Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Φοβάστε το βράδυ;

Περπατάτε με άνεση το βράδυ σε στενά κακοφωτισμένα δρομάκια; Φοβάστε τα βράδια ότι μένετε μόνοι στο σπίτι;

Γεννήθηκα σε έναν από τους πιο όμορφους δρόμους της Αθήνας και σε μια γειτονιά νοικοκυραίων, που η επαφή με τον γείτονα σου ήταν άμεση. Από τότε που περπάτησα χωρίς βοηθήματα, κατέβαινα στα σκαλάκια του σπιτιού και εκεί με μερικά μπομπιράκια γείτονες, φτιάξαμε την παρέα μας.

Αν πεινάγαμε τρέχαμε στην Κυρία Γεωργία να μας δώσει καμιά τηγανητή πατάτα ή την κυρία Ελένη να μας φιλέψει κανένα κουλουράκι ή την κυρία Ξένη την Μητέρα μου να μας δώσει κανένα σουτζουκάκι που τηγανιζόταν πριν μπει στην σάλτσα ακόμα.
Ελεύθερα τα παιδιά στους δρόμους και τα χρόνια πέρασαν, τα χαμηλά όμορφα σπιτάκια και βιλίτσες της Φωκ Νέγρη γκρεμίστηκαν και την θέση τους πήραν ασφυκτικές πολυκατοικίες. Νέος κόσμος ήρθε. Ξεκινήσαμε να μην γνωρίζουμε ποιος μένει δίπλα μας.

Ήρθε η μεγάλη μετανάστευση, η Κυψέλη όπως και όλες οι συνοικίες του Δήμου Αθηναίων κατακλύστηκαν, οι παλιοί Κυψελιώτες εγκατέλειψαν τον δρόμο μας την γειτονιά μας για τα Βόρεια και ανατολικά προάστια. Τώρα πια σπάνια και που να πω μια καλησπέρα περπατώντας στον ίδιο δρόμο στον οποίο γεννήθηκα.

Όταν πέφτει ο ήλιος νοιώθω ασφαλής να περπατάω μόνο στην Φωκ. Νέγρη με τον ικανοποιητικό φωτισμό και τις πολλές καφετέριες που μερικές μάλιστα έχουν κόσμο μέχρι το πρωί.

Αναγκάστηκα προχθές, σε προχωρημένη ώρα να πάω να πάρω από φαρμακείο που διανυκτέρευε κάτι φάρμακα για συγγενικό μου πρόσωπο.
Θέλω απλά να σας πω χωρίς συστολές ότι φοβήθηκα όταν σε ένα στενό σαν να μου φάνηκε ότι κάποιος με ακολουθεί από πίσω. Το φαρμακείο το μόνο που είχε φώτα απείχε 150 μέτρα, άνοιξα τον βηματισμό μου ενώ η αδρεναλίνη έτρεχε σαν ποτάμι.... Τελικά φτάνω στο φαρμακείο και με την άκρη του ματιού μου είδα τον άλλο να συνεχίζει τον δρόμο του.

Η φοβία είναι λογικό να υπάρχει; Φυσικά ακούμε εδώ γύρω τα βράδια έχουμε ληστείες περαστικών σωρηδόν δυστυχώς και αν κάποιος είναι και ζόρικος και αντισταθεί μπορεί να βρεθεί και με ένα μαχαιράκι μπηγμένο στο πλευρό.
Σας το λέω ειλικρινά ότι σε κάτι τέτοιες καταστάσεις θα ήθελα να με άφηναν να είχα μαζί μου ένα μέσο άμυνας, ότι και να είναι αυτό, από αναισθητικό spray μέχρι ηλεκτρικό σοκ. Κάτι που δεν επιφέρει παρά πρόσκαιρα αποτελέσματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-07, 12:16
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ετσι όπως έχει γίνει η κοινωνία σήμερα Στέλιο, πως να μην φοβάσαι να περπατάς μόνος σε στενά σκοτινά σοκάκια σε επικύνδυνες περιοχές της Αθήνα... Δεν μπορώ να πω οτί ξέρω πόσο επικύνδυνα είναι εκεί πέρα στην Κυψέλη και την Φωκ.Νέγρη, αλλά δεν βλέπω και πολύ καλή αστυνόμευση γενικά στο κέντρο της Αθήνας όπου η εγκληματικότητα είναι αυξημένη.

