Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-10, 14:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ψηφιακή φωτογραφία: hints & tips

Χτες, μια φίλη που για κάποιο λόγο νομίζει ότι ξέρω φωτογραφία μου ζήτησε κάποια βασικά tips για τη νέα ψηφιακή φωτογραφική της. Σκέφτηκα να καταγράψω εδώ μερικά που θυμάμαι από διάφορα sites. Μπορείτε να κάνετε κι εσείς το ίδιο. Το thread είναι για κατόχους μηχανών, όχι για έρευνα αγοράς (MPixel myths κλπ: αυτά είναι για άλλο flamewar)

Κάρτες μνήμης: είναι φθηνές. Αγοράστε τη μεγαλύτερη που μπορείτε να αγοράσετε και αφήστε τη μέσα στη μηχανή. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάζετε κάρτες των 64MB σε μηχανή 12MP.

Ποιότητα/ανάλυση: για περιστασιακή χρήση, ρυθμίστε τη μηχανή σας για την ψηλότερη ποιότητα JPEG (superfine, SHQ, κλπ), και την ψηλότερη ανάλυση που δίνει η μηχανή σας. Μπορείτε πάντα να μειώσετε το μέγεθος/ποιότητα αφού μεταφέρετε τη φωτογραφία στον Η/Υ, αλλά δε μπορείτε ποτέ να αυξήσετε το μέγεθος σε μια μικρή φωτογραφία.

Raw/TIFF: για σοβαρή χρήση, τίποτα δε συγκρίνεται με το Raw format (το TIFF είναι καλό, αλλά όχι τόσο καλό). Αλλά το RAW παίρνει πολύ παραπάνω χώρο στην κάρτα και χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να αποθηκευτεί. Έχει και πιο πολλή δουλειά στο post-processing (αλλά καλύτερα αποτελέσματα). Αν η μηχανή σας τα υποστηρίζει και φωτογραφίζετε σοβαρά, σκεφτείτε την επιλογή RAW+JPEG ή TIFF+JPEG αν την υποστηρίζει η μηχανή σας. Τρώει παραπάνω χώρο στην κάρτα, αλλά σας δίνει και τα δύο formats μαζί.

Sepia/Greyscale/Effects/κλπ: κρατήστε τα πάντα σβηστά και μην τα χρησιμοποιείτε ποτέ στην φωτογραφική μηχανή. Από μία έγχρωμη RAW ή JPEG, μπορείτε να παράγετε (στον Η/Υ) δεκάδες διαφορετικούς τόνους (sepia, selenium, ό,τι τραβάει η ψυχή σας). Μια φωτογραφία που έχει ήδη γίνει sepia στη μηχανή δε μπορεί να γίνει τίποτα άλλο όμως. Το ίδιο και για την ασπρόμαυρη: στον Η/Υ, μπορείτε να μετατρέψετε μια έγχρωμη φωτογραφία σε ασπρόμαυρη με εκατοντάδες τρόπους και παραλλαγές, φίλτρα κλπ. Αν η φωτογραφία έχει ήδη μετατραπεί στη μηχανή, αυτό δε μπορεί να γίνει.

Φειδωλή φωτογράφιση: είναι μόνο για φιλμ. Πάρτε τη μεγάλη κάρτα που λέγαμε και τραβήξτε 30-40 φωτογραφίες το ίδιο θέμα, με διαφορετικές ρυθμίσεις, από διαφορετικές γωνίες, διαφορετικές απόψεις, κάντε ό,τι θέλετε! Αυτό είναι δύσκολο μάθημα κυρίως για πρώην φωτογράφους μεσαίου φορμάτ, που έχουν 9-15 φωτογραφίες ανά φιλμ (και αρκετή διαδικασία για την αλλαγή φιλμ).

Διαγραφή φωτογραφιών: μην την κάνετε στη μηχανή! Μια φωτογραφία που σας φάνηκε χάλια στη μικροσκοπική οθόνη της φωτογραφικής σας μηχανής μπορεί να έχει πολύ όμορφα στοιχεία όταν τη δείτε σε σωστή ανάλυση. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, φυσικά, αλλά τι πειράζει; Φορέστε της μια μεγάλη κάρτα και σβήστε τις σκάρτες φωτογραφίες στον Η/Υ.

Auto ISO: σβήστε το αμέσως, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι ζημιά εκεί που δεν το περιμένετε, αλλάζοντας το ποσοστό ψηφιακού θορύβου της εικόνας.

