Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-07, 23:31
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διακηρυξη Δικαιωματων Των Ζωων

ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

'Αρθρο 1

Όλα τα ζώα γεννιούνται με ίσα δικαιώματα στη ζωή και στη δυνατότητα ύπαρξης.
'Αρθρο 2

Ο άνθρωπος οφείλει να σέβεται τη ζωή κάθε ζώου. Ο άνθρωπος ανήκει στο ζωικό βασίλειο και δεν μπορεί να εξοντώνει ή να εκμεταλλεύεται τα άλλα είδη του ζωικού βασιλείου. Αντίθετα, οφείλει να χρησιμοποιεί τις γνώσεις για το καλό των ζώων. Κάθε ζώο δικαιούται φροντίδας, προσοχής και προστασίας από τον άνθρωπο.'Αρθρο 3

Κανένα ζώο δεν πρέπει να υποβάλλεται σε κακομεταχείριση ή απάνθρωπη συμπεριφορά. Αν η θανάτωση ενός ζώου θεωρηθεί υποχρεωτική πρέπει να γίνεις στιγμιαία, ανώδυνα και χωρίς καμιά πρόκληση αγωνίας του ζώου.'Αρθρο 4

Κάθε ζώο δικαιούται να ζήσει στο φυσικό του χώρο (γη, θάλασσα, αέρας) και να αναπαράγεται σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους. Η στέρηση ελευθερίας του ζώου ακόμη κι αν γίνεται για μορφωτικούς σκοπούς είναι αντίθετη προς τη διακήρυξη δικαιωμάτων αυτού.
'Αρθρο 5

Κάθε ζώο που από παράδοση θεωρείται κατοικίδιο δικαιούται να ζήσει με το ρυθμό και τις συνθήκες ζωής και ελευθερίας που αντιστοιχούν στο είδος του. Η διαφοροποίηση αυτών των συνθηκών από τον άνθρωπο έχει σκοπούς κερδοσκοπικούς και είναι αντίθετη προς τη διακήρυξη.

'Αρθρο 6

Κάθε ζώο που αποτελεί σύντροφο του ανθρώπου έχει δικαίωμα διάρκειας ζωής ανάλογης με τη φυσική του μακροβιότητα. Η εγκατάλειψη ενός ζώου θεωρείται πράξη απάνθρωπη και εξευτελιστική.
'Αρθρο 7

Αναφορικά με τα ζώα που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στον άνθρωπο, η διάρκεια και η ένταση δουλειάς πρέπει να είναι σε λογικά πλαίσια, η διατροφή τους ικανοποιητική και η ανάπαυσή τους υποχρεωτική.

'Αρθρο 8

Οποιοσδήποτε πειραματισμός πάνω στα ζώα, ιατρικός, επιστημονικός, κ.λπ. αντιτίθεται προς τα δικαιώματα των ζώων, εφόσον προκαλεί πόνο σωματικό ή ψυχικό. Πρέπει να επιδιώκεται η αντικατάσταση του πειραματισμού πάνω στα ζώα, από άλλες υπάρχουσες τεχνικές.
'Αρθρο 9


Τα ζώα που εκτρέφονται για τη διατροφή του ανθρώπου πρέπει να στεγάζονται, να τρέφονται, να μετακινούνται και να θανατώνονται χωρίς πρόκληση πόνου και αγωνίας.
'Αρθρο 10

Απαγορεύεται η εκμετάλλευση των ζώων για τη διασκέδαση των ανθρώπων. Η έκθεση ζώου και τα θεάματα που χρησιμοποιούν ζώα αποτελούν καταστρατήγηση της αξιοπρέπειας και του σεβασμού προς τη ζωή του ζώου.'Αρθρο 11

Κάθε πράξη που χωρίς λόγο προκαλεί θάνατο ζώου είναι βιοκτονία, είναι έγκλημα απέναντι στη ζωή.'Αρθρο 12

Κάθε πράξη που προκαλεί θάνατο μεγάλου αριθμού άγριων ζώων αποτελεί γενοκτονία, έγκλημα απέναντι στο είδος. Η μόλυνση και οποιαδήποτε καταστροφή του φυσικού μας περιβάλλοντος οδηγούν στη γενοκτονία.
'Αρθρο 13

Σεβασμός επιβάλλεται ακόμη και στο νεκρό ζώο. Κάθε σκηνή βίας στην τηλεόραση και το σινεμά, με θύματα ζώα πρέπει να απαγορευτεί και μόνο οι σκηνές που έχουν σκοπό να ενημερώσουν για τα δικαιώματα των ζώων οφείλουν να προβάλλονται
'Αρθρο 14

Οι οργανισμοί προστασίας και προάσπισης των ζώων πρέπει να αντιπροσωπεύονται από κάθε κυβέρνηση. Τα δικαιώματα του ζώου πρέπει να κατοχυρωθούν απ' τους νόμους, όπως ακριβώς και τα δικαιώματα του ανθρώπου.
Διεθνής Ένωση Δικαιωμάτων των Ζώων Παρίσι 1978
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KSD : 24-02-07 στις 00:06
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-07, 23:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Καλωσορίζω με πολύ χαρά την Σοφία σαν οργανώτρια του Οικολογικού Club στον τομέα φιλοζωίας.

