Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-06, 10:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο Παγκόσμιος χάρτης της ευτυχίας

Τον πρώτο «παγκόσμιο χάρτη της ευτυχίας» παρουσίασε Βρετανός επιστήμονας

Associated Press

Η ευτυχία υπάρχει, ζει και... βασιλεύει κάπου στη Δανία. Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται ο Αντριαν Ουάιτ του Πανεπιστημίου του Λέστερ, ο οποίος παρουσίασε τον πρώτο «παγκόσμιο χάρτη της ευτυχίας» βάσει των απαντήσεων σε συγκεκριμένα ερωτήματα.

Όπως αναφέρει το BBC, η έρευνα του Ουάιτ -κοινωνικός ψυχολόγος στο επάγγελμα- βασίστηκε στις απαντήσεις που έλαβε από δείγμα 80 χιλιάδων πολιτών σε παγκόσμιο επίπεδο.

«Όταν ρωτάμε τους ανθρώπους για το αν είναι ευτυχισμένοι με τη ζωή τους, οι άνθρωποι σε χώρες με καλό σύστημα υγείας, υψηλό Κατά Κεφαλήν ΑΕΠ και εύκολη πρόσβαση στην παιδεία, είναι πιο πιθανό να πουν ότι είναι ευτυχισμένοι» εξήγησε.

Ο ίδιος αναγνώρισε, ωστόσο, ότι οι δείκτες ευτυχίας που χρησιμοποίησε δεν είναι τέλειοι, είναι όμως κοινά αποδεκτοί.

Έτσι, στην πρώτη θέση βρέθηκε η Δανία, για να ακολουθήσει σε απόσταση αναπνοής η Ελβετία, η Αυστρία, η Ισλανδία και οι Μπαχάμες. Οι ΗΠΑ στην 23η θέση, η Βρετανία στην 41η, η Ιαπωνία στην 90ή θέση, ενώ στις δύο τελευτείες συναντάμε το Μπουρούντι και τη Ζιμπάμπουε.

Σχόλιο :

Πρώτα απ' όλα δεν πρέπει να ανήκει αυτό το μήνυμα εδώ αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο.

Πως δεν είναι οι Έλληνες στην τελευταία θέση;
Δεν μπορεί να υπάρχει Έλληνας να δηλώνει ευτυχισμένος :-) Ακόμα και αυτοί που θα πρέπει θεωρητικά να είναι, από γκρίνια και μόνο θα δηλώσουν το αντίθετο.

Ίσως να νοιώθουν ευχαριστημένοι αυτοί που κέρδισαν 10.000.000 ευρώ σε κανένα λαχείο, αλλά και αυτοί μόνο για λίγο χρόνο ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-06, 19:38
Το avatar του χρήστη ase
ase Ο χρήστης ase δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-01-23 22:55
Φύλο: Άντρας
προτεινω τη δημιουργία ένος κλαμπ με τίτλο:

"Θέματα που ο Στελιος δεν ήξερε που να τα βάλει"

Νομίζω θα μας εξυπηρετούσε όλους...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-06, 19:40
Το avatar του χρήστη ase
ase Ο χρήστης ase δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-01-23 22:55
Φύλο: Άντρας
Επι της ουσιας τώρα, οι Έλληνες δεν παραδέχονται οτι είναι ευτυχισμένοι γιατί φοβουνται οτι, αν το παραδεχτούν,
θα τους στρώσουν στη δουλειά....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-06, 09:24
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα βλέπεις σε γενικές γραμμές τους Έλληνες ευτυχισμένους. Όλη την ώρα είναι κατσούφηδες, βρίζουν, φωνάζουν, γκρινιάζουν, είναι αγενείς και κυρίως καχύποπτοι για τον διπλανό τους. Με τέτοια γενικα χαρακτηριστικά ακόμα και αν κάποιος θα μπορούσε να είναι ευτυχισμένος, φροντίζει όσο μπορεί να μην είναι.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-06, 11:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλη την ώρα είναι κατσούφηδες, βρίζουν, φωνάζουν, γκρινιάζουν, είναι αγενείς και κυρίως καχύποπτοι για τον διπλανό τους.
Να υποβάλω μια ερώτηση κρίσεως, εγώ ο αθεράπευτα ρομαντικός;

1, Προτιμάτε την προσποίηση του χαμόγελου, το κρύψιμο των συναισθημάτων, την τέχνη του ρόλου που καλούνται να παίξουν άλλοι ή

2, Προτιμάτε την ντομπροσύνη, την ευθεία αντιμετώπιση, την μη προσποίηση.