ISO: σε φιλμ, όσο πιο χαμηλό το ISO τόσο καλύτερη η ποιότητα. Στην ψηφιακή φωτογραφία, κάθε μηχανή έχει μια «ιδανική» ρύθμιση, συνήθως τη χαμηλότερη που υποστηρίζει. Αν έχετε Nikon, οι «καλές» ρυθμίσεις είναι αριθμημένες, ενώ οι άλλες έχουν ηλίθια ονόματα (πχ LO1, HI1).

Ψηφιακό Zoom: αν το έχετε, απενεργοποιήστε το και μην το χρησιμοποιείτε ποτέ. Μειώνει την ποιότητα της φωτογραφίας σημαντικά και πολύ απότομα.

Zoom: αποφύγετε την υπερβολική του χρήση. Κάθε επίπεδο zoom έχει δικά του χαρακτηριστικά. Αν είστε στο φαράγγι του Βίκου και θέλετε να καδράρετε την άλλη άκρη, το zoom είναι πολύτιμο. Όταν φωτογραφίζετε μια γλάστρα, μην αλλάζετε zoom: πηγαίνετε πιο κοντά/μακριά κρατώντας το zoom σταθερό.

Πορτρέτα: οι άνθρωποι φωτογραφίζονται όσο πιο μακριά γίνεται από το φακό, με το φακό ζουμαρισμένο στην «κανονική» ρύθμιση και μακρύτερα. Αλλιώς πρόσωπα βγαίνουν παραμορφωμένα, ενώ μια μικρή κλίση του κεφαλιού/σώματος προς το φακό θα σας δώσει μια φωτογραφία ενός ανθρώπου με τεράστιο κεφάλι και μικρό σώμα.

Φίλτρα: γενικά προτείνω τρία φίλτρα για τρία διαφορετικά επίπεδα. Αν η μηχανή σας δέχεται φίλτρα, πρέπει να έχετε το «υποχρεωτικό» φίλτρο, και αργότερα μπορείτε να πάρετε άλλο ένα-δυο.

Το υποχρεωτικό φίλτρο: ένα και μόνο ένα: UV ή Skylight. Υπάρχουν διάφορα είδη με ελαφρές διαφορές (μερικά βγάζουν ελάχιστα πιο «ζεστές» φωτογραφίες). Αν η μηχανή σας δέχεται φίλτρα, αυτό το φίλτρο πρέπει να είναι πάντα στο φακό σας. Αν έχετε πολλούς φακούς, κάθε φακός πρέπει να φοράει μόνιμα ένα τέτοιο. Πέρα από τα ελαφριά αλλά ευεργετικά αποτελέσματα στα τοπία (οι φωτογραφικές βλέπουν πιο πολύ υπεριώδες φως από το μάτι κι αυτό θολώνει πολλά τοπία, ειδικά στην Ελλάδα), αυτό είναι το πιο φτηνό φίλτρο που υπάρχει και χρησιμοποιείται ως προστατευτικό της ακριβής επίστρωσης του πανάκριβου φακού σας. Αν η μηχανή σας δεν έχει αφαιρούμενους φακούς, τότε αν γδαρθεί ή σπάσει ο φακός έχετε χάσει τη μηχανή: το φίλτρο μπορεί να σας γλυτώσει εκατοντάδες Ευρώ.

Προαιρετικό φίλτρο: Circular Polariser. Είναι ακριβό φίλτρο, αλλά εξαιρετικά ευεργετικό. Τονίζει τα χρώματα. Μειώνει τις αντανακλάσεις σε νερό, μεταλλικές επιφάνειες, γυαλί. Σωστά ρυθμισμένο, μπορεί να κάνει παράθυρα που δείχνουν αδιαφανή από τις αντανακλάσεις τελείως διαφανή και ιδανικά για ενδιαφέροντα πορτρέτα ή για φωτογραφίες μέσα από κλειστούς χώρους. Ακόμα καλύτερα, σκοτεινιάζει τον ουρανό για δραματικά, έντονα αποτελέσματα. Εξαιρετικό φίλτρο για φωτογραφίες στην Ελλάδα. Προσοχή: πρέπει να είναι Circular Polariser αλλιώς το σύστημα autofocus της μηχανής σας δε θα δουλεύει σωστά.