Και εννοείται οι γυναίκες είναι ακόμα πιο επικύνδυνο να κυκλοφορούν μόνες τους τα βράδια...

Πάνε οι παλιές εποχές που όλα ήταν πιο ασφαλή...
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-07, 12:25
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ποια εγκληματικότητα βρε παιδιά; Ειδικά στο κέντρο της Αθήνας περπατάω μέρα-νύχτα χρόνια τώρα. Ουδέποτε έχει συμβεί κάτι σε μένα ή σε άτομο που ξέρω. Ουδέποτε έχω δει και τίποτα να γίνεται.

Έχετε πάει σε καμία πόλη με εγκληματικότητα να δείτε τί εστί; Μην τρελλαθούμε κι όλας !

Τί είναι αυτό που σας φοβίζει; Αυτό που λένε τα κανάλια; Αυτό που λέει ο γείτονας που άκουσε από το γείτονα του μπατζανάκη της ξαδέρφης του; Οι μετανάστες;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-07, 12:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί είναι αυτό που σας φοβίζει; Αυτό που λένε τα κανάλια; Αυτό που λέει ο γείτονας που άκουσε από το γείτονα του μπατζανάκη της ξαδέρφης του; Οι μετανάστες;
Όχι σε μένα αυτά Κωστή και δεν σπέρνω τον πανικό.
Δύο φορές πάτησαν το σπίτι μου από την βεράντα, ένα μήνα πριν φίλο μου στην Πλατεία Κυψέλης 7 το απόγευμα του πήραν πορτοφόλι, κινητό και ρολόι, μεσημεριάτικο σε συγγενικό μου πρόσωπο της άρπαξαν την τσάντα και την έσυραν στον πεζόδρομο της Αγίας Ζώνης, ε νομίζω είναι αρκετά για να φοβάμαι την σκιά μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εφόσον έχεις αυτές τις "κοντινές εμπειρίες" δε μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς το δικό μου επιχείρημα ήταν ακριβώς ότι ποτε δεν έχω δει ή ακούσει κάτι τέτοιο.

Όχι όμως να λέμε ότι υπάρχει εγκληματικότητα στην Αθήνα. Το ότι υπάρχει αύξηση της εγκληματικότητας, δεκτό. Αλλά ακόμα είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα και αυξάνεται με πολύ πιο αργούς ρυθμούς σε σχέση με άλλες μεγάλες ή μικρές πόλεις άλλων αναπτυγμένων χωρών.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Είναι τελείως διαφορετικό το να μένεις στο ψυχικό στην Εκάλη ή στην Φιλοθέη από να μένεις σε περιοχές όπως η Κυψέλη το Παγκράτη κλπ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-07, 12:46
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και αυτό είναι δεκτό. Εγώ όμως μιλάω για περιοχές όπως Εξάρχεια, Νεάπολη, Γκύζη, Αμπελόκηποι και Κέντρο. Αυτά όλα κέντρο δε θεωρούνται;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτό είναι δεκτό. Εγώ όμως μιλάω για περιοχές όπως Εξάρχεια, Νεάπολη, Γκύζη, Αμπελόκηποι και Κέντρο. Αυτά όλα κέντρο δε θεωρούνται;
Στα Εξάρχεια νοιώθω πιο ασφαλης ... :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-07, 12:55
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα αυτό λέω!

