Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-10, 16:46
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγία Σοφία

http://www.360tr.com/34_istanbul/ayasofya/english/

Παρουσίαση με την χρήση της τεχνολογίας του εσωτερικού (όχι όμως και του αυτοκρατορικού θρόνου) αλλά και των εξωτερικών χώρων της Αγίας Σοφίας. Περιηγηθείτε στην αυλή, στις πύλες και στον κυρίως ναό.
(διασκευή από http://mikrasiatis.gr/)
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Wallace For This Useful Post:
CORSAIR (03-02-10), varthol (03-02-10)
  #2  
Παλιά 03-02-10, 21:57
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ώστε και η "ελληνική" λέξη "τούρλα" είναι τουρκική;!

ΥΓ: ωραίο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
1. Προσπαθώ να ξαναμπώ σε ένα χώρο που θέλω και μου βγαίνει μια διαφημιστική-τουριστική σελίδα.
2. Μου κάνει εντύπωση (κακή) που την παράγραφο με την περιγραφή στα αριστερά δεν την υπογράφει κάποιος αρχαιολόγος (ή επιστήμονας τελοσπάντων) παρά την πήραν έτοιμη από τη Βικιπαίδεια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-10, 23:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα πάντα να ξέρω, γιατί οι Βυζαντινοί θησαυροί, σαπίζουν στα υπόγεια της Αγίας Σοφίας και καμιά Unesco, δεν αναλαμβάνει, να πιέσει τους Τούρκους να τα εκθέσουν σε ένα από τους χώρους της Αγίας Σοφίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-10, 23:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Και το παραπάνω σάιτ, μου φαίνεται τελικά προχειροστημένο, ενώ όταν πρωτομπήκα μου άρεσε (σαν ιδέα βασικά). Σχετικά πρόσφατα, αποκαλύφθηκαν κι άλλες τοιχογραφίες, θαμμένες τόσα χρόνια κάτω από μετεγενέστερες επιστρώσεις.
Γενικά πάντως είναι δύσκολο (σε πολλά επίπεδα) να αποκαλυφθεί ένας ολόκληρος πολιτισμός που είναι σχεδόν καλυμμένος και μισοκατεστραμμένος από έναν άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-10, 00:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά πάντως είναι δύσκολο (σε πολλά επίπεδα) να αποκαλυφθεί ένας ολόκληρος πολιτισμός που είναι σχεδόν καλυμμένος και μισοκατεστραμμένος από έναν άλλο.
Ναι αυτό είναι αλήθεια.
Ειδικά το ασβέστωμα που έκαναν στο ναο, τα χρόνια που ακολούθησαν την κατάληψη της Πόλης, έκαναν ανεπανόρθωτη ζημιά στις αγιογραφίες.

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα, στα υπόγεια της Αγίας Σοφίας, που πριν ένα χρόνο, δημοσιεύματα του Τουρκικού τύπου, ανέφεραν ότι οι αποθηκευμένοι θησαυροί, είναι σε κακή κατάσταση και προσπάθησαν να σώσουν ότι μπορούσαν.
Έτσι μάθαμε ότι υπάρχουν, πολύτιμα ευρήματα, εικόνες, ιερά σκεύη, άμφια, ακόμα και απομεινάρια, στολών αυτοκρατόρων.

Θα έπρεπε η Unesco και διεθνείς οργανισμοί, να βοηθήσουν οικονομικά, αυτά τα αντικείμενα να εκτεθούν, κάπου. Που καλύτερα από την ίδια την Αγία Σοφία, εκτός και αν θίγει το περί πίστεως αίσθημα των Τούρκων, που πολλοί θα ήθελαν να γυρίσει ο ναός, στην πρότερη του 1934, κατάσταση και να ξαναγίνει τέμενος.

Άλλωστε τα σημεία που μας θυμίζουν, ότι αυτή ήταν Χριστιανική εκκλησία, είναι ελάχιστα και ήταν αυτή η μεγάλη μου η έκπληξη όταν πρωτοπήγα, πριν πολλά χρόνια.
Το μόνο που μου ζωντάνεψε την συγκίνηση μου, ήταν σε μια γωνιά, τα απομεινάρια μιας τοιχογραφίας και με έκανα να ψάλω σιγά σιγά το Υπερμάχω...

