse) ετοιμάζει για τον Δεκέμβριο ταινία με τις περιπέτειες του Τέν Τέν !!!!
Εδώ ένα απολαυστικό video (τον ΤενΤεν τον ενσαρκώνει ο Jamie Bell που έπαιζε στο Billy Elliot, μια πολύ καλή ταινία)
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
dimitrios83 (13-07-11)
  #2  
Παλιά 13-07-11, 20:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους ο Steven Spielberg άρχισε να γυρίζει πάλι ταινίες φαντασίας και περιπέτεις, μετά τον Indiana Jones IV (έχει ή θα γυρίσει και το War Horse) ετοιμάζει για τον Δεκέμβριο ταινία με τις περιπέτειες του Τέν Τέν !!!
Είναι από τους αγαπημένους μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-11, 20:45
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και μένα. Μου άρεσαν οι ταινίες που γύριζε παλιά και είχε για πρωταγωνιστές πιτσιρίκια που κάνανε παρέα και μπλέχνανε σε διάφορες καταστάσεις (Goonies 1 και 2, ET, Gremlins, Who framed Roger Rabbit.......) και πολλές άλλες ταινίες του.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-11, 20:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μένα. Μου άρεσαν οι ταινίες που γύριζε παλιά και είχε για πρωταγωνιστές πιτσιρίκια που κάνανε παρέα και μπλέχνανε σε διάφορες καταστάσεις (Goonies 1 και 2, ET, Gremlins, Who framed Roger Rabbit.......) και πολλές άλλες ταινίες του.
Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν οι ταινίες όσο τα εικονογραφημένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-11, 21:01
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είχε εικονογραφημένα τα Goonies κλπ; Δεν το ήξερα...
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-11, 21:02
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
πω πωωω!!! λες να το δω;;;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-11, 21:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
πω πωωω!!! λες να το δω;;;
Μα με την καμία;
Θεωρώ τον Τεντεν τον πιο ανιαρό χαρακτήρα comic που έχει βγει ποτέ.
Τόσο ανιαρό που οι υπόλοιποι χαρακτήρες του comic είναι σαφώς καλύτεροι από τον ίδιο!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-11, 21:53
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η αλήθεια είναι ότι ο Τεντεν είναι πιό πολιτικοποιημένος από τα υπόλοιπα κόμικς ή μάλλον ασχολείτε κάπως με πιό σοβαρά πράγματα όπως πολιτική, ρατσισμό (και έχει κατηγορηθεί κιόλας o Remi (Herge) για ρατσισμό), κ.α.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-11, 22:16
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Τι λές ρε φίλε τώρα...λατρεμένος χαρακτήρας ο τεντέν. Σα να μη φτάνει αυτό, βλέπω ότι θα γυριστεί και σε CGI!

Άρα τεντεν+CGΙ+Steven Spielberg=Αναμένουμε κάτι τουλάχιστον εντυπωσιακό!

Άντε καιρό έχω να δώ "παιδικό" και να το ευχαριστηθεί η ψυχή μου .

ΥΓ:Νίκο τι μου θύμησες τώρα...Goonies...με πάς πολύ πίσω! Αξέχαστες ταινίες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 13-07-11 στις 22:20
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (13-07-11)
  #10  
Παλιά 13-07-11, 23:08
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δημήτρη αν σου αρέσει να διαβάζεις κόμικς βρές το Σερλοκ Χόλμς (σκίτσο του Nikolas Barral και κείμενα του Pierre Veys).
Έχουν βγεί μέχρι τώρα 4 τεύχη (τουλάχιστον 4 έχω βρεί από την μαμούθκόμιξ) και έχουν όλα πολύ γέλιο.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-07-11, 23:40
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Άν και σε πολλούς δεν άρεσαν (καλή ώρα ο Diamond), εγώ λάτρευα τα κόμικ του τεντεν. Κάθε τεύχος το απολάμβανα με την ψυχή μου. Καλά βέβαια μιλάς και σε άνθρωπο που πιτσιρίκος είχε αμέτρητα κόμικς (πλην των υπερηρωικών των οποίων απεχθάνομαι).

