Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πόσο πιο αγενείς γινόμαστε στην ηλεκτρονική επικοινωνία;

Μια έρευνα που βγήκε αυτές τις μέρες, εκφράζει προβληματισμό για την αύξηση της αγένειας, εγώ θα την έλεγα μάλλον τολμηρότητα, στην ηλεκτρονική επικοινωνία (chat rooms, forums κλπ).

Πόσο τολμηρούς σας κάνει η μη πρόσωπο με πρόσωπο επικοινωνία με τους άλλους. Εγώ θα το προχωρούσα και παρακάτω, πόσο πιο 'επιθετικοί' γίνεστε με το άλλο φύλλο;

Εκ πείρας θα έλεγα ότι βοηθάει να έρχονται οι άνθρωποι πιο κοντά, διευκολύνει το σπάσιμο του πάγου, ακόμα και σε εσωστρεφείς χαρακτήρες, σ' αυτούς δηλαδή που δεν σου ξεκουμπώσουν εύκολα την ψυχή τους.

Και πάλι θα πάρω παράδειγμα τον εαυτό μου και την όποια εμπειρία μου. Δεν είμαι εύκολος στο να μιλήσω στον άλλο, είμαι διστακτικός, κομπιάζω έχω αναστολές. Αυτά πήγαν περίπατο όταν ξεκίνησα την AcroBase. Ήμουν τότε 40 ετών είχα έναν κολλητό Φίλο και ένα κύκλο γνωριμιών με απλά φίλους.

Σήμερα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, με διευκόλυνε αυτή η επικοινωνία να πλησιάσω και άλλους ανθρώπους, να γνωρίσω να εκτιμήσω.

Θαυμάζω σε μερικούς ανθρώπους την άνεση που έχουν να πιάνουν εύκολα κουβέντα, για όλους τους άλλους υπάρχει η εναλλακτική μορφή επικοινωνίας, συμφωνείται; :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-07, 10:56
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να σου πω εγω σαν πιο καινουρια σ'αυτο το ειδος επικοινωνιας,αρχικα μου φαινοταν περιεργο,να συνομιλω με καποιον που δε βλεπω,αλλα νομιζω οτι το ξεπερασα
Και τωρα που σας συνηθισα,τα βλεπεις τα χαιρια μου!
Νααααα... μεχρι τα ξημερωματα μεσα στο chat!!!!!
χεχε!

Η απολυτη εφαρμογη του "verba volant scripta manent"
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fifi : 24-02-07 στις 12:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-07, 11:14
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όπως και να το κάνεις είναι η πιο "ασφαλής" επικοινωνία αλλά ταυτόχρονα λόγω έλειψης οπτικο-ακουστικής επαφής τίνουμε να μιλάμε πιο αυθόρμητα και περιγραφικά ώστε να μεταφέρουμε την αντίστοιχη γλώσσα σώματος μόνο γραπτά. (πςςς... έγραψα πάλι)
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-07, 11:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
volant ειναι :Ρ

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θαυμάζω σε μερικούς ανθρώπους την άνεση που έχουν να πιάνουν εύκολα κουβέντα, για όλους τους άλλους υπάρχει η εναλλακτική μορφή επικοινωνίας, συμφωνείται; :-)
Φυσικά μη νομίζετε οτι τα πολυ σωστά που ανέφερε ο Στέλιος δεν αντιμετωπίζονται και ρατσιστικά απο αυτούς τους χαρισματικούς ανθρώπους που και εγώ θαυμάζω.

Μου την έχουν πει με λόγια όπως 'πφφφ... είσαι απο αυτούς που δεν έχουν προσωπική ζωή και κάθε μέρα τσατάρουν;' λες και είναι εύκολο για τον καθένα να φτιάχνει παρέες και να βγαίνει κάθε μέρα, λες και δεν είναι μια κατάσταση που προσπαθώ να ξεπεράσω, αλλά ένα ελλάτωμα

Τωρα για αγένεια, δεν ξέρω :Ρ στο τσατ μου έβγαινε με συγκεκριμένα άτομα και καταστάσεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-02-07 στις 11:34
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-07, 12:20
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
volant ειναι :Ρ


το διορθωσα βρε!:Ρ (εχω και χρονια να κανω λατινικα!)
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-07, 16:30
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ μπορώ και από κοντά, αλλά από κοντά το πράγμα αργεί να βαθύνει. Μας τρων οι επιφάνειες και η πολυκοσμία, και τα ερεθίσματα από γύρω-γύρω, κτλ. Δεν επικοινωνεί εύκολα κανείς βαθειά από κοντά. Φοβούνται. Αν μιλάς με κάποιον στο internet καθημερινά για ένα-δυο μήνες ξέρεις σαφώς περισσότερα γι αυτόν από το αν τον γνώριζες σε ένα πάρτυ [λέμε τώρα] στην αρχή του πρώτου μήνα, και να είχατε πάει για πέντε καφέδες εντός των δύο μηνών. Από το 2001 και μετά τις περισσότερες γνωριμίες μου τις έκανα καλωδιωμένη, αν και τις έβγαζα νωρίς από την αποκλειστικότητα της οθόνης. Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι και οι επόμενες γνωριμίες μου θα έχουν να κάνουν με το internet. Ακόμα και αυτούς που γνωρίζω έξω, τους γνωρίζω μέσω ατόμων που γνώρισα μέσα.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-07, 17:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το 2001 και μετά τις περισσότερες γνωριμίες μου τις έκανα καλωδιωμένη, αν και τις έβγαζα νωρίς από την αποκλειστικότητα της οθόνης. Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι και οι επόμενες γνωριμίες μου θα έχουν να κάνουν με το internet.
Ακριβως υπαρχει διαφορα απο αυτους που φοβουνται να βγουν απο τον υπολογιστη και απο αυτους που θελουν να προχωρησουν σε πιο προσωπικη επαφη. Το οτι μας αρεσει το τσατ η οτι ειναι πιο ευκολο να γνωριζουμε ανθρωπους απο κει, δε σημαινει οτι θελουμε να μενουμε σε αυτο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-07, 19:40
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το τσατ είναι υποκατάστατο.
Αυτό πρεπει να θυμόμαστε κάθε φορά που μπ΄νουμε!
Η αλήθεια και η ευτυχία βρίσκεται μόνο με την προσωπικη επαφη.
Και τους Εχθρούς και τους φίλους τους τους αντιμετωπίζουμε κατάφατσα!
Μέσα από την πείρα της σχέσης βρίσκεις τον σύντροφο στην ζωή σου!
Έτσι πρέπει έτσι είναι η φύση έτσι είναι φτιαγμένη η ανθρώπινη οντότητα!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-07, 19:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από KSD Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τσατ είναι υποκατάστατο.
Μην τρελαθούμε! Και βέβαια είναι υποκατάστατο μιας θα έλεγα καθημερινής διεξόδου.

Τίποτα δεν αντικαθιστά την πρόσωπο με πρόσωπο επαφη, την αληθινή ανθρώπινη επικοινωνία. Απλά το τηλέφωνο και αργότερα οι τηλεσυνομιλίες και το chat μας δίνουν την δυνατότητα σε πολλές ώρες της ημέρας να μιλήσουμε με γνωστούς ή φίλους. Είναι ένα μικρό παράθυρο/ευκαιρία για να μιλήσεις με άλλους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-07, 20:30
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Εγώ δεν καταλαβαίνω καθόλου την αρχική ερώτηση του Στέλιου.

Αναφέρεται σε chat στο MSN ή στο IRC, ή σε συζητήσεις με κανονικό γραπτό λόγο;

Συζητήσεις σε εξειδικευμένα groups ή σε γενικά sites... συνοικεσιών ή social networking;

Μιλάμε για συζητήσεις με γνωστούς μας, ή με αγνώστους που βρίσκουμε σε διάφορα social networking sites;

Μιλάμε αποκλειστικά για text chat, για μηνύματα σε τηλεφωνητή σε κάποιον podcaster (sic), για one-to-one voice chat, για conference / many-to-many chat (Ventrilo/Teamspeak/Skype)?

Για κάθε συνδυασμό περιπτώσεων, υπάρχουν διαφορετικές απαντήσεις, κατά τη γνώμη μου.

Δεν καταλαβαίνω επίσης τη συσχέτιση των εννοιών "τολμηρός" και "αγενής"...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-07, 20:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν καταλαβαίνω καθόλου την αρχική ερώτηση του Στέλιου.
....
Δεν καταλαβαίνω επίσης τη συσχέτιση των εννοιών "τολμηρός" και "αγενής"...
Εμείς μιλάμε κυρίως για τον δικό μας χώρο, την παλιά και νέα AcroBase, την δική μας μορφή επικοινωνίας.

Το αρχικό δημοσίευμα ήταν γενικευμένο.

