Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 08-09-09, 01:17
nik1983 Ο χρήστης nik1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 04:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό, ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάποια στιγμή στην ζωή μας θα μπούμε στο χειρουργείο, ειδικά στις πιο βαριές Crohn και αυτό κυρίως λόγω των επιπλοκών (στενώσεις, συρίγγια κτλ) που μπορεί να έχει η νόσος. Επίσης, έχω διαβάσει ότι όταν εμφανίζεται από τις μικρές ηλικίες, ο ασθενής μπαίνει στο χειρουργίο 2-4 φορές μ.ο.
  #182  
Παλιά 08-09-09, 09:46
metaxia Ο χρήστης metaxia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-09-09 21:04
Ο αδερφός μου έχει εγχειρισεί στον τελικό ειλεό, αφαίρεσαι 24 εκατοστά. Έχει επανεμφανισεί η νόσος στο σημείο της αναστόμωσης μετά από 1,5 χρόνο, και υπάρχει στένωση στο σημείο αυτό. Όλο αυτό το διάστημα έπαιρνε μόνο salofalc. Ο γιατρός τώρα προτείνει humira. Είναι κατάλληλο για την τωρινή του κατάσταση?
  #183  
Παλιά 11-09-09, 22:48
Airfly Ο χρήστης Airfly δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-09-09 16:57
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σας παιδια.. ποσο αιματοκριτη εχετε και ποση φερριτινη..?
εγω εχω 22 αιματοκριτη και 2 φερριτινη..αφηστε να πανε..
__________________
Δν υπάρχει Σωστός ή Λάθος άνθρωπος,υπάρχει αυτός π σκέφτεται κ αυτός π είναι στην άγνοια..
  #184  
Παλιά 14-09-09, 10:09
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Λογω της νοσου εχεις τοσο χαμηλο αιματοκριτη????? εγω πριν το χειρουργειο ειχα περιπου στο 30...τωρα εχω 38 κ ελπιζω να μεινει εκει....αλλα 22 δεν ειναι πολυ χαμηλο? τι σου εχει πει ο γιατρος σου?
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην elfreedom για αυτό το μήνυμα:
katarina (19-09-09)
  #185  
Παλιά 15-09-09, 00:17
areti147 Ο χρήστης areti147 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-01-10 16:25
Red face κουρασμενη

ειμαι 39 πριν6 μηνες διαγνωστικε νοσο crohn παιρνω salofak και budenofalk εδω και 4 μηνες ειχα πονους αφορητους στη κοιλια και φουσκωματα τις τελευταιες μερες ειμαι καλυτερα αιματοκριτης 34,4 σιδηρος 47 φεριτινη ειχα πριν 10 μερες 4 και πριν 2μερες 10 μου παρουσιαστικε αιματουρια χωρις πονο 2 φορες πηγα ουρολογο για εξετασεις, διαβαζω καιρο τη στηλη αλλα με βοηθησε ο γιος μου να μπω στη στηλη, αρα υπαρχουν και ατομα που δεν τα πανε καλα με τα κομπιουτερ.
  #186  
Παλιά 15-09-09, 00:59
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
paidia edw dn eimaste kai aman aman polla melh>>. kapoios poy exei elafria kron dn asxoleitai ara mn koitate ayta poy leme ih perrisoteri efw yparxoyn polles kales periptwseis
  #187  
Παλιά 16-09-09, 20:17
Airfly Ο χρήστης Airfly δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-09-09 16:57
Η διαθεσή μου τώρα:
ναι εχω κανει μια υποτροπη..αλλα δεν δεν βρισκουν μια λυση..εκτος να μου κανουν ενεσεις σιδηρου..
__________________
Δν υπάρχει Σωστός ή Λάθος άνθρωπος,υπάρχει αυτός π σκέφτεται κ αυτός π είναι στην άγνοια..
  #188  
Παλιά 16-09-09, 22:12
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από areti147 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι 39 πριν6 μηνες διαγνωστικε νοσο crohn παιρνω salofak και budenofalk εδω και 4 μηνες ειχα πονους αφορητους στη κοιλια και φουσκωματα τις τελευταιες μερες ειμαι καλυτερα αιματοκριτης 34,4 σιδηρος 47 φεριτινη ειχα πριν 10 μερες 4 και πριν 2μερες 10 μου παρουσιαστικε αιματουρια χωρις πονο 2 φορες πηγα ουρολογο για εξετασεις, διαβαζω καιρο τη στηλη αλλα με βοηθησε ο γιος μου να μπω στη στηλη, αρα υπαρχουν και ατομα που δεν τα πανε καλα με τα κομπιουτερ.
η αιματοουρια εχει σχεση με την νοσο???δεν εχω διαβασει κατι σχετικο.ο γιατρος σου τι λεει?περιμενω νεα σου
  #189  
Παλιά 17-09-09, 00:01
areti147 Ο χρήστης areti147 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-01-10 16:25
ο γαστρετερολογος μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση με τη νοσο ο ουρολογος μου ειπε να κανω μια εξεταση ουρων σε κυτταρολογο αν δεν δειξει κατι ειπε να περιμενω αν θα εχω αλλη φορα αιμα στα ουρα το μονο που ξερω ειναι οτι θελει ψαξιμο για καθε ενδεχομενο.
  #190  
Παλιά 19-09-09, 01:57
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
πώς καταλαβαίνεις ότι μπορεί να έχεις συρίγγιο? ποια είναι τα συμπτώματα? Ξέρετε αν έχουν τα salofalk παρενέργειες που να επηρεάζουν σοβαρά άλλο ζωτικό όργανο?