(Άλλωστε και για τους βυζαντινούς δεν έχω και την καλύτερη γνώμη )
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-10, 00:37
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Δεν έχω πάει. Αν ποτέ πάω, που θα το ήθελα να επισκεφθώ ένα τέτοιο μνημείο αλλά οι υγρές πόλεις με εκνευρίζουν, δεν θα ψάλω το "Τη Υπερμάχω Στρατηγώ" αλλά δέος θα νιώσω. Πρόκειται για τεράστιας πολιτιστικής και ιστορικής αξίας κτίσμα και ως τέτοιο και μόνο τέτοιο θα το αντιμετωπίσω. Λίγη "πολιτιστική" ευαισθησία να έχει κάποιος και φρίττει από τις αλλεπάλληλες παρεμβάσεις που υπέστη, όπως εξάλλου και πολλά άλλα, θρησκευτικού χαρακτήρα, μνημεία. Φαντάζομαι γνωρίζεις τι τράβηξε ανά τους αιώνες ο "καημένος" ο Παρθενώνας. Όποιος περνούσε, άφηνε και το ανεξίτηλο σημάδι του. Αυτή είναι η καφρίλα των ανθρώπων. Και η αγραμματοσύνη. Και μπορώ να πω πολλά ακόμη γιατί συγχύστηκα αλλά δεν. Σ' αυτά τα θέματα είμαι μυγιάγγιχτη και αντιδρώ έντονα.

Το περί πίστεως αίσθημα των Τούρκων έχει λόγο να θιγεί εάν ο χώρος ξαναποκτήσει θρησκευτική ισχύ. Αλλά ποιος βλέπει καθαρά και ακομπλεξάριστα σε πολιτικό και πολιτιστικό επίπεδο; Και ποιος τολμάει τελικά, εάν βλέπει, να εφαρμόσει τα κατάλληλα σχέδια; (ρητορικό το ερώτημα).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-10, 00:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι γνωρίζεις τι τράβηξε ανά τους αιώνες ο "καημένος" ο Παρθενώνας. Όποιος περνούσε, άφηνε και το ανεξίτηλο σημάδι του.
Αν γνωρίζω; ....

Η πορεία ήταν Παρθενώνας -> Εκκλησία -> Τέμενος -> Μοροζίνης .... Μάλιστα κάπου είχε διαβάσει, ότι στην απελευθέρωση, κάποιος πρότεινε, να .... ξαναγίνει εκκλησία .... μέχρι που τον έστειλαν αδιάβαστο ...

Σαν ενδόμυχη σκέψη πάντα υπάρχει η επιθυμία, να ζούσα αυτά τα σπουδαία μνημεία, στην εποχή τους. Να έβλεπα τον Παρθενώνα, το Ναό της Νίκης το Ερέχθειο, τον Ναό του Διός στην Ολυμπίας, τους Δελφούς, την Αγία Σοφία, τα θαύματα του ανθρώπινου πολιτισμού, όπως ήταν τότε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-10, 00:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
H λύση λέγεται Time Machine αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εάν θα ασχοληθεί ποτέ με την περίπτωσή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-10, 00:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
H λύση λέγεται Time Machine αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εάν θα ασχοληθεί ποτέ με την περίπτωσή σου.
Όταν τα ανακαλύψουν, ενημέρωσε με να κάνω μια αίτηση
Ποτέ δεν ξέρεις
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-10, 01:09
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Όχι, ξέρω. Δεν θα την ανακαλύψουν. Αυτό ήταν και το νόημα του προηγούμενου.
Και τώρα πάω, γιατί έχω πολλές ώρες στο διαδίκτυο και θα πάθω κατάθλιψη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-10, 18:11
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
(Άλλωστε και για τους βυζαντινούς δεν έχω και την καλύτερη γνώμη )
Τώρα φταίω εγώ να πιάσω τη σκούπα;

για ποιούς βυζαντινούς δεν έχετε καλή γνώμη κύριε διαχειριστά; για τους ύμνους, τους ναούς ή τους αυτοκράτορες; γιατί ως λαός "βυζαντινοί" δεν υπήρξαν ουδεπόποτε.

(για να δούμε τι θα θερίσουμε πάλι...)

__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-10, 19:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
για ποιούς βυζαντινούς δεν έχετε καλή γνώμη κύριε διαχειριστά; για τους ύμνους, τους ναούς ή τους αυτοκράτορες; γιατί ως λαός "βυζαντινοί" δεν υπήρξαν ουδεπόποτε.
Αφου το θέλεις ας τα πούμε.

Βυζαντινοί είναι οι Ρωμαίοι, που ήρθαν και εγκαταστάθηκαν στην Κωνσταντινούπολη, γιατί Έλληνες δεν ήταν. Αν με τον καιρό η Ελλάδα τους αφομοίωσε είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Οι Βυζαντινοί στην προσπάθεια τους να επιβάλουν την νέα θρησκεία, έδειξαν ένα απύθμενο μίσος, κατά του Ελληνικού πολιτισμού.
Διέλυσαν κυριολεκτικά κάθε ναό, άγαλμα και μνημείο του Ελληνικού πολιτισμού. Γκρέμισαν, έκαψαν ρήμαξαν και επέβαλαν διά πυρός και σιδήρου την νέα θρησκεία.
Δεν σεβάστηκαν, ούτε το αριστούργημα του ανθρώπινου πολιτισμού, τον Παρθενώνα και μου έκτισαν εκεί οι βάρβαροι εκκλησία της Παναγίας...

Έκαψαν και ρήμαξαν, χιλιάδες εγχάρακτες στήλες, παπύρους και εξαφανίστηκαν έγγραφα με έργα του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη, του Αισχύλου και του Σοφοκλή.

Μετέφεραν και λεηλάτησαν τα δύο κορυφαία αγάλματα της κλασικής εποχής, τα χρυσελεφάντινα αγάλματα της Αθηνάς από τον Παρθενώνα και του Διός, από το Ναό του Διός στην Ολυμπία. Τα πήγαν στην Κωνσταντινούπολη, αφαίρεσαν το χρυσά και το φίλντισι και τα κατέστρεψαν.

Ένας αυτοκράτορας βρέθηκε, να σταματήσει τις λεηλασίες, ο Ιουλιανός και το παπαδαριό, τον διέσυρε και τον ονόμασε παραβάτη.

Δολοπλοκίες, αλληλομαχαιρώματα, δολοφονίες, είναι οι κύριες εικόνες που έχουμε από εκεί.

Φυσικά κάποια στιγμή, το Ελληνικό στοιχεία επικράτησε, η γλώσσα ήταν Ελληνική. Οι μόνες τέχνες που αναδείχτηκαν, ήταν μόνο όσες είχαν σχέση με τημ εκκλησία. Όλες οι άλλες, απλά δεν υπήρξαν..

Η Ελλάδα υπέστη τα πάνδεινα και δικαίως μέχρι κάποια εποχή, εθεωρείτο, ότι η Ελλάδα υφίστατο την Βυζαντινοκρατία, όπως ακολούθησε η Ενετοκρατία και η Τουρκοκρατία.

Δεν είναι θέμα λανθασμένων αντιλήψεων Βαγγέλη, είναι αποτέλεσμα σοβαρής ανάγνωσης της ιστορίας.



Εκτιμώ την παληκαριά του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου, μα αυτός ήταν Έλληνας, την περισσότερη περίοδο της ζωής του, την πέρασα στο Μυστρά,
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
varthol (05-02-10)
  #14  
Παλιά 04-02-10, 20:03
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου το θέλεις ας τα πούμε.

Βυζαντινοί είναι οι Ρωμαίοι, που ήρθαν και εγκαταστάθηκαν στην Κωνσταντινούπολη, γιατί Έλληνες δεν ήταν.

Η Ελλάδα υπέστη τα πάνδεινα και δικαίως μέχρι κάποια εποχή, εθεωρείτο, ότι η Ελλάδα υφίστατο την Βυζαντινοκρατία, όπως ακολούθησε η Ενετοκρατία και η Τουρκοκρατία.

Δεν είναι θέμα λανθασμένων αντιλήψεων Βαγγέλη, είναι αποτέλεσμα σοβαρής ανάγνωσης της ιστορίας.
Αν καταλαβαίνω καλά, καραβιές με Ρωμαίους αποβιβάστηκαν μετά το 300 μ.Χ. στην Κων/πολη αλλά και σε κάθε πόλη και χωριό της Ελλάδας, κατέστρεψαν ό,τι αρχαιοελληνικό βρήκαν και γύρω στο 1200 μ.Χ. εξελληνίστηκαν;

Ποια σοβαρή ανάγνωση της ιστορίας το λέει αυτό; Υπάρχει κανένας ιστορικός της εποχής που να το υποστηρίζει; Κάποια γραπτή πηγή ίσως που να μιλάει για ορδές λατινόφωνων καταστροφέων;

αν θέλεις να συζητήσουμε με στοιχεία να το κάνουμε ευχαρίστως
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-10, 20:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταλαβαίνω καλά, καραβιές με Ρωμαίους αποβιβάστηκαν μετά το 300 μ.Χ. στην Κων/πολη αλλά και σε κάθε πόλη και χωριό της Ελλάδας, κατέστρεψαν ό,τι αρχαιοελληνικό βρήκαν και γύρω στο 1200 μ.Χ. εξελληνίστηκαν;
Μην μου πεις οτι τα φανταράκια του Κωνσταντίνου του Α, ήταν Ελληνάκια; Ρωμαίοι στρατιώτες ήταν, δεν είχαν καμιά σχέση με την Ελλάδα. Την ανατολική Ρωμαική αυτοκρατοιρία δημιούργησαν...

Αμφιβάλεις ότι γκρέμισαν και λεηλάτησαν ναούς και μνημεία;
Αμφιβάλεις ότι επέβαλαν την νέα θρησκεία δια πυρός και σιδήρου;

Χριστιανοί Έλληνες υπήρχαν από τον Απόστολο Παύλο, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία ήταν δωδεκαθειστές.

Ποιο ιστορικό κείμενο λέει κάτι διαφορετικό;

Ο Κωνσταντίνος ο Α και οι επόμενοι για αρκετούς αιώνες τουλάχιστον διάδοχοι του, ήταν ρωμαίοι αυτοκράτορες.

Γιατί μας αποκαλούν Ρωμιούς;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.