Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-07, 03:12
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Ειμαι Linux

Δεν ξερω αν παιζονται εκει οι ηλιθιες διαφημισεις στυλ "ειμαι PC"/"ειμαι Mac" της Apple, αλλα μολις ειδα τις σχετικες παρωδιες της Novell (http://cdn.novell.com/cached/video/b...c_pc_linux.mpg, http://cdn.novell.com/cached/video/b...pc_linux_2.mpg & http://cdn.novell.com/cached/video/b...pc_linux_3.mpg) και τις διασκεδασα πολυ. Enjoy!

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-07, 04:12
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμμ. Θα μπορούσαν να έχουν γίνει και καλύτερα, αλλά γέλασα.
Απλώς νομίζω πως σίγουρα γίνεται να φτιαχτούν τέτοια video με το ίδιο θέμα με καλύτερες ατάκες, χαρακτηριστικότερους ηθοποιούς και αρκετό περισσότερο γέλιο.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-07, 08:04
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και εγώ είμαι ένας πονεμένος χρήστης αλλά δεν κάνω έτσι...
Η Apple πάντως έχει πιάσει το θέμα lifestyle και του δίνει και καταλαβαίνει. Όσο υπάρχει και ουσία έχει καλώς...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-07, 13:50
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να σου πω... Αν ξοδέψεις για ένα PC τα λεφτά που θα ξόδευες για να αγοράσεις Mac, αν πάρεις πράγματα συμβατά το ένα με τ' άλλο, αν το προσέξεις πολύ, μια χαρά θα τρέχει το ίδιο καλά μ' ένα Mac...

[Δεν αντέχω άλλο την υπερπροβολή των Mac, εδώ στην Αγγλία είναι πλέον αηδιαστική, ειδικά αν είσαι designer. Αν πεις πως δουλεύεις design σε PC σε κοιτάνε με αποδοκιμασία. Εγώ κάνω αντίσταση! :P]
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω παντως οταν εβλεπα ξενες ταινιες, ελεγα 'μα καλα, τοσο διαδεδομενα ειναι στο εξωτερικο οι φορητοι μακ;;;' :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-07, 14:06
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι. Είναι εκνευριστικά διαδεδομένοι. :P
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-07, 14:43
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά επειδή δουλεύω τους υπολογιστές επαγγελματικά έχω όλα τα προγράμματα που είναι εγκατεστημένα σε αυτούς αυθεντικά.
Αν λοιπόν όλοι οι PC Users είχαν ΟΛΑ τα προγράμματά τους αυθεντικά θα βλέπανε πάρα πολύ μεγάλες διαφορές στην απόδοση των μηχανημάτων τους.
Αυτό είναι κάτι λοιπόν που απολαμβάνουν(?) με το ζόρι οι Macάδες.
Επείσης αν κυκλοφορούσαν 2-3 κάρτες γραφικών στο εμπόριο, 2-3 μητρικές, 1 μνήμη, 2 κάρτες ήχου δεν θα είμασταν υποχρεωμένοι να κάνουμε το απαραίτητο ματσάρισμα!
Το πρόβλημα υπάρχει από τη στιγμή που
1) Θέλουμε την καλύτερη απόδοση
2) Θέλουμε την καλύτερη τιμή
3) Θέλουμε να στήσουμε το μηχάνημα μόνοι μας γιατί σιγά μην ξέρει ο τεχνικός που μας λέει "Πάρε μητρική Asus Χριστιανέ μου" την τύφλα του.

Γενικά το πρόβλημα είναι ότι ο αγοραστής είναι πάντα πανέξυπνος, πανέμορφος και μετριόφρων, και πάντα φταίνε τα windows, το μηχάνημα, ο πωλητής, το πλυντήριο του περιπτερά...

Στους Mac από την άλλη... Παίρνει την απόφαση ότι θα πάρει στάνταρ μηχάνημα και θα σκάσει (όπως και ότι θα τα σκάσει).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-07, 01:22
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως οταν εβλεπα ξενες ταινιες, ελεγα 'μα καλα, τοσο διαδεδομενα ειναι στο εξωτερικο οι φορητοι μακ;;;' :Ρ
Λογικό. Εκεί έχουν μαγαζιά, καλή προβολή και support.

Εδώ έχουμε μόλις ένα μαγαζί που είναι μόνο έκθεση και δε μπορείς να αγοράσεις από εκεί, μία αντιπροσωπεία της πλάκας με χείριστο support, προβολή και διαφήμιση ΜΗΔΕΝ και ακριβό κόστος (κλέφτες...). Α, και με πλημμελή υποστήριξη για localization στα Ελληνικά.