Θα τσεκάρω αυτό που λές διότι ώς τώρα η Μαμουθκόμιξ έχει βγάλει ωραίες σειρές.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-11, 18:18
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι ο Τεντεν είναι πιό πολιτικοποιημένος από τα υπόλοιπα κόμικς ή μάλλον ασχολείτε κάπως με πιό σοβαρά πράγματα όπως πολιτική, ρατσισμό (και έχει κατηγορηθεί κιόλας o Remi (Herge) για ρατσισμό), κ.α.
Είχα ακούσει και εγώ διάφορα περι πολιτικής κτλ αλλά δεν έδινα βάση καθ΄ότι με ενδιέφερε μόνο η καθ΄εαυτό περιπέτεια. Σήμερα πέτυχα αυτό. Δεν ήξερα πως υπήρχε και ειδική έκδοση που απευθύνεται αποκλειστικά σε ενήλικο κοινό.

Πάντως αυτό που μου άρεσε στον τεντεν είναι πως επρόκειτο για έναν απλό καθημερινό άνθρωπο. Ούτε τα πολλά λεφτά είχε για να φτιάχνει υπερ στολές και να πηδάει απο στέγες σε στέγες, ούτε ήρθε απο έναν πλανήτη κάτι έτη φωτός μακριά απο τη γή όπου ανατινάχτηκε επειδή ξέχασαν την κουζίνα ανοιχτή ταξιδεύοντας μέσα σε κάψουλες, ούτε τον δάγκωσε καμια σαρανταποδαρούσα να αποκτήσει ξέρω γω τίποτα υπερδυνάμεις, ούτε πυροβολούσε πιο γρήγορα απο τον ίσκιο του, ούτε έπινε φίλτρα και τους όλους στο ξύλο.

Κάποιος θα μπορούσε να του προσάψει ώς μειονέκτημα πως ο τεντεν, παρα ήταν "τέλειος" σαν χαρακτήρας. Ψύχραιμος ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές, ενεργεί πάντοτε με σύνεση και οξυδέρκεια. Οκ όντως ήταν "τέλειος" σαν χαρακτήρας αλλά εμένα δεν με πείραζε. Φυσικά και σαν ανάγνωσμα, ήταν αρκετά "βαρύ" απο κάποια αντίστοιχα (καλά δεν λέω για κόρτο μαλτέζε και τα συναφή..αυτά ΔΕΝ διαβάζονταν με τίποτα).

Άν και φοβάμαι πως η ταινία δεν θα διαφέρει απο τις ταινίες του σωρού που ήδη παίζουν με την ίδια βαρετή συνταγή, έχω όμως μια αμυδρά ελπίδα πως ο σπίλμπεργκ θα καταφέρει να προσφέρει κάτι το διαφορετικό ώστε να μην περάσει και αυτή η ταινία στα αζήτητα.

Προς το παρόν μοναδική μου ένσταση είναι το πρόσωπο του τεντεν που ηλικιακά δεν τον κάνεις μεγαλύτερο απο έναν έφηβο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 14-07-11 στις 18:40
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (14-07-11)
  #13  
Παλιά 14-07-11, 22:13
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αυτό που μου άρεσε στον τεντεν είναι πως επρόκειτο για έναν απλό καθημερινό άνθρωπο. Ούτε τα πολλά λεφτά είχε για να φτιάχνει υπερ στολές και να πηδάει απο στέγες σε στέγες, ούτε ήρθε απο έναν πλανήτη κάτι έτη φωτός μακριά απο τη γή όπου ανατινάχτηκε επειδή ξέχασαν την κουζίνα ανοιχτή ταξιδεύοντας μέσα σε κάψουλες, ούτε τον δάγκωσε καμια σαρανταποδαρούσα να αποκτήσει ξέρω γω τίποτα υπερδυνάμεις, ούτε πυροβολούσε πιο γρήγορα απο τον ίσκιο του, ούτε έπινε φίλτρα και τους όλους στο ξύλο.
Η διαφορά πιστεύω του Ευρωπαϊκού κόμιξ από τον ΗΠΑ (οι ευρωπαίοι θέλουμε να βλέπουμε κάποιον σαν και εμάς να καταφέρνει κάτι, οι Αμερικάνοι πάντα ήθελαν τον υπερήρωά τους που θα τρέχει να τους σώζει-τρόπος σκέψης που τους έχει "επιβληθεί" από όταν είναι μικρά παιδιά; ) και το ίδιο γίνεται και στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο με τον αντίστοιχο του Χόλυγουντ (αν και τώρα τελευταία βλέπω οι αγαπημένοι μου Γάλλοι (όσον αφορά τις ταινίες τους) να αρχίζουν να ακολουθούν κάπως συνταγές Χόλυγουντ).
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-07-11, 00:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρόν μοναδική μου ένσταση είναι το πρόσωπο του τεντεν που ηλικιακά δεν τον κάνεις μεγαλύτερο απο έναν έφηβο.
Σε καποιες επισημες περιγραφες των κομικς, ο Τεντεν οντως αναφερεται οτι ειναι εφηβος

