Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-07, 10:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Απαγόρευση καπνίσματος σε δημόσιους χώρους ζητάει η κομισιόν

Να απαγορεύσουν το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους κάλεσε επίτροπος για την υγεία, Μάρκος Κυπριανού, τις χώρες - μέλη της ΕΕ, ακολουθώντας το παράδειγμα της Ιρλανδίας, της Ιταλίας και της Σουηδίας.

Συγκεκριμένα ο Ευρωπαίος επίτροπος ζήτησε από τις χώρες της ΕΕ να απαγορεύσουν το κάπνισμα σε χώρους όπως μπαρ, εστιατόρια και χώρους εργασίας. Υπενθυμίζεται ότι από 1η Φεβρουαρίου απαγορεύεται στη Γαλλία το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους με εξαίρεση κάποια μπαρ και εστιατόρια, τα οποία έχουν εξασφαλίσει ειδική άδεια.

«Η Επιτροπή θεωρεί ότι η πολιτική της ευρύτερης δυνατής εμβέλειας (μιας τέτοιας απαγόρευσης) θα αποφέρει το μεγαλύτερο όφελος στη δημόσια υγεία» αναφέρει ο κ. Κυπριανού σε κείμενο που συντάχθηκε έπειτα από συζήτηση για ένα περιβάλλον απαλλαγμένο από καπνό.

Το κείμενο σημειώνει ότι η επιλογή αυτή «είναι εφαρμόσιμη και μπορεί να επιβληθεί», δεν διευκρινίζει όμως αν οι Βρυξέλλες θα δημιουργήσουν ένα νομικά δεσμευτικό μέτρο απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους. Η προώθηση νομοθεσίας για χώρους απαλλαγμένους από καπνό είναι ένα ανοιχτό ζήτημα για την ΕΕ, αναφέρει το κείμενο.

Οι 27 χώρες μέλη της ΕΕ, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, καταναλωτές και η καπνοβιομηχανία θα κληθούν να κάνουν προτάσεις για το θέμα του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους μέχρι τις 31 Μαΐου. Οι τελικές εισηγήσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αναμένεται να κατατεθούν στις αρχές του 2008.

Σύμφωνα με στοιχεία της ΕΕ, 19.000 μη καπνιστές πεθαίνουν ετησίως στην Ένωση εξαιτίας του παθητικού καπνίσματος
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-07, 15:19
thanosgled Ο χρήστης thanosgled δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-07-11 19:13
Φύλο: Άντρας
Κανονικά εάν ενδιαφερονται για την υγεία του πολίτη, θα έπρεπε να απαγορέυσουν την πόληση των τσιγάρων.
Βεβαια αυτο δεν συμφερει καθόλου, πως θα κονομήσει το κράτος απο τους φόρους? Στο κάτω κάτω πως θα ζήσουν και οι παθολόγοι και οι πνευμονολόγοι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-07, 16:42
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
ναι καλα εδω πας σε νοσοκομεια και εφοριες και τραπεζες και λοιπες υπηρεσιες και οι υπαλληλοι καπνιζουν σαν φουγαρα ενω απαγορευεται η θα απαγορευεται για ολους η για κανεναν.

ας φτιαξουν πρωτα χωρους παντου για μη καπνιστες και για καπνιστες και μετα να λενε τις παλαβομαρες τους.

προσωπικα ειμαι καπνιστης και αν τυχον φιλος/η δεν καπνιζει και ερθει σπιτι μου μπορω ακομα και να παω στην βεραντα να κανω το τσιγαρο μου οταν μου ερθει η αναγκη να το κανω που στο κατω της γραφης ειναι το ιδιο μου το σπιτι αλλα σεβομαι τον αλλον που δεν καπνιζει.

ολα για μενα ειναι θεμα νοοτροπιας και παιδειας.

δεν χρειαζονται ουτε απαγορευσεις ουτε τιποτα λιγο ευαισθησια θελει και επιμορφωση να καταλαβουν οι καπνιστες οτι αν π.χ θελουμε εμεις να πεθανουμε οι αλλοι δεν μας φταινε σε τιποτα.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-07, 10:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι ακριβώς είναι ένας δημόσιος χώρος;
Δηλαδή αν εγώ ανοίξω ένα μαγαζί και καπνίζω θα μου βάλουν και χέρι; Ένα μαγαζί θεωρείται ιδιωτικός χώρος.
Επείσης αν κάνεις ένα μαγαζί που λέγεται "Καφετέρια για καπνιστές" ή "μπάρ για καπνιστές" θα απαγορεύεται να καπνίζει μέσα ο κόσμος;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.