Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-10, 12:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Συσκευή ηλεκτροπληξίας για...φάγωμα αστακού

Ο αστακός ανέκαθεν αποτελούσε περιζήτητο -και γι’ αυτό πανάκριβο έδεσμα- όμως δεν ήσαν λίγοι αυτοί που δυσκολεύονταν να τον απολαύσουν στο πιάτο τους, επειδή είχαν την ατυχία να τον δουν λίγο νωρίτερα να αρπάζεται από τη γυάλα του εστιατορίου για να καταλήξει ζωντανός στην κατσαρόλα. Τώρα, μια νέα συσκευή σχετικά ανώδυνης θανάτωσης του αστακού και κάθε άλλου συγγενικού είδους, όπως των καβουριών και των καραβίδων, εξαφανίζει τη βάρβαρη όψη της όλης διαδικασίας και επιτρέπει στις ευαίσθητες ψυχές επιτέλους να φάνε χωρίς ενοχές.

Η νέα συσκευή, με την ονομασία Crustastun, θανατώνει τους αστακούς, τα καβούρια και τα άλλα εδώδιμα μαλακόστρακα σχεδόν αστραπιαία με ηλεκτροπληξία, με μια και μοναδική εκπομπή ηλεκτρικού ρεύματος έντασης 1,5 αμπέρ. Η νέα τεχνολογία, που προβάλλεται ως η πιο ευσπλαχνική μέθοδος εξόντωσης θαλασσινών, επιδείχτηκε στο Κέντρο Διατροφικών Καινοτομιών στο Λονδίνο, σύμφωνα με τη βρετανική «Ντέιλι Μέιλ».

Η συσκευή σκοτώνει το ζώο μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα (ανάλογα με το μέγεθος του μαλακόστρακου) και όχι σε λεπτά ή και σε ώρες που απαιτεί η παραδοσιακή μέθοδος του βρασμού ή η τοποθέτησή ζωντανού του ζώου μέσα στην κατάψυξη, κάτι που συνεπάγεται αργό και βασανιστικό θάνατο, σύμφωνα με τις οργανώσεις προστασίας των ζώων.

Ο καθηγητής Ντάγκλας Νιλ του πανεπιστημίου της Γλασκώβης, ο οποίος μελέτησε τη νέα μέθοδο, για λογαριασμό της εταιρίας που παράγει το Crustastun, δήλωσε ότι η συσκευή ηλεκτροπληξίας αποτελεί τον πιο γρήγορο τρόπο για να σταματήσει οποιοδήποτε σήμα δραστηριότητας του νευρικού συστήματος των ζώων, ένα είδος «καθαρού θανάτου» .

Μια άλλη μελέτη, νωρίτερα φέτος, από τον Μπιορν Ροθ του πανεπιστημίου του Μπέργκεν στη Νορβηγία, συνέκρινε τους εναλλακτικούς τρόπους θανάτωσης ενός μαλακόστρακου και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι όντως η ηλεκτροπληξία είναι η πιο γρήγορη -και συνεπώς η πιο ανώδυνη για το ζώο και η πιο «ηθική» για τον άνθρωπο- μέθοδος.

Τα μαλακόστρακα δεν είναι εύκολο να θανατωθούν, επειδή δεν έχουν ένα μοναδικό συντονιστικό εγκέφαλο, αλλά διαθέτουν ένα πιο κατανεμημένο νευρικό σύστημα. Ειδικά οι αστακοί έχουν τη φήμη ότι «είναι πολύ σκληροί για να πεθάνουν», με αποτέλεσμα ακόμα και όταν βράζονται ζωντανοί, να πεθαίνουν μετά από αρκετά λεπτά (δυστυχώς γι’ αυτούς).

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σχόλιο : Δυστυχώς το έχω βιώσει αυτό και ήταν τραγική η εμπειρία. Στην Νότιο Αφρική, που αφθονούσαν οι αστακοί, τους έβαζαν ζωντανούς στην κατσαρόλα ή στα κάρβουνα. Μετά από 5 λεπτά σε βραστό νερό, ακόμα κουνιόντουσταν.
Αυτά και αυτά ακούμε και σε λίγο θα γίνουμε όλοι για vegetarian....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-10, 12:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παντως εχω διαβασει οτι το νευρικο συστημα των αστακων δεν προβλεπει αισθηση του πονου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-10, 16:53
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά και αυτά ακούμε και σε λίγο θα γίνουμε όλοι για vegetarian....
Ενώ για το χταποδάκι...

που του καρφώνουμε ένα μαχαίρι ανάμεσα στα μάτια, του γυρνάμε τα σώψυχα ανάποδα, το χτυπάμε στα βράχια καμιά 50αριά φορές με δύναμη, και το τρίβουμε κάτω μέχρι να ασπρίσει...

δεν μας πειράζει καθόλου!!!

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-10, 18:06
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανατριχιάζω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-10, 18:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως εχω διαβασει οτι το νευρικο συστημα των αστακων δεν προβλεπει αισθηση του πονου
Δεν είμαι πολύ σίγουρος γι αυτό.
Στο Πανεπιστήμιο του Cape Town, στο τμήμα βιολογίας και βιοχημεία αν θυμάμαι καλά, έκαναν έρευνα για την ρύπανση των θαλασσών. Είχαν λοιπόν δεξαμενούλες με κάτι που έμοιαζε με αχιβάδες που τους είχαν συνδέσει με κάτι σαν ακροδέκτες.

Έριχαν μόνο μερικές σταγόνες ρύπανση θαλασσών από τα πετρελαιοφόρα και έπρεπε να δείτε την γραφίδα που μετρούσε τους παλμούς της αχιβάδας, πόσο έντονα κουνιόταν.

Δεν ξέρω αν αυτό ήταν πόνος, εγώ έβλεπε το μαλάκιο να ταράζεται έντονα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-10, 00:50
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Την τελευταία φορά που είχα ζωντανό αστακό και τον έβαλα σε κατσαρόλα με νερό που ήδη έβραζε, με το που έπεσε μέσα πέθανε αμέσως. Ούτε κουνούσε, ούτε τίποτα... Αμέσως μετά χαμήλωσα εντελώς την φωτιά για να ψηθεί ωραία.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.