Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-07, 10:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ναι στις κάμερες το 57%

Ανήσυχη εμφανίζεται πλέον η κοινωνία σε θέματα που άπτονται της ασφάλειας
Αποκαλυπτική δημοσκόπηση της VPRC για την "Καθημερινή της Κυριακής" Η μεγάλη πλειονότητα των πολιτών αποδέχεται ως αναγκαία την επιτήρηση των δημόσιων χώρων .

Το 57% των πολιτών πιστεύει ότι οι κάμερες προστατεύουν, παρά παραβιάζουν τα δικαιώματα, ενώ το 61% συμφωνεί με την "τηλεοπτική αστυνόμευση" του δημόσιου χώρου, που λειτούργησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα στοιχεία της έρευνας δείχνουν ότι λόγω της επανεμφάνισης της τρομοκρατίας και της έξαρσης της βίας γενικεύεται το κλίμα φόβου και ανασφάλειας στην ελληνική κοινωνία, η οποία αποδέχεται την τηλεοπτική επιτήρηση, παρότι πιστεύει σε μεγάλο ποσοστό ότι οι κάμερες χρησιμοποιούνται και για την παρακολούθηση πολιτών.

Πηγή : SKAI.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-07, 06:33
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 15:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ ωραία! Πάμε καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-07, 08:44
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα στοιχεία της έρευνας δείχνουν ότι λόγω της επανεμφάνισης της τρομοκρατίας και της έξαρσης της βίας γενικεύεται το κλίμα φόβου και ανασφάλειας στην ελληνική κοινωνία, η οποία αποδέχεται την τηλεοπτική επιτήρηση, παρότι πιστεύει σε μεγάλο ποσοστό ότι οι κάμερες χρησιμοποιούνται και για την παρακολούθηση πολιτών.
Καλωςήρθατε στην φιλοσοφία του νεοσυντηρισμού..!!
Βλέπε και φιλοσοφία Μπους.
Το ανησηχυτικό είναι ότι πολλοί έχουν την άποψη :
Και τι με νοιάζει να με παρακολουθούν , αφού δεν κάνω τίποτα παράνομο..
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-07, 08:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ανησηχυτικό είναι ότι πολλοί έχουν την άποψη :
Και τι με νοιάζει να με παρακολουθούν , αφού δεν κάνω τίποτα παράνομο..
Λάθος Μίλτος, πολλοί έχουν την άποψη, αν είναι να μπλαγλαρώσουν κανέναν τρομοκράτη ληστή τσαντάκια κλπ χαλάλι το ρίσκο της κάμερας....

Αυτό είναι το σκεπτικό και θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι δεν είναι άτοπο, άλλο αν η κάμερα μπορεί να βοηθήσει σε άλλες καταστάσεις καθόλου αρεστές για κανέναν μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-07, 09:12
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όλα πάνε κατ'ευχήν. Υπήρξε η αφορμή (ρουκέτα), μετά η "διπλωματική οχλαγωγία" (μέσω ΜΜΕ και πολιτικών), βάλε και λίγη τρομολαγνία ("μπαράζ" ληστειών και κουραφέξαλα), και τσουπ! Έτοιμος ο κοσμάκης να το χάψει το κουφέτο.

Άντε, όπου νά' ναι θα αρχίσουν και ρεπορτάζ του στυλ: "Άμα η αστυνομία δε χρειαζόταν ένταλμα για να μπει στο τάδε σπίτι, το αποτρόπαιο έγκλημα θα είχε αποφευχθεί" κλπ κλπ...
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-07, 11:32
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 15:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα πάνε κατ'ευχήν. Υπήρξε η αφορμή (ρουκέτα), μετά η "διπλωματική οχλαγωγία" (μέσω ΜΜΕ και πολιτικών), βάλε και λίγη τρομολαγνία ("μπαράζ" ληστειών και κουραφέξαλα), και τσουπ! Έτοιμος ο κοσμάκης να το χάψει το κουφέτο.

Άντε, όπου νά' ναι θα αρχίσουν και ρεπορτάζ του στυλ: "Άμα η αστυνομία δε χρειαζόταν ένταλμα για να μπει στο τάδε σπίτι, το αποτρόπαιο έγκλημα θα είχε αποφευχθεί" κλπ κλπ...
Επίσης: "Αν είχαν βάλει κάμερες και στα σπίτια, πολλά ύποπτα άτομα θα είχαν εντοπιστεί και ύποπτες ενέργειες θα είχαν αποφευχθεί"
Τι μας "φυλάει" το... αύριο άραγε;
Το...... "αγγούρι" του μεγάλου αδελφού "μπαίνει" σιγά-σιγά........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-07, 11:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος Μίλτος, πολλοί έχουν την άποψη, αν είναι να μπλαγλαρώσουν κανέναν τρομοκράτη ληστή τσαντάκια κλπ χαλάλι το ρίσκο της κάμερας....