Παντως ο Τεντεν σαν χαρακτηρας αντιβαινει τους κανονες ενος σεναριου: δεν εχει ονομα, δεν εχει χαρακτηρα, δεν εχει ελαττωματα, δεν εχει βαθος, δεν εχει εσωτερικο κοσμο, δεν εχει παρελθον, δεν εχει οικογενεια, δεν ξερουμε την πατριδα του, πού μένει, ενω παλιοι γνωστοι δεν εμφανιζονται ουτε αναφερονται ποτε στις αφηγησεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (16-07-11)
  #15  
Παλιά 17-07-11, 12:02
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Εγκειται και θέμα γούστου. Tο ότι δεν υπάρχει εμβάθυνση στο βίο και στην πολιτεία του δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει και σαν κόμικ.

Οι περιπέτειες και κατα συνέπεια τα τεύχη με ήρωα τον τεντεν, δεν ξεπερνάνε τα 30. Ο σχεδιαστής του θέλησε απλώς να βγάλει μερικές αυτοτελείς ιστορίες χωρίς να εμβαθύνει περαιτέρω στην προσωπική ζωή του τεντεν όπως γίνεται σε άλλους χαρακτήρες. Δεν μπορεί όμως κάποιος να το εκλάβει απαραίτητα ώς αρνητικό, όσο και "πορωμένος" να είναι με την 9η τέχνη. Με αυτό το σκεπτικό απορρίπτουμε οτιδήποτε ανάλογο όπως πχ ταινίες όπου σε αυτές συνήθως δεν γνωρίζουμε για τον βίο και την πολιτεία του πρωταγωνιστή.
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχει χαρακτηρα, δεν εχει ελαττωματα δεν εχει βαθος, δεν εχει εσωτερικο κοσμο
Ο τεντεν γελά, ανησυχεί, κινδυνεύει, φοβάται, είναι θαρραλέος, παίρνει αποφάσεις σε κρίσιμες στιγμές και γενικά είναι διάχυτα τα ανθρώπινα συναισθήματα σε όλες του τις περιπέτειες σε αντίθεση πχ με τον Αστερίξ. Ο Αστερίξ πραγματικά δεν έχει χαρακτήρα. Ούτε καν θετικά στοιχεία μπορείς να του προσάψεις αφού όλα υποσκελίζονται απο ένα..μαγικό φίλτρο. Το πίνει και τους κάνει όλους λιώμα στο ξύλο. Ο χαρακτήρας αυτός υπάρχει έτσι για να "υπάρχει" κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει με τον τεντεν. Το ότι λοιπόν δεν έχει αρνητικά στοιχεία, δεν θα πεί πως είναι κούφιος σαν χαρακτήρας.
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχει οικογενεια, δεν ξερουμε την πατριδα του, πού μένει, ενω παλιοι γνωστοι δεν εμφανιζονται ουτε αναφερονται ποτε στις αφηγησεις
Καλό θα ήταν να υπήρχε μια συνοχή στις ιστορίες του. Δυστυχώς ο δημιουργός του θέλησε να μείνει μόνο σε απλές αυτοτελείς ιστορίες. Ακόμα όμως και έτσι δεν παύει να είναι καλός.
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καποιες επισημες περιγραφες των κομικς, ο Τεντεν οντως αναφερεται οτι ειναι εφηβος
Έφηβος και δημοσιογράφος πως γίνεται;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.