Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-06, 10:03
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έκθεση βιβλίου (35ο Φεστιβάλ)

Το καθιερωμένο φθινοπωρινό ραντεβού του Συνδέσμου Εκδοτών Βιβλίου (ΣΕΚΒ) με το κοινό ξεκινά στις 15 Σεπτεμβρίου και θα διαρκέσει έως το τέλος του μήνα, στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Τα επίσημα εγκαίνια θα γίνουν στις 16/9 από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Το 35ο Φεστιβάλ Βιβλίου δίνει φέτος την ευκαιρία στους επισκέπτες του να γνωρίσουν τη συνολική εργογραφία του Οδυσσέα Ελύτη, μαζί και πολλά βιβλία που αναφέρονται στον νομπελίστα ποιητή.

Ακόμα, διοργανώνει ημερίδα με θέμα «Ο Οδυσσέας Ελύτης και η ευρωπαϊκή διάσταση της ποίησής του», στο κτίριο Μελετών Ακροπόλεως (20/9) και ομιλητές τους Ιουλίτα Ηλιοπούλου, Κώστα Γεωργουσόπουλο, Χρήστο Γιανναρά, Ντέηβιντ Κόνολι.

Μια δεύτερη ημερίδα, στον ίδιο χώρο (25/9), αφιερωμένη στον «Ελύτη μέσα από τα μάτια ποιητών και ζωγράφων» έχει ομιλητές την τεχνοκριτικό Αθηνά Σχινά, τους ζωγράφους Δημήτρη Μυταρά, Σωτήρη Σόρογκα, Αλέκο Φασιανό και τους ποιητές Γιάννη Κοντό και Νάνο Βαλαωρίτη.

Στις εκδηλώσεις, που πλαισιώνουν το Φεστιβάλ Βιβλίου, συγκαταλέγονται τέσσερις βραδιές, 23, 24, 30/9 και 1/10, με αφηγήσεις λαϊκών παραμυθιών στα σκαλιά του Ηρωδείου, από την Αγνή Στρουμπούλη, Χριστίνα Φραγκεσκάκη και την Εύη Γεροκώστα.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει την προβολή ταινίας μικρού μήκους της Ηρώς Σγουράκη αφιερωμένη στον Οδυσσέα Ελύτη και μια μεγάλη συναυλία στο Ηρώδειο (30/9), υπέρ των σκοπών του Συλλόγου Φίλων Παιδιών με καρκίνο Ελπίδα, με μελοποιημένο έργο του Ελύτη. Θα τραγουδήσουν οι Κώστας Μακεδόνας, Μαρία Δημητριάδη, Γιάννης Κούτρας, Αφροδίτη Μάνου και Σωτηρία Λεονάρδου

Πηγή : in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-06, 10:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έχω κάποιες ενστάσεις για την επιλογή του χώρου.

Είναι ο πλέον τουριστικός δρόμος της Αθήνας και καθημερινά δεκάδες χιλιάδες τουρίστες τον διασχίζουν. Ο συνδυασμός του Παρθενώνα και των αντίσκηνων με τα βιβλία δεν είναι και τόσο αρμονικός.

Είμαι λάτρης των εκθέσεων βιβλίων και το θεωρώ πάρα πολύ χρήσιμο, αλλά έχουμε αρκετούς τέτοιους χώρους να φιλοξενήσουμε μια τέτοια έκθεση στο κέντρο. Ζάππειο, Εθνικός Κήπος, Πεδίον του Άρεως.

Επίσης για τις ίδιες τις εκθέσεις, οι τιμές είναι απαγορευτικές, τουλάχιστον σε σύγκριση με τα βιβλιοπωλεία που εγώ ψωνίζω και που φυσικά δεν είναι στο Κολωνάκι :-) Τι να το κάνω αν η έκθεση έχει την ίδια τιμή με τον Ελευθερουδάκη;

Τέλος γκρίνιας, τα θετικά είναι ότι βλέπεις όλους τους εκδοτικούς οίκους μαζεμένους και μαθαίνεις για νέες εκδόσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-06, 11:00
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για εμάς που κάνουμε τόσα χλμ κάθε φορά για να έρθουμε, η επιλογή του χώορυ είναι καλή γιατί συνδυάζουμε και μια ευχάριστη βόλτα σε "κοσμοπολίτικη" περιοχή. Πάντως για τις τιμές συμφωνώ απόλυτα. Στο τακτικό μου βιβλιοπωλείο θα το πάρω πολύ φθηνότερα. Θα μπορούσαν να έχουν μια πολιτική προσφορών για την έκθεση. Οι περιστασιακοί θα τσιμπήσουν και οι τακτικοί θα το εκτιμήσουν. Το έχω σε γρουσουζιά πάντως να μην πάρω και 1-2 βιβλία από την έκθεση. Βέβαια, για τους βιβλιόφιλους το στήσιμο δεν είναι και το καλύτερο. Σε κάποιον καταλληλότερο χώρο θα μπορύσαν τα περίπτερα να είναι πιο προσβάσιμα και να μπορούμε να συζητάμε με τους ανθρώπους των εκδοτών ή με τους προσκεκλημένους συγγραφείς και όχι να φωνάζουμε πάνω από τους πάγκους (σε αδιάφορυς υπαλλήλους σε πολλές περιπτώσεις). Τώρα θα μου πείτε, έχει ο έκδοτης την όρεξή μου ή τον νοιάζει η γνώμη μου; Δεν ξέρω αλλά όσοι εκδότες ενδιαφέρονται για όσους "καταναλώνουν" 20-25 βιβλία το χρόνο ας το σκεφτούν.

ΥΓ Προγραμματίζουμε να επισκεφθούμε την έκθεση το απόγευμα της 30ης Σεπτεμβρίου.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Platinum : 18-09-06 στις 11:04
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-06, 11:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Προγραμματίζουμε να επισκεφθούμε την έκθεση το απόγευμα της 30ης Σεπτεμβρίου.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου αγαπητέ Μιχάλη, κάπου εκεί σε πρωτογνώρισα σε μια συνάντηση της AcroBase & GATE :-) Να φροντίσουμε να ήμαστε αν μας ενημερώσεις! (Να το ακούσουν αυτό μερικοί Πλακιώτες ακροβασιανοί :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-06, 11:36
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω καταλήξει στο πρόγραμμα την επόμενη εβδομάδα και θα ενημερωθείτε σχετικά.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-06, 11:47
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για την επιλογή του χώρου διαφωνώ και εγώ. Είναι σχετικά στενά και όταν έχει κόσμο δεν μπορείς να το χαρείς.
Στο πεδίον του Άρεως ήταν πολύ πιο ωραία με το παρτέρι ανάμεσα και την δροσιά και τον καθαρό αέρα της φύσης.
Από τότε που πήγε στην Διονυσίου του Αεροπαγίτου πηγαίνω αλλά περισσότερο σαν αγγαρεία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.