Τώρα που κατάλαβες ελπίζω να μοιραστείς λίγο μαζί μας τις σκέψεις σου :-)

Όσο για το τολμηρός αναφέρεται στις σχέσεις των ανθρώπων και το αγενής στην απρόσωπη επικοινωνία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-07, 21:01
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα ίδια λέμε, με άλλα λόγια, νομίζω!
Όπως κι αν τα πούμε, το συμπέρασμα είναι αυτονόητο
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-07, 16:46
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μάλλον τα ίδια πάνω κάτω έχουμε όλοι να πούμε αλλά δεν το αναλύουμε το πράγμα επαρκώς. Δεν το διευκρινίζουμε οπως επισημαίνει κι ο Avel πιό πάνω.
Δεν ξέρω αν ο χαρακτηρισμός "αγενείς" αποδίδει ακριβώς αυτό που έχω στο μυαλό μου.Όπως δεν έχω και μεγάλη εμπειρία από άλλους τόπους συζητήσεων και εικονικών συναναστροφών.

Α) Ο χώρος της Ακρο, (τόσο στο τσατ που είναι πιό άμεσο όσο και στις γραπτές ανταλλαγές απόψεων και πληροφόρησης), έχει ένα επίπεδο αδιαμφισβήτητο. Αλλο η διαφωνία κι άλλο η αγένεια.
Β) Τώρα όσον αφορά το πόσο απρόσωπη θα χρεώναμε αυτή την επικοινωνία, είναι σχετικό το τί αναζητάει κανείς. Εχω την εντύπωση πάντως οτι μπορούν να αναπτυχθούν πολύ καλές φιλικές σχέσεις, να βρει κανείς ζεστή αντιμετώπιση και να νοιώσει άνετα με πολλούς από "αυτούς τους άγνωστους αρχικά και άσχετους συν-χρήστες". Είναι θέμα διάθεσης και ευχέρειας το να μπορείς να διαχειριστείς ΚΑΙ αυτόν τον τρόπο επαφής, και να αντλήσεις από αυτή τη μορφή επικοινωνίας, το καλύτερο/το θετικό που μπορεί να σου δώσει. Αρκεί να μην στηριχτείς αποκλειστικά σ' αυτό. Αρκεί να μην παγιδευτείς και να μην αποκλείσεις τις υπόλοιπες δυνατότητες γύρω σου. Άσε που υπάρχουν και περιπτώσεις οπου γνωριμίες μέσω διαδικτύου οδηγήθηκαν σε πολύ προσωπικές και αξιόλογες επαφές.
Παλιότερα θα ειρωνευόμουν ή θα απέριπτα αυτές τις απόψεις. Παλιότερα ήμουν απόλυτη σχετικά με τη σημασία της πρόσωπο με πρόσωπο συνάντησης. Σχετικά με την παρέα, την προσωπική επαφή, τους φίλους και τις συναθροίσεις τέλος πάντων. Δεν απομακρύνθηκα από την σημαντικότητα αυτή. Δεν την αποποιούμαι εννοείται. Βλέπω όμως στην πορεία, οτι δεν είναι όλες οι ώρες πρόσφορες για κάτι τέτοιο, ενω ένα πλησίασμα μέσα από τον υπολογιστή είναι πιό εφικτό.
Ας σκεφτούμε εδώ την κάθε Αταλάντη και τον κάθε Πάλσαρ που μπαίνουν τα βραδάκια στο τσατ (παράδειγμα φέρνω) κι έχουν ένα κοντινό πλάνο από καταστάσεις και άτομα που εκ των πραγμάτων δεν τους είναι προσβάσιμα αλλιώς. Ακόμα κι ένας αστεϊσμός ή ένα καλωσόρισμα, υποθέτω οτι λειτουργούν θετικά.
Η Σοφία από το Λουτράκι, ο Κώστας από την Κομοτινή (η Μαρία από τη Σπάρτη κι ο Ορέστης απ' το Βόλο), σίγουρα έχουν πέντε-δέκα ανθρώπους να συνατήσουν, εκεί που βρίσκονται. Νομίζω όμως οτι παρ' ότι δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας, μπορούν να ενταχθούν στην παρέα την εικονική μεν, σταθερή δε, που τους προσφέρει ο χώρος εδώ. Αυτό είναι αξιοθαύμαστο κι όχι ψεύτικο κατά τη γνώμη μου.


(Πάσα ομοιότης με πρόσωπα είναι εντελώς συμπτωματική... Με πιστεύετε, έτσι
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liria : 25-02-07 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-07, 19:59
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μη μιλάτε για αγένειες!
μην ψάχνετε κάτι για να βρείτε μετά!
Κανείς δεν είναι αγενείς.
Αγένεια είναι να ψάχνεις για αγένεια!
Τι είπα ρε η γυναίκα! Πάλι έγραψαα!!!!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KSD : 26-02-07 στις 20:01
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-07, 20:13
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εκτος αν οπως καλη ωρα ε χ ε ι ς γενεια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.