Πολύ προαιρετικό φίλτρο: Neutral Density. Αυτό το φίλτρο απλά σκοτεινιάζει τη φωτογραφία, οπότε μας δίνει την ευκαιρία να τραβήξουμε φωτογραφίες, με, πχ, 500 φορές μεγαλύτερο χρόνο έκθεσης απ'το κανονικό. Χρήσιμο για φωτογράφους με γερές τσέπες που φωτογραφίζουν θαλάσσια τοπία, νερό, τον ουρανό, κλπ. Παράγει χαρακτηριστικά «επαγγελματικά» αποτελέσματα. Έρχεται σε διαφορετικά είδη: όσο πιο σκοτεινό, τόσο πιο ακριβό, αλλά και τα φτηνά είναι ακριβά. Θα χρειαστείτε και τρίποδα.

Άχρηστα φίλτρα: τα χρωματιστά φίλτρα για ασπρόμαυρη ή έγχρωμη φωτογραφία είναι τελείως άχρηστα. Για ασπρόμαυρη: τραβήξτε σε χρώμα και εφαρμόστε το φίλτρο στον Η/Υ. Θα έχετε καλύτερο αποτέλεσμα απ'ότι με πραγματικό φίλτρο με ατέλειες, σκόνη κλπ. Για έγχρωμη φωτογραφία: ο image editor σας (photoshop, gimp, κλπ) έχει εξαιρετικές δυνατότητες εδώ. Για περισσότερη σιγουριά τραβήξτε σε RAW και εφαρμόστε ό,τι συνδυασμούς παλαβών χρωματιστών φίλτρων θέλετε στον Η/Υ, με την ησυχία σας.

Πώς να κρατάτε μια SLR: το δεξί χέρι κρατάει τη δεξιά άκρη, με τον δείκτη στη σκανδάλη, και ίσως τον αντίχειρα στο ένα από τα δύο χειριστήρια. Το αριστερό χέρι κρατάει το φακό από κάτω. Δεν κρατάει το φακό από το πλάι (αυτό δε σταθεροποιεί τη σχετικά βαριά αλλά καλά ζυγισμένη SLR). Το αριστερό χέρι δεν κρατάει ποτέ την αριστερή άκρη της μηχανής. Αυτό (α) δε σταθεροποιεί τη μηχανή καθόλου (αντίθετα, την κάνει να τρέμει πολύ περισσότερο στα χέρια σας), (β) δεν υποστηρίζει το βάρος του φακού με αποτέλεσμα να χαλαρώσει το ευαίσθητο σημείο ένωσης φακού και σώματος (ειδικά σε φακούς με πλαστική βάση και/ή μεγάλο βάρος), και (γ) κάνει άλλους φωτογράφους να γελάνε μαζί σας.

Καδράρισμα: η μισή βιβλιογραφία της φωτογραφίας είναι για αυτό το θέμα. Δεν υπάρχει εύκολος κανόνας· είναι καθαρά καλλιτεχνικό ζήτημα. Αλλά υπάρχει ένας απλός κανόνας για να εκμεταλλευτείτε τον τρόπο που δουλεύει το μάτι: βάλτε το πιο ενδιαφέρον σημείο της φωτογραφίας όχι στο κέντρο (1/2 του κάδρου από τις άκρες), αλλά στο 1/3 του κάδρου από μία από τις γωνίες. Πολλές φωτογραφικές μηχανές έχουν σημειωμένα αυτά τα τέσσερα σημεία στη διόπτρα για να βοηθήσουν στο καδράρισμα. Το ανθρώπινο μάτι πάει αυτόματα όχι στο κέντρο της φωτογραφίας, αλλά κάνει περιμετρικούς κύκλους ξεκινώντας από το 1/3 του κάδρου. Μαγνητίστε το βλέμμα εκεί και έχετε μια φωτογραφία που θα σας πουν ότι είναι «ενδιαφέρουσα» χωρίς να ξέρουν γιατί.


Σημείωση: οι φωτογραφικές γνώσεις μου είναι περιορισμένες. Όσα γράφω παραπάνω είναι σχεδόν 100% μπούρδες και μερικά είναι και σκόπιμα ψέματα. Αν έχετε διαφορετική γνώμη, μάλλον έχετε δίκιο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Archmage (25-10-10), mystakid (27-10-10), Qluser (25-10-10), Xenios (24-10-10)
  #2  
Παλιά 24-10-10, 14:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σ' ευχαριστούμε πολύ για τα πολύ χρήσιμα που μας είπες.