Για να το προσεγγίσω και αλλιώς το ζήτημα. Έχεις δει ποτέ μεθυσμένο στο δρόμο που να φαίνεται επικίνδυνος; Εγώ όποτε πετυχαίνω κάποιον ή είναι πολύ λιωμήδης για να μιλήσει ή απλά φωνάζει και κάνει πλάκα. Σε άλλες χώρες που είχα ζήσει για λίγο, το βράδυ υπήρχαν πολλές περιπτώσεις οι μεθυσμένοι να είχαν όρεξη απλά για τσαμπουκά και να σε φέρουν σε δύσκολες καταστάσεις. Αυτό εκτός από έξτρα κινδύνους σημαίνει και αρκετά πράγματα για το πως "ξεσπάει" ο κόσμος γενικότερα. Καλύτερα το ξέσπασμα του φωνακλά, παρά του τύπου που έχει σιδηρογροθιά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-07, 12:59
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
.................................Όχι όμως να λέμε ότι υπάρχει εγκληματικότητα στην Αθήνα. Το ότι υπάρχει αύξηση της εγκληματικότητας, δεκτό. Αλλά ακόμα είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα και αυξάνεται με πολύ πιο αργούς ρυθμούς σε σχέση με άλλες μεγάλες ή μικρές πόλεις άλλων αναπτυγμένων χωρών.
Πιθανόν η εγκληματικότητα να αυξάνεται με πιο αργούς ρυθμούς σε άλλες πόλεις. Δεν ξέρω...

Αλλά, σύμφωνα με την ετήσια έκθεση της ΕΛ.ΑΣ. για την εγκληματικότητα στην Αττική, το 2006 σημειώθηκαν:

- 12.999 κλοπές οχημάτων, από τις οποίες 6.386 ήταν ΙΧ αυτοκινήτων και 6.513 δικύκλων. Οι περισσότερες κλοπές οχημάτων, έγιναν στο Μενίδι, στο Ιλιον, στα Άνω Πατήσια και στην Καλλιθέα. Συνολικά, πλέον επικίνδυνες περιοχές για να χάσει κάποιος το αυτοκίνητό του είναι περιοχές στη Δυτική και στην Ανατολική Αττική, όπου τον τελευταίο χρόνο παρουσιάστηκε αλματώδης αύξηση στις κλοπές οχημάτων, της τάξης του 36% και 25,7% αντίστοιχα.

- 34.602 κλοπές. Το 62,8% των κλοπών έγινε με διάρρηξη, το 8,6% με αρπαγή, το 10,9% με απλή αφαίρεση πορτοφολιών, κινητών τηλεφώνων, χρημάτων, χωρίς καν το θύμα να αντιληφθεί τον δράστη. Οι περισσότερες κλοπές και διαρρήξεις σημειώθηκαν στο κέντρο της Αθήνας και στις περιοχές των αστυνομικών τμημάτων Ακρόπολης, Άνω Πατησίων, Κυψέλης και Συντάγματος. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην Κυψέλη - την πιο πυκνοκατοικημένη περιοχή στην Ελλάδα - είχαν σημειωθεί 721 κλοπές και διαρρήξεις το 2005, όταν το 2006 έφθασαν τις 1.123 (αύξηση της τάξης του 56%).

- 1.934 ληστείες. Από το σύνολο των ληστειών οι 185 έγιναν σε τράπεζες (δηλαδή μία κάθε δύο ημέρες), οι 398 αφορούσαν την αφαίρεση κινητών τηλεφώνων και μικροποσών, οι 202 αρπαγές τσαντών, οι 112 σουπερμάρκετ, οι 40 ταξί και οι 31 πρατήρια υγρών καυσίμων. Οι περισσότερες ληστείες σημειώθηκαν το 2006 στον Άγιο Παντελεήμονα, στα Άνω Πατήσια, στον Πειραιά, στην Κυψέλη και στην Ακρόπολη. Ακόμη, εντυπωσιακή αύξηση των ληστειών... καταμεσής του δρόμου σημειώθηκε στο πιο κεντρικό σημείο της πόλης, την πλατεία Συντάγματος - δηλαδή σε μία από τις καλύτερα φυλασσόμενες περιοχές θεωρητικά της Αθήνας.

Επίσης:

- 85 ανθρωποκτονίες.

- 3.166 υποθέσεις διακίνησης ναρκωτικών.

- 566 παραβάσεις του νόμου περί όπλων.

- 236 ροζ κυκλώματα.

- 866 παράνομες υποθέσεις απάτης.

