Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-07, 18:56
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Δωδεκάχρονη χάνει τη δίκη για το πέπλο στο σχολείο

Ίσως θα αφορά κι εμάς σε λίγο καιρό: Δωδεκάχρονο κορίτσι στο Ηνωμένο Βασίλειο έχασε τη νομική μάχη που είχε ξεκινήσει για να μπορεί να φορά στο σχολείο πέπλο που καλύπτει ολόκληρο το πρόσωπό της (αυτό που αφήνει μόνο άνοιγμα στα μάτια).

Σε ελεύθερη απόδοση, ο δικαστής είχε τα εξής επιχειρήματα:

1. Το πέπλο εμποδίζει τους δασκάλους να δουν τις εκφράσεις προσώπου που απαιτούνται για την αποτελεσματική επικοινωνία στην τάξη
2. Υπάρχει ανάγκη να εδραιωθεί μια ενιαία πολιτική ενδυμασίας για όλα τα κορίτσια ώστε να έχουν το αίσθημα της ισότητας
3. Τέτοιο πέπλο θα έκρυβε ανεπιθύμητους στο χώρο του σχολείου
4. Αποφεύγεται η πίεση στα κορίτσια [που υποθέτω δεν το επιθυμούν] να φορέσουν το πέπλο

Ομοίως, ο δικηγόρος του κοριτσιού είπε: "[..]Είναι εκπληκτικό που ο δικαστής αποφάσισε ότι το σχολείο δεν καταπάτησε το δικαίωμα του πελάτη μου να εκφράζει τη θρησκεία της, δεδομένου ότι μπήκε στο σχολείο γνωρίζοντας ότι θα επιτρεπόταν να φορά το πέπλο απέναντι σε άντρες δασκάλους".

Από το BBC: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/e...on/6382247.stm
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάλι λέω να φοράω το κράνος στη δουλειά γιατί η πεποίθησή μου είναι ότι το κράνος σώζει ζωές...
Μερικά πράγματα πρέπει να είναι "My way or the highway"... Αν κάποια κοπέλα ΘΕΛΕΙ να φοράει μπούργκα ας πάει σε σχολείο ειδικό για τέτοια άτομα.
Περίεργο πάντος... Εδώ δεν γιορτάσανε τα Χριστούγεννα... :P
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diamond : 22-02-07 στις 10:50
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-07, 11:04
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποια κοπέλα ΘΕΛΕΙ να φοράει μπούργκα ας πάει σε σχολείο ειδικό για τέτοια άτομα.
Το ερώτημα που μπαίνει εδώ, είναι πώς θα οριστεή η ελευθερία στην εμφάνιση.
Π.χ
Αν εγώ θέλω να φοράω σταυρό μπορώ να το κάνω ;
Αν θέλω να φοράω τουρμπάνι μπορώ να το κάνω ;
Αν θέλω να φοράω σκουλαρίκι στην μύτη μπορώ να το κάνω ;
Αν θέλω να έχω τα μαλιά μου πανκιό μπορώ να το κάνω ;

Μπορώ στο όνομα της θρησκευτικής ελευιερίας να φοράω αυτό που με εκφράζει ή πρέπει να προσαρμόζομαι στην κοινωνία που ζω ;
Αν δηλαδή η δική μου θρησκεία ορίζει ότι πρέπει να φοράω ενα καπέλο ύψους 2,3 μέτρων μπορώ να το κάνω ;
ή μπορεί στην δικιά μου θρησκεία ο σταυρός να είναι το σύμβολο του υπέρτατου κακκού και κάθε φορά που το βλέπω να πρέπει να αυτομαστιγωθώ (γιατί έστι ορίζει η θρησκεία).
΄Πιστεύω ότι αυτά είναι θέματα που δύσκολα μπορούν να οριστούν, πρέπει να βρεθεί μια μέση λύση, και όχι ακραίες αποφάσεις.

Πχ στην περίπτωση της κοπέλας θα μπορούσαν να σχεδιάσουν ημιδιαφανή πέπλα μικρά σε μέγεθος.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ είμαι της άποψης ότι θα πρέπει να σεβαστούμε στις πολυπληθυσμιακές κοινωνίες που ζούμε, τις εθνικές ιδιαιτερότητες και τις θρησκευτικές προτιμήσεις.

Ή ζούμε σε ελεύθερα δημοκρατικά καθεστώτα ή δεν ζούμε.

Αυτό συμβαίνει στα ανελεύθερα ολοκληρωτικά καθεστώτα σαν την Σαουδική Αραβία, που απαγορεύεται δια ροπάλου η λατρεία κάθε θρησκείας εκτός του Ισλάμ.
Σε δυτικό πολιτισμένο κράτος δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-07, 14:31
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος κανόνας σχετικά με την ένδυση των μαθητών στα σχολεία;
Πάνω από όλα θα πρέπει να σεβόμαστε το σύνολο και μετά το άτομο. Τι εικόνα θα είχε ένα σχολείο αν είχαμε στην ίδια τάξη μία κοπέλλα με μπούργκα, έναν σίχ να αυτομαστιγώνεται στη γωνία, μία wicca με ματζούνια και μία cult of ecstasy να κάνει σέξ στην έδρα του δασκάλου;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-07, 15:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος κανόνας σχετικά με την ένδυση των μαθητών στα σχολεία;
Ας πάρουμε σαν δεδομένο την Ελλάδα, εσύ τι πιστεύεις ότι υπάρχει κανένας κανόνας;
Από τότε που εντελώς ατυχώς καταργηθήκαν οι στολές και οι ποδιές, που εξίσωναι όλα τα παιδιά, τα πλούσια και τα φτωχά, τα μοντέρνα και τα κλασικά, αυτό καταργήθηκε και στα σχολεία πάνε με ένα σωρό απαράδεκτες εμφανίσεις.

Εμένα πιο πολύ με προκαλεί για παράδειγμα ο χαλκάς στην μύτη (έχω πάει στο Νυμφαίο στον Αρκτούρο και είδα τι τράβαγαν οι αρκούδες), η μιση ντουζίνα τα καρφιά στα αυτιά και τα ξυρισμένα κεφάλια σαν τον τελευταίο των Μοικανών.

Δεν με ενοχλεί καθόλου η έκφραση θρησκευτικότητας, της νεαρής Μουσουλμάνας, όπως δεν θα με ενοχλούσε αν ένας φοιτητής παρακολουθεί την Θεολογική ή Φιλοσοφική Σχολή και ταυτόχρονα φοράει το μοναχικό του ράσο με καλυμμαύκι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-07, 17:10
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα άλλο το να έχει ένα σκουλαρίκι (όχι ότι είμαι υπέρ) και άλλο να μην φαίνεται η μούρη της! Σκέφτεσαι μία τάξη όπου βλέπεις μόνο σεντόνια να κάθονται στα θρανία; Άντε να πάρεις απουσίες!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-07, 17:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα άλλο το να έχει ένα σκουλαρίκι (όχι ότι είμαι υπέρ) και άλλο να μην φαίνεται η μούρη της! Σκέφτεσαι μία τάξη όπου βλέπεις μόνο σεντόνια να κάθονται στα θρανία; Άντε να πάρεις απουσίες!
Μιχάλη να φορέσουν κονκάρδες με το όνομα τους, λυπάμαι αλλά θα πρέπει να σεβαστούμε τις ιδιαίτερότητες του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-07, 17:36
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρέπει να σεβαστούμε τις ιδιαίτερότητες του.
και η εμφάνιση του καθενός αποτελεί ιδιαιτερότητα (ρούχα, χαλκάδες, μαλιά)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-07, 17:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
και η εμφάνιση του καθενός αποτελεί ιδιαιτερότητα (ρούχα, χαλκάδες, μαλιά)
Είπα ότι δεν μου αρέσουν δεν είπαν να απαγορέψει κανείς τίποτα.

Και επαναλαμβάνω, ε ρε ποδιά που τους χρειάζεται :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-07, 18:04
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το κακό δεν ήταν η ποδιά (κανονικά η στολή γιατί αισθητικά η ποδιά ήταν άστα να πάνε) αλλά η ένταξή της σε ένα γενικότερο πλαίσιο περιορισμού των ελευθεριών που υπήρχε εκείνη την περίοδο στη χώρα. Εγώ είμαι υπέρ της επαναφοράς της στολής (όχι αισθητικά απαράδεκτων λύσεων τύπου ποδιάς) αλλά δεν το βλέπω. Μην ξεχνάτε και ότι ο Φοίνικας που για μακρό διάστημα ήταν εθνικό μας σύμβολο έπεσε στα αζήτητα λόγω χρήσης του σε σκοτεινές περιόδους.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-07, 18:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και καλα, ο Φοινικας χρησιμοποιειται ελευθερα αλλού (λογοτεχνία φαντασίας, παιχνίδια, λογότυπα, ονομασία εταιρίας, ήρωες κόμικς κλπ).. η σβάστικα έχει 'καταργηθεί' παγκοσμιως
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-02-07, 18:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη να φορέσουν κονκάρδες με το όνομα τους, λυπάμαι αλλά θα πρέπει να σεβαστούμε τις ιδιαίτερότητες του.
Ξαναγράφω από το σκεπτικό του δικαστή:

"the veil prevented teachers from seeing facial expressions - a key element in effective classroom interaction": Το εκπαιδευτικό σύστημα προυποθέτει απευθείας αλληλεπίδραση μεταξύ δασκάλου και μαθητή - ή όχι; Ο δάσκαλος δεν πρέπει να βλέπει το παιδί για να πραγματοποιήσει το έργο του;

"an unwelcome visitor could move around the school incognito": Ένας ύποπτος τρομοκρατικής ενέργειας ήδη χρησιμοποίησε μπούρκα για να αποφύγει τις αρχές. Γιατί να μη γίνει το ίδιο σε ένα σχολείο;

Οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο (και πληρώνουν άμεσα ή έμμεσα για αυτό) περιμένουν ότι αυτά θα εκπαιδευτούν και θα κοινωνικοποιηθούν με ένα εκ των προτέρων γνωστό και αποδεκτό τρόπο. Περιμένουν ότι πχ το παιδάκι θα παίζει και θα τρέχει με τα άλλα παιδάκια, θα μιλάει ανοιχτά, θα τα βλέπει να γελάνε, να κάνουν φατσούλες, να βγάζουν τη γλώσσα και ότι άλλη σαχλαμαρίτσα κάνουν τα παιδάκια. Αυτά εννοούνται ώστε το παιδί να μεγαλώσει και να μπορεί να συναναστραφεί ικανοποιητικά με τους ενήλικες.

Ενδεχομένως σε κάποια άλλη κοινωνία, όπου πχ είναι αποδεκτό οι γυναίκες να παραμένουν στο σπίτι, να μην απαιτείται η ανάπτυξη παρόμοιων δεξιοτήτων κοινωνικής συναναστροφής με αυτές. Στη δική μας όμως κοινωνία αυτή η συμπεριφορά δε βοηθά το κοριτσάκι να ενσωματωθεί αποτελεσματικά αλλά, ίσως πιο σημαντικό, εμποδίζει και τα υπόλοιπα παιδάκια να το κάνουν. Αν ήταν επιτρεπτό να πηγαίνουν τα κοριτσάκια με μπούρκα, τότε θα μπορούσε να υπάρχουν σε μια τάξη 19 κοριτσάκια με τέτοια ένδυση και 1 χωρίς. Πιστεύεις ότι στα έξι χρόνια του δημοτικού σχολείου αυτό το ένα θα λάβει παραστάσεις κατάλληλες για την κοινωνία όπου θα βρεθεί;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-02-07, 18:52
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γενικά στη δική μας κοινωνία το πρόσωπο παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο και θεωρείται απαράδεκτο να το αποκρύπτοτυμε ή να το διαστρεβλώνουμε γιατί αποτελεί αναπόπσπαστο μέρος της προσωπικότητάς μας (γι' αυτό και μασκες στις απόκριες όπου υποδυόμαστε καποιον άλλο). Η θρησκευτική ελευθερία έιναι σεβαστή αλλά εφόσον η κοινωνία όπου ζει κάποιος έχει συγκερκριμένους κανόνες οφείλει να τους σεβαστεί αφού ΄θελι να ενσωματωθεί σε αυτή. Αν δε θέλει να ενσωνατωθεί αυτό έιναι άλλο θέμα.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-07, 20:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θρησκευτική ελευθερία έιναι σεβαστή αλλά εφόσον η κοινωνία όπου ζει κάποιος έχει συγκερκριμένους κανόνες οφείλει να τους σεβαστεί αφού ΄θελι να ενσωματωθεί σε αυτή. Αν δε θέλει να ενσωνατωθεί αυτό έιναι άλλο θέμα.
Τοτε για τι θρησκευτικη ελευθερια μιλαμε;

Για καποιον πιστο, οι κανόνες της θρησκείας του είναι αιώνιοι και θεικοί, επομένως εχει να κανει με το ολο κοσμο. Οι ανθρωπινοι κανονες ειναι απλα ανθρωπινοι και 'τοπικοι' (στην πατριδα του δεν ειναι ετσι). Επομενως δε γινεται να βαλει ανθρωπινους κανονες πανω απο τους θρησκευτικους.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 22-02-07 στις 20:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.