Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-07, 10:42
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
8 Μαρτίου. Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας.

Στις 8 Μαρτίου του 1857 οι γυναίκες που εργάζονταν σε βιοτεχνίες που έφτιαχναν ρούχα, στην Νέα Υόρκη, απέργησαν ζητώντας καλύτερες συνθήκες και λιγότερες ώρες εργασίας. Η απεργία διαλύθηκε με βίαια μέσα από την αστυνομία της πόλης. Το γυναικείο εργατικό κίνημα είχε όμως γεννηθεί. Ένας σκληρός αγώνας για τα δικαιώματα της γυναίκας, στην εργασία αλλά και στην εκτός εργασίας ζωή της, ξεκίνησε και συνεχίζεται μέχρι της μέρες μας.
Η 8η Μαρτίου είναι αφιερωμένη στον αγώνα αυτό. Καθιερώθηκε ως η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, μετά από πρόταση της γερμανίδας σοσιαλίστριας Κλάρας Τσέτκιν (Clara Zetkin), το 1910 κατά την διάρκεια της Δευτέρας Διεθνούς Διάσκεψης Σοσιαλιστριών, στην Κοπεγχάγη.
Ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών καθιέρωσε το 1977, την 8η Μαρτίου ως Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα της Γυναίκας και την Διεθνή Ειρήνη.

Σχόλιο : Τα φειγ βολάν που είδα πεταμένα στο δρόμο σήμερα και διαφήμιζαν ανδρικό στριπτιζ σαν δώρο των γυναικών για την σημερινή ημέρα , μάλλον δεν έχουν πιάσει το στίγμα της ημέρας!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-07, 12:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας


Έδωσαν πράγματι μεγάλο αγώνα για να υπάρξει πραγματική αξιοκρατία και ίσες ευκαιρίες και ταυτόχρονα με τον αγώνα τους για το δικαίωμα ψήφου η δημοκρατία έγινε πιο αντιπροσωπευτική.

Όπως είπε ο Μίλτος ο αγώνας των γυναικών για ίσες ευκαιρίες συνεχίζεται.

Χρόνια σας πολλά Κυρίες και Δεσποινίδες της AcroBase.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 08-03-07 στις 12:02
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-07, 12:13
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δες το κι αλλιώς Μιλτάκο: Το γεγονός οτι τόσες γυναίκες στη βάση, δεν σχολίασαν τη σημερινή μέρα, ίσως να σημαίνει οτι την αντιμετωπίζουν με τη δέουσα σοβαρότητα. Στη συνείδηση των περισσοτέρων, η μέρα δεν γιορτάζει κάτι. Προβληματίζει. Αυτές οι "πακόσμιες ημέρες... xxx..." αντιμετωπίζονται ανώριμα, από πολύ κόσμο. Η Λογική του "σήμερα, να θυμηθώ να σκεφτώ", μου φαίνεται φαιδρή. Κι αν υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν οτι μεταφράζονται όλα σε "σήμερα κάνω όσα δεν μπορώ να κάνω τις άλλες μέρες / σήμερα πηγαίνω κόντρα / σήμερα θα βγω με τη γυναικοπαρέα μου", ας αλλάξουν λεξικό. Τα διαφημηστικά που πέτυχες -σωστά το είπες- αποπροσανατολίζουν.
Νομίζω οτι το θέμα είναι ατελείωτο κι οτι μπορούμε να επανέλθουμε.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-07, 12:44
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά... ευχαριστούμε για την τιμή που μας κάνατε ν' ανοίξετε την πραγματική διάσταση του θέματος. Προσωπικά, δεν έχω βγει ποτέ μου με γυναικοπαρέα ντε και καλά επειδή το θέλει η μέρα. Όποτε μπορώ και έχω χρόνο, θα το κάνω γιατί το έχω ανάγκη κι όχι γιατί το απαιτεί μια μέρα του χρόνου. Σα γυναίκα, σα σύζυγος, σα μάνα, γιορτάζω κάθε φορά που πετυχαίνω κάτι που επιθυμώ και έχω δουλέψει σκληρά γι' αυτό, κάθε φορά που ο άντρας μου μου λέει "μπράβο ρε γυναίκα" ή απλά "σ' αγαπώ" κι ας μην συνοδεύεται αυτό από διαμαντόπετρα αλλά από ένα φιλί, κάθε φορά που τα παιδιά μου μου λένε "είσαι η πιο γλυκιά μαμά του κόσμου". Γιορτάζω κάθε φορά που μια γυναίκα πετυχαίνει τα όνειρά της, που μια γνωστή ή άγνωστη συναντά την ευτυχία, που μια άνεργη μητέρα με ένα, δύο ή περισσότερα παιδιά βρίσκει μια δουλίτσα, που ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος βγαίνει από τη μιζέρια στο φως. Γιορτάζω πάνω απ' όλα τον αγώνα μου να γίνω καλύτερος άνθρωπος... Κάθε μέρα... Κι από λίγο...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-07, 12:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Γένους θηλυκού η ανισότητα στην αγορά εργασίας

Ο παγκόσμιος χάρτης των διαφορών μεταξύ ανδρών και γυναικών στην ανεργία, την απασχόληση, την αυτοαπασχόληση, τη μερική απασχόληση, τις ώρες εργασίας, τις αμοιβές, την κατάληψη διευθυντικών θέσεων και την κατάληψη θέσεων στα Κοινοβούλια

ΠΑΡΑ τους αγώνες που έχουν γίνει τα τελευταία τριάντα κυρίως χρόνια για την άμβλυνση της ανισότητας μεταξύ ανδρών και γυναικών, η ισότητα των δύο φύλων και ιδιαίτερα στην αγορά εργασίας έχει να διανύσει ακόμη μεγάλο δρόμο. Είναι αλήθεια ότι σε πολλές χώρες του ΟΟΣΑ η προσπάθεια για ισότητα των δύο φύλων στην αγορά εργασίας έχει αποδώσει σημαντικούς καρπούς. Ωστόσο, το γενικό συμπέρασμα που προκύπτει από σειρά συγκριτικών στατιστικών στοιχείων του ΟΟΣΑ, το χαμηλό ποσοστό απασχόλησης, η ανεργία, η μερική απασχόληση, η χαμηλή κατοχή διευθυντικών θέσεων, το αυξημένο ωράριο εργασίας ή το υψηλό ωράριο σε απλήρωτη εργασία, οι χαμηλοί συγκριτικά μισθοί και η ισχνή παρουσία στα Κοινοβούλια είναι γένους θηλυκού.

Τα συμπεράσματα που προκύπτουν από την ανάλυση των στατιστικών στοιχείων είναι σχεδόν μελαγχολικά για τη θέση της γυναίκας στην αγορά εργασίας, με μια όμως αισιόδοξη διαπίστωση ότι σε πολλές χώρες μικραίνει συνεχώς το χάσμα μεταξύ ανδρών και γυναικών την τελευταία δεκαετία. Αναλυτικότερα, από την ανάλυση των σχετικών στοιχείων προκύπτουν ανά τομείς οι ακόλουθες διαπιστώσεις:

Απασχόληση

Το ποσοστό απασχόλησης των γυναικών είναι χαμηλότερο από το αντίστοιχο των ανδρών σε όλες τις χώρες του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ). Ωστόσο, όπως προκύπτει από τα ίδια στοιχεία του ΟΟΣΑ, σε όλες σχεδόν τις χώρες - μέλη του, το χάσμα μεταξύ της ανδρικής και γυναικείας απασχόλησης έχει μειωθεί. Σε μόνο πέντε χώρες έχει διευρυνθεί το χάσμα αυτό από το '90 και, συγκεκριμένα, στην Τουρκία, την Ουγγαρία, την Τσεχία, τη Φινλανδία και τη Σουηδία.


Ποσοστό απασχόλησης αντρών και γυναικών

Στην Ελλάδα, το ποσοστό απασχόλησης των γυναικών ανέρχεται στο 45% του συνολικού ενεργού πληθυσμού. Επίσης, κάτω από το 50% του ενεργού πληθυσμού είναι η απασχόληση των γυναικών στην Τουρκία, το Μεξικό, την Ιταλία, την Ισπανία και την Πολωνία, ενώ πάνω από το 70% είναι το ποσοστό απασχόλησης των γυναικών στην Ισλανδία, τη Νορβηγία, τη Δανία, τη Σουηδία και την Ελβετία. Το χάσμα μεταξύ των δύο φύλων είναι εντονότερο στην Τουρκία και το Μεξικό, αλλά, επίσης, μεγάλο είναι και στην Ιαπωνία, την Κορέα και την Ιρλανδία.

Κατά τη διάρκεια της τελευταίας δεκαετίας οι χώρες που παρουσιάζουν την υψηλότερη αύξηση της γυναικείας απασχόλησης είναι, εκτός από την Τουρκία, η Ουγγαρία, η Τσεχία, η Φινλανδία και η Σουηδία, ενώ σημαντικές επιδόσεις έχουν στον τομέα αυτό και η Ισπανία, η Ιρλανδία, η Ελλάδα και οι Κάτω Χώρες.

Αυτοαπασχόληση

Όσον αφορά στην αυτοαπασχόληση, από τα ίδια στοιχεία του ΟΟΣΑ προκύπτει ότι η Ελλάδα, η Κορέα, η Ιταλία και το Μεξικό έχουν το υψηλότερο ποσοστό αυτοαπασχόλησης, ενώ η Νορβηγία, η Γαλλία και οι Ηνωμένες Πολιτείες έχουν το χαμηλότερο. Επίσης, διαπιστώνεται ότι το ποσοστό αυτοαπασχόλησης για τους άνδρες είναι δύο φορές μεγαλύτερο από αυτό των γυναικών στις περισσότερες χώρες του ΟΟΣΑ.



Συγκριτικό ποσοστό αντρών-γυναικών στην αυτοαπασχόληση

Ειδικότερα, η μεγαλύτερη διαφορά στον τομέα της αυτοπασχόλησης μεταξύ ανδρών και γυναικών είναι στην Τουρκία, την Ελλάδα, την Ιταλία και την Ιρλανδία, ενώ στο Μεξικό, τη Γαλλία και τον Καναδά είναι διαφορά είναι μικρότερη. Η γενική παρατήρηση που προκύπτει είναι ότι όσο πλουσιότερη είναι μια χώρα τόσο χαμηλότερο το μερίδιο των γυναικών στην αυτοαπασχόληση. Το ίδιο ισχύει και τους άντρες.

Διευθυντικές θέσεις

Μία άλλη διαπίστωση που προκύπτει από τα στοιχεία του ΟΟΣΑ είναι ότι σε όλες τις χώρες του οι άνδρες κατέχουν τα περισσότερα διευθυντικά πόστα σε σχέση με τις γυναίκες. Η μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στο γυναικείο και ανδρικό πληθυσμό που κατέχουν διευθυντικές θέσεις παρατηρείται στο Ηνωμένο Βασίλειο, τη Νορβηγία, τη Φινλανδία, τις Κάτω Χώρες και τη Δανία. Πάντως, σημαντική είναι η διαπίστωση ότι το χάσμα είναι πολύ μικρότερο στην Ανατολική Ευρώπη.

Στις επαγγελματικές θέσεις, οι οποίες αφορούν στους τομείς της περίθαλψης, εκπαίδευσης και τις υπηρεσίες, όπως η λογιστική και τα νομικά, οι γυναίκες είναι περισσότερες από τους άνδρες. Περίπου στα δύο τρίτα των χωρών του ΟΟΣΑ, τα ποσοστά του γυναικείου δυναμικού που κατέχει επαγγελματικές θέσεις υπερβαίνουν τα αντίστοιχα ποσοστά των ανδρών. Ιδιαίτερα υψηλή είναι η διαφορά στο Βέλγιο, την Ιρλανδία, την Ελλάδα και την Πολωνία. Η εξήγηση μπορεί να αναζητηθεί στην προτίμηση των γυναικών να εργαστούν στους τομείς της υγείας και της εκπαίδευσης.



Ωράριο

Σημαντικές είναι οι διαπιστώσεις που προκύπτουν και για το ωράριο απασχόλησης των γυναικών στις χώρες του ΟΟΣΑ. Μία στις τέσσερις γυναίκες εργάζεται με μειωμένο ωράριο και τρεις στις τέσσερις με μερική απασχόληση. Μάλιστα, διαπιστώνεται ότι η μερική απασχόληση αυξάνεται, όταν οι γυναίκες αποκτούν σύντροφο και ακόμα περισσότερο όταν αποκτούν παιδιά. Ακόμη, διαπιστώνεται ότι οι άνδρες εργάζονται πιο πολλές ώρες από τις γυναίκες, αλλά το πιο εκπληκτικό είναι ότι οι τελευταίες απασχολούνται τις περισσότερες ώρες στις «απλήρωτες» δραστηριότητες, δηλαδή τα οικιακά, τη φροντίδα για τα παιδιά και τους ηλικιωμένους γονείς.



Ποσοστό αντρών και γυναικών που δουλεύουν πάνω από 45 ώρες

Το καθεστώς της μερικής απασχόλησης των γυναικών είναι πιο έντονο στις Κάτω Χώρες (με ποσοστό μάλιστα που υπερβαίνει που στις χώρες αυτές το 10%), την Ελβετία, το Ηνωμένο Βασίλειο, τη Γερμανία, το Βέλγιο και την Ιρλανδία, την Τουρκία, το Μεξικό και τις Ηνωμένες Πολιτείες. Στη χώρα μας, πάντως, το καθεστώς της μερικής απασχόλησης εισήχθη τα τελευταία χρόνια και, όπως προκύπτει από έρευνες, δεν τυχαίνει και τόσο ενθουσιώδους υποδοχής!

Επίσης, στις περισσότερες χώρες του ΟΟΣΑ, οι εβδομαδιαίες ώρες εργασίας είναι περίπου οι 40 ώρες, αλλά στην πραγματικότητα πολλοί εργάζονται ακόμη περισσότερο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παραπάνω ώρες εργασίας είναι αντρική υπόθεση. Στην Ισλανδία, το Μεξικό και την Τουρκία πάνω από το 60% των αντρών δουλεύουν περισσότερο από 45 ώρες την εβδομάδα.

Τα υψηλά ποσοστά γυναικών που δουλεύουν, επίσης, περισσότερο από 45 ώρες είναι στην Τουρκία και το Μεξικό. Πάντως, η εργασιομανία και στα δύο φύλα είναι σπάνιο φαινόμενο στις Κάτω Χώρες, τη Νορβηγία, το Λουξεμβούργο, την Αυστρία και τη Σουηδία.

Περισσότερα στο αφιέρωμα της Καθημερινής
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-07, 13:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, δεν έχω βγει ποτέ μου με γυναικοπαρέα ντε και καλά επειδή το θέλει η μέρα.
Σε αντίθεση με άλλες ημέρες, όπως πχ του Αγίου Βαλεντίνου που οι μόνοι κερδισμένοι είναι οι ανθοπώλες και οι κοσμηματοπώλες, αυτή η ημέρα που δεν αναφέρεται στην γυναικεία υπόσταση, αλλά στον αγώνα που έχουν δώσει τα τελευταία 200 χρόνια οι γυναίκες για ίσες ευκαιρίες, είναι θετικό να υπάρχουν, απλά και μόνο για να διαβαστεί από κάποιο άρθρο, ή από το ραδιόφωνο, το πόσο άδικος είναι ο διαχωρισμός των γυναικών και ανδρών, κυρίως στα εργασιακά θέματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-07, 13:00
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μεγάλο θέμα άνοιξες, Στέλιο. Μεγάλο, πολύπλοκο κι ανεξάντλητο! Το θέμα ανισότητα στην εργασία το ακούμε, το βλέπουμε, το αγγίζουμε καθημερινά. Ποτέ μου δεν περίμενα ότι κάνοντας παιδιά, για παράδειγμα, θα στιγματιστώ ως ανεπιθύμητη κι αντιπαραγωγική... ένα ελάχιστο κομματάκι του προβλήματος που αντιμετωπίζουν χιλιάδες γυναίκες. Να μην πούμε για το ηλικιακό, για το εμφανισιακό - αν δεν είσαι μέχρι 25 με δύο μέτρα πόδι... - και πολλά άλλα. Το πρόβλημα πάντως δεν σταματάει στη γυναίκα. Είναι μεγάλος καημός, για γυναίκες και άντρες, να θέλεις να δημιουργήσεις, να δεις την προσπάθειά σου να καρπώνει και ν' ανταμοίβεται και να πέφτεις σε τοίχο. Και καλά, εμείς κάτι ψιλοκαταφέραμε, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, κάπως... Παρακάτω όμως... Τι γίνεται μετά; Βλέπω τα παιδιά μου γεμάτα όνειρα, θυμάμαι και τον εαυτό μου...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-07, 14:04
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σεβόμενος ειλικρινά τους αγώνες που έπρεπε να δώσουν οι γυναίκες τους τελευταίους 2 αιώνες για ίση μεταχείριση, ισονομία και αξιοπρέπεια και αυτούς που ακόμα δίνουν και έχουν να δώσουν, όσον αφορά με τη συγκεκριμένη Γιορτή έχω παρόμοια άποψη με αυτή που είχα εκφράσει παλιότερα για τα ΑΜΕΑ.