Ακόμη και οι επαγγελματίες του ήχου και του design αποφεύγουν λόγω των παραπάνω να παίρνουν Mac. Γιατί να παίρνουν οι απλοί χρήστες;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-07, 01:47
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λοιπόν όλοι οι PC Users είχαν ΟΛΑ τα προγράμματά τους αυθεντικά θα βλέπανε πάρα πολύ μεγάλες διαφορές στην απόδοση των μηχανημάτων τους.
Δηλαδή τα αυθεντικά Windows είναι πιο σταθερά από τα πειρατικά; Το αυθεντικό Photoshop τρέχει πιο γρήγορα;

Εκτός αν με το "αυθεντικά" εννοείς μια θεωρητική κατάσταση όπου πραγματικά υπεύθυνοι και γνώστες κάνουν σωστές εγκαταστάσεις και απαγορεύουν στο χρήστη να πειράξει κάτι που μπορεί να επιφέρει την καταστροφή!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-07, 07:58
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόν βλέπω να αναβιώνει η γνωστή (απ' όταν παρακολουθώ τα πράγματα) κόντρα PC - Mac. Παιδιά γράψτε ελεύθερα και θα το σκίσουμε την κατάλληλη στιγμή όπως πάντα.
In topic (για να μη φωνάζει ο sysopας): είναι όντως γνωστοί από τεχνικής άποψης οι λόγοι υπεροχής ή μη της μιας ή της άλλης προσέγγισης και στα πλαίσια αυτά μπορεί να αναπτυχθεί η σχετική επιχειρηματολογία.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κυρία σχετικά με το μπλέξιμο του lifestyle στην όλη υπόθεση. Όσοι έχουν Mac θεωρούν ότι είναι στην πρώτη γραμμή του design και της τεχνολογίας και αυτό μόνο αποτέλεσμα marketing μπορεί να είναι. Η καλαμοκαβαλίκευση και η ψηλομυτίαση φθάνουν όντως στα όρια του ρατσισμού σε ορισμένες περιπτώσεις. Ειδικά για την Ελλάδα απ' όσο έχω καταφέρει να διερευνήσω, η κατοχή Mac σημαίνει απλά "λεφτά για πέταμα". Θα μπορούσε κάλιστα να είναι και Mercedes αν αποφάσιζε η εταιρεία να βγάλει υπολογιστές.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-03-07, 09:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τα αυθεντικά Windows είναι πιο σταθερά από τα πειρατικά; Το αυθεντικό Photoshop τρέχει πιο γρήγορα;
1) Στα αυθεντικά Windows παίρνεις δωρεάν όλες τις αναβαθμίσεις με το που θα βγούν. Έχω να δώ μπλέ οθόνη από τον καιρό των 98 (ούτε καν των 98SE).
Οπότε η απάντηση είναι ναι.

2) Δεν ξέρω για το Photoshop αλλά το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ, το Pinnacle Studio είναι και πιό γρήγορο και πιό σταθερό λόγω των αναβαθμίσεων. Συγκεκριμένα...
Η έκδοση 10 (η οποία αγόρασα) είναι πάρα πολύ αργή και μνημοβόρα. Για να μην μιλήσω για plugins του τύπου Hollywood Studio που δεν κάνουν καν εγκατάσταση. Απαιτεί μνήμη 2GB για να ξεκινήσει να κουνιέται και πάλι δεν μπορείς να δουλέψεις. Είχα αρχίσει να σκέφτομαι για αναβάθμιση στα 4Gb όταν έκανα εγκατάσταση.
Με το που κάνεις register το πρόγραμμα αρχίζει να κάνει upgrades στον εαυτό του, ξεκλειδώνει επιλογές και κατεβάζει patches. Αποτέλεσμα; Έχω καταλήξει με το Studio 10.7 Plus με όλα τα plugins να δουλεύουν τέλεια. Με μνήμη 2Gb όχι μόνο δουλεύει μία χαρά αλλά μπορώ να κάνω edit μέχρι και videos σε 1080p, κάτι που με το v10 μόνο για ανέκδοτο το έλεγες.
Α... Το βασικό είναι ότι δεν έχω πληρώσει δραχμή παραπάνω για τα patches, εκτός από το ότι ήθελα να πάω από το Studio στο Studio Plus για να έχω κάποια codecs που προσφέρει, το οποίο μου στοίχησε 25 ευρώ.
Υποθέτω ότι κάτι ανάλογο γίνεται και με το Photoshop;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-07, 10:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Στα αυθεντικά Windows παίρνεις δωρεάν όλες τις αναβαθμίσεις με το που θα βγούν.
Τρίχες! Έχω τα windows XP pro με SP1 για 4 χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς καμιά μπλε οθόνη.
Γιατί δεν έβαλα το SP2, γιατί μου το έκανε cabrio το μηχάνημα και αναγκάστηκα να τα βγάλω λόγω ασυμβατότητος.

Όσο λιγότερες αναβαθμήσεις κάνεις και αν έχεις και κανένα firewall σε linux είσαι ιδιαίτερα ασφαλής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-03-07, 10:15
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικό. Εκεί έχουν μαγαζιά, καλή προβολή και support.
Εγω εχω ακουσει πως ολα αυτα ειναι απλα φαινομενο marketing. Αναλογικα, στις ταινιες οι χρηστες μακ ειναι πολυ περισσοτεροι απο ο,τι στην πραγματικοτητα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-03-07, 13:37
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα το PCάκι μου [και το laptopάκι μου] δεν κολλάει, δεν βγάζει μπλε οθόνες, όλο το design μου το κάνω εδώ σε 300dpi χωρίς κανένα πρόβλημα, κτλ.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-03-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρίχες! Έχω τα windows XP pro με SP1 για 4 χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς καμιά μπλε οθόνη.
Ψιτ; Μαζί μας είσαι τώρα ή με τους Macάδες; Αυτό που λες δεν είναι αντίθετο με αυτό που είπα εγώ.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.