Δεν αναφέρω την αγένεια, τον ωχαδελφισμό, την μοχθηρία, τον δικό σου υποβιβασμό για να φανώ εγώ που είμαι χαμηλά.

Αυτά τα τελευταία είναι τα σοβαρά ελαττώματα των νεοελλήνων, φίλοι μου, όχι τα άλλα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-06, 12:01
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
1, Προτιμάτε την προσποίηση του χαμόγελου, το κρύψιμο των συναισθημάτων, την τέχνη του ρόλου που καλούνται να παίξουν άλλοι ή

2, Προτιμάτε την ντομπροσύνη, την ευθεία αντιμετώπιση, την μη προσποίηση.
Επειδή αυτό το "επιχείρημα" το είχα κι εγώ πριν παω εξωτερικό, μπορώ να πω τα εξής:

Ναι. Στις καθημερινές συναλλαγές με αγνώστους που δεν με αφορούν τα προβλήματά τους, ουτέ αυτούς αφορούν τα δικά μου, προτιμώ να υπάρχει μία υποτυπώδης ευγένεια, ένα χαμόγελο και μία "καλημέρα". Αν εγώ έχω προβλήματα, δεν έχω δικαίωμα να τα φορτώνω στη μούρη του πρώτου άγνωστου λαχόντα.

Στην Αγγλία, τη χώρα της τυπικότητας και της "πλαστικής" ευγένειας, το "πλαστικό" χαμόγελο του οδηγού λεοφωρείου μου έφτιαχνε τη διάθεση. Το "πλαστικό" συγνώμη κάποιου που έπεφτε πάνω μου, ήταν αρκετό για να μην ενοχληθώ. Τα "πλαστικά" χαμόγελα και η "πλαστική ζεστή" χειραψία με όποιον γνώριζα με προδιέθεταν θετικά.

