Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-07, 12:49
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα φύλλα ελιάς και η Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων

Υστερία έχει πιάσει για άλλη μια φορά τον Ελληνικό πληθυσμό που με μαγικό αυλό τους ανεύθυνους δημοσιογράφους και τους ανεύθυνους και ενίοτε κομπογιαννίτες γιατρούς σέρνονται πίσω από μια επικίνδυνη λογική.

Το παρακάτω άρθρο είναι η καλύτερη διευκρίνηση για τα τεκταινόμενα με τα φύλλα της ελιάς.


Συζητήσεις επί συζητήσεων έχει προκαλέσει η φημολογία για την αντικαρκινική δράση των φύλλων της ελιάς. Πολλοί είναι οι πάσχοντες από καρκίνο οι οποίοι, τις τελευταίες ημέρες, καταναλώνουν φύλλα της ελιάς, αφού προηγουμένως τα έχουν πολτοποιήσει, πιστεύοντας ότι κατ΄ αυτόν τον τρόπο θα θεραπευθούν από τη νόσο.

Όπως επισημαίνει το «Βήμα», οι ειδικοί επιστήμονες σημειώνουν ότι τόσο ο πυρήνας, η φλοίδα όσο και το φύλλο της ελιάς έχουν ευεργετικές ιδιότητες. Μάλιστα, πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι εκεί «κρύβεται» ένα από τα μυστικά για τη θωράκιση της καρδιάς. Παρ΄ όλα αυτά, συνιστούν στους ασθενείς να είναι επιφυλακτικοί σε κάθε είδους «συνταγή» που πλασάρεται από «θεραπευτές» ως πανάκεια διά πάσαν νόσο.

Oι συστάσεις τους δεν πιάνουν πάντα τόπο. Το ίδιο συνέβη και σε αυτή την περίπτωση. Η υστερία του κόσμου για τη νέα, πλην όμως ατεκμηρίωτη επιστημονικά, «θεραπεία» είναι τέτοια που οδήγησε σε μια οικογενειακή τραγωδία. Το περασμένο Σάββατο στη Μεσσήνη ένας άνδρας μαχαίρωσε θανάσιμα τον αδελφό του επειδή διαφωνούσαν για το αν θα έπρεπε να δώσουν το παραπάνω «φάρμακο» στον τρίτο αδελφό που έπασχε από καρκίνο.

Oι ειδικοί επισημαίνουν ότι τέτοιου είδους φημολογίες είναι επικίνδυνες και σύμφωνα με τον καθηγητή της Καρδιολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών Δ.Κρεμαστινό μπορεί να οδηγήσουν σε διασυρμό της χώρας διεθνώς.

«Επιστημονικά έχει αποδειχθεί ότι η κατανάλωση του ελαιολάδου είναι ωφέλιμη γιατί επιβραδύνει την αθηροσκλήρωση και μειώνει τον αριθμό των θανάτων από οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου και εγκεφαλικά επεισόδια» αναφέρει ο καθηγητής. Επίσης, προσθέτει, ένα ακόμη στοιχείο που έχει αποδειχθεί από μελέτες οι οποίες έχουν δημοσιευθεί σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά αφορά την ελευρωπαΐνη, ουσία που περιέχεται στα φύλλα και στον πυρήνα της ελιάς.

«Μελέτες σε πειραματόζωα έδειξαν ότι όσα απ' αυτά τρέφονταν με ελευρωπαΐνη είχαν στατιστικά σημαντικά μικρότερη έκταση εμφράγματος απ' ότι τα πειραματόζωα τα οποία δεν την ελάμβαναν. Αυτά είναι τα επιστημονικά δεδομένα.Από εκεί και πέρα όσα λέγονται,ακούγονται και γράφονται δεν αφορούν επιστημονική γνώση και αποτελούν στοιχεία μυθοπλασίας και φαντασίωσης» τονίζει ο κ. Κρεμαστινός.

Παρότι εδώ και πολλά χρόνια οι ειδικοί καταγγέλλουν τις μεθόδους που δεν έχουν αποδειχθεί επιστημονικά και συνιστούν στους πολίτες να είναι προσεκτικοί και να μην πέφτουν θύματα, εν τούτοις το 80% των πασχόντων από καρκίνο υποκύπτουν στις διαδόσεις και τις πιέσεις συγγενών και φίλων και κάνουν χρήση τέτοιων μεθόδων.

Oι εκπρόσωποι της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας καλούν τους πάσχοντες από καρκίνο να επικοινωνήσουν μαζί τους (τηλ.210 6456.713-5, από τις 7:30 ως τις 15:30), καθώς και να ενημερώσουν τον γιατρό τους στην περίπτωση που ακολουθούν παράλληλα με τη θεραπεία τους-και άλλες μεθόδους.

Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο κ. Φιλόπουλος, έχει αποδειχθεί ότι ορισμένες εναλλακτικές μέθοδοι μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά τη θεραπεία και να αποβούν επικίνδυνες για τους ασθενείς.

