Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-07, 10:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Κινδυνεύουμε από πανελλαδική διακοπή ρεύματος γιατί 50 άτομα θέλουν να διοριστούν

Τα είδαμε όλα σ' αυτόν τον τόπο, πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο θα μας κάνει εντύπωση από το ΑΠΕ

Σας μεταφέρω την είδηση :

Κατάληψη μονάδας της ΔΕΗ στην Κοζάνη

Κατάληψη πραγματοποιούν στον Ατμοηλεκτρικό Σταθμό (ΑΗΣ) Αγίου Δημήτριου στην Κοζάνη, 50 περίπου κάτοικοι της περιοχής.

Οι διαμαρτυρόμενοι ζητούν περισσότερες προσλήψεις στη ΔΕΗ, από άνεργους της περιοχής, ενώ διεμήνυσαν πως αν δεν ικανοποιηθεί το αίτημά τους, θα συνεχίσουν την κατάληψη και τις κινητοποιήσεις.
Σύμφωνα με την Αστυνομία, οι καταληψίες διέκοψαν τη λειτουργία των ταινιοδρόμων, που μεταφέρουν λιγνίτη και τέφρα από και προς το εργοστάσιο.

Μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα ηλεκτροδότησης στην ευρύτερη περιοχή, ενώ έξω από το εργοστάσιο υπάρχει ισχυρή αστυνομική δύναμη.
Την ίδια στιγμή η ΔΕΗ, με ανακοίνωσή της, ζητά από τους πελάτες της «την κατανόησή τους για τυχόν διακοπές ηλεκτροδότησης», ενώ κατηγορεί τους καταληψίες για αδιαλλαξία και επισημαίνει ότι η κατάληψη είναι παράνομη και παρακωλύει τη λειτουργία των μονάδων του Σταθμού.

Η ΔΕΗ «λαμβάνοντας υπόψη ότι ο ΑΗΣ Αγίου Δημητρίου καλύπτει περίπου το 20% της συνολικής ζήτησης ηλεκτρισμού της χώρας, καθώς και την κατάσταση που επικρατεί στους υδροηλεκτρικούς σταθμούς, λόγω της παρατεταμένης ανομβρίας, ζητά από τους πελάτες της την κατανόησή τους για τυχόν διακοπές ηλεκτροδότησης», καταλήγει η ανακοίνωση.
---

Με όλο τον σεβασμό στους συναγωνιστές ανέργους, θα ήθελα να ρωτήσω, σε ποια χώρα του κόσμου, θα άφηναν 50 άτομα να ρισκάρουν ζωές ασθενών σε νοσοκομεία, προώρων βρεφών, να διακόψουν την θέρμανση και την ηλεκτροδότηση από εκατομμύρια νοικοκυριά μέσα σε παγωνιά, για να προσληφθούν με το ζόρι στην ΔΕΗ 50 άτομα.

Αν αυτό δεν είναι θέατρο παραλόγου τότε τι στο διάολο είναι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-07, 01:37
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Angry Καλα Τα Λεσ

Ελα Απο Να Δεισ Πωσ Ζουμε Και Μετα Μιλα.
Οσο Για Τα Νοσοκομεια Μην Ανησυχεισ Δεν Ειχαν Κανενα Προβλημα.
Δεν Ημαστε Τοσο Βαρβαροι Οσο Νομιζεισ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-07, 09:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγραμμένος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα Απο Να Δεισ Πωσ Ζουμε Και Μετα Μιλα.
Οσο Για Τα Νοσοκομεια Μην Ανησυχεισ Δεν Ειχαν Κανενα Προβλημα.
Δεν Ημαστε Τοσο Βαρβαροι Οσο Νομιζεισ
Και εγώ ήμουν άνεργος για πολύ καιρό και ξέρω τον πόνο, δεν σκέφτηκα πάντως να απαιτήσω να διοριστώ πάση θυσία, θέτωντας σε κίνδυνο τρίτους.

Παρ όλα αυτά καταλαβαίνω ότι εκεί που είστε οι δυνατότητες και οι ευκαιρίες δουλειάς είναι ελάχιστες και ελπίζω το πρόβλημα σας να έχει λυθεί μία για πάντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-07, 09:19
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:41
Φύλο: Άντρας
Έζησα δυο χρόνια στη Κοζάνη, 1992-1994.

Οι συνθήκες εργασίας των ανθρώπων που δουλεύουν στις μονάδες της ΔΕΗ, είναι κάτι, που αν δεν το ζήσεις από κοντά, δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Το ίδιο συμβαίνει και με τις συνθήκες διαβίωσης των ανθρώπων που ζουν στη Πτολεμαϊδα και στα χωριά, γύρω από την περιοχή αυτή. Από την άλλη βέβαια μεριά, η ΔΕΗ δίνει δουλειά σε χιλιάδες κόσμο και κρατά την περιοχή ζωντανή.