Όσο υπάρχουν Γιορτές, ειδικές ημέρες, και γεγονότα που αφορούν αδικημένους συμπολίτες μας ή άτομα διαφόρων μειονοτήτων, στην ουσία αγαγνωρίζεται επισήμως η διαφορετικότητα αυτών των ατόμων ως υποδυέστερα. Ο ενημερωτικός χαρακτήρας που έχουν οι Διεθνείς Ημέρες για ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης είναι καθαρά προσωρινός και σύντομος.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν σήμερα γυναίκες και άντρες, όσον αφορά τη διαφορετικότητά τους, είναι αρκετά πιο σύνθετα και κοινωνιολογικά πολύπλοκα για να χωρέσουν μέσα σε λίγες προτάσεις παλαιότερων φεμινιστικών αντιλήψεων που είναι εκτός τόπου και χρόνου σήμερα.

Με το να υπάρχει η Γιορτή της Γυναίκας, αυτόματα ως κοινωνία αναγνωρίζουμε ότι η γυναίκα είναι υποδυέστερο όν, οπότε της δίνουμε και μία μερούλα το χρόνο να γιορτάζει λες και δεν έχει το δικαίωμα να γιορτάζει κάθε μέρα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-07, 14:11
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν σήμερα γυναίκες και άντρες, όσον αφορά τη διαφορετικότητά τους, είναι αρκετά πιο σύνθετα και κοινωνιολογικά πολύπλοκα για να χωρέσουν μέσα σε λίγες προτάσεις παλαιότερων φεμινιστικών αντιλήψεων που είναι εκτός τόπου και χρόνου σήμερα.

Με το να υπάρχει η Γιορτή της Γυναίκας, αυτόματα ως κοινωνία αναγνωρίζουμε ότι η γυναίκα είναι υποδυέστερο όν, οπότε της δίνουμε και μία μερούλα το χρόνο να γιορτάζει λες και δεν έχει το δικαίωμα να γιορτάζει κάθε μέρα.
Συμφωνώ κι επαυξάνω. Πάνω κάτω όλοι το ίδιο δε λέμε;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-07, 14:13
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
, για το εμφανισιακό - αν δεν είσαι μέχρι 25 με δύο μέτρα πόδι... -
Και αν δεν αποφασίσετε οι γυναίκες να ρίξετε μια ματιά και σε αυτούς που δεν στέκονται σε μια εμφάνιση δεν θα αλλάξει αυτό.

