Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-07, 18:31
Το avatar του χρήστη atsiot
atsiot Ο χρήστης atsiot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-07 09:55
Η διαθεσή μου τώρα:
Question Router vs. Modem-Router

Γειά σας παιδιά,
Μόλις σήμερα έγινα και εγώ μέλος στο acrobase! Η φίλη μου Ελένη μου έδωσε την ιδέα να απευθυνθώ σε σας όλους. Σκέφτηκε να βάλω αγγελία να πουλήσω τον μόλις μιας μέρας Wireless Router μου καθότι εμένα μου είναι γενικά "άχρηστος"! Ακολουθεί και ο λόγος της "αχρηστίας" αυτής:
Αποφάσισα την προηγούμενη εβδομάδα να αγοράσω επιτέλους ασύρματο Router και έναν adapter για να έχω ασύρματο ίντερνετ και VOIP τηλεφωνία. Έκανα λοιπόν την παραγγελία μου από το E-Shop. O Router λέγεται WRT54GC WIRELESS-G COMPACT της LINKSYS. Όμως, στην ιστοσελίδα του E-Shop δεν διευκρινίζεται το οτι ο Router αυτός είναι ΜΟΝΟ Router και όχι ΚΑΙ Modem μιας και που η ADSL χρειάζεται και τα 2! Πλέον στην αγορά κυκλοφορούν μοντέλα που έχουν και Modem & Router μαζί. Το αγόρασα λοιπόν και έμεινα με το.... Router στο χέρι. Το δε USB DSL Modem που μου παρέχει η Tellas (ναι, από την Tellas έχω ADSL) δεν μπορεί να συνδεθεί με τον Router γιατί δεν έχει υποδοχή Ethernet (Δίκτυο) και ο Router δεν έχει υποδοχή κατάλληλη για το modem αυτό. Πρέπει λοιπόν εγώ να βρω, ήδη έχω φάει όλο το internet σήμερα, modem με ethernet υποδοχές για να το συνδέσω με τον Router και να έχω Ασύρματο Δίκτυο-Ίντερνετ. Αλλά πιστεύω οτι καλύτερη λύση είναι να πάρω ένα modem-router μαζί και το υπάρχον ρουτεράκι να το πουλήσω.
Αν κάποιος έχει να μου πει την γνώμη του, μη διστάσει. Εδώ είμαι.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε τα "άπαντά" μου!
Φιλιά, Αλεξάνδρα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-07, 18:55
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Μάλλον θα πρέπει να το πουλήσεις. Ακόμα και αν βρείς modem με ethernet υποδοχή έχω τις αμφιβολίες μου για το αν θα δουλέψει με το ρούτερ σου. Ο λόγος είναι οτι συνηθως αυτά δίνουν μόνο μία, static ip. Αν για παράδειγμα είχες ένα modem router (ενσύρματο) θα μπορούσες άνετα να κοτσαρεις το wireless router σε μια απο τις θυρες και θα έπαιζε μια χαρά. Αυτήν την λύση έχω υιοθετήσει εγώ για το δικό μου δίκτυο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-07, 19:05
Το avatar του χρήστη atsiot
atsiot Ο χρήστης atsiot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-07 09:55
Η διαθεσή μου τώρα:
"Palsar"!!!!
Ευχαριστώ που απάντησες γρήγορα.
Ναι, το σκέφτηκα και εγώ αυτό, ένα ενσύρματο router για τον ασύρματο router μου. Λες να το κάνω έτσι; Βασικά θέλω να γλυτώσω όσα περισσότερα λεφτά γίνεται έτσι; Το θέμα επίσης είναι οτι εφόσον βάλω ενσύρματο, θα αναγκαστώ να έχω τον υπολογιστή συνέχεια ανοιχτό έτσι; Αυτό όμως θέλω να το αποφύγω μιας και που θα αρχίζω να χρησιμοποιώ το VOIP....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-07, 19:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αλεξάνδρα πιστεύω ότι το eshop σου επιστρέφει την αξία της αγοράς σου μέσα σε ένα χρονικό διάστημα. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους όσο είναι καιρός και αμέσως μετά να κάνουμε προτάσεις για την μελλοντική αγορά σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-07, 19:31
Το avatar του χρήστη atsiot
atsiot Ο χρήστης atsiot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-07 09:55
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου Ξένιε!

Δυστυχώς το E-Shop δεν δέχεται επιστροφές! Ήταν από τα πρώτα τηλεφωνήματα που έκανα, αν μάλιστα μεταβείς στην ιστοσελίδα τους, σε κάποιο σημείο λέει για τις επιστροφές ότι άπαξ και το "κουτί" ανοιχτεί, τέρμα! Μεγάλη ιστορία, τα "πήρα" μαζί τους το πρωί. Υποστηρίζουν router χωρίς modem!
Τι να πω! Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-07, 20:03
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από atsiot Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς το E-Shop δεν δέχεται επιστροφές!
Δεν ειναι στο χερι τους!

Εφοσον προκειται για αγορα εξ αποστασεως εχεις δικαιωμα επιστροφης μεσα σε 10 εργασιμες μερες απο την παραλαβη του προιοντος, χωρις καν να πρεπει να εξηγησεις το λογο και με κοστος μονο τα εξοδα αποστολης προς τον προμηθευτη. Δες το νομο 2251/1994 για περισσοτερες λεπτομερειες.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-07, 20:21
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από atsiot Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά πιστεύω οτι καλύτερη λύση είναι να πάρω ένα modem-router
Δεν ξερω αν ταιριαζει στον προυπολογισμο σου, αλλα αφου θελεις ADSL router, WiFi (ασυρματο δικτυο) και VoIP, θα προτεινα ενα Vigor 2700VG. Αυτο θα σου επιτρεψει να εχεις παντα διαθεσιμο VoIP χωρις να πρεπει να κρατας ανοιχτο τον υπολογιστη.

