Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-07, 15:01
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμφύτευμα - ελπίδα

Επειδή σας βρίσκω τρομακτικά ενημερωμένους, ξέρει κανένας τίποτα γι' αυτό;

Εμφύτευμα - ελπίδα 16/2/2007 1:01:00 μμ
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ένα μικρό ηλεκτρονικό εμφύτευμα στον αμφιβληστροειδή που συνδέεται με μία κάμερα πάνω σε γυαλιά προσφέρει ελπίδα σε εκατομμύρια ανθρώπους που τυφλώνονται σταδιακά να αποκτήσουν και πάλι μέρος της όρασής τους. Ο τεχνητός αμφιβληστροειδής επιτρέπει την αντικατάσταση των καταστραμμένων κυττάρων που δέχονται το φως και τη μετάδοση εικόνων στο κέντρο της όρασης στον εγκέφαλο. Όπως εξήγησε ο δρ Μαρκ Χιουμαϊγιούν, από το Οφθαλμολογικό Ινστιτούτο της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Ντιας Καλιφόρνιας (USC), το εμφύτευμα αυτό δοκιμάστηκε σε μικρό αριθμό ασθενών και ανήκει στη νέα γενιά των "έξυπνων" τεχνητών μελών που συνδέονται με τον εγκέφαλο και αποκαθιστούν τη χρήση ενός οργάνου ή ενός μέλους που έχει καταστραφεί από ασθένεια ή δυστύχημα.

Από ert.gr
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-07, 17:28
Hippokrates Ο χρήστης Hippokrates δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 10:44
Φύλο: Άντρας
Αυτο το επιτευγμα ανηκει σε μια ολοκληρη ομαδα νεων τεχνολογιων η οποια στηριζεται οτι τα νευρικα μας κυτταρα επικοινωνουν μεταξυ τους με ηλεκτρικο ρευμα οπως συμβαινει στα ψηφιακα δικτυα που συνθετουν εναν ηλεκτρονικον υπολογιστην. Τα τελευταια ετη η νευρολογια εχει καταφερει να αποκρυπτογραφησει σε καποιο βαθμο τα κυκλωματα αυτα (πχ στην συγκεκριμενη περιπτωσιν εχει κατανοησει πως κωδικοποιουνται οπτικα ερεθισματα σε ηλεκτροχημικα μυνηματα επι του αμφιβληστροειδους και περνανε στο οπτικο νευρο το οποιο στελνει το μυνημα για πρωτη επεξεργασια στο (Ακουσατε καλα) οπισθιο μερος του κρανιου μας. Ετσι μπορουν οι επιστημονες σε πολλες περιπτωσεις βλαβης των κυτταρων του φακου η και εν μερει του αμφιβληστροειδους που ειναι τροπον τινα το διχτυ (εξ ου και αμφιβληστρον) που παγιδευει τα φευγαλεα οπτικα ερεθισματα και τα οργανωνει να υποκαταστησουν την λειτουργια του και να το παρακαμψουν για αποστολη καλως κωδικοποιημενων "πακεττων εικονας" στον εγκεφαλον για περαιτερω επεξεργασιαν.
Παρομοια και πιο δοκιμασμενη τεχνολογια για ασθενεις με κινητικα προβληματα παρεμφερη της νοσου του Παρκινσον και ουχι μονον εχουν ευεργετηθει απο βηματοδοτη που εμφυτευεται στον εγκεφαλο κατ'ευθειαν και υποκαθιστα τα ρυθμιστικα κεντρα κινησεως του σωματος και μυικου συντονισμου που εχουν υποστει βλαβη. Υπαρχει πληθωρα στοιχειων για αυτο το θεμα και αν εχετε καποιον που πασχει απο δυστονια η τρομο (τρεμουν τα χερια η τα ποδια) η χορεια να ψαξετε στο διαδικτυο τον ορο DEEP BRAIN STIMULATOR. Ειναι πραγματι μεγαλη απελευθερωσις για πολλους δυστυχεις ασθενεις που ξανακερδιζουν μεγαλο μερος αν οχι ολη τους σε μερικες περιπτωσεις της κανονικης τους ζωης. Κακα τα ψεματα καμμια θεραπεια δεν αξιζει αν δεν προσδιδει και καποια ποιοτητα ζωης στον ασθενη. Αυτα τα εχω μαθει απο τους ασθενεις μου τους καρκινοπαθεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-07, 19:29
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Hippokrates Εμφάνιση μηνυμάτων
...σε πολλες περιπτωσεις βλαβης των κυτταρων του φακου η και εν μερει του αμφιβληστροειδους ...
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και ζητώ συγγνώμη αν εκμεταλλεύομαι τις γνώσεις σου.
Αν καταλαβαίνω καλά, δεν έχει να κάνει με κερατοκωνικές περιπτώσεις αφού, απ' όσα τουλάχιστον έχω καταφέρει να διαβάσω, δεν εμπίπτουν σε βλάβες κυττάρων φακού ή/και αμφιβληστροειδούς.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-07, 19:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είχα δεί κάποια στιγμή στο Σκάϊ ένα ντοκυμαντέρ σχετικά με προβλήματα όρασης που μου έκανε τρομερή εντύπωση!
Ήταν λοιπόν ένας τύπος ο οποίος έβλεπε κανονικά αλλά μετά από ένα ατύχημα το μυαλό του δεν καταλάβαινε τι είναι αυτό που βλέπει. Έπρεπε λοιπόν να σκέφτεται ως εξής:
"Είναι κάτι μακρυ και πράσινο, από πάνω έχει κάτι γαλάζιο με άσπρα πραγματάκια, οπότε υποθέτω ότι είναι δέντρο!"
Πιστεύω ότι οποιαδήποτε αρώστια αφορά το μυαλό είναι ένα μυστήριο για την επιστήμη όπως έχει αυτή τη στιγμή.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-07, 19:43
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
"Είναι κάτι μακρυ και πράσινο, από πάνω έχει κάτι γαλάζιο με άσπρα πραγματάκια, οπότε υποθέτω ότι είναι δέντρο!"
Αν και στην αρχή νόμισα πως πήγαινες να περιγράψεις το σκουλήκι μου με τα γαλάζια γυαλάκια... όμως ναι, κοντά έπεσες στα συμπτώματα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.