Για τα υπόλοιπα τι απάντηση να έχουμε; Όλοι τα έχουμε δει και ζήσει. Το πρόβλημα είναι ότι γενικά το σύστημα ρίχνει όλα τα άδικα στον εργαζόμενο ειδικά στο θέμα οικογένεια. Και οι περισσότερες επιχειρήσεις επωφελούνται από την παντελή έλλειψη ελέγχου στην αγορά εργασίας (ελεύθερη οικονομία είπαμε, όχι άναρχη...) Αλλά φταίνε και οι εργαζόμενοι ανάμεσά μας που όταν έχουν μια καλύτερη θέση κοιτάζουν να γίνουν βασιλικότεροι του βασιλέως.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-03-07, 14:15
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ κι επαυξάνω. Πάνω κάτω όλοι το ίδιο δε λέμε;
Α ναί; Τότε γιατί υφίσταται αυτό το Θέμα;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-07, 14:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Α ναί; Τότε γιατί υφίσταται αυτό το Θέμα;
Για να επικοινωνούμε μήπως; Γιατί... κακό είναι που συμφωνούμε δηλαδή;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-07, 15:12
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Α δεν ανησυχώ για το πολιτειακό, έτσι και αλλιώς όλοι για αντιδημοκρατικές τάσεις με κατηγορούν, ίσως επειδή λέω μερικές πικρές αλήθειες...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-04-07, 21:00
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά... ευχαριστούμε για την τιμή που μας κάνατε ν' ανοίξετε την πραγματική διάσταση του θέματος. Προσωπικά, δεν έχω βγει ποτέ μου με γυναικοπαρέα ντε και καλά επειδή το θέλει η μέρα. Όποτε μπορώ και έχω χρόνο, θα το κάνω γιατί το έχω ανάγκη κι όχι γιατί το απαιτεί μια μέρα του χρόνου. Σα γυναίκα, σα σύζυγος, σα μάνα, γιορτάζω κάθε φορά που πετυχαίνω κάτι που επιθυμώ και έχω δουλέψει σκληρά γι' αυτό, κάθε φορά που ο άντρας μου μου λέει "μπράβο ρε γυναίκα" ή απλά "σ' αγαπώ" κι ας μην συνοδεύεται αυτό από διαμαντόπετρα αλλά από ένα φιλί, κάθε φορά που τα παιδιά μου μου λένε "είσαι η πιο γλυκιά μαμά του κόσμου". Γιορτάζω κάθε φορά που μια γυναίκα πετυχαίνει τα όνειρά της, που μια γνωστή ή άγνωστη συναντά την ευτυχία, που μια άνεργη μητέρα με ένα, δύο ή περισσότερα παιδιά βρίσκει μια δουλίτσα, που ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος βγαίνει από τη μιζέρια στο φως. Γιορτάζω πάνω απ' όλα τον αγώνα μου να γίνω καλύτερος άνθρωπος... Κάθε μέρα... Κι από λίγο...
Για κοίτα ρε που τελικά συμφωνούμε.

Αλλά πώς να γιορτάσει η γυναίκα, όταν την κάναμε κρέας σε βιτρίνα των πορνοκρεατοπωλείων ( τέτοιες βιτρίνες έχει το Αμστερνταμ., το Αμβούργο κλπ) , της σκοτώνουμε τα παιδιά της στον πόλεμο, την παρενοχλούμε σεξουαλικά στα υψηλά σκαλοπάτια της διεύθυνσης εταιρειών όπου την αφήσαμε να ανέβει γιατι εμείς είμαστε ανίκανοι να ράψουμε ένα κουμπί στο πουκάμισο. Βρε ούστ, υποκριτές.

Η γυναίκα χαίρεται να είναι γυναίκα, όταν έχει στο πλευρό της ένα καλό άντρα. Και αυτόν τον κάνει μόνο μια καλή γυναίκα; Η μανα.

(Αρα εξ ιδίων τα βέλη, κυρίες μου)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-04-07, 23:07
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ημέρα Γυναίκας πραγματική θα είναι στην Ελλάδα όταν γίνει παράνομη η πχ δήλωση προτίμησης φύλλου στις αγγελίες εργασίας.

Τυχαίες σημερινές αγγελίες από τη Χρυσή Ευκαιρία:


ΑΝΩΝΥΜΗ εταιρεία σταθερής τηλεφωνίας, ζητεί 2 διευθύντριες, για διοικητική θέση στο call center


ΑΠΟΦΟΙΤΕΣ ή φοιτήτριες από όλες τις διοικητικές σχολές

Δεν είναι τυχαίο ότι σε χώρες όπως τις Σκανδιναβικές όπου η ισότητα μεταφράζεται και σε οικονομικές απολαβές η μόνη περίπτωση όπου επιτρέπεται αυτό είναι για μοντέλο η ηθοποιό-εκεί δηλαδή όπου το φύλλο έχει ουσιαστική σημασία για το είδος εργασίας.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.