Ντομπροσύνη δεν σημαίνει ότι βρίζω όποιον τύχει επειδή έχω ακεφιές, αλλά εφόσον τα έχω με κάποιον και αξίζει βρισίδι, βρίζω αυτόν. Για τους άλλους που δεν τους αφορά, δείχνω μία υποτυπώδη ευγένεια και χαμογελάω.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-06, 12:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν εξαιρέσεις το πρωί πριν να πιώ τον πρώτο μου καφέ, δεν έχω δεί κανέναν να βρίζει ή να είναι μουρτζούφλης.
Το να γκρινιάζεις για κάτι δεν σημαίνει πως σε χαλάει απαραίτητα. Έτσι είναι η ζωή και έτσι πρέπει να συμπεριφερόμαστε προς τους αρμόδιους αν θέλουμε να κάνουμε κάτι στη ζωή μας. Το ότι εγώ π.χ. γκρινιάζω γιατί αντί να στρώσουν τους δρόμους του Περισσού στρώσανε τα πεζοδρόμια δεν σημαίνει πως το θεωρώ κακό. Απλά επισημαίνω πως πρέπει να γίνουν και κάποια άλλα πράγματα αν κάποιος θέλει να λέγεται σωστός δήμαρχος. Ο Έλληνας καλώς ή κακώς δεν ακολουθεί την πεπατημένη. Θα βρεί τρόπο να κάνει την δουλειά του καλύτερη ή πιό γρήγορα. Αυτό είναι που έκανε τους Έλληνες να διαπρέψουν στο εξωτερικό. Τι να κάνω το πλαστικό χαμόγελο του κάθε δημοσιοθεσίτη όταν ο στόχος που έχει στη ζωή της η μέση Αγγλίδα είναι να κάνει παιδιά για να την ταϊζει το κράτος; Ο στόχος του κάθε Φιλανδού είναι να φτιάξει μία εταιρία φάντασμα για να τον συντηρεί η πατρίδα του; Ο στόχος του μέσου Εσθονού είναι να μείνει φοιτητής μέχρι τα 32 του για να παίρνει κανονικό μισθό από το κράτος; Οι Έλληνες ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ και ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ όλα αυτά τα έργα που γίνονται στην χώρα μας. Και αν δεν του έτρωγαν τα λεφτά όλοι οι χαραμοφάηδες που είναι εκεί πάνω, με τα λεφτά που δίνει ο μέσος Έλληνας φορολογούμενος θα είχαμε χτίσει μία χώρα τέλεια σε όλα της.
Για αυτό πιστεύω φίλε μου ότι ο Έλληνας έχει το δικαίωμα να γκρινιάζει! Έχει το δικαίωμα να βγαίνει έξω και να φωνάζει όταν βλέπει ότι τα λεφτά που δίνει στο κράτος καταλήγουν σε πολυτελή αυτοκίνητα του περιπτερά του μπατζανάκη ενός βουλευτή. Έχει το δικαίωμα να γκρινιάζει όταν με 35 χρόνια με ένσημα (που συνήθως αντιστοιχούν σε 40 ή και περισσότερα χρόνια εργασίας) δεν μπορεί να ονειρευτεί τη σύνταξη που παίρνουν οι βουλευτές με δύο τετραετίες θητείας. Ευτυχώς δεν είμαστε μοιρολατρικός ή βολεμένος λαός.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-06, 13:23
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό πιστεύω φίλε μου ότι ο Έλληνας έχει το δικαίωμα να γκρινιάζει! Έχει το δικαίωμα να βγαίνει έξω και να φωνάζει όταν βλέπει ότι τα λεφτά που δίνει στο κράτος καταλήγουν σε πολυτελή αυτοκίνητα του περιπτερά του μπατζανάκη ενός βουλευτή. Έχει το δικαίωμα να γκρινιάζει όταν με 35 χρόνια με ένσημα (που συνήθως αντιστοιχούν σε 40 ή και περισσότερα χρόνια εργασίας) δεν μπορεί να ονειρευτεί τη σύνταξη που παίρνουν οι βουλευτές με δύο τετραετίες θητείας. Ευτυχώς δεν είμαστε μοιρολατρικός ή βολεμένος λαός.
οκ... δεν διαφωνώ. Απλά εδώ εξετάζουμε το θέμα από άποψη ευτυχίας. Εφόσον λοιπόν ένα ολόκληρο έθνος γκρινιάζει όλη την ώρα (δεν εξετάζουμε τους λόγους) λογικό είναι και να μην είναι ευτυχισμένο.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-09-06, 13:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Mα ο Έλληνας είναι ευτυχισμένος όταν γκρινιάζει! Αφού ακόμα και οι αρχηγοί των κομμάτων, αντί να βγαίνουν στους προεκλογικούς αγώνες και να ανακοινώνουν τα προγράμματά τους, βγαίνουν και γκρινιάζουν για τα στραβά της άλλης ομάδας. Πιό πολύ ξεσηκώνει τον Έλληνα το "ΞΕΚΛΗΡΙΣΑΝ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ! ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!!!" παρά το "Θα αυξήσουμε τις συντάξεις κατά 10% όταν θα βγούμε"
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-09-06, 13:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντομπροσύνη δεν σημαίνει ότι βρίζω όποιον τύχει επειδή έχω ακεφιές, αλλά εφόσον τα έχω με κάποιον και αξίζει βρισίδι, βρίζω αυτόν.
Άλλο ντομπροσύνη και άλλο ευγένεια Κωστή μου.

Το να είμαστε σοβαροί και να μην φοράμε την ψεύτικη μάσκα του χαμόγελου, δεν σημαίνει ότι είσαι αγενής.

Τι να το κάνω το χαμόγελο του οδηγού, όταν δεν ανοίγει την πόρτα του λεωφορείου του πριν πάει ακριβώς η ώρα που λέει το πρόγραμμα του και ας τρώω εγω το ψοφόκρυο και ας μουσκεύω από τη καταιγίδα;

Στην περίπτωση αυτή προτιμώ τον έλληνα οδηγό που θα σου έχει την πόρτα ανοικτή και θα γράφει την τυπικότητα στα παλιά του υποδήματα.

Κατανοώ την ουσία των όσων λες και την αντιλαμβανόμαστε όσοι ζήσαμε στο εξωτερικό, απλά ώρες ώρες εμένα τον μεσογειακό, με παραξένευαν οι ακρότητες του χαμόγελου, οι τυπικότητες και η μη ικανότητα να επικρατεί η λογική των κανόνων.