Αυτό είναι το σκεπτικό και θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι δεν είναι άτοπο, άλλο αν η κάμερα μπορεί να βοηθήσει σε άλλες καταστάσεις καθόλου αρεστές για κανέναν μας.
Πάρε παράδειγμα το πρόσφατο γεγονός στην Τουρκία.
Χάρη στην κάμερα πιάσανε τον δολοφόνο του δημοσιογράφου .
Ε και ; Θα αλλάξει τίποτα στην Δημοκρατία της Τουρκίας ;
Θα σταματήσουν να δολοφονούνται οι εκφραστές της ανεξαρτησίας ;
Το μόνο που εξυπηρετεί η κάμερα είναι το αρχέγονο πάθος του λαού για αντεκδίκηση..
Στην Πυρά, Στην Πυρά!!!
Πιάσανε και την 17 Ν , και λοιπόν ; Σταμάτησαν οι ρουκέτες ή μήπως δεν υπήρχαν κάμερες στα αεροδρόμια των ΗΠΑ και στον σιδηροδρομικό σταθμό στην Ισπανία;

Τα αίτια είναι αυτά που πρέπει να καταπολεμηθούν από το κράτος.
Πιστέυω ότι και εσύ διαφωνείς με τη λύση πονάει χέρι κόβει χέρι!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 22-01-07 στις 12:16
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Κανείς πιστεύω ότι δεν θα ήθελε να τον παρακολουθούν, στον δρόμο, στο σπίτι, στην δουλειά και στην διασκέδαση του. Αυτό ας το θεωρήσουμε δεδομένο που δεν έχει να κάνει με το πόσο προοδευτικοί ή συντηρηρικοί είμαστε και που πιστεύει αποδέχεται το σύνολο των πολιτών.

Από την άλλη μεριά θα πρέπει να ληφθούν όλα τα αναγκαία μέτρα και κάτω από αυστηρούς όρους και κανόνες και με την συνδρομή της δικαιοσύνης, να υπάρχουν κάμερες που να καταγράφουν επίκαιρα σημεία.

Δεν πρέπει να παραβλέψουμε το πόσο μπορεί να προσφέρει μια λήψη στην δίωξη του εγκλήματος. Δεν βάζω σε μια ζυγαριά τα μεν και τα δε, όμως μπορεί να γίνει χρήση του υλικού κατόπιν διαδικασιών. Δεν πιστεύω στο μαύρο και το άσπρο, αλλά στις χιλιάδες αποχρώσεις του γκρι :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-07, 15:02
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη μεριά θα πρέπει να ληφθούν όλα τα αναγκαία μέτρα και κάτω από αυστηρούς όρους και κανόνες και με την συνδρομή της δικαιοσύνης, να υπάρχουν κάμερες που να καταγράφουν επίκαιρα σημεία.
Δεν πρέπει να παραβλέψουμε το πόσο μπορεί να προσφέρει μια λήψη στην δίωξη του εγκλήματος. Δεν βάζω σε μια ζυγαριά τα μεν και τα δε, όμως μπορεί να γίνει χρήση του υλικού κατόπιν διαδικασιών. Δεν πιστεύω στο μαύρο και το άσπρο, αλλά στις χιλιάδες αποχρώσεις του γκρι :-)

Επεκτείνοντας την παραπάνω λογική θα μπορούσαμε να παρακολουθούμε τα τηλέφωνα όλων των κατοίκων επίκαιρων περιοχών. Π.χ Εξάρχεια.
Πώς σου φαίνεται το παραπάνω ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-07, 16:15
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα γιατί τόση ακρότητα στα παραδείγματα που φέρνετε; Ας αναλογιστούμε λίγο οτι έτσι κι αλλιώς, είμαστε κάτω από το βλέμμα του μεγάλου αδελφού, σε χίλιες δυό περιπτώσεις, που επειδή δεν τις έχουμε χρεώσει στο κράτος ή την αστυνομία, δεν τις ζυγίζουμε.
Ε, ναι, δεν γουστάρω να ανεβαίνω τις σκάλες για τον οδοντίατρό μου και να ανακαλύπτω οτι με έβλεπε που ...σκάλιζα τη μύτη μου ας πούμε. Δεν γουστάρω που άμα χτυπήσω το κουδούνι στον σύντροφό μου, μπορεί να κόψει κίνηση και η θεία του πάνω ορόφου από την θυροτηλεόραση. Με εκνευρίζει που ο κάθε πιτσιρικάς τραβάει αβέρτα κουβέρτα στο καφέ με το κινητό του, με ενοχλεί που η κάθε εταιρεία προώθησης προϊόντων με ζητάει επώνυμα για να μου πλασάρει δεν ξέρω τί. Και η λίστα ατελείωