Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-10, 05:07
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 03:38
Φύλο: Άντρας
Ένας εξομειωτής πτήσης στο γκαράζ σας!

Το παρακάτω άρθρο προτάθηκε απο το φίλο της Άκρο, Βαγγέλη (vgiagias)

Παραδεχτείτε το!

Το joystick και το πληκτρολόγιο δεν ήταν ποτέ επαρκή. Οι φαντασιώσεις σας, περιλαμβάνουν κανονικά χειριστήρια, ποδοστήρια, μια αντι-G φόρμα καθώς και πολλά ενδιαφέροντα κουμπιά και διακόπτες. Θέλετε να προσδεθείτε σε μια εκτινασόμενη θέση (όχι τη καρέκλα του γραφείου σας), να χτυπήσετε με το δάχτυλό σας τον τεχνητό ορίζοντα (για να σιγουρευτείτε οτι δεν έχει κολήσει), και να στρίψετε μέσα στα σύννεφα (και όχι προς το ημερολόγιο που κρέμεται απο τον τοίχο του δωματίου σας). Έχετε ένα κρυφό κόλλημα με τους εξομειωτές - και oι παρακάτω χομπίστες θα πρέπει να είναι τα πρότυπά σας!

Ένα 737 στο γκαράζ σας.

Μεγάλες προκλήσεις περιμένουν αυτούς, που όπως ο Matt Ford, θα προσπαθήσουν να μετατρέψουν πραγματικά αεροσκάφη σε εξομειωτές. Μια απο αυτές είναι η μετατροπή των οθονών και των συστημάτων του πιλοτηρίου να λειτουργούν με προγράμματα εξομειωτών και πολλαπλούς υπολογιστές.


Άλλη μία είναι η ανάπτυξη των παραμέτρων πτήσης που καθορίζουν τη συμπεριφορά των χειριστηρίων και ελέχγουν την αντίσταση του χειριστηρίου όταν για παράδειγμα επανέρχεσαι σε ευθεία οριζοντια πτήση απο μια απότομη κάθοδο.

Το 1998, ο Ford αγόρασε το θάλαμο διακυβερνήσεως ενός 737-100 απο μια εκταταστάση αποσυρναμολόγησης στην Οκλαχόμα και το μετέφερε σε κομμάτια στο γκαράζ των γονιών του στο Ντάλλας. Ξεκινώντας, επένδυσε σχεδόν 25,000 δολάρια μεχρι τελικά να κάνει την πρώτη του πτήση το Φεβρουάριο του 2002.

Όπως και άλλοι χομπίστες, ο σχεδιαστής φωτισμού απο το Λος Άντζελες (που έχει κερδίσει δύο Έμμυ για τη δουλειά του στα Όσκαρ του 1998 και 1999) επιδιώκει την αυθεντικότητα. "Θέλω το κάθε εξάρτημα να είναι αυθεντικό ή πιστή αντιγραφή" λέει. "Θέλω έναν πιλότο 737-ΝG (Next Generation) να έρθει σπίτι μου και να μην μπορεί βρεί καμία ευδιάκριτη διαφορά απο ένα πραγματικό εξομειωτή." Ακόμα και η μπογία είναι το αυθεντικό γκρί της Boeing (Βoeing-grey). "Λατρεύω όταν με επισκέπτονται οι φίλοι μου και πετάμε με τον εξομειωτή" λέει. "Για αυτούς, είναι σαν να πηγαίνουν βόλτα στο λουνα-πάρκ".

Σύνδεσμος στην ιστιοσελίδα του εξομειωτή

Σύνδεσμος στο αρχικό κείμενο απο το περιοδικό Air and Space Smithsonian

Φυσικά, ψάχνοντας στο διαδίκτυο κανείς μπορεί να βρεί πολλές ιστιοσελίδες που ασχολουνται με την ιδιοκατασκευή εξομειωτών πτήσης. Η παρακάτω ιστιοσελίδα περιλαμβάνει οδηγίες για να κατασκευάσετε τον δικό σας εξομειωτή 737.
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elrik : 02-03-10 στις 06:27
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Elrik For This Useful Post:
Archmage (02-03-10)
  #2  
Παλιά 02-03-10, 10:01
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Πριν από αρκετά χρόνια είχα στείλει στο Στέλιο αρκετά τέτοια σπιτικά projects, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το πιο πειστικό!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-10, 10:02
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Ώστε γι αυτό ελευθέρωσε το δωμάτιο με το τρενάκι...

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-10, 10:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Elrik Εμφάνιση μηνυμάτων
Το joystick και το πληκτρολόγιο δεν ήταν ποτέ επαρκή. Οι φαντασιώσεις σας, περιλαμβάνουν κανονικά χειριστήρια, ποδοστήρια, μια αντι-G φόρμα καθώς και πολλά ενδιαφέροντα κουμπιά και διακόπτες.
Στο κέντρο εκπαίδευσης της παλιάς Ολυμπιακής, στο Ελληνικό, υπήρχαν 4 simulators για Βoeing 707, Boeing 737/200. Airbus A310 και ΑΤR, που κόστιζαν αρκετά εκατομμύρια.

Πολύ φοβάμαι ότι αυτά παραμένουν εκεί ... και αν συμφωνείτε, μπορούμε να κάνουμε μια .... προσφορά
Εγώ αν χωράει το βάζω στο σαλόνι μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-10, 11:53
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο αντί για καφέ να πηγαίνουμε εκεί στο Ελληνικό
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.