Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-07, 18:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Όταν οι αεροπόροι είναι αμερικανάκια

Επί σχεδόν τέσσερα χρόνια, οι αμερικανικές αρχές δεν αποκάλυπταν στην οικογένεια του Βρετανού δεκανέα των πεζοναυτών, Μάτι Χαλ τις συνθήκες που οδήγησαν στο θάνατό του από αμερικανικά πυρά. Ομως, η βιντεοκασέτα του διαλόγου μεταξύ των δύο πιλότων που βομβάρδισαν το τεθωρακισμένο του Χαλ, επτά ημέρες μετά την εισβολή στο Ιράκ το 2003, διέρρευσε χθες στην εφημερίδα Sun και πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από τον εισαγγελέα που ερευνά την υπόθεση.

«Θα μας κλείσουν μέσα, μεγάλε» λέει ο ένας από τους δύο πιλότους όταν ενημερώνεται από την υπηρεσία εδάφους ότι χτύπησαν συμμαχική αυτοκινητοπομπή. Είχαν προηγηθεί λίγα δευτερόλεπτα σιωπής, καταιγισμός ύβρεων και εκφράσεις αηδίας.

Το οπτικό-ηχητικό ντοκουμέντο καταγράφει την επικοινωνία των δύο πιλότων των μονοθέσιων Α-10 μεταξύ τους και με τις υπηρεσίες εδάφους. Οι Αμερικανοί πιλότοι αναζητούν ιρακινά ημιφορτηγά με εκτοξευτήρες ρουκετών στις παρυφές της Βασόρας. Βρίσκουν βρετανική πομπή αποτελούμενη από δύο τεθωρακισμένα και δύο οχήματα ελαφράς θωράκισης. Οι πιλότοι βλέπουν ότι τα οχήματα έφεραν πορτοκαλί διακριτικά, που προειδοποιούν ότι πρόκειται για φίλιες δυνάμεις, αλλά τα περνούν για εκτοξευτήρες ρουκετών. Ρωτούν αν υπάρχουν σύμμαχοι στην περιοχή, αλλά δεν δίνουν ακριβείς συντεταγμένες και οι υπηρεσίες εδάφους απαντούν ότι η περιοχή είναι καθαρή.

Δεν κατάλαβε το λάθος

Χωρίς να περιμένει δεύτερη επιβεβαίωση, ο ένας πιλότος εφορμά και καταστρέφει δύο βρετανικά τεθωρακισμένα τύπου Scimitar. Ο Χαλ σκοτώνεται και τέσσερις άλλοι Βρετανοί τραυματίζονται σοβαρά. Παρότι κατέβηκε σε χαμηλότερο ύψος, ο πιλότος δεν κατάλαβε ότι είχε κάνει λάθος. Είδε μάλιστα τους Βρετανούς να βγάζουν τραυματίες από τα οχήματα και έβγαλε ιαχή ικανοποίησης. «Χα Χα, φαίνεται να κουβαλάει κάποιον», λέει. 98 δευτερόλεπτα αργότερα, ο ίδιος πιλότος πραγματοποιεί δεύτερη επιδρομή.

Θα δουν το βίντεο

Εν τω μεταξύ, στο έδαφος, ένας από τους Βρετανούς τραυματίες έχει στείλει σήμα κινδύνου. Λίγο μετά, παρεμβαίνει ο ελεγκτής και λέει ότι ίσως πρόκειται για φιλικά οχήματα. Οι πιλότοι ζητούν εναγωνίως επιβεβαίωση και όταν τη λαμβάνουν, ξεσπούν σε ύβρεις.

Το αμερικανικό Πεντάγωνο αρχικά αρνείτο ότι υπήρχε το ντοκουμέντο της επίθεσης. Στη συνέχεια το χαρακτήρισε απόρρητο και αρνήθηκε τη χρήση του από τη βρετανική δικαιοσύνη. «Τώρα που βρίσκεται στη δημόσια σφαίρα, θα χρησιμοποιηθεί», είπε ο εισαγγελέας που ερευνά την υπόθεση. Κατόπιν όλων αυτών, αργά χθες το απόγευμα, το Πεντάγωνο επέτρεψε και επισήμως στην οικογένεια του θανόντος να δει την κασέτα.

