Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-10, 10:11
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παγωτό φάβα

Κλείνει μέσα του όλη τη "γεύση" της ηφαιστειακής και άνυδρης γης της Σαντορίνης, την ευρηματικότητα των κατοίκων της και το ρεύμα εκσυγχρονισμού της τοπικής γαστρονομίας. Το παγωτό φάβα δεν μοιάζει με τα άλλα, γιατί δεν είναι γλυκό αλλά αλμυρό, δεν αποτελεί επιδόρπιο αλλά προσφέρεται ως ορεκτικό, ως καλωσόρισμα και δεν μπορεί κανείς να το βρει στα περίπτερα, παρά μόνο στη Σαντορίνη!

Ο δημιουργός του, ο εστιάτορας Γιώργος Χατζηγιαννάκης, ξεκίνησε την παρασκευή του παγωτού φάβα πριν από περίπου ένα μήνα, σε μια προσπάθεια να κάνει κάτι "ακραίο", όπως λέει, για να δείξει τις δυνατότητες αυτού του προϊόντος.

Στο ερώτημα ποια είναι η συνταγή του παγωτού, μας λέει απλώς: "σας το αφήνω αυτό για έκπληξη" και μας προσκαλεί στη γαστρονομική εκδήλωση, που θα πραγματοποιηθεί, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, στο πρώην Δημοτικό Σχολείο της Φοινικιάς και φέρει τον πρωτότυπο τίτλο "Από το φάβα της γριάς στη φάβα παγωτό".

Στο πλαίσιο αυτής της διοργάνωσης, οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να γευτούν αυτό το πρωτότυπο "έδεσμα", να καταθέσουν απόψεις και προβληματισμούς σε θέματα ανάπτυξης και προβολής γαστρονομικών προορισμών, να συμμετέχουν στο μαγείρεμα φάβας με παραδοσιακό τρόπο και να παρακολουθήσουν έναν πρωτότυπο διαγωνισμό, αυτόν του τηγανίσματος ντοματοκεφτέδων.

"Η φάβα υπάρχει στη Σαντορίνη εδώ και 3.500 χρόνια, όπως καταδεικνύουν οι ιστορικές πηγές. Ανέκαθεν οι νοικοκυρές της περιοχής προσπαθούσαν να αξιοποιήσουν κάθε προϊόν αυτού του τόπου και αναζητούσαν πολλούς και διαφορετικούς τρόπους μαγειρέματος", λέει ο κ Χατζηγιαννάκης.

Προσθέτει δε ότι, ενδεικτικό δείγμα αυτής της προσπάθειας ήταν "το φάβα της γριάς", μια συνταγή που έφτιαχναν οι γυναίκες από το Καμάρι, χρησιμοποιώντας φάβα, λαρδί από τα χοιροστάσια και πελτέ ντομάτας. Ήταν ένα παραδοσιακό, ασυνήθιστο, χειμωνιάτικο φαγητό, που δεν συναντάται πουθενά αλλού στο νησί, ούτε έξω απ' αυτό. Από τότε ακολούθησαν πολλά άλλα πιάτα με φάβα: κεφτέδες με φάβα, φαβατόσουπα, φάβα πανήγυρη (ένας χυλός που μαγειρεύονταν σε καζάνια και σερβίρονταν ζεστός), φάβα με ρύζι, φάβα ομελέτα.

Πηγή

Σχόλιο: Είμαι πολύ μίζερη και αρνητική σε τέτοιους περίεργους γευστικούς πειραματισμούς. Αλλά με τέτοια ζέστη ένα παγωτό φάβα το δοκίμαζα
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-10, 10:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο: Είμαι πολύ μίζερη και αρνητική σε τέτοιους περίεργους γευστικούς πειραματισμούς. Αλλά με τέτοια ζέστη ένα παγωτό φάβα το δοκίμαζα
Και εγώ, αλλά η φάβα είναι από τα αγαπημένα μου όσπρια και το τρώω και σαν ζεστή σούπα αλλά και κρύα σαν σαλάτα, με μπόλικο ψιλοκομένο ξερό κρεμύδι.

Τώρα δεν φαντάζομαι τι μπορεί να είναι η φάβα παγωτό. Πάντως αν μου κάνετε τα έξοδα, πετάγομαι στην Σαντορίνη να δοκιμάσω και να σας πω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-10, 14:25
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Μου αρέσει υπερβολικά το παγωτό για να φάω παγωτό φάβα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-10, 15:05
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Φάβα το παγωτό...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.