Είμαι σίγουρος ότι θα τα πάει περίφημα και της εύχομαι καλή επιτυχία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-07, 23:43
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
.............. της εύχομαι καλή επιτυχία.
Κι εμείς, τα υπόλοιπα ζωάκια της βάσης, παρομοίως!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-08, 19:27
KSENA Ο χρήστης KSENA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-03-08 09:36
Φύλο: Γυναίκα
Ζητώ το δίκιο μου. Είμαι Ουκρανή, όσο ζούσα στην πατρίδα μου, στο διαμέρισμα μου είχα σκυλί. Τώρα που με έφερε η μοίρα μου εδώ, στη Νεμεα, στη γειτονιά του άνδρα μου, έχω προβλήματα. Ζούμε εμείς στη μονοκατοικία. Έχω μέσα στο σπίτι ένα γάτο και ένα λυκόσκυλο (8 μηνών). Την η μέρα του αφήνω ανοικτή πόρτα για ταράτσα για να τρέχει και να παίξει με τα παιδιά μου. Σε αυτή γειτονιά μένουμε 10 μίνες, και δεν ήξερα, ότι εδώ και χρονιά μερικοί από αυτούς σκοτώνουνε όλα τα ζώα που τους μπήκαν στο μάτι. Δεν υπήρχε σκυλί η γάτα στη γειτονιά που έζησε πάνω από 1 χρόνο. Εχθές μου είπαν, ότι ακουστικέ, ότι πάλη ετοιμάζουνε να ρίχνουν φόλες στα σκυλιά. Όσο και προσπάθησα να μάθω ποιός και από ποιόν άκουσε δεν μου ανακινούνε. Φόβος? Αδιαφορία? Το σκυλί μου ακόμα χαζό και τρώγει ότι βρίσκει. Τι μπορώ να κάνω? Που θα βρω το δίκιο μου? Εγώ αγαπώ το σκυλί μου, το έχω σαν τρίτο παιδί μου. Θα πεθάνω άν κάτι να μου πάθει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KSENA : 23-03-08 στις 15:11
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-08, 19:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από KSENA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μπορώ να κάνω?
Η μόνη ασφάλεια σ' αυτές τις περιπτώσεις, είναι να μάθεις το σκυλάκι σου, να μην τρώει τίποτα, αν δεν του το δώσετε εσείς.

Ένας δοκιμασμένος τρόπος είναι να φτιάξεις, χρησιμοποιώντας γάντα, κάτι σαν κεφτέδα και μέσα να βάλεις πολύ καυτερό πιπέρι ή καυτερή πιπεριά.

Θα πετάξεις, πάντα με γάντια, σε ορισμένα σήμερα 2-3 κεφτέδες, το σκυλάκι θα τα φάει, θα καεί (δυστυχώς) και να είσαι σίγουρη οτι δεν θα πλησιάσει την τρίτη κεφτέδα, θα του μείνει για πάντα στην μνήμη.

Θέλει προσοχή, το σκυλί να μην σε βλέπει όταν πετάς τις κεφτέδες, ενώ τα γάντια θα το εμποδίσουν να μυρίσουν την μυρωδιά σου.

Μπορεί να τσουρουφλιστεί λιγάκι, αλλά δεν θα ξαναπλησιάσεις ποτέ τροφή απ' έξω και θα είναι εξασφαλισμένο. Επανέλαβε την διαδικασία κάθε δύο μήνες στην περίπτωση που το ξεχάσει.

Όλα τα σκυλιά μου με την δεύτερη δοκιμή δεν πλησίασαν ποτέ οτιδήποτε.

Αυτούς τους αλήτες που σκοτώνουν τα ζωάκια τους αξίζει αυστηρή ποινή, θα πρέπει κανείς να βάλει κάμερες να τους συλλάβει η αστυνομία και θα πρέπει και η νομοθεσία να γίνει πολύ πιο αυστηρή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-08, 20:57
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Νιάου.


.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-08, 08:16
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Μου φαίνεται περίεργο αν θεωρείτε ότι θα σεβαστεί κανείς τα "πλήρη" δικαιώματα των ζώων. Εδώ δεν σεβόμαστε των συνανθρώπων μας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-08, 09:03
Το avatar του χρήστη satanicous
satanicous Ο χρήστης satanicous δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-06-09 04:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιάου..

μια πραγματικη συνεισφορα στα τεκτενομενα!!!
φιλοσοφημενο..απολυτο..

__________________
666
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-08, 14:39
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται περίεργο αν θεωρείτε ότι θα σεβαστεί κανείς τα "πλήρη" δικαιώματα των ζώων. Εδώ δεν σεβόμαστε των συνανθρώπων μας
Δυστυχώς, έτσι είναι. Κάποια άρθρα δεν τα ακολουθούμε (στην πράξη) ούτε για τους ανθρώπους... και δυστυχώς δεν εννοώ τα ανώνυμα θύματα του Ιράκ, αλλά κάτι πολύ πιο κοντά μας
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.