Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Τηλεόραση Ράδιο και ΜΜΕ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Που αρχίζει και που σταματά, η ελευθερία του λόγου στα ΜΜΕ

- στην ΕΡΤ που υπέκυψε στον ανεπίσημο εκβιασμό των δήθεν θεατών της (διότι αυτό εικάζω πως συνέβη) και ζήτησε συγγνώμη από το κοινό για τις δηλώσεις του εικαστικού Κώστα Τσόκλη στην εκπομπή προς τιμήν του.

Από το site του καναλιού:
Σε ανακοίνωσή της, η ΕΡΤ σημειώνει ότι στις 15/8/2010 το απόγευμα, μεταδόθηκε σε επανάληψη από τη ΝΕΤ το ντοκιμαντέρ με τίτλο "Ο Τσόκλης στην Ιταλία", ένα αφιέρωμα στο γνωστό εικαστικό, το οποίο είχε προβληθεί για πρώτη φορά στις 13/6/2000. Στη διάρκεια του ντοκιμαντέρ, ο κ. Τσόκλης προβαίνει σε δηλώσεις, οι οποίες απηχούν προσωπικές του απόψεις και δεν συνάδουν με το χαρακτήρα και την αποστολή της δημόσιας τηλεόρασης. Για το λόγο αυτό, η ΕΡΤ αισθάνεται την υποχρέωση να ζητήσει συγγνώμη από το κοινό της.

Επειδή την εν λόγω εκπομπή την είχα παρακολουθήσει, θυμάμαι καλά που ο Κ. Τσόκλης μιλώντας για τον εαυτό του δήλωσε αιρετικός και αναρχικός και είπε πως συχνά οι απόψεις του δε γίνονται αποδεκτές από τους γύρω του. Είπε μάλιστα πως, κατά τη γνώμη του, σε περίπτωση βιασμού δεν ευθύνεται ο βιαστής αλλά το θύμα με την προκλητική του εμφάνιση. Ο βιαστής είναι ένα σεξουαλικό ον, ένας κανονικός άνθρωπος, πολύ πιο φυσιολογικός από το ανέραστο παθητικό ον που κάθεται στον καναπέ του.

Είναι σαφές ότι όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις του Κου Τσόκλη και ειλικρινά απορώ με τους θεατές που δεν ενοχλούνται με τα ηλίθια αστεία για λούτσους και τα όμοια παρά την πέφτουν στην Κρατική...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Που αρχίζει και που σταματά, η ελευθερία του λόγους στα ΜΜΕ

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπε μάλιστα πως, κατά τη γνώμη του, σε περίπτωση βιασμού δεν ευθύνεται ο βιαστής αλλά το θύμα με την προκλητική του εμφάνιση. Ο βιαστής είναι ένα σεξουαλικό ον, ένας κανονικός άνθρωπος, πολύ πιο φυσιολογικός από το ανέραστο παθητικό ον που κάθεται στον καναπέ του.
Δεν είμαι των ακραίων λύσεων, αλλά γιατί ένας "κουλτουριάρης", έχει δικαίωμα να πει την πιο χοντρή βλακεία.

Με τα λόγια του κου εικαστικού, ουσιαστικά δικαιώνει τα καθάρματα, που ασελγούν σε ψυχές και σώματα, ανυπεράσπιστων ανθρώπων, ανεξάρτητα αν αυτά είναι παιδιά, κοπέλες ή ηλικιωμένες.