Προσωπικά με το ISO έχω συχνό πρόβλημα. Όχι δεν το αφήνω ποτέ αυτόματο, αλλά κυρίως στις σκοτεινές φωτογραφίες, παιδεύομαι λίγο και συνήθως τραβώ τη ίδια φωτογραφία παίζοντας με το ISO. Τι βάζουμε με φλας και τι χωρίς φλας, μπορείς να βοηθήσεις λιγο.

Και στο καδράρισμα, πιο παλιά κυρίως, κεντράριζα, αλλά είχα πάντα λίγο δεξιά κλίση στην μηχανή. Αυτό το διόρθωσα αρκετά, στηρίζοντας τους αγκώνες πάνω στο στήθος, παρά από το πλέγμα που έχω στο σκόπευτρο και καμιά φορά σε ξεγελάει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-10, 15:11
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πορτρέτα: οι άνθρωποι φωτογραφίζονται όσο πιο μακριά γίνεται από το φακό, με το φακό ζουμαρισμένο στην «κανονική» ρύθμιση και μακρύτερα.
Πορτρέτο: - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΓΚΡΕΜΟ!

Φωτογράφος: - ποιο γρεμόοοοοοοοοοοοοοοοοο;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-10, 11:10
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστούμε πολύ για τα πολύ χρήσιμα που μας είπες.
Γράψε κι εσύ τα δικά σου! Γι'αυτό άνοιξα το thread.



Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά με το ISO έχω συχνό πρόβλημα. Όχι δεν το αφήνω ποτέ αυτόματο, αλλά κυρίως στις σκοτεινές φωτογραφίες, παιδεύομαι λίγο και συνήθως τραβώ τη ίδια φωτογραφία παίζοντας με το ISO.
Αν δε μπορείς να σταθεροποιήσεις τη μηχανή δεν έχεις επιλογή. Πρέπει να ξέρεις τα χαρακτηριστικά της μηχανής σου και σε ποια ISO αποδίδει καλύτερα (και κυρίως: πόσο γρήγορα αυξάνεται ο θόρυβος σε ψηλά ISO και κατά πόσον είναι αποδεκτό αυτό).

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι βάζουμε με φλας και τι χωρίς φλας, μπορείς να βοηθήσεις λιγο.
Με το ενσωματωμένο flash της μηχανής σου δε βγάζεις ποτέ και τίποτα, εκτός κι αν σου αρέσει το στυλ της Kodak Instamatic και το κάνεις επίτηδες.

Το flash παραμορφώνει τα χρώματα, ασχημαίνει τους ανθρώπους, κρύβει το φόντο, προσθέτει σκληρές, άσχημες σκιές, και γενικά είναι χάλια. Αν πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις flash καλύτερα να έχεις flash με περιστρεφόμενο κεφάλι (δεξιά-αριστερά και πάνω) και να του φοράς αυτά τα φτηνιάρικα πλαστικά diffusers (που όμως κάνουν εξαιρετική δουλειά) για να διαχέεται το φως.

Δυστυχώς σε compact μηχανή απλά δεν έχεις επιλογή.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-10, 14:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το ενσωματωμένο flash της μηχανής σου δε βγάζεις ποτέ και τίποτα, εκτός κι αν σου αρέσει το στυλ της Kodak Instamatic και το κάνεις επίτηδες.
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ το flash της μηχανής, έχω εξωτερικό όπως λες και σε κλειστούς χώρους πάντα είναι στραμένο ψηλά ή του βάζω γαλακτερη κουκούλα, αν θέλω να βγάλω εξωτερική φωτογραφία.

Συνήθως προτιμώ να μην υπερβαίνω τα 400 iso το βράδυ, μόνο αν θέλω να βγάλω τοπία σε θάλασσα με φώτα, που ρυθμίζω ταχύτητα και κλείστρο.

Φέτος το καλοκαίρι έκανα μια ενδιαφέρουσα δοκιμή, κάποια στιγμή θα το ανεβάσω σε thumbnails. Έβγαλα ένα τοπίο νύχτερινό παίζοντας με τα ΙSO, εκεί η κουκίδα με υψηλά ISO, παραμόρφωνε την φωτογραφία και κάπου κατάλαβα περίπου μέχρι που μπορώ να φτάσω, σε σχέση με ταχύτητα και κλείστρο.

Αυτό που ακόμα δεν έχω καταφέρει ειναι να παίξω με τα ISO και το flash. Αν υπάρχει καμιά συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

Αυτό που
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-10, 18:03
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ακόμα δεν έχω καταφέρει ειναι να παίξω με τα ISO και το flash. Αν υπάρχει καμιά συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.
Το flash είναι απίστευτα φωτεινό. Δεν έχεις κανένα λόγο να αυξάνεις το ISO όταν τραβάς με flash! Κατέβασε τη μηχανή στη βέλτιστη ταχύτητά της.