Νομίζω πως ο Στέλιος, όπως και όλοι μας άλλωστε, έχει κάθε λόγο να ανησυχεί και να φοβάται.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-07, 13:14
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανάλογα με την περιοχή αν και όλα είναι σχετικά.
Στα Πατήσια για παράδειγμα, πολλές φορές βρέθηκα αντιμέτωπος με καταστάσεις που θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε πολύ άσχημες. Για αυτό και σχεδόν πάντα κυκλοφορούσα με μηχανάκι και ας πήγαινα 100 μέτρα παρακάτω.
Το μαγαζί που είναι δίπλα στο μαγαζί της γυναίκας μου το άνοιξαν 2 φορές σε μία εβδομάδα.
Έχω δεί από το μπαλκόνι του γραφείου μου τσαντάκια να αρπάζει τσάντα αμέτρητες φορές.
Ξύλο μεταξύ μεθυσμένων, μεθυσμένοι να κάνουν ζημιές σε αυτοκίνητα, να σπάνε βιτρίνες, να καίνε κάδους σκουπιδιών...
Είχα πρώτο τραπέζι πίστα στην φάση με τον Σορίν Ματέι.
Στη γειτονιά μου έχουν πέσει πυροβολισμοί, έχει σκάσει χειροβομβίδα, έχουν βρεί γιάφκα με όπλα. Πηγαίνεις στο περίπτερο να πάρεις τσιγάρα και πρέπει να περάσεις δίπλα από τον τύπο που έχει το μαχαίρι στην κωλότσεπη.
Ποιός θέλει να παίξει με την τύχη του και να κόψει καμία βόλτα εδώ;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-07, 13:21
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δυστυχώς η εγκληματικότητα της καθημερινότητας ζει και βασιλεύει. Το κακό είναι πως η θεραπεία προϋποθέτει πολλά πράγματα ξεκινώντας (είτε μας αρέσει είτε όχι) από την επαρκή αστυνόμευση. Γενικά προσπαθώ όπως όλοι να αποφεύγω τις κακοτοπιές και να ελπίζω ότι θα σταθώ τυχερός.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-07, 14:10
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
@ pazo. Από όλα αυτά που αναφέρεις, νομίζω πως ο Στέλιος (και γενικότερα η ασφάλειά μας κατα την πεζή κυκλοφορία στους δρόμους) αναφερόταν σε ένα ποσοστό κλοπών και ένα ληστειών. Και πάλι δεν θεωρώ ότι 202 αρπαγές τσαντών και 398 κλοπές κινητών και μικροποσών ειναι σημαντικά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-07, 14:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
@ pazo. Από όλα αυτά που αναφέρεις, νομίζω πως ο Στέλιος (και γενικότερα η ασφάλειά μας κατα την πεζή κυκλοφορία στους δρόμους) αναφερόταν σε ένα ποσοστό κλοπών και ένα ληστειών.
Και τις δύο φορές που πήγαν να μπουν σπίτι μου δεν τις ανέφερα τελικά. Την πρώτη φορά πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι κάποιος έσπασε το τζάμι της πόρτας του μπαλκονιού μπήκε στο καθιστικό κτύπησε ο συναγερμός μου και εγώ και εξαφανίστηκε αυτός. Η αστυνομικός με ρωτάει τι σας έκλεψε, απαντάω τίποτα δεν πρόλαβε, με ρωτάει αλβανός ήταν της απαντώ δεν ζήτησα διαβατήριο και της το κλείνω.

Την δεύτερη φορά που δεν έφτασαν μέχρι την τζαμαρία και απλά έσπασαν μια ζαρντινιέρα και με είδαν να τους σημαδεύω, εξαφανίστηκαν, ούτε αυτή την φορά τηλεφώνησα και αυτό γίνεται καθημερινά, σε μικροκλοπές απο τσαντάκηδες αφαίρεση πορτοφολιών και κινητών.

Σε άλλη πόλη ζεις Κωστή και σε άλλη χώρα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-07, 14:38
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Talking

ελα τωρα στελακο μου...
πουλι ειναι σε κλουβι ζει..ο,τι θελει λεει.
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.