  #191  
Παλιά 19-09-09, 15:19
PanosT. Ο χρήστης PanosT. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-09 15:05
Γεια σας,είμαι 21 ετών και μου διεγνωσαν νόσο Crohn στις αρχές του Ιουνίου.Η διάγνωση έγινε με αφορμή έξαρσης της νόσου.Έμεινα μερικές μέρες στο νοσοκομείο (ΠΓΝΠ).Τα συμπτώματα (πυρετός,πόνος κλπ) έφυγαν πολύ γρήγορα, και επανήλθα στην καθημερινότητα μου.
Παίρνω Asacol.
Γενικά είμαι καλά.Κάναν πόνο (ήπιο έως μέτριο) που και που,και καμιά διάρυα μια στο τόσο,κυρίως όταν δεν πολυπροσεξω την διατροφή μου και όταν κουράζομαι πολύ.
Μέσω αυτού του thread έμαθα ότι στο στρατό (όταν τελειώσω με τις σπουδές μου) θα πάρω απαλλαγή (Ι5).
Και μου δημιουργείται η εξής απορία,μπορώ να γυμναστώ κανονικά?
Θέλω να παρακολουθήσω μαθήματα ιστιοπλοιας,να κάνω καταδύσεις, αναρριχίσεις και σε λιγο καιρο θα ξεκινήσω και γυμναστήριο.
Όλα αυτά χρειάζονται πιστοποιητικο καλής υγείας.Ο γιατρός (συνήθως καρδιολογος ή παθολόγος) θα μου δώσει το χαρτί αυτό?
Μήπως η σωματική άσκηση δημιουργεί πρόβλημα στη νοσο αυτή?
Σας ευχαριστώ πολυ,
καλό κουράγιο σε όλους
  #192  
Παλιά 19-09-09, 15:57
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
mporeis kanonika dn se empodizei poythenaa.>> isa isa tha se boithisei mono an pairneis kortizoni dn kanei gt tha exoyn trivi ta kokala>>>
  #193  
Παλιά 19-09-09, 19:08
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
πώς καταλαβαίνεις ότι μπορεί να έχεις συρίγγιο? ποια είναι τα συμπτώματα? Ξέρετε αν έχουν τα salofalk παρενέργειες που να επηρεάζουν σοβαρά άλλο ζωτικό όργανο?
το πιο πιθανο ειναι να το καταλαβεις εφοσον ειναι εξωτερικο και ειναι εμφανη.υπαρχει ομως και το εντεροεντερικο του οποιου η εκκριση θα ειναι στον πρωκτο.συνηθως δημιουργει φαγουρα και εκδορες στην ευρητερη περιοχη.προσωπικα ψαχνοντας να βρω λυση για τα συμπτωματα βρηκα οτι εχω κρον.
οσο για τα salofalk μαλλον μιλαμε για τα πιο ηπια φαρμακα της νοσου μαζι με τα asacol.ο γιτρος μου λεει οτι δεν υπαρχει παρενεργεια εκτος αν εχεις προβλημα με τα νεφρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimpan : 19-09-09 στις 19:11
  #194  
Παλιά 19-09-09, 19:56
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟ 1998.ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΔΙΑ ΕΒΓΑΛΑ ΣΥΡΙΓΓΙΟ,ΕΙΧΑ ΙΕΡΟΛΑΓΟΝΙΤΙΔΑ,ΙΡΙΔΟΚΥΚΛΙ ΙΔΑ Κ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΕΝΤΟΝΗ ΕΞΑΡΣΗ ΤΗΣ ΝΟΣΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΣΩ 11 ΚΙΛΑ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ(BUDECOL)ΜΕ HUMIRA K ASACOL.ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΑΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ Θ ΝΟΣΟΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΥΠΟΥΛΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ.ΝΑ ΑΚΟΠΟΥΘΕΙΤΕ ΠΙΣΤΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ.ΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΑΝ Κ ΠΕΡΑΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.....ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΟΥ CROHN ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΩ.ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ....
  #195  
Παλιά 23-09-09, 16:57
Airfly Ο χρήστης Airfly δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-09-09 16:57
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω οταν ειχα συριγγιο ειχα ενοχληση πιο χαμηλα στο εντερο γιατι ευτυχως ηταν χαμηλα..θα καταλαβεις δεν ειναι ο πονος ο ιδιος που θα εχεις στην κοιλια ..δηλαδη εγω που εκανα εξαρση πονουσε χειροτερα και σε ολη μου την κοιλια..αλλα δεν ηταν συριγγιο.. αμα εχεις χαμηλα συριγγιο ή αποστημα χαμηλα λογικα θα δυσκολευεσε λιγο στο να καθεσε..οχι υπερβολικα πραγματα αλλα θα εχεις μια ενοχληση οπως ειπα..αλλα ειναι η καθεμια περιπτωση διαφορετικη...

παντως οσον αφορα την γυμναστικη..ενταξει αυτην την στιγμη παιρνω κορτιζονη..αλλα γενικα ενω θελω να γυμναστω πολλες φορες με πιανει και ποναω φρικτα ..και ωρες ωρες νιωθω τοσο πρηξιμο που δεν μπορω να κανω και πολλα...
__________________
Δν υπάρχει Σωστός ή Λάθος άνθρωπος,υπάρχει αυτός π σκέφτεται κ αυτός π είναι στην άγνοια..
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.