Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Kαταναλωτής
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-06, 18:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πόσο άλλαξε την ζωή σας το ευρώ;

Τώρα πια που είμαστε περήφανοι Ευρωπαίοι, με το κοινό μας νόμισμα εδώ και κάποια χρόνια, τις καρεκλάρες μας στα Ευρωπαϊκά τραπέζια, για να δούμε λίγο προς τα πίσω.
Να δούμε ας πούμε μία μέρα πριν μπεί το ευρώ στην ζωή μας; Τότε που οι τιμές έμοιαζαν αν τις έβλεπες υπό μία γωνία, αλλά βάραιναν διαφορετικά την τσέπη μας;
Όταν το μικρό το μπουκάλι το νερό είχε ενδεικτική τιμή 50 δραχμές και σε μία μέρα έγινε 50 λεπτά;
Όταν κάποιος με μισθό 500.000 δραχμές ήταν καλοπληρωμένος, χαλαρός, άνετος και τώρα με 1500 € ίσα που τα βγάζει πέρα;
Πόσο εύκολα έδινες τότε το πεντακοσάρικο, και πόσο εύκολα τώρα δίνεις το 1.5 €;
Πως σε κοίταζε ο σερβιτόρος όταν άφηνες ένα πεντακοσάρικο, και πως τώρα αν αφήσεις 1.5 €;
Ξαφνικά, το να χαλάς 10 € το άτομο για να φας πρακτικά σε σουβλατζίδικο έγινε φτηνό γεύμα.
Προς τα που πάμε; Οι μισθοί πήραν τις ανάλογες αυξήσεις; Που έχει πάει η αγοραστική αξία του χαμηλόμισθου; Τι μπορούμε να κάνουμε;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-06, 09:00
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω ότι το πιο άμεσο που μπορούμε να μειώσουμε τις ανάγκες μας σε ρεαλιστικά πλαίσια!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-06, 09:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι το πιο άμεσο που μπορούμε να μειώσουμε τις ανάγκες μας σε ρεαλιστικά πλαίσια!!
Πως; Το ματσάκι ο μαϊντανός έκανε 50 δραχμές και την αμέσως επόμενη εβδομάδα έκανε 50 λεπτά δηλαδή 170 δραχμές.

Τι κουλούρι είχε 30 δραχμές και την άλλη εβδομάδα 30 λεπτά, 115 δρχ.

Τι να περιορίσεις, έγινε τόσο άναρχα το πέρασμα στο νέο νόμισμα που ξέρανε πραγματικά τους έλληνες.

(Άσε που ένοιωθα πολύ πιο όμορφα που χρησιμοποιούσα το νόμισμα της αρχαίας Αθήνας..... :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-06, 10:02
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω ότι έτσι όπως εξελίσεται η συζήτηση ο σωστός τίτλος του θέματος θα έπρεπε να είναι "Ευθύνεται το ευρώ για τις ραγδαίες ανατιμήσεις των προϊόντων;"

Εφόσον τελικά το θέμα είναι πώς το ευρώ άλλαξε τη ζωή μου, τότε μπορώ να πω προς το καλύτερο.

1) Χρησιμοποιώ πλέον ένα από τα ισχυρότερα νομίσματα του πλανήτη - το ίδιο και η χώρα μου.

2) Δεν χρειάζεται να κάνω υπολογισμούς με χιλιάδες ή εκατομύρια.

3) Δεν χρειάζομαι συνάλλαγμα κατά τις μετακινήσεις μου σε χώρες της ευρωζώνης.

4) Για παροχή υπηρεσιών και αγορά προϊόντων από χώρες τις ευρωζώνης, μπορώ και κάνω εύκολους υπολογισμούς.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-06, 11:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Κωστή μου δεν χωράει αμφιβολία, ότι όλα αυτά που αναφέρεις είναι τα θετικά που όλοι περιμέναμε και προσδοκούσαμε από το ευρώ.

Εγώ αλλά πιστεύω και ο Μιχάλης στο αρχικό του μήνυμα, δεν αμφισβητούμε τα τόσα θετικά για το Ευρω, όμως πιστεύουμε ότι ενώ στους άλλους ευρωπαίους υπήρξε ο ένας χρόνος προσαρμογής, η Ελλάδα επειδή καθυστέρησε να μπει στο ενιαίο ευρωπαϊκό νόμισμα ένα χρόνο, το ευρώ αιφνιδίασε τους έλληνες, δεν είχαν στην διάθεση τους διάστημα προσαρμογής και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν αισχρά οι γνωστοί κύκλοι των χοντρεμπόρων και χωρίς κανένα κρατικό έλεγχο, υπερτριπλασίασαν τις τιμές μέσα σε απίστευτο μικρό χρονικό διάστημα.

Κερδίζουμε ασφαλώς με το Ευρώ από τις παλιές πληθωριστικές τάσεις, αλλά χάνουμε πολύ σε αγοραστική αξία.

Για παράδειγμα ένας τίμιος τιμάριθμος στο πρώτο χρόνο του ευρώ, θα έπρεπε να είχε ανέβει σε απίστευτα ύψη.

Επίσης η είσοδος μας στην ΟΝΕ μας φέρνει άλλα δυσάρεστα, που ακόμα στην Ελλάδα δεν έχουμε καταλάβει. Ουσιαστικά και τυπικά ο έλεγχος της οικονομίας και της κοινωνικής πολιτικής δεν είναι σε Ελληνικά χέρια.

Ξέραμε ότι οι γυναίκες έπαιρναν στην χώρα μας σύνταξη στα 50 ή 55 με ένα παιδάκι ανήλικο, η καμπάνα κτυπάει τώρα και η ΕΕ μας ζητάει εξίσωση ορίου συνταξιοδότησης, όλοι στα 65.

Τέρμα τα κρατικά κονδύλια, θα σου πουν σε λίγο, για ενίσχυση των ασφαλιστικών ταμείων και να δω εγώ κλάματα και οδυρμούς.

Τα χειρότερα ακόμα δεν τα είδαμε, ο ‘Γκιουλέκας’ της Κομισιόν παραμονεύει….
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-06, 15:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ότι τώρα διαθέτουμε ένα δυνατό νόμισμα είναι πράγματι καλό.
Το ότι δεν μετράμε πια σε χιλιάδες και εκατομμύρια... Να σου πω ότι με χαλούσε, ψέματα θα σου πω Kiwi.
Συχνά ταξίδια δεν κάνω εκτός Ελλάδας. Όπως περίπου το 90% του πληθυσμού; Και δεν νομίζω πως οι εύκολοι υπολογισμοί ευνόησαν πάνω από το 5% του πληθυσμού της χώρας.
Αντίθετα, οι τρελές και αναίτιες αυξήσεις βάρυναν το πορτοφόλι του 100% του πληθυσμού.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.