Πηγή : news.in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-07, 12:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως επισημαίνει το «Βήμα»
Και το Βήμα όπως και τα Νέα θα πρέπει να είναι σήμερα πολύ προσεκτικά όταν το 1978 κόντευε να πέσει η κυβέρνηση, όταν ο Πατέρας του σημερινού διευθυντή των Νέων κ Καψής, τότε δ/ντης και μετέπειτα υπουργός και βουλευτής, ήθελε να μας πείσει για το νερό του Καματερού και έφτασε στο σημείο να κατηγορεί την τότε κυβέρνηση του Κωνσταντίνου Καραμανλή, ότι δεν αποδέχεται το νερό. Ουρά οι γυναικούλες τρέχανε με κουβάδες βαρέλια μπουκάλια νταμιτζάνες να πάρουν το πολύτιμο νερό, όπως ακριβώς τρέχουν τώρα να σουρομαδήσουν τις άμοιρες ελίτσες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-07, 13:36
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
.................................... Ουρά οι γυναικούλες τρέχανε με κουβάδες βαρέλια μπουκάλια νταμιτζάνες να πάρουν το πολύτιμο νερό, όπως ακριβώς τρέχουν τώρα να σουρομαδήσουν τις άμοιρες ελίτσες.
Ή όπως έτρεχαν (ή μάλλον ...πέταγαν) πέρσι στην Κούβα, για να τους "τσιμπήσουν" οι σκορπιοί. Κανονική απεντόμωση υπέστη η χώρα...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-07, 16:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή όπως έτρεχαν (ή μάλλον ...πέταγαν) πέρσι στην Κούβα, για να τους "τσιμπήσουν" οι σκορπιοί.
Αγόραζαν εισιτήριο μετ επιστροφής; Ο.ο
Παιδιά, πουλάγανε στο Lidl κάτι μικρές ελίτσες! Αφήστε αυτή που έχω έξω από το σπιτάκι μου ήσυχη!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-07, 16:31
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως εκείνο που ξέρω είναι οτι πέρα από τις θεραπευτικές ιδιότητες του ελαιολάδου (δεν είναι τυχαία η ευλογία προς τον οίνον, τον άρτον και το έλαιον) και τη συμβολή του στην πολυσυζητημένη μεσογειακή δίαιτα, ο καρπός της ελιάς απότελεί ένα μεζεδάκι μούρλια για τους γευσιγνώστες. Ψωμί κι ελιά για προσφάι ή ποτάκι και ελίτσες στη βραδυνή έξοδο, οι ποικιλίες άφθονες και η απόλαυση σίγουρη.
Ακόμα κι αν δεν πάρουμε τοις μετρητοίς τα τελευταία νέα, δεν βλάπτει να της δώσουμε τη θέση που της αξίζει. Ετσι κι αλλιώς "είναι η ελιά η τιμημένη" .

(Μην πω μάλλιστα οτι είναι αρκετά ...τιμημένη, αν κρίνω από τηντιμή του πολτού στα ντελικατέσεν).
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-07, 08:50
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσέξτε μην είναι ψεκασμένη η ελιά με κανένα lebaycid ή άλλο σκεύασμα και προκαλέσετε μόνοι σας καρκίνο ή καμμιά δηλητηρίαση και πάτε άκλαφτοι. Γι' αυτό ποτέ μα ποτέ μη δεχτείτε φύλλα από γνωστό γνωστού από το χωριό. Και φυσικά ελιά εντός λεκανοπεδίου ή πλησίον βιομηχανικών περιοχών ίσον βαρέα μέταλλα και διοξίνες. ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΠΟΛΥ!

ΥΓ Ο γράφων είναι Γεωπόνος σε Δ/νση Γεωργίας και κάτι ξέρει...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-07, 08:59
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Η πυθία, τι μάσαγε;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-01-07, 09:31
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
φυλλα δαφνης νεε μου :-))
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-01-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσέξτε μην είναι ψεκασμένη η ελιά με κανένα lebaycid ή άλλο σκεύασμα και προκαλέσετε μόνοι σας καρκίνο ή καμμιά δηλητηρίαση και πάτε άκλαφτοι.
Συνάδελφε προτιμώ το Paraquat ή το Carbofuran... Δεν είναι καρκινογόνα μιας και κανείς δεν έζησε για να αποκτήσει καρκίνο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-07, 11:11
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
φυλλα δαφνης νεε μου :-))
Να ρίξουμε τότε την ιδέα για τα φύλλα δάφνης, στα ΜΜΕ, να δούμε τι θα συμβεί;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρίξουμε τότε την ιδέα για τα φύλλα δάφνης, στα ΜΜΕ, να δούμε τι θα συμβεί;
Να προτείνουμε να τα μασάνε οι παρουσιαστές να την 'βρουν' να ησυχάσουμε :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-01-07, 11:51
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκείνο που άκουσα και δεν ξέρω πόσο ισχύει, είναι οτι τα δεντράκια που βρίσκονται κατα μήκος των δρόμων, είναι από ακατάλληλα εως επικίνδυνα λόγω του οτι απορροφούν από την άσφαλτο.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-07, 15:18
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατά βάση αποσκοπούν στο να παγιδεύουν τις εκπομπές καυσαερίων των αυτοκινήτων με το φύλλωμά τους... Τα φύλλα τους έχουν καταντήσει καπνιστά, πρώτος μεζές για ουζάκι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-01-07, 16:05
thanosgled Ο χρήστης thanosgled δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-07-11 19:13
Φύλο: Άντρας
Εγω έχω να πώ ότι τις ελιές που υπάρχουν στην γειτονιά μου, τις έχουν μαδήσει τις καημένες!!!!!!!! μονο οι κορμοί υπάρχουν. έλεος εμείς οι Έλληνες είμαστε τόσο ευκολόπιστοι τελικά??? δηλαδή αμα λέγανε οτι και οι ακαθαρσίες κανουν καλό θα δοκιμάζαμε???!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-01-07, 17:01
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για το αν κάνουν καλό στον άνθρωπο, η επιστήμη επιφυλάσσεται ακόμα...αλλά θυμάμαι από παιδί, την εικόνα στην επαρχία, όπου οι γειτόνισσες έβγαιναν στο δρόμο να μαζέψουν με τα φαράσια την κοπριά που άφηναν τα άλογα από τα κάρα, για να τη ρίξουν στα λουλούδια. (Κι είχανε κάτι κήπους οι άτιμες ...μμμ!)
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.