Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-07, 09:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μεχρι 45 λεπτά την ημέρα να παίζουν τα παιδια με τον υπολογιστή

Associated Press

Ουάσινγκτον: Τα παιδιά πρέπει να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή με μέτρο, το μήνυμα του Μπιλ Γκέιτς στους γονείς όλου του κόσμου. Και για να δώσει το καλό παράδειγμα, ο βασιλιάς της πληροφορικής αποκάλυψε:

«Στη 13χρονη κόρη μου δεν επιτρέπω να περνά πάνω από 45 λεπτά μπροστά στον υπολογιστή τις καθημερινές και έως μία ώρα τα Σαββατοκύριακα».

Μιλώντας σε διάσκεψη στην πρωτεύουσα του Καναδά, ο Γκέιτς αποκάλυψε ότι η μεγάλη του κόρη περνούσε έως και τρεις ώρες την ημέρα μπροστά στον υπολογιστή παίζοντας Xbox.

Διευκρίνισε μάλιστα: «Έπαιζε ένα παιχνίδι που απλά σου μάθαινε να καλλιεργείς έναν κήπο. Ωστόσο, ακόμα και αυτό της προκάλεσε εθισμό. Έτσι, η σύζυγός μου και εγώ αποφασίσαμε να βάλουμε περιορισμούς.

» Τώρα πλέον μπορεί να περνά μπροστά στον υπολογιστή 45 λεπτά την ημέρα τις καθημερινές και μία ώρα τα Σαββατοκύριακα.»

Ο Μπίλ και η Μελίντα Γκέιτς έχουν τρία παιδιά: δύο κορίτσια 13 και 5 ετών και ένα αγόρι 8 χρονών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-07, 10:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τα παιδάκια σου Μπιλάκο μου και τίποτα να μην μάθουν στην ζωή τους είναι εξασφαλισμένα μέχρι 20ης γενεάς.

Αν εσύ όταν ήσουν νέος δεν καθόσουν μαζί με τον Πωλ Άλεν να ξεστραβώνεστε μπροστά σε ένα πρότυπο υπολογιστή της εποχής σήμερα δεν θα ήσουν ο πιο πλούσιος άνθρωπος του κόσμου.

Αν οι γκουρούδες όλου του κόσμου δεν έτρωγαν πολλές ώρες κάθε μέρα μπροστά σε έναν υπολογιστή, σήμερα θα κάναμε ακόμα καυγάδες για spectrum atari και amiga.

Τα παιδάκια σου Μπιλάκο δεν είναι δείγμα πως παραδειγματισμό, γιατί όση ώρα δεν θα ασχολούνται με υπολογιστές θα παίζουν τένις στον κήπο σου, ή θα κολυμπάνε στην εσωτερική ή εξωτερική πισίνα του σπιτιού σου ή θα μαθαίνει πολεμικές τέχνες ή θα κάνει άλλα πράγματα που τα παιδιά ενός διαμερίσματος δεν μπορούν να διανοηθούν.

Μην μας πουλάς ύφος Μπιλάκο μας
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-07, 11:05
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρε Xenios, υπάρχει κι ένα όριο στο πόσο αντι-Microsoftικός είναι κάποιος.

Σ' αυτό το θέμα ο Μπιλάκος έχει δίκιο. Προφανώς δε θέλει να δει τα παιδιά του στην ίδια μοίρα με όοοοοολους αυτούς που σε κάθε γωνιά του κόσμου περνούν πάρα πολλές ώρες την ημέρα παίζοντας World of Warcraft ή Lineage 2, παραμελώντας πολλές φορές και την ίδια του τη ζωή.

Θέλω να πω, οκ: η κόρη του Μπιλ είναι εξασφαλισμένη, ό,τι κι αν κάνει. Αλλά ένα παιδί στην Ελλάδα δεν εξασφαλίζεται αν παίξει 3 ώρες την ημέρα X-box. Αν περιμένουμε να εξασφαλιστεί ο κόσμος από τους υπολογιστές, πρέπει πρώτα το σχολείο να διδάξει τα βασικά (και όχι μόνο τα βασικά, δηλαδή, αλλά τέλος πάντων) και μετά να βασιζόμαστε και να ελπίζουμε στο όσο περισσότερο ασχοληθεί, τόσο περισσότερο θα μάθει.

Δηλαδή: αν το παιδί δεν έχει αποκτήσει βασικές γνώσεις και κίνητρα να ασχοληθεί δημιουργικά τους υπολογιστές, δε θα καταφέρει τίποτα. Δε θα εξασφαλιστεί, όσες ώρες κι αν περάσει μπροστά τους.

Υ.Γ.: Κι ο Μπιλ που στραβώθηκε μπροστά σ' έναν υπολογιστή, τώρα έχει όλο τον κόσμο να τον βρίζει.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Xenios, υπάρχει κι ένα όριο στο πόσο αντι-Microsoftικός είναι κάποιος.
Α τα δικά μου όρια αντιμικρομαλακού μένους είναι πολύ μεγάλα :-)

Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά ένα παιδί στην Ελλάδα δεν εξασφαλίζεται αν παίξει 3 ώρες την ημέρα X-box.
Εγώ μίλησα για υπολογιστή όχι χαζο παιγνιδομηχανή.
Το τι θα κάνει το παιδί στον υπολογιστή είναι ασφαλώς μέλημα των γονιώ, Δεν είπα να παίζει παιγνίδια όλη μέρα, αλλά να μάθει τον υπολογιστή σαν πολυεργαλείο που θα του φανεί πολύ χρήσιμο στο μέλλον.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-07, 14:14
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
να μάθει τον υπολογιστή σαν πολυεργαλείο που θα του φανεί πολύ χρήσιμο στο μέλλον.
Αυτό είναι το θέμα. Πόσα παιδιά το κάνουν αυτό; Και πόσοι γονείς (που συνήθως ξέρουν λιγότερα για τη χρήση των υπολογιστών) ενθαρρύνουν τα παιδιά τους για κάτι τέτοιο;
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-07, 14:26
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα και παιχνίδια να παίζει [όχι να καίγεται στο WoW όλη μέρα, ε;] καλό του κάνει. Κατ' αρχήν διασκέδαση χρειαζόμαστε όλοι, κατά δεύτερον τα παιχνίδια δεν είναι 'χαζά'. Εξ άλλου οι έξυπνοι άνθρωποι τα πάνε καλύτερα και στα παιχνίδια, σκέψη θέλουν κι αυτά πολλές φορές, και γρήγορη. Με 45' τη μέρα στον υπολογιστή δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτε. Ούτε να τακτοποιήσεις τα αρχεία σου. ;P
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.