Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-07, 15:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Visual Basic σε περιβάλλον Linux

Η Novell ανοίγει τις πύλες του Linux για τους χρήστες της Visual Basic

Ευχάριστα νέα για ένα μεγάλο μέρος προγραμματιστών σε ολόκληρο τον κόσμο.

Μέχρι σήμερα οι χρήστες ήταν υποχρεωμένοι να ξοδέψουν αρκετό κόπο και χρόνο για να κάνουν τις απαραίτητες αλλαγές στον κώδικα μιας εφαρμογής γραμμένης σε Visual Basic, ώστε να μπορεί να τρέξει σε περιβάλλον Linux. Τώρα πλέον έχουν στην διάθεση τους ένα νέο εργαλείο με το οποίο μπορούν να γράφουν κώδικα σε Visual Basic, χωρίς να ανησυχούν αν η εφαρμογή θα μπορεί να τρέξει και σε open source πλατφόρμες.

Την δυνατότητα αυτή παρέχει το project Mono που υποστηρίζεται από την Novell .

Το Mono διαθέτει μεταφραστή (compiler), ο οποίος επιτρέπει στους χρήστες να γράψουν κώδικα σε Visual Basic, είτε μέσα από το Visual Studio είτε από κάποιο άλλο εργαλείο και στην συνέχεια να τρέξουν την εφαρμογή σε διαφορετικές από τα Windows πλατφόρμες (Linux), χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψουν χρόνο και κόπο σε μετατροπές.

Ο compiler του Mono έχει υλοποιηθεί σε Visual Basic 8.0 και είναι διαθέσιμος στην τελευταία έκδοση του project. Επιπλέον είναι συμβατός με την έκδοση 2.0 του λογισμικού .NET framework της Microsoft.

Η γλώσσα Visual Basic είναι μία από τις πιο διαδεδομένες γλώσσες προγραμματισμού στον κόσμο σήμερα. Σε συνδυασμό με την επίσης ευρεία χρήση της Visual Basic.NET (ειδικά διαμορφωμένη για την αρχιτεκτονική της πλατφόρμας .ΝΕT), μπορούμε να αντιληφθούμε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η Visual Basic στον χώρο της σχεδίασης και υλοποίησης εφαρμογών.

Το project Mono ξεκίνησε το 2001 με στόχο να μεταφερθούν (porting) σε πλατφόρμα Unix κάποια χαρακτηριστικα στον τομέα της σχεδίασης και αρχιτεκτονικής λογισμικού, που είχαν εμφανιστεί μαζί με το τότε νεοσύστατο .NET Framework.

Το μόνο για το οποίο μπορεί να ανησυχεί η Microsoft είναι η πιθανότητα κάποιοι από τους προγραμματιστές να αρχίσουν να πειραματίζονται με πλατφόρμες Linux. Σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα είναι καθόλου σίγουρο ότι οι χρήστες αυτοί θα συνεχίσουν να υποστηρίζουν τα προϊόντα της Microsoft (Windows ή άλλα εργαλεία λογισμικού).

Φυσικό επακόλουθο αυτών των εξελίξεων είναι η προσπάθεια της Microsoft για πλήρη συμβατότητα του λογισμικού της με εφαρμογές και πλατφόρμες Open Source (Linux), έτσι ώστε να μπορέσει να κρατήσει κοντά της τους χρήστες της Visual Basic.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια άτυχη μέρα πριν 2-3 χρόνια έκλεισα μια σύμβαση με μια αμερικάνικη εταιρία για μια απλή custom εφαρμογή βασισμένη σε τεχνολογίες και πλατφόρμες microsoft (.net 1.1, MSDE, κλπ). Από την μέρα που η εφαρμογή μπήκε σε παραγωγική λειτουργία και μοιράστηκε στους τελικούς χρήστες, το πιο βασικό αίτημα ήταν το "πότε θα υποστηρίξετε mac?", το οποίο προφανώς και αποτελούσε άσκηση μπουρδολογίας από μέρος μας γιατί άντε να εξηγήσεις στον αμερικάνο ότι η γη είναι στρογγυλή (π.χ. "δεν μπορεί η εφαρμογή να δουλέψει με ποντίκι με ένα πλήκτρο" και άλλα γελοία).

Σε κάποια στιγμή, κάποιος που πρότεινε να ρίξω μια ματιά στο mono. Πράγμα που έκανα, και κατά καιρούς συνεχίζω να κάνω, μπας και...

Δυστυχώς, οι εμπειρίες μου στο συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ αρνητικές, και νομίζω ότι το συγκεκριμένο προϊον απέχει πολύ από το να είναι έστω και ελάχιστα χρήσιμο/αποδοτικό σε παραγωγικό επίπεδο. Μακάρι κάποιος να μπορεί να με διαψεύσει τεκμηριωμένα, γιατί τότε πρόκειται όντως για καλά νέα...
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-07, 13:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς, οι εμπειρίες μου στο συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ αρνητικές, και νομίζω ότι το συγκεκριμένο προϊον απέχει πολύ από το να είναι έστω και ελάχιστα χρήσιμο/αποδοτικό σε παραγωγικό επίπεδο. Μακάρι κάποιος να μπορεί να με διαψεύσει τεκμηριωμένα, γιατί τότε πρόκειται όντως για καλά νέα...
Αυτο ισχυει για αρκετα open source προγραμματα που διαφημιζονται ως 'replacements' γνωστων εμπορικων εφαρμογων
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-02-07 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.