Λόγω της φύσης του flash, αν θες να φωτίσεις καλύτερα μια σκηνή, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μεγαλύτερο flash (ή να μετακινήσεις το flash σου με καλώδια ή με ασύρματη ενεργοποίηση).

Λατρεύω τη D300 μου γιατί έχει αυτή τη δυνατότητα ενσωματωμένη, και μπορώ να αφήσω το flash όπου θέλω. Έχει και βασούλα για να το στήνεις όπου σ'αρέσει. Μιλάει σε δύο χωριστές ομάδες πολλών flash ταυτόχρονα (με διαφορετικές ρυθμίσεις), οπότε μπορείς να στήσεις πολύ επαγγελματικό φωτισμό χωρίς καλώδια και επαγγελματικά strobes.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-10, 18:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Λατρεύω τη D300 μου γιατί έχει αυτή τη δυνατότητα ενσωματωμένη, και μπορώ να αφήσω το flash όπου θέλω. Έχει και βασούλα για να το στήνεις όπου σ'αρέσει. Μιλάει σε δύο χωριστές ομάδες πολλών flash ταυτόχρονα (με διαφορετικές ρυθμίσεις), οπότε μπορείς να στήσεις πολύ επαγγελματικό φωτισμό χωρίς καλώδια και επαγγελματικά strobes.
Γνωρίζουμε αν πουλάνε βάσεις για flash για να τo απομακρύνω έστω με καλώδιο; Και η δικιά μου παίρνει απομακρυσμένο ασύρματο flash , αλλά τα έχει φωτιά και λαύρα η Canon.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-10, 20:31
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Υπάρχουν πάμπολλα παρόμοια αξεσουάρ για flash και φωτισμό γενικά. Επίσης, δεν αγοράζεις ασύρματο flash, αγοράζεις συμβατικό flash + ασύρματο adaptor.

Επίσης επίσης, σου υπενθυμίζω ότι το flash που έχεις (το Olympus δεν έχεις ακόμα), δε δουλεύει σωστά με την Canon (δε μπορεί να ρυθμίσει φωτεινότητα κλπ) οπότε μερικά από τα προβλήματά σου (που διορθώνεις παίζοντας με το ISO setting) μπορεί να προέρχονται από αυτό. Εξαρτάται πόσο έξυπνη είναι η μηχανή σου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-10, 20:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πάμπολλα παρόμοια αξεσουάρ για flash και φωτισμό γενικά. Επίσης, δεν αγοράζεις ασύρματο flash, αγοράζεις συμβατικό flash + ασύρματο adaptor.
Θα το ψάξω αυτό. Είχα δει ένα αισθητήρα που μπαίνει στο φλας και ενεργοποιείτε με το φλας της μηχανής. Αλλά είναι εξαιρετικά χαζό αυτό, αν τραβάνε και άλλοι φωτογραφία.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης επίσης, σου υπενθυμίζω ότι το flash που έχεις (το Olympus δεν έχεις ακόμα), δε δουλεύει σωστά με την Canon (δε μπορεί να ρυθμίσει φωτεινότητα κλπ) οπότε μερικά από τα προβλήματά σου (που διορθώνεις παίζοντας με το ISO setting) μπορεί να προέρχονται από αυτό. Εξαρτάται πόσο έξυπνη είναι η μηχανή σου.
Να σου πω την μαύρη αλήθεια; Τον προτιμώ χίλιες φορές τον manual χειρισμό από τον αυτόματο, ακόμα και από την εποχή που είχα την Olympus DSLR. Ήταν εκνευριστικό να έπρεπε να εστιάσω κάπου μακριά, να κλειδώσω την εστίαση για να μπορέσει το flash να καλύψει μεγάλο χώρο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-10, 11:38
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την μαύρη αλήθεια; Τον προτιμώ χίλιες φορές τον manual χειρισμό από τον αυτόματο, ακόμα και από την εποχή που είχα την Olympus DSLR. Ήταν εκνευριστικό να έπρεπε να εστιάσω κάπου μακριά, να κλειδώσω την εστίαση για να μπορέσει το flash να καλύψει μεγάλο χώρο.
Γιατί εκνευριστικό; Και γιατί ακριβώς έπρεπε να κλειδώσεις το zoom (όχι την εστίαση, τα flash δεν εστιάζουν);