Συμφωνα με το skroutz μπορεις να το βρεις γυρω στα 150 ευρω.

Ο,τι ADSL router κι αν παρεις, προσεξε να ειναι ο καταλληλος τυπος για τη γραμμη σου. Για ADSL πανω απο αναλογικη/PSTN γραμμη θελεις "Annex A" router ενω για ISDN "Annex B".

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-07, 20:36
Το avatar του χρήστη atsiot
atsiot Ο χρήστης atsiot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-07 09:55
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητέ Qluser!
Οπώς είπα και στον Ξένιο, στην ιστοσελίδα τους το λένε καθαρά, εκτός αυτού, μου το είπαν και στο τηλέφωνο οτι δεν επιστρέφεται... Τώρα τι να κάνω, να πάω από εκεί να τους το ζητήσω; Δε ξέρω. Πάντως, εφόσον πάρω Modem-Router θα είμαι online συνέχεια και με VoIP επίσης! Το θέμα μου είναι όμως οτι τελικά το ρουτεράκι που πήρα πάει χαμένο...
Δε ξέρω....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-07, 05:37
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι στο χερι τους!

Εφοσον προκειται για αγορα εξ αποστασεως εχεις δικαιωμα επιστροφης μεσα σε 10 εργασιμες μερες απο την παραλαβη του προιοντος, χωρις καν να πρεπει να εξηγησεις το λογο και με κοστος μονο τα εξοδα αποστολης προς τον προμηθευτη. Δες το νομο 2251/1994 για περισσοτερες λεπτομερειες.

Λ.
Ο νόμος λέει "Σε κάθε σύμβαση από απόσταση ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει αναιτιολογήτως μέσα σε δέκα (10) εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία παραλαβής του αγαθού ή της υπηρεσίας, αν δεν συμφωνήθηκε μακρότερη προθεσμία, επιστρέφοντας το αγαθό στην αρχική του κατάσταση."

Τι σημαίνει "αρχική κατάσταση", ανοιχτό ή κλειστό κουτί;

Πάντως δε βλάπτει κι ένα τηλέφωνο στο 1520 (γραμμή καταναλωτή).
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-07, 14:12
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Θυμάμαι το σόκ μου όταν πρίν απο 4 χρόνια πήγα δειλά δειλά να αλλάξω σε ένα κατάστημα των Dixons στην Αγγλία μία κάρτα τηλεόρασης. Δεν ήταν ελλατωματική. Δεν ήταν ασύμβατη με το μηχάνημά μου. Απλά άλλαξα γνώμη ! Οι άνθρωποι με αποζημίωσαν ευθύς αμέσως, ακόμα και τα έξοδα αποστολής μου κατέβαλαν. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν επιχειρούσα ακριβώς το ίδιο σε ένα ελληνικό κατάστημα.

Σχετικά με τους νόμους, ξέρετε πόσο τους σεβόμαστε στην Ελλάδα. Είναι η χώρα που ο καθένας κανει όοοοτι του... καπνίσει !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-03-07, 16:16
Το avatar του χρήστη atsiot
atsiot Ο χρήστης atsiot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-07 09:55
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σας παιδιά,
Ναι, το θέμα της επιστροφής με έχει ενοχλήσει αρκετά... όπως επίσης το ότι εφόσον το εν λόγω e-κατάστημα παρέχει Routers "σκέτο"... γιατί δεν παρέχει και modems με συνδεσμολογία Ethernet για τέτοιους Routers??? Θα μπορούσα να τους καταγγείλω άραγε; Το θέμα μου είναι τι να κάνω τώρα με το "κουτσό" μου Router... Όλο και κάτι θα βρω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-03-07, 16:35
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από atsiot Εμφάνιση μηνυμάτων
και modems με συνδεσμολογία Ethernet για τέτοιους Routers??? Θα μπορούσα να τους καταγγείλω άραγε; Το θέμα μου είναι τι να κάνω τώρα με το "κουτσό" μου Router... Όλο και κάτι θα βρω.
Να τους καταγγείλεις για πιο πράγμα ; Σου πούλησαν ακριβώς αυτό που διάλεξες, δεν σου είπαν έχει και μόντεμ μαζί. Για το μόνο που έχουν ευθύνη είναι οτι δεν σε αφήνουν να το αλλάξεις.

Όσο για το τι θα το κάνεις , εξαρτάται απο το χρωματάκι του, αν ταιριάζει με την διακόσμηση του σπιτιού σου δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-03-07, 19:30
Το avatar του χρήστη atsiot
atsiot Ο χρήστης atsiot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-07 09:55
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι. έχεις δίκιο, αγόρασα ότι ζήτησα, μου έφεραν ότι ζήτησα! Δεν πειράζει, θα το χρησιμοποιήσω. Προς το παρόν, διακοσμεί το ίδιο του το κουτί και θα προσπαθήσω, λίαν συντόμως, να διακοσμήσω και την περιοχή του Η/Υ μου παρέα με ένα επίσης ίδιου χρώματος modem! ......... .......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-11, 19:25
ellhk Ο χρήστης ellhk δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-11 03:18
Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για το Access point που αγόρασα. Είναι Wireless 802,11b/g της Edimax. Θα μπορούσα με κάποιον τρόπο να το μετατρέψω σε ασύρματο μόντεμ, συνδέοντας το με το ενσύρματο Sagem του ΟΤΕ? Είμαι πολύ αρχάρια σε αυτά. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-11, 21:21
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
συνδεσετα μεταξυ τους με ενα καλωδιο RJ-45 τοσο απλα .και θα δειξη μονο του
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.