Ίσως να παρά είμαι μεσογειακός, ίσως να μου αρέσει το κοίταγμα στα μάτια και η ευθύτητα, χωρίς όμως να φτάνει στα όρια της αγένειας και της καθημερινότητας που ζούμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-06, 13:43
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα ο Έλληνας είναι ευτυχισμένος όταν γκρινιάζει!
Τότε θα πρέπει να προβώ άμεσα σε αλλαγή εθνικότητας γιατί όποτε γκρινιάζω εγώ ή έχω τη γκρίνια του άλλου μέσα στο αυτί μου είμαι δυστυχισμένος. Άσε που είχα την αίσθηση ότι αυτό είναι και το φυσιολογικό
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-06, 13:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Tο αλατοπίπερο της ζωής Κωστή. Όσο για τους ξένους, όταν σε ξενοδοχείο 5 αστέρων στην Μαγιόρκα ζητάς στη ρεσεψιόν να σου δώσουν δύο καθαρά ποτήρια για κρασί επειδή αγόρασες ένα τοπικό κρασί για να το πιείς με την ησυχία σου στο δωμάτιό σου και σου λένε με χαμόγελο ότι δεν μπορεί να σου τα δώσει αν δεν παραγγείλεις κρασί από το ξενοδοχείο, τι να το κάνω;
Το ίδιο καλοκαίρι πήγα Σαντορίνη και ο άνθρωπος που μου ενοικίαζε το στούντιο κατέβαινε και μου έφερνε ΜΟΝΟΣ του τοπικό κρασί από το κελάρι του σαν δώρο σχεδόν κάθε φορά που με έβλεπε και έμενα στο δωμάτιο.
Στην Αγγλία μαθαίνουν τις γυναίκες να φωνάζουν "ΦΩΤΙΑ" όταν κάποιος πάει να τις βιάσει γιατί αν φωνάξουν "ΒΟΗΘΕΙΑ" κανείς δεν θα τρέξει. Και μιλάμε για το κέντρο του Λονδίνου. Στην φωτιά θα τρέξουν απο περιέργεια φυσικά.
Πότε χρειάστηκες βοήθεια στην Ελλάδα και δεν βρέθηκε κάποιος να τρέξει; Τι να το κάνω το χαμόγελό τους αν με αφήσουν να πεθάνω απο αιμοραγία στη μέση μίας πλατείας σαν το σκυλί; Που εδώ και σκυλί να δούμε να πεθαίνει, ο Έλληνας θα τρέξει να κάνει κάτι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-06, 13:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε θα πρέπει να προβώ άμεσα σε αλλαγή εθνικότητας
Και σε αφήνουμε εμείς να φύγεις;

Συμφωνώ και με το μήνυμα του Μιχάλη, ζούμε στην Μεσόγειο, δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση να ξεχάσουμε ότι τα ίδια συμβαίνουν στην Νότια Ιταλία στην Νότιο Γαλλία και στην Ισπανία περίπου, Άλλη ατμόσφαιρα, άλλες συνήθειες, άλλο ταμπεραμέντο.

Παρ' όλα όσα λέω να σου ξαναπώ ότι καταλαβαίνω το παράπονο σου, μισώ και εγώ την αγένεια και τα αλλα ελαττώματα της φυλής, τι λες ξεκινάμε να τα βελτιώσουμε σιγά σιγα; :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-06, 14:09
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει να κάνει με το ποια νοοτροπία είναι καλύτερη ή αν προτιμάμε το ζεστό ή το κρύο. Απάντησα για ποιους λόγους ενδεχομένως οι Έλληνες δεν είναι ευτυχισμένοι σε σχέση με τους "ψυχρούς" Δανούς πχ.

Και είπα το πολύ απλό... ότι σε ένα κλίμα συνεχούς έντασης, θορύβου, γκρίνιας και αγένειας, είναι λογικό η καθημερινότητα για κάποιον που ζει εδώ να υποβαθμίζεται. Δεν αναφέρομαι ούτε στα προβλήματα της χώρας ούτε για το αν έχουν δίκιο οι γκρινιάρηδες και οι αγενείς.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-06, 14:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντησα για ποιους λόγους ενδεχομένως οι Έλληνες δεν είναι ευτυχισμένοι σε σχέση με τους "ψυχρούς" Δανούς πχ.
Οι γκρινιάρηδες γρουσούζηδες αγενείς μουράτοι Έλληνες πάντως, έχουν τον πιο χαμηλό δείκτη αυτοκτονιών. Ενώ οι Σκανδιναβοί με τα κράτη πρόνοιας και μεγάλων παροχών, έχουν τον υψηλότερο.

Ποιος είναι πιο ευτυχισμένος; Είναι θέμα προόδου ή είναι θέμα της διαφοράς νότιο-ευρωπαϊκής εξωστρέφειας με βορειοδυτική εσωστρέφειας;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.