Αν τραβάς φωτογραφία σε γωνία 10°, γιατί να βάζεις το flash να φωτίσει γωνία 90°, μειώνοντας τη φωτεινότητά του;

Δεν καταλαβαίνω!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-10, 12:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί εκνευριστικό; Και γιατί ακριβώς έπρεπε να κλειδώσεις το zoom (όχι την εστίαση, τα flash δεν εστιάζουν);
Αν τραβάς φωτογραφία σε γωνία 10°, γιατί να βάζεις το flash να φωτίσει γωνία 90°, μειώνοντας τη φωτεινότητά του;
Δεν καταλαβαίνω!
Έχεις τραβήξει φωτογραφία σε γάμο ή σε βάπτιση; Σε κάποια στιγμή θες να έχεις και όλον τον κόσμο μέσα στο πλάνο σου.
Το φλας της Olympus, λειτουργούσε όπως σου περιέγραψα, δεν ξέρω αν ηταν δικό μου λάθος ή μη γνώση, αλλά μπορεί να ήθελε φωτισμό μεχρι τα 15 μέτρα που πήγαινε το συγκεκριμένο φλας... Τώρα που το έχω manual το ρυθμίζω όπου θέλω εγώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-10, 19:41
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις τραβήξει φωτογραφία σε γάμο ή σε βάπτιση; Σε κάποια στιγμή θες να έχεις και όλον τον κόσμο μέσα στο πλάνο σου.
Το φλας της Olympus, λειτουργούσε όπως σου περιέγραψα, δεν ξέρω αν ηταν δικό μου λάθος ή μη γνώση, αλλά μπορεί να ήθελε φωτισμό μεχρι τα 15 μέτρα που πήγαινε το συγκεκριμένο φλας... Τώρα που το έχω manual το ρυθμίζω όπου θέλω εγώ.
Το θέμα είναι ότι δεν κατάλαβα τι περιέγραψες. Το flash έχει κεφαλή zoom που ακολουθεί το zoom της μηχανής σου, αν και εφ'όσον υποστηρίζει το εστιακό μήκος.

Λες ότι δεν έκανε αυτό;

Λες ότι το έκανε και ήταν λάθος συμπεριφορά; Αν ναι, με ποια λογική;

Λες ότι το φλας δεν έφτανε αρκετά μακριά; (κάθε φλας έχει μέγιστη απόσταση λειτουργίας, δε μπορείς να κάνεις κάτι για να το βελτιώσεις αυτό)

Ειλικρινά δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημά σου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-10, 20:10
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειλικρινά δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημά σου.
Η ταπεινή μου η άποψη για τα προβλήματα του Στέλιου είναι, πως ποτέ δε κάθισε ν' ανοίξει το βιβλιαράκι του flash και να διαβάσει τις οδηγίες, καθώς και τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες του. Προτιμά ν' αυτοσχεδιάζει.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
Xenios (27-10-10)
  #14  
Παλιά 27-10-10, 21:12
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ταπεινή μου η άποψη για τα προβλήματα του Στέλιου είναι, πως ποτέ δε κάθισε ν' ανοίξει το βιβλιαράκι του flash και να διαβάσει τις οδηγίες, καθώς και τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες του. Προτιμά ν' αυτοσχεδιάζει.
Και βέβαια δεν τον βοηθάει το ότι έχει flash για Olympus και το χρησιμοποιεί σε Canon. (με εξέπληξε που δεν είχε καεί, να σου πω την αλήθεια, με όλες τις επαφές για σειριακή επικοινωνία που έχουν τα σύγχρονα flash).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-10-10, 21:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βέβαια δεν τον βοηθάει το ότι έχει flash για Olympus και το χρησιμοποιεί σε Canon. (με εξέπληξε που δεν είχε καεί, να σου πω την αλήθεια, με όλες τις επαφές για σειριακή επικοινωνία που έχουν τα σύγχρονα flash).
Θυμάμαι που μου το είχες πει.
Όμως με τον manual χειρισμό του flash, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Παρ' ότι ο Βασίλης επιμένει ότι δεν έχω διαβάσει το manual, εγώ το έχω διαβάσει.

Το πρόβλημα που περιέγραψα και δεν καταλάβατε, το είχα στην Olympus DSLR, που το φλας το είχα στο auto.

Tώρα μου δουλεύει μια χαρά και απλά θα ήθελα να το έχω απομακρυσμένο, ειδικά στις macro φωτογραφίσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.