Να με συγχωρείς αλλά η ιδιότητα του εν λόγω κυρίου, δεν του δίνει άλλοθι και είναι απαράδεκτη και σαν γυναίκα εσύ, θα έπρεπε πρώτη να τον καταδικάσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-10, 00:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν τον ξερω τον τυπο. Ο Τσόκλης μου φαινεται οτι απλα εκφραζει τη συχνη αιρετικη θεση "το κακό είναι καλύτερο απο την ουδετερότητα"

Οκ σοκαριστήκαμε. Εισαι επαναστατης και αντικομφορμιστης μεγαλε. Παμε παρακατω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
  #4  
Παλιά 02-09-10, 12:19
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ξένιε, εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω. Αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ εδώ κρίνω την Κρατική, που από τη μία δίνει βήμα σε καλλιτέχνες (όχι κουλτουριάδηδες) και από την άλλη ζητάει συγγνώμη από το κοινό, το οποίο όμως είναι σε θέση να εννοήσει τι εστί το πράγμα. Τέλος πάντων, θα μπορούσαν να προβάλλουν την εκπομπή αργά το βράδυ, σε περίπτωση που ήθελαν να αποφύγουν να φτάσει σε ανήλικα αυτιά αυτή η ατάκα.
Ο Βολταίρος είχε πει: διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίζομαι το δικαίωμά σου να τα λες.



Gildor, ο Κ. Τσόκλης δεν είναι εσκεμμένα προκλητικός ή εκκεντρικός. Δεν έχει ανάγκη να διαφημιστεί με τα λόγια του, είναι πανευρωπαϊκά γνωστός και πολύ ήρεμος όταν μιλάει, ήρεμος και συνειδητοποιημένος. Θεωρώ πως αυτή είναι όντως η άποψή του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-10, 12:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Βολταίρος είχε πει: διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίζομαι το δικαίωμά σου να τα λες.
Ο Βολταίρος (όχι δεν το ξέρω από πρώτο χέρι), εννοούσε φυσικά την ελευθερία στον λόγο και στην έκφραση.
Η υπεράσπιση ενός βιαστή, το κάνει έντονα μισογύνη και γι αυτό εξέφρασα την απορία μου.

Το αθωώνει ο τίτλος εικαστικός; Τι με ενδιαφέρει αν είναι αποδεκτός και που, αυτή η αναφορά του είναι αισχρή και καλά έκανε η ΕΡΤ, που ζήτησε συγνώμη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-10, 12:50
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ξένιε, ο βιαστής που βίασε φυλακίζεται. Ο θεωρητικός υποστηρικτής του, όχι. Άρα η σκέψη δεν τιμωρείται. Δεδομένου, λοιπόν, ότι πράξη δεν υπήρξε, δεν είναι σκόπιμο να μιλάμε περί αθωότητας ή ενοχής.

Προσωπικά, με βάση αυτά που έλεγε, διαπίστωσα μισογυνισμό ή αν θες, προτίμηση στην ανδρική υπόσταση αλλά δε θέλω να επεκταθώ ούτε είναι αυτό που σκόπευα να θίξω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-10, 13:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξένιε, ο βιαστής που βίασε φυλακίζεται. Ο θεωρητικός υποστηρικτής του, όχι. Άρα η σκέψη δεν τιμωρείται. Δ.
Να σου κάνω μια αθώα ερώτηση;

Αν αυτά δεν τα έλεγε ο διάσημος κος Τσόκρης, αλλά ένας άγνωστος, ας πούμε ο κος Φούφουτος, ποιος δίνει δικαίωμα να εκφράζουν τόσο αιρετικές και αντικοινωνικές θέσεις, που προκαλούν το δημόσιο αίσθημα, στην δημόσια τηλεόραση;

Ας σκεφτούμε Νέλλυ, πως θα αντιδράσει μια κοπέλα που βιάστηκε αγρίως από ένα κτήνος, όταν ακούει έναν επώνυμο, να υπερασπίζεται τον βιαστή της;

Αν βγω στην τηλεόραση και πω ότι η ηρωίνη κάνει καλό στους κάλλους και αυτοί με λογοκρίνουν, θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ, επειδή μου έκλεισαν την φωνή μου;

(Αν συμφωνείς, προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο θέμα)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-10, 22:51
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Να ανοίξεις, βεβαίως, και θα έρθω εκεί να σου απαντήσω.