Πηγή : Καθημερινή Reuters
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-07, 20:29
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ καλό θέμα!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε νομίζω ότι είναι κάτι που προκαλλεί εντύπωση. Συμβαίνουν αυτά στο πεδίο της μάχης.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-07, 09:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι είναι κάτι που προκαλλεί εντύπωση. Συμβαίνουν αυτά στο πεδίο της μάχης.
Δεν συμβαίνουν σε όλα τα πεδία της μάχης, το έχουν στο αίμα τους οι αμερικάνοι, το είδαμε στην Σερβία που κτυπούσαν εκκλησίες και νοσοκομεία, το είδαμε και στο ΙΡΑΚ σε πόσους αμάχους έπεσαν βόμβες αλλά και σε πυρά σε δικές τους μονάδες και συμμάχων τους.

Όταν είναι τυφλωμένα αμερικανάκια που πάνε να σκοτώσουν τους κακούς επειδή έτσι τους είπε ένας 'θάμνος' χωρίς κουλτούρα και γενικές γνώσεις, δεν έχουν τις αναστολές να μην κάνουν μια ρίψη, όπως έγινε με την συγκεκριμένη κατά των βρετανών. Θα την ρίξουν την βόμβα χωρίς να κάνουν κανονική αναγνώριση.

Αυτό διαφοροποιεί έναν μ@λάκα αεροπόρο απο έναν σωστό πιλότο που σέβεται τον εαυτό του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-07, 10:03
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάθε πιλότος οποιουδήποτε κράτους εκπαιδεύεται ακριβώς στο να μην υπάρχουν αναστολές όταν είναι να πατήσουν το κουμπάκι για να φύγει ο πύραυλος ή η βόμβα, ώστε να μη χαθεί ούτε κλάσμα δευτερολέπτου.

Δε νομίζω ότι το Πεντάγωνο ή οποιαδήποτε στρατιωτική διοίκηση έχει όρεξη να βγάζει ανακοινωθέντα "συγνώμης". Στην τελική, δεν έχει λόγο το Πεντάγωνο να βομβαρδίζει εκκλησίες και νοσοκομεία. Ίσα ίσα που κάθε λάθος χτύπημα γυρνάει μπούμερανγκ στο Πεντάγωνο. Μιλάμε για πεδίο της μάχης όπου τα σφάλματα μπορούν να συμβούν.

Το ότι οι πιλότοι μπέρδεψαν τα πορτοκαλί διακριτικά με εκτοξευτήρες είναι ένα λάθος που δεν είναι φυσικά πολύ κοινό, αλλά δεν είναι και απίθανο. Δεν βγάζει νόημα να έκαναν το λάθος και μετά να έβριζαν άμα ήταν απλά απερίσκεπτοι. Ήταν στο πεδίο της μάχης, μία σειρά από ατυχή γεγονότα οδήγησαν σε λάθος επιλογή στόχου και το μοιραίο έγινε. Απλά.

Αντικειμενικά το συγκεκριμένο γεγονός είναι φυσικά κατακριτέο. Το ίδιο όμως είναι γενικά οποιαδήποτε πολεμική επιχείρηση γιατί ακριβώς οι άνθρωποι που τις φέρνουν εις πέρας είναι στρατιώτες. Και οι σωστοί επαγγελματίες στρατιώτες είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι ώστε να μην έχουν αναστολές.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-07, 10:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Και εγώ σου λέω Κωστή ότι αν οι αμερικάνοι είχαν καθημερινά να αναχαιτίζουν τους Τούρκους, θα έκλαιγαν πολλές τουρκάλες μάνες.

Καλός μου φίλος εκπαιδευτής των F16 (που με πέταξε κιόλας μια μέρα :-) ) μου έλεγε πόσο επίπονο είναι το μάθημα ψυχολογίας στους Έλληνες πιλότους να μην απαντάνε στις προκλήσεις, για ένα ολόκληρο χρόνο ειδικοί περνάνε τους Ικάρους μας απ' αυτή την διαδικασία.

Θεωρώ απαράδεκτο Κωστή τον βομβαρδισμό στόχου που δεν έχεις αναγνωρίσει σωστά. Είναι αντιδεοντολογικό και για την άποψη μου, αποτέλεσμα μη ολοκληρωμένης εκπαίδευσης. Ο Έλληνας πιλότος στο Αιγαίο, φυλάει θερμοπύλες, ο Αμερικάνος πιλότος στο Ιρακ κάνει επεκτατικό πόλεμο, θα μπορούσε να ήταν πιο προσεκτικός αν είχε την καλύτερη εκπαίδευση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγώ θεωρώ το βομβαρδισμό λάθος στόχου απαράδεκτο. Αυτό όμως δε λέει τίποτα. Εγώ μιλάω για ψυχολογία πραγματικής μάχης, όπου "ο θάνατός σου είναι η ζωή μου", απλά και ξερά.

Ο Έλληνας πιλότος στο Αιγαίο δεν βρίσκεται σε κατάσταση ή ψυχολογία πολέμου. Βρίσκεται σε κατάσταση ετοιμότητας, άσκησης και σχετικης ρουτίνας. Άμα ο ίδιος πιλότος ήταν σε εχθρικό έδαφος σε κατάσταση πολέμου και εντόπιζε στόχο που υπήρχε πιθανότητα να ανοίξει πυρ εναντίον του (και είχε και πιθανές ενδείξεις ο στόχος να ήταν εχθρικός), οι αποφάσεις που θα λάμβανε μέσα σε 1-2 δευτερόλεπτα θα ήταν απρόβλεπτες και σύνθετες.

Δεν μπορώ να διαχωρίσω τη σχετική ψυχολογία Έλληνα και Αμερικάνου πιλότου, δεδομένου ότι και οι δύο έχουν υψηλό επίπεδο εκαπιδευσης. Με κάποιες διαφορές βέβαια, αλλά στο θέμα της ψυχολογικής εκπαιδευσης πολλά κοινά.

Να στο θέσω αλλιώς. Έχεις εσύ κάποιο παράδειγμα σύγχρονου πολέμου μεταξύ οποιουδήποτε κράτους που δεν έγινε ούτε ένα λάθος;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-07, 10:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τους πολέμους σήμερα τους κάνουν οι Αμερικάνοι και οι Εβραίοι. Οι δεύτεροι εκπαιδεύονται να κτυπάνε αμάχους αρα δεν τους υπολογίζουμε.

Οι πρώτοι οι .... αυτόκλητοι απελευθερωτές της Γης, κάνουν τους συγκροτημένους πολέμους όπου γης και τα έχουν κάνει σκ@τά. Δεν είδα κανένα πύραυλο από βρετανικό αεροσκάφος να έχει κτυπήσει λάθος στόχο ή δεν το μάθαμε τουλάχιστον.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-07, 11:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λογικό είναι οι Αμερικάνοι να κάνουν τα περισσότερα λάθη μιας και είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που έχει μόνιμο πόλεμο με την τρομοκρατία.
Η αστυνόμευση του κόσμου ολόκληρου απαιτεί θυσίες και επιφέρει παράπλευρες απώλειες.
Δεν επικροτώ την κίνηση των Αμερικάνων πιλότων, αλλά αφού αυτές ήταν από τις λίγες απώλειες που είχε η συμμαχική δύναμη...
Μα τι λέω; Πάλι ξέχασα τα χάπια μου! Κάποιος να με κάνει ban!!!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν διαφωνώ ούτε για την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ ούτε στο ότι τα έχουν κάνει σκ@τά. Επίσης δε μπορώ να αρνηθώ ότι όταν βλέπω 20χρονους Αμερικάνους πεζοναύτες να ποζάρουν σε στυλάκι "Ράμπο", μου γυρίζουν τα άντερα. Άλλο όμως αυτό και άλλο αυτό που συζητάμε.

Το ότι δεν έχουμε μάθει κάποια Βρετανική πατάτα οφείλεται σε πολύ πετυχημένη συγκάλυψη. Όμως πιστεύεις μπορούμε να μάθουμε ποτέ στους μαζικούς βομβαρδισμούς πόλεων όπου σκοτώνονται άμαχοι, από τι εθνικότητας αεροσκάφος έφυγε κάποια βόμβα; Στη Βοσνία ακούγαμε για ΝΑΤΟϊκά αεροσκάφη, όχι Γαλλικά, Γερμανικά ή Ιταλικά. Οι μόνες περιπτώσεις όπου μαθαίνουμε κάτι είναι είτε άμα κάποιος δημοσιογράφος τύχει να είναι σε ένα περιστατικό (θυμάσαι εκείνο το σκηνικό με Βρετανούς στρατιώτες να σέρνουν διαδηλωτές πίσω από μία μάντρα και να τους σαπίζουν στο ξύλο, είτε άμα υπάρξει εμφανέστατο γεγονός που προκαλλέι τοπική λαϊκή κατακραυγή (πχ ο βομβαρδισμός νοσοκομείου).

Επειδή λοιπόν, δεν μπορούμε να μαθαίνουμε την αλήθεια, εγώ χρησιμοποιώ απλή λογική, η οποία λέει:
α) Κάθε στρατιωτική διοίκηση οποιασδήποτε χώρας έχει μεγάλο κόστος όποτε αναγγέλει "λάθη", οπότε προσπαθεί να τα αποκρύπτει.
β) Σε κατάσταση μάχης, άρα επιβίωσης, και ειδικά όταν μιλάμε για πιλότους όπου έχουν πολύ στενά περιθώρια αντίδρασης, μία σειρά σύνθετων και απρόβλεπτων γεγονότων (ψυχολογικών και φυσικών), μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένη απόφαση.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-07, 11:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Κωστή να συμφωνήσω μαζί σου ότι το λάθος μπορεί να συμβεί, αν διαβάσεις όμως προσεκτικά το άρθρο της Guardian και τις απομαγνητοφωνημένες συνομιλίες των πιλότων, θα καταλάβεις τι κάφροι είναι που δεν νοιάζονται που βάρεσαν συμμάχους ή αθώους, αλλά βρίζανε μπας και έχουν συνέπειες. Αυτή για μένα είναι η ιδιοποιός διαφορά ενός πιλότου μαχητικού και ενός ιπταμένου καθάρματος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-02-07, 11:48
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόον... Βρήκα το απομαγνητοφωνημένο κείμενο και το διάβασα προσεκτικά.

Είναι εμφανέστατο ότι υπήρξε αρχική λάθος εκτίμηση από τον Έλεγχο Εδάφους (κωδικός MANILA HOTEL), όπου διαβεβαίωσε το ζεύγος των Α-10 ότι δεν υπάρχουν φιλικές δυνάμεις στην περιοχή που μόλις είχαν αναγνωρίσει. Ξεκινώντας από αυτόν τον παράγοντα λάθους, ακολουθεί μία σειρά από σύνθετους παράγοντες και γεγονότα που οδήγησαν στη λαθασμένη επίθεση.

Αυτό με τις βρισιές είναι ξεκάθαρο στρες, ειδικά όταν ο ένας από αυτούς ακούγεται να έχει αναφιλητά. Το θεώρω λογικότατη αντίδραση μετά από τέτοιο συμβάν. Έχεις ακούσει πιλότους σε αερομαχία; Έχω ένα βιντεάκι που έχει ελληνική αναχαίτηση εναντίον τούρκικου αεροσκάφους. Εκεί να ακούσεις όμορφα λόγια Δεν το λέω κατακριτικά. Το βρίσκω πολύ φυσιολογικό μάλιστα. Απλά επαναλαμβάνω ότι σε τέτοιες καταστάσεις το στρες είναι στο διάστημα, οπότε εξ' ού και τα αποτελέσματα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-07, 12:01
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόον... Βρήκα το απομαγνητοφωνημένο κείμενο και το διάβασα προσεκτικά.

Είναι εμφανέστατο ότι υπήρξε αρχική λάθος εκτίμηση από τον Έλεγχο Εδάφους (κωδικός MANILA HOTEL), όπου διαβεβαίωσε το ζεύγος των Α-10 ότι δεν υπάρχουν φιλικές δυνάμεις στην περιοχή που μόλις είχαν αναγνωρίσει.
Ακουσα ότι είχαν δώσει οι πιλότοι λάθος συντεταγμένες για την αναγνώριση της περιοχής
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-07, 12:05
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να λυθούν οι απορίες: http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,,2006914,00.html
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-02-07, 12:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις ακούσει πιλότους σε αερομαχία; Έχω ένα βιντεάκι που έχει ελληνική αναχαίτηση εναντίον τούρκικου αεροσκάφους. Εκεί να ακούσεις όμορφα λόγια
Ναι Κωστή έχω ακούσει και αυτά που λες και έχω δει και ακούσει ακόμα περισσότερα μέσα από πτέρυγα μάχης.

Στην μία περίπτωση έχεις σκοτώσεις αθώους, στην άλλη περίπτωση έχεις να κάνεις με τον βρωμότουρκο που απειλεί τον εναέριο χώρο σου. Ίδια και όμοια είναι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.