Η λειτουργία μονάδων παραγωγής ενέργειας με λιγνίτη πρέπει να θεωρείται ξεπερασμένη, όχι επειδή δεν αποδίδει τα αναμενόμενα, αλλά επειδή η επιβάρυνση στο περιβάλλον είναι δραματική.

Το μόνο καλό έργο που είδα στη περιοχή, είναι το υπόγειο σύστημα παροχής ατμού από την ΔΕΗ, στις κεντρικές θερμάνσεις, στις πόλεις της Κοζάνης και της Πτολεμαϊδας και η κατάργηση των κλασικών καυστήρων κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου. Με το βαρύ κρύο που αρχίζει απ' τον Οκτώβριο και κρατά μέχρι και τον Μάϊο, ήταν ό,τι πρέπει.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-07, 09:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ω... Καλό είναι που υπάρχει αντίλογος γιατί όσο νάναι δεν είναι εύκολο για όλους να γνωρίζουν το τι συμβαίνει ακούγωντας τις ειδήσεις...
Βέβαια, εμείς που δεν μένουμε στην Κοζάνη έχουμε κάποιες απορίες...
Γιατί το δημόσιο είναι υποχρεωμένο να προσλάβει κάποια άτομα;
Σε άλλη κλίμακα, γιατί είναι υποχρεωμένος ο μέσος πολίτης να πληρώνει άλλα 50 άτομα;
Υπήρχε κάποια προεκλογική υπόσχεση;
Είναι συμβασιούχοι με έγγραφο στα χέρια ότι θα γίνουν μόνιμοι;
Γιατί ντε και καλά πρέπει να δουλέψουν στο δημόσιο;
Γιατί δεν ψάχνουν στο ιδιωτικό τομέα, ή έστω να πάρουν μία χορήγηση από το κράτος να κάνουν δική τους δουλειά όπως έκανα εγώ όταν έμεινα άνεργος;

Αυτά και άλλα πολλά πάντα φιλικά (δεν έχω πιεί καφέ βέβαια ακόμη οπότε δεν ξέρω πόσο φιλικά ακούγονται)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το δημόσιο είναι υποχρεωμένο να προσλάβει κάποια άτομα;
Μιχάλη αυτό τουλάχιστον δες το σαν κοινωνική πολιτική. Ούτε εμένα μου κολάει αλλά εκεί επάνω οι άνθρωποι δεν έχουν πολλές ελπίδες για δουλειά και τα χωράφια τους με την ρύπανση που υπάρχει είναι ακατάλληλα να καλιεργηθούν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-07, 10:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο μου αν το πρόβλημα ήταν στην μόλυνση θα έκαναν κινητοποιήσεις για να απομακρυνθεί το εργοστάσιο από την περιοχή. Όχι να τους προσλάβει...
Επείσης τα χωράφια μπορούν να γίνουν εύκολα θερμοκήπια που δεν έχουν πρόβλημα με την ατμοσφαιρική μόλυνση όπως τα χωράφια...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-07, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Επείσης τα χωράφια μπορούν να γίνουν εύκολα θερμοκήπια που δεν έχουν πρόβλημα με την ατμοσφαιρική μόλυνση όπως τα χωράφια...
Τα χωράφια Μιχάλη μου για τα επόμενα 100 χρόνια είναι νεκρά από τις διοξίνες και όσα εχουν μπει μέσα τους από την βροχή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-07, 12:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα θερμοκήπια (τουλάχιστον τα επιδοτήσιμα) έχουν ελεγχόμενο χώμα σε ράφια. Δεν χρησιμοποιείται χώμα από το έδαφος ή αν χρησιμοποιηθεί (κατόπιν ειδικής αδείας) αποστηρώνεται πλήρως. Η δεύτερη περίπτωση βέβαια δεν συμφέρει καν οικονομικά.
Για να μην μιλήσω για αναερόβιες συνθήκες όπου δεν χρησιμοποιείται καν χώμα αλλά περλίτης.
Συμφωνείτε αγαπητέ Platinum?
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-07, 12:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα θερμοκήπια (τουλάχιστον τα επιδοτήσιμα) έχουν ελεγχόμενο χώμα σε ράφια.
Και που θα βρουν φτωχοί άνθρωποι τα λεφτά εκτός την όποιας χρηματοδότησης.

Δεν μας τα λες καλά Μιχάλη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-07, 13:59
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχουμε βγεί λίγο off topic ή μου φαίνεται; Στέλιο είσαι και εσύ κρυφό μέλος των Skisters of Mercy?

Τέλος πάντων...
Οι επιδοτήσεις, ανάλογα με το μέρος, φτάνουν μέχρι και το 75% της τελικής αξίας.
Δεδομένου ότι τα χωράφια εκεί δεν είναι εκμεταλεύσιμα, η εμπορική αξία τους είναι ίση ή μικρότερη της αντικειμενικής αξίας. Για να μην μιλήσουμε για την περίπτωση που μπορεί κάποιος να έχει ήδη ένα χωραφάκι...
Ένα θερμοκήπιο κοστίζει περίπου 15.000 ευρώ το στρέμα σε πλήρη ανάπτυξη (με το κλειδί στο χέρι που λέμε) και κάπου στα 25.000 ευρώ πλήρως αυτοματοποιημένο (αυτό καλιεργεί και σου στέλνει και SMS "Αφεντικό πότισα").
Στις επιδοτήσεις η ΕΕ σου αναγνωρίζει δάνειο από τράπεζα μέχρι και το 50% του τελικού ποσού. Οι τράπεζες κάνουν κρά για αυτά τα δάνεια, μέχρι που σου συμπληρώνουν και την αίτηση της επιδότησης για να μην κουράζεσαι.

Έχουμε λοιπόν κάποιον που δεν έχει οικόπεδο να το κάνει θερμοκήπιο και ξεκινάει να φτιάξει ένα στρέμα που μαζί με το θερμοκήπιο θα του κοστίσει (μία μέση κατάσταση) 20.000 ευρώ;
Από αυτά...
10.000 θα πάρει σαν δάνειο από την Τράπεζα για να ξεκινήσει...
Μόλις κάνει τις αγορές του θα του έρθουν 15.000 ευρώ επιδότηση.
Σύνολο λοιπόν για τις 20.000 που του κόστισε έχει 15.000 ευρώ μετρητά από τα οποία τα 10.000 θα πάνε στους πιστωτές του και έχει 5.000 μετρητά με τα οποία μπορεί
1) Να τα κρατήσει και να πληρώνει τις δόσεις του δανείου, οπότε με 5.000 έχει μία επιχείρηση αξίας 20.000 ευρώ
2) Να τα επενδύσει σε σπόρους, χώμα κλπ για να του αποφέρουν κέρδη...
Καταλάβατε ή θέλετε και Business Plan?
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-07, 14:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τράπεζες κάνουν κρά για αυτά τα δάνεια, μέχρι που σου συμπληρώνουν και την αίτηση της επιδότησης για να μην κουράζεσαι.
H τράπεζα δεν σου δίνει δεκάρα χωρίς να έχει εγγύηση ακίνητο ή άλλα περιουσιακά στοιχεία.

Σαν πολύ εύκολα μας τα λες όλα βρε Μιχάλη μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-07, 14:36
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τεχνικά όλα έιναι εφικτά, η πράξη όμως...
Γενικά η ΔΕΗ λειτουργεί υπό την προστασία αποκιοκρατικών νόμων για ΄λογους ευνόητους μεν πε΄ραν της συζήτησής μας δε.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-03-07, 15:12
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν πολύ εύκολα μας τα λες όλα βρε Μιχάλη μου.
Μιλάω εκ πείρας...
Πρέπει να δείς εγκαταστάσεις πελατών μου που από μπατίρηδες απέκτησαν εγκαταστάσεις εκατομμυρίων μέσα σε έξι μήνες...
Οι τράπεζες ζητάνε προσημειώσεις όταν το ποσό ξεπερνάει κατά πολύ τα 15.000 ευρώ (ή αν έχουν στα χέρια τους κάτι που να λέει ότι ο άλλος δεν πληρώνει).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-03-07, 15:58
Το avatar του χρήστη jacarandabill
jacarandabill Ο χρήστης jacarandabill δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-10 07:40
Το μόνο καλό έργο που είδα στη περιοχή, είναι το υπόγειο σύστημα παροχής ατμού από την ΔΕΗ, στις κεντρικές θερμάνσεις, στις πόλεις της Κοζάνης και της Πτολεμαϊδας και η κατάργηση των κλασικών καυστήρων κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου.
Ναι η τηλεθέρμανση είναι μεγάλη βελτίωση αλλά οι καυστήρες κεντρικής θέρμανσης δεν έχουν καταργηθεί. Χρησιμοποιούνται ακόμη σε περιπτώσεις βλάβης του δικτύου.

Γιατί δεν ψάχνουν στο ιδιωτικό τομέα, ή έστω να πάρουν μία χορήγηση από το κράτος να κάνουν δική τους δουλειά όπως έκανα εγώ όταν έμεινα άνεργος;
Λες να μην το έχουν κάνει;
Θα συμφωνήσω με τον Xenio ότι όλα πολύ εύκολα μας τα λες. Θεωρίες να σου πω και 'γω ένα σωρό για το τι θα πρέπει να κάνουν, στην πράξη όμως;
__________________
http://www.jacarandabill.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jacarandabill : 15-03-07 στις 16:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.