Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Μουσική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-06, 13:36
Το avatar του χρήστη Jesse James
Jesse James Ο χρήστης Jesse James δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-04-08 19:27
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η ευγενική τέχνη της μουσικής λίστας...

Λοιπόν πρόσφατα ανακάλυψα ένα μουσικό site, από ένα φίλο 'καμένο' με site τύπου 'βρίσκω φίλους' (myspace, hi5, etc.). Από αυτό το site κατεβάζεις ένα plug-in για το music player που έχεις και με τη βοήθεια αυτού, το site καταγράφει σε πολλές διαφορετικές λίστες τη μουσική που ακούς. Υπάρχουν λίστες με κομμάτια, με καλλιτέχνες, με είδη, γενικά θα έλεγα ότι καταγράφονται οι μουσικές σου συνήθειες. Σαν να μην έφτανε αυτό το site σύμφωνα με της μουσικές σου προτιμίσεις σου γνωρίζει άλλους χρήστες με άναλογα γούστα και τέλος σου προτείνει νέα παρόμοια ακούσματα για τη μουσική σου συλλογή.
Free sign up, χιλιάδες χρήστες...
...δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά πιστεύω ότι αξίζει μια ματιά

-το site: www.last.fm
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-06, 12:29
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες του Last.FM εδώ και πολύ καιρό και πραγματικά πρόκειται για ένα site που αξίζει τα λεφτά του! Εχω ανακαλύψει πολλά συγκροτήματα που δε γνώριζα, χάρη στην εξερεύνηση στο site τους.

Η συνδρομή αξίζει μόλις τρία ευρώ το μήνα, και προσθέτει μερικά χρήσιμα features και επιπλέον radio streams, ενώ αφαιρεί τελείως και τις διαφημίσεις.

Ο Last.FM Player είναι open-source και cross-platform. Προσπαθούν να υποστηρίζουν "scrobbling" στα περισσότερα από τα λειτουργικά συστήματα αλλά και hardware music devices (π.χ. slingbox). Οι δημιουργοί / προγραμματιστές του συμμετέχουν και αυτοί στα "δρώμενα", και υπάρχει ένα group για να δοκιμάζει κάποιος νέα features πριν βγουν στην παραγωγή (Last.FM Beta).

Είναι πολύ φιλικό σε νέους / indie καλλιτέχνες, για παράδειγμα ένας φίλος μου μουσικός έχει φτιάξει το δικό του profile και έχει tagg-άρει τη μουσική του κατάλληλα, ώστε να κολλήσει με παρόμοια κομμάτια από άλλους.

Τέλος το Last.FM radio, μέσω του καινούριου player τους, είναι πραγματικά ένα customizable radio, και το αποτέλεσμα είναι σπάνια κακό, δηλαδή οι αλγόριθμοί τους δουλεύουν πάντα πολύ καλά και τα tags από άλλους χρήστες είναι χρήσιμα και εκτενή.

Υπάρχουν βέβαια και άσχημα. Η βιβλιοθήκη των mp3s που κάνει serve ο Last.FM στο ραδιόφωνό του δεν είναι και η μεγαλύτερη, και λείπουν αρκετά albums ή artwork. Επίσης υπάρχει και πρόβλημα με τα συγκροτήματα που έχουν το ίδιο όνομα (!).

Για να κλείσω, να προσθέσω ότι εκεί με βρήκε και ο Teaspoon! Τον θυμάστε;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-06, 13:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά όμως έχω μεγάλο πρόβλημα στο να καταλάβω (βάσει της κεντρικής σελίδας) πώς λειτουργεί, αν πρέπει να πληρώσεις, πού πληρώνεις, τί κερδίζεις πληρώνοντας κλπ

Το documentation/navigation ειναι με την πρώτη ματιά χαοτικό
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-06, 23:30
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Gildor - το FAQ νομίζω ότι απαντάει όλες τις ερωτήσεις σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-07, 12:28
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ο Last.fm συνεχίζει τα updates και τις βελτιώσεις... Επίσης θα αγοραστεί κατά πάσα πιθανότητα από το Google, και λογικά θα αρχίσει να πληρώνει δικαιώματα στις εταιρίες και τους καλλιτέχνες!

Ανακάλυψα όμως και ένα άλλο site, το οποίο προσφέρει πολλή μουσική απ'ευθείας από τους ίδιους καλλιτέχνες, κάτω από άδεια Creative Commons. Προσφέρει streaming, αλλά μπορεί κάποιος να κατεβάσει και υψηλής ποιότητας ogg μέσω bittorrent!

Το site ονομάζεται Jamendo: http://www.jamendo.com/en/

Οσο περνάει ο καιρός, είναι ολοένα και καλύτερα να είναι κάποιος μουσικόφιλος! (Βλέπε open letter του Steve Jobs για το DRM, τη δήλωση της EMI κατά του DRM κ.λπ.)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-07, 21:47
Το avatar του χρήστη Teaspoon
Teaspoon Ο χρήστης Teaspoon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-06-20 11:54
Φύλο: Άντρας
Το Jamendo ανάμεσα στον τεράστιο όγκο γαλλικών δίσκων με χαμηλής ποιότητας περιεχόμενο, έχει και μερικά ροκ διαμάντια!

Με διαφορά, το album που αποτέλεσε τη μεγαλύτερη έκπληξή μου όταν είχα πωρωθεί να κατεβάζω από netlabels, είναι το "The Headtrance Session" των Λουξεμβούργων Inborn: http://www.jamendo.com/en/album/120/.

Επίσης μεστό είναι και το "Seek for a title" των Sub Sin: http://www.jamendo.com/album/5088/.

Σε όποιον ενδιαφέρεται για μουσική σε στύλ post-rock, προτείνω ένθερμα την καλύτερη netlabel που γνωρίζω, την γερμανική 12rec. Ένα κατέβασμα των albums των Milhaven θα σας πείσει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-07, 21:57
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρησιμοποιώ κι εγώ το Last.fm και πραγματικά είναι πολύ καλό... Είναι αλήθεια ότι μαθαίνει κανείς μέσα από αυτό μουσικούς που πραγματικά αξίζουν.

(Αχ, ΜΑΚΑΡΙ να μην το αγοράσει η Google όμως...!!)
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.