Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δημοσκόπηση για τους μετανάστες

Ερευνα VPRC για τη γνώμη των Ελλήνων

Στη λεπτή διαχωριστική γραμμή μεταξύ αποδοχής και εχθρότητας απέναντι στους ξένους μετανάστες που κατοικούν και εργάζονται στη χώρα μας κινούνται οι Ελληνες, σύμφωνα με μεγάλη πανελλαδική έρευνα της VPRC.

Η μεικτή εικόνα των συναισθημάτων μας για τους ξένους συμπυκνώνεται στα εξής: Αποδεχόμαστε τα παιδιά των μεταναστών στο ελληνικό σχολείο (83%), θεωρούμε ότι οι οικογένειές τους, που έχουν ριζώσει στην Ελλάδα, δεν δημιουργούν προβλήματα στις γειτονιές (88%), αλλά παράλληλα δεν θέλουμε άλλους μετανάστες στη χώρα μας θεωρώντας τους υπάρχοντες ήδη πολλούς (88%). Ακόμα εκτιμάμε ότι είναι υπεύθυνοι για την ανεργία (56%) και την εγκληματικότητα (65%), ωστόσο όπως τονίστηκε σε χθεσινή ημερίδα, η εικόνα που προβάλλουν τα Μέσα Ενημέρωσης δημιουργούν στρεβλές εντυπώσεις.

Πηγή και περισσότερα στην Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-07, 12:08
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Υποθέτω ότι ένας λαός όπως εμείς, που πόνεσε, ταλαιπωρήθηκε ή ακόμη έγινε και αντικείμενο εκμετάλευσης λόγω της μετανάστέυσής του, θα έπρεπε να είναι πιο ανεκτικός και να δείχνει μεγαλύτερη κατανόηση. Από την άλλη μεριά όμως, μήπως για όλους αυτούς τους λόγους, έχουμε και μεγαλύτερες απαιτήσεις από τους μετανάστες μας. Ή μήπως είμαστε πραγματικά ψιλορατσιστές; Όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε τη δική μας - δική μας εννοώ γενικά - συμπεριφορά στους δικούς μας μετανάστες ακόμα και στα παλαιότερα χρόνια π.χ. Σμύρνη, Πόντος...
Η κόρη μου πάντως, έχει ξεχωρίσει σα φίλη ένα κορίτσι από την Αλβανία που μπορώ να πω ότι είναι και το πιο ευγενικό παιδί του σχολείου!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-07, 12:25
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και στην δική μου γειτονιά μένουν αρκετοί μετανάστες η πλειοψηφία των οποίων είναι οικογενειάρχεις και βιοπαλαιστές. Είναι όλοι τους πολύ ευγενικοί και το όλο στυλ τους θυμίζει τους Έλληνες στις αρχές της δεκαετίας του 80.
Όσον αφορά τα προβλήματα που δημιουργούν μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα ήρθαν και αρκετοί αλλοδαποί που στην Αλβανία π.χ ήταν εγκλειστοι στις φυλακές. Τα ΜΜΕ έχουν μεγάλο μερίδιο μιας και κάθε φορά , σε κάθε παρανομία προσπαθούν να πιέσουν το πρόσωπο που δίνει την κατάθεση να παραδεχτεί ότι ο δράστης ήταν αλλοδαπός.
Μάλιστα κάποιο κανάλι, είχε βγάλει σαν είδηση στην προσφατη δολοφονία του διοικητή του ΙΚΑ ότι η κοπέλα στην οποία είχε πάει ήταν Αλβανίδα!!!
Ίσως αυτός είναι και ο λόγος της συντηρητικής στροφής της κοινωνίας μας τα τελευταία χρόνια (δεν εννοώ πολιτικά).
Αυτό που με στενοχωρεί, είναι να ακούω ανθρώπους να λένε ότι δεν στέλνουν τα παιδιά τους σε δημόσια σχολεία γιατί είναι γεμάτα αλλοδαπούς.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-07, 12:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω ότι ένας λαός όπως εμείς, που πόνεσε, ταλαιπωρήθηκε ή ακόμη έγινε και αντικείμενο εκμετάλευσης
Εγώ ακόμα πιο πολύ στην Νότιο Αφρική ένοιωσα την ντροπή του apartheid, την προσβολή του ανθρώπινου είδους. Bus only white και only black, θέατρα και κινηματογράφοι και εστιατόρια μόνο για άσπρους, στο γήπεδο στην ευθεία οι άσπροι στα πέταλα οι μαύροι, παγκάκια μόνο για άσπρους και μόνο για μαύρους το πιστεύεις αυτό;