υγ: μην ανοίξεις θέμα για τον Τσόκρη αλλά για τον Τσόκλη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-10, 22:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ανοίξεις, βεβαίως, και θα έρθω εκεί να σου απαντήσω.
Σηκώνω τα μανίκια μου και ξεκινάμε

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ: μην ανοίξεις θέμα για τον Τσόκρη αλλά για τον Τσόκλη.
Έχεις πάντως μια παρατηρητικότητα... αμάν πια
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-10, 23:02
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σηκώνω τα μανίκια μου και ξεκινάμε
φύλλο θα ανοίξεις;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-10, 23:07
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
συγνωμη Στελιο, όποτε σε συναντω εισαι με κοντομανικο, ποια μανικια θα σηκωσεις;
Αμαν πια, εχω μια παρατηρητικοτητα!!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην vgiagias για αυτό το μήνυμα:
Easty (02-09-10)
  #12  
Παλιά 02-09-10, 23:14
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτά δεν τα έλεγε ο διάσημος κος Τσόκρης, αλλά ένας άγνωστος, ας πούμε ο κος Φούφουτος, ποιος δίνει δικαίωμα να εκφράζουν τόσο αιρετικές και αντικοινωνικές θέσεις, που προκαλούν το δημόσιο αίσθημα, στην δημόσια τηλεόραση;
Ένα δίκιο το 'χεις εδώ. Οι θέσεις των καλλιτεχνών συχνά περνάνε στο ντούκου ή βαπτίζονται "αναρχικές" για να αποφύγουν το χαρακτηρισμό "απάνθρωπες".
Τα αντανακλαστικά του κοινού λειτουργούν επιλεκτικά. Τόσες και τόσες μπαρούφες ακούμε!

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας σκεφτούμε Νέλλυ, πως θα αντιδράσει μια κοπέλα που βιάστηκε αγρίως από ένα κτήνος, όταν ακούει έναν επώνυμο, να υπερασπίζεται τον βιαστή της;
Ο Τσόκλης είπε πως θεωρεί το βιαστή σεξουαλικό ον, που απλά σκέπτεται με πρωτόγονο τρόπο. Ότι πρόκειται για ορμές που δύσκολα κατευνάζονται κι ότι η γυναίκα που κυκλοφορεί με προκλητικό ντύσιμο προωθεί τον άνδρα να της επιτεθεί σεξουαλικά, ήτοι να τη διεκδικήσει. Για τον Τσόκλη, η σεξουαλική επίθεση είναι άχαρη διεκδίκηση. Ενστικτώδης αντίδραση και ευθύνη και των δύο, ανδρός και γυναικός. Τα λέω όπως τα αντελήφθην, δεν είναι τα ακριβή του λόγια.

Επ' ουδενί λόγω δε συζητώ για το πώς θα αντιδράσει ένα θύμα βιασμού, τι να συζητήσω, τα αυτονόητα;!

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βγω στην τηλεόραση και πω ότι η ηρωίνη κάνει καλό στους κάλλους και αυτοί με λογοκρίνουν, θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ, επειδή μου έκλεισαν την φωνή μου;
Η εκπομπή ήταν αφιερωμένη στο έργο του Τσόκλη. Ο Τσόκλης μίλησε εκεί ως εικαστικός και εντελώς προσωπικά. Δε μίλησε ούτε ως φιλόσοφος ούτε ως ψυχολόγος ούτε ως σεξολόγος. Πάνω στη συνέντευξη, είπε κι αυτό. Δεν τον ρώτησε κανείς τι γνώμη έχει για τους βιαστές ή τη σεξουαλική παρενόχληση, δεν τον κάλεσαν εκεί για να τοποθετηθεί επί των ανθρωπίνων σχέσεων.

Αν εσύ κληθείς από την Κρατική να μιλήσεις για τα τρεχαντήρια σου (στο εύχομαι ) και ανάμεσα σε άλλα πεις ότι η ηρωίνη κάνει καλό στους κάλλους, είναι δικό σου ατόπημα, όχι της Κρατικής.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.