Όταν γνωρίσεις αυτή την κτηνωδία και έχει μια στάλα φιλότιμο και ανθρωπιά δεν μπορείς να σκεφτείς τίποτα άλλο, παρά πως είναι δυνατόν οι πιστοί του Χριστού που δίδαξε το 'αγαπάτε αλλήλους' να κάνουν τόσες θηριωδίες.

Εγώ πιστεύω ότι ο Έλληνας έχει την φιλοξενία στις φλέβες του, στον τόπο ο βασιλιάς των θεών, λεγόταν και Ξένιος δεν μπορεί να κλείνει τα μάτια στην αδικία.

Ο Έλληνας δημιούργησε μια φοβία από την μαζική εισροή των Αλβανών στην Ελλάδα κυρίως στις αρχές της δεκαετίας του '90. Μια κάθετος αύξηση της εγκληματικότητας σαν επακόλουθο της άφιξης πολλών Αλβανών κακοποιών (που όμως ήταν πάντα ένα απειροελάχιστο ποσοστό στο σύνολο των οικονομικών μεταναστών), έφτασε την φοβία στα ύψη.

Αργά ή γρήγορα θα καταλάβουν όλοι, ότι ζούμε πλέον σε ένα πολυπληθυσμιακό κράτος, που είναι μέρος εξαρτημένο μιας πολυπληθυσμιακής και πολύπολιτισμική Ευρωπαϊκής Ένωσης και σιγά σιγά θα προσαρμοστούν στην ιδέα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-07, 13:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
διότι πολλά από αυτά δε γνωρίζουν ελληνικά!
Αυτό είναι όντως ένα πρόβλημα, μιας και θα έπρεπε να υπάρχουν τάξεις προσαρμογής στην γλώσσα, πχ μια τάξη πριν την πρώτη δημοτικού ή μαθήματα ελληνικών σε απογευματα κλπ. Δεν φταίνε γι αυτό φυσικά οι μετανάστες. Φυσικά δεν φταίνε και τα άλλα παιδιά που καθυστερούν.
Θα έπρεπε το Υπουργείο να μεριμνήσει σχετικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-07, 13:32
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως, ο γονιός που θέλει το παιδί του να μάθει κάτι στο σχολείο και πρέπει να αποφασίσει σήμερα πού θα το στείλει, τι θα έκανε;
Να πάει να διαπιστώσει την κατάσταση αν όντως είναι έτσι και να μην γενικέυει, και αν δει ότι όντως υπάρχει πρόβλημα να μιλήσει με τον δάσκαλο και τον Διευθυντή του Σχολείου.
Και στα χρόνια μου ύπήρχαν παιδιά απροσάρμοστα Ελληνάκια που αδιαφορούσαν, αλλά μάθημα γινόταν μια χαρά.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-07, 13:34
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...και ρατσιστες δεν ειμαστε, και φιλοξενοι ειμαστε και φιλους ξενους εχουμε και τους εμπιστευομαστε καποιες απο τις δουλειες μας και ολα καλα..εγω ομως απο πλατειες δεν περναω μονη μου τη νυχτα.και καλα θα μου πειτε ,πρεπει αν ειναι να παθεις κατι θα το παθεις ντε και καλα απο αλλοδαπο,Ελληνες κακοποιοι δεν υπαρχουν;και εγω σας λεω οτι ναι υπαρχουν αλλα στις περιοχες του κεντρου εχουμε την πολυτελεια της "πολυεθνικης"!!!!
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-07, 13:44
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Πέρα από την θεμιτή και λόγω χαρακτήρα, συναισθηματική αντιμετώπιση του θέματος, πρέπει να σκεφτούμε και τις συνέπειες τις ανεξέλεγκτης εισροής (οικονομικών) μεταναστών, σε μια χώρα, εντελώς απροετοίμαστη και χωρίς τις κατάλληλες υποδομές, υπηρεσίες, αλλά κυρίως πολιτική, να τους δεχτεί και να τους αφομοιώσει στο κοινωνικό - εργασιακό - ασφαλιστικό - εκπαιδευτικό της σύστημα.

Δεχθήκαμε (χωρίς να το θέλουμε), περισσότερους απ' όσους άντεχε η χώρα και η οικονομία της, τους συσσωρεύσαμε στα μεγάλα αστικά κέντρα και κυρίως στην Αθήνα και τώρα τους περιθωριοποιούμε. Πολύ επικίνδυνη και "μητέρα" πολλών δεινών, αυτή η τακτική.

Εκτός απ' αυτούς που χαρακτηρίζουμε "εγκληματικά στοιχεία" (και δεν είναι μόνο οι μετανάστες Αλβανικής καταγωγής), η ανεργία, η έλλειψη μόρφωσης και γενικότερης παιδείας, η έλλειψη επαγγελματικής εξειδίκευσης, αλλά και η διαφορετική νοοτροπία, οδηγούν κι άλλους στην εξασφάλιση των προς το ζειν, με παράνομο τρόπο. Συζητήσαμε πρόσφατα για τους συμπαθείς Νιγηριανούς που πουλάνε παράνομα CD, DVD, τσάντες κλπ και αναρωτηθήκαμε αν θα πρέπει να συνεχιστεί αυτό, προκειμένου να αποφευχθεί η "είσοδός" τους στο έγκλημα.

Δεν θεωρώ τους Έλληνες ρατσιστές. Τουλάχιστον, στο βάθος της πρόσφατης ιστορίας, δεν υπάρχει τέτοια καταγραφή, εχθρικής συμπεριφοράς, λόγω διαφορετικού χρώματος, εθνότητας, καταγωγής κλπ. Το αντίθετο μάλιστα...

Η αγανάκτηση του κόσμου (και όχι ο ρατσισμός) είναι αποτέλεσμα της συμπεριφοράς, μέρους των μεταναστών αυτών. Όπως επίσης και η ιδιαίτερη αγριότητα, πολλές φορές, με την οποία διαπράττονται οι εγκληματικές τους πράξεις (είπαμε, διαφορετική νοοτροπία).

Βέβαια, η παγίδα της γενίκευσης, η οποία καλλιεργείται συστηματικά (και μάλλον ακούσια) από τα ΜΜΕ, δημιουργεί διαφορετική εικόνα.

Πέρα απ' όλα αυτά, ο πραγματικός μακροπρόθεσμος κίνδυνος που βλέπω εγώ (συνομοσιολογία-κινδυνολογία), είναι τα διεθνή πολιτικά παιχνίδια που παίζονται, με την τεχνητή δημιουργία μειονοτήτων και στη συνέχεια, την προβολή διεκδικήσεων στο όνομά τους.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα απ' όλα αυτά, ο πραγματικός μακροπρόθεσμος κίνδυνος που βλέπω εγώ (συνομοσιολογία-κινδυνολογία), είναι τα διεθνή πολιτικά παιχνίδια που παίζονται, με την τεχνητή δημιουργία μειονοτήτων και στη συνέχεια, την προβολή διεκδικήσεων στο όνομά τους.
Αυτό είναι ένα σημείο αναφοράς και κυρίως επειδή το μεγάλο κομμάτι των μεταναστών είναι μιας συγκεκριμένης εθνότητας με έντονα στοιχεία εθνικιστικού επεκτατισμού, όπως η Αλβανία.

Αν οι Αλβανοί στην Ελλάδα είναι ένα εκατομμύριο όπως λένε, αυτό σημαίνει ότι θα έχουν στα προσεχή χρόνια δικαίωμα ψήφου στις εθνικές εκλογές και θα τους αναλογεί το 10% του εκλογικού σώματος.
Αυτός κυρίες και κύριοι είναι σαφέστατος κίνδυνος που θα πρέπει μερικοί πολιτικοί να το λάβουν σοβαρά υπ' όψιν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-07, 14:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός κυρίες και κύριοι είναι σαφέστατος κίνδυνος που θα πρέπει μερικοί πολιτικοί να το λάβουν σοβαρά υπ' όψιν.
οπότε , τι προτείνεις να κάνουν οι πολιτικοί ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-07, 15:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σύμφωνα με τον καθηγητή και πρόεδρο του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών Γιάννη Πανούση, σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση της κοινής γνώμης παίζουν και τα ΜΜΕ.

Μάλιστα, από έρευνα έχει προκύψει ότι το 71% των δημοσιογράφων που ασχολούνται με θέματα οικονομικών μεταναστών δεν έχει καμία εξειδίκευση, ενώ το 32% είναι αστυνομικοί ρεπόρτερ.

Όσο για την πληροφόρηση για τους μετανάστες, αυτή μόνο ως αποπροσανατολιστική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί, καθώς σύμφωνα με τον κ. Πανούση, είναι πολλή για τα αρνητικά και λίγη για τα θετικά που τους αφορούν.

in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-07, 15:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
οπότε , τι προτείνεις να κάνουν οι πολιτικοί ;
Υπάρχει μια όμορφη μαγική ελληνική λέξη Μίλτο που λέγεται Αφομοίωση . Σεβασμός στις ιδιαιτερότητες του, τα ήθη τα έθιμα του, την πίστη του και συνεχής αδιάλειπτη αφομοίωση.

Να μην πηγαίνει στο αστυνομικό τμήμα και να συναντάει τον πρώτο αγράμματο αστυνόμο να το παίζει εξουσία. Μου έχει τύχει να πηγαίνω να πληρώσω την ΔΕΗ απέναντι από το Ζ αστυνομικό τμήμα και μερικές συμπεριφορές μου γυρίζουν τα άντερα και με κάνουν να πάω στο παλιόπαιδο με την στολή να το χαστουκίσω.

Αυτά να εκλείψουν Μίλτο και ότι κάνουν τον άλλο να μας μισεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-07, 16:50
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό που πρακτικά συνετέλεσε στο να έχουμε πρόβλημα είναι καθαρά η φιλοσοφία του "κέντρου" που υπάρχει στην Αθήνα.
Αν κάποιος έρθει στην Αθήνα, για να μπορεί να μετακινηθεί θα πρέπει να μείνει στο κέντρο ή πολύ κοντά του. Αυτό "στίβαξε" κυριολεκτικά όλο τον κόσμο σε πολύ μικρό χώρο. Αποτέλεσμα...
Δεν υπάρχει δουλειά για τόσα άτομα.
Η πείνα είναι ένας παράγοντας που θα κάνει τον άνθρωπο να κλέψει, να τρομοκρατήσει ή και να σκοτώσει προκειμένου να ζήσει
Δεν υπάρχει χώρος να μείνουν τόσα άτομα!
Αυτό οδηγεί τους μετανάστες να μένουν σε ένα μικρό χώρο (μία γκαρσονιέρα) κατά οικογένειες. Έτσι καταλήγουν να νοικιάζουν έναν χώρο 20 τετραγωνικά 10 άτομα, ο σπιτονοικοκύρης να ζητάει 500 ευρώ για νοίκι ώστε να καλύψει τις ζημιές, ο παραδίπλα να λέει "Αυτός παίρνει 500 ευρώ για 20 τετραγωνικά, εγώ για το σπίτι μου που είναι 100 τετραγωνικά θέλω 1000 ευρώ, να το βρίσκουν 30 μετανάστες και να το νοικιάζουν, και πάει λέγοντας.

Άλλο πρόβλημμα που "δημιούργησαν" οι μετανάστες είναι... ο τρόπος διασκέδασής τους. Ανάλογα με τα λεφτά που έχουν πράτουν οι άνθρωποι. Και εγώ στο λύκειο που είχα ανάλογα λεφτά, μία μπύρα με φίλους σε ένα παρκάκι ήταν η έξοδός μου!

Εγκληματικότητα είχαμε πάντα. Δεν ήρθε ο όφις να μας ταϊσει το μήλο. Απλά τα ΜΜΕ αρέσκονται στη φράση "Αλλοδαπός σκότωσε..." γιατί ξέρουν ότι θα κινήσουν το ενδιαφέρον.

Δεν φταίνε οι αλλοδαποί που το κράτος είναι άχρηστο και δεν μπορεί να υποστηρίξει νέα συρροή ανθρώπων.

Μας αρέσει να λέμε "εμείς οι Έλληνες αυτό, εμείς οι Έλληνες το άλλο..."
Εμείς οι Έλληνες δεν ξέραμε τι σημαίνει καθαριότητα πριν έρθουν οι μετανάστες από τη Μικρά Ασία.
Εμείς οι Έλληνες δεν ξέραμε τι θα πεί δεύτερη γλώσσα πριν έρθουν οι Αιγυπτιώτες.

Ξέρετε αγγλικά εν έτη 2007. Μπράβο... Οι απόφοιτοι Ελληνικών γυμνασίων στην Αλεξάνδρεια το 1950 ήξεραν Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Αραβικά και Ελληνικά όπως δεν τα έχουμε διδαχτεί ποτέ μας εμείς.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-07, 17:12
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολλά πράματα δεν ξέρω, και από πολιτική δε σκαμπάζω γρι! Όμως, αν ήμουν ένας άνθρωπος που είχε αναγκαστεί να φύγει απ' την πατρίδα του, για οικονομικούς ή εθνικούς λόγους, αν προσπαθούσα να ριζώσω κάπου και να δω προκοπή, αν φούσκων' η καρδιά μου από όνειρα και τσούζανε τα μάτια μου από τα δάκρυα της "ζητιανιάς", αν αναπολούσα τη μάνα, τη γιαγιά μου κι ήξερα πως κινδύνευα να μην τους ξαναδώ, να μην μπορέσω καν να τους κλείσω τα μάτια, αν έβλεπα τα όνειρα των παιδιών μου να μην παίρνουν μορφή, αν... αν... αν....
δεν θα 'θελα να είμαι μία μονάδα σε οικονομικούς υπολογισμούς.

Τώρα, όσο για τα σχολεία, εμείς πάμε σε δημόσιο. Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα, αλλά έτσι πιστεύω πως είναι. Έχει καθιερωθεί η διαδικασία "ενισχυτική διδασκαλία" όπου τα παιδιά που έχουν τέτοια προβλήματα γλώσσας, αντιμετωπίζονται με ιδιαίτερη ενίσχυση. Τα παιδιά, τοποθετούνται στην τάξη ανάλογα με την ηλικία τους, αλλά την ώρα του μαθήματος της γλώσσας μετακινούνται σε άλλη τάξη, ανάλογα με τις γνώσεις τους, π.χ. στην τάξη της μικρής μου που πάει τρίτη πάει παιδί της πέμπτης μόνο για τη γλώσσα. Αν χρειάζεται παραπέρα βοήθεια, επεμβαίνει η ενισχυτική διδασκαλία.

Αυτά!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-07, 17:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην πηγαίνει στο αστυνομικό τμήμα και να συναντάει τον πρώτο αγράμματο αστυνόμο να το παίζει εξουσία. Μου έχει τύχει να πηγαίνω να πληρώσω την ΔΕΗ απέναντι από το Ζ αστυνομικό τμήμα και μερικές συμπεριφορές μου γυρίζουν τα άντερα και με κάνουν να πάω στο παλιόπαιδο με την στολή να το χαστουκίσω.
Κι εγώ αυτό θα έκανα (και καλα, ο ηρωας και προστάτης των αδυνατων Γίλδωρας :Ρ) αλλά αυτη είναι η δουλειά τους, Στελιο. Πρεπει να ειναι κακοι για να μη τους παρει τον αερα ο καθενας. Δυστυχώς

Μακρυά απο μένα ρατσισμοί και εθνικισμοί, μου αρέσει ο πολυπολιτισμός, δεν έχω τύχει ποτέ θύμα ληστείας, δεν μου έχει πάρει τη δουλειά κανένας Αλβανός αλλά αυτό που έχω να πω για τους μετανάστες είναι το εξής: πηγαίνετε αλλού ρε παιδιά... εντώ ντεν έκει!

Πως μπορεί ένα κράτος με πατερίτσες, που δεν μπορεί να συντηρήσει ούτε το λαό του να συντηρεί και ξένους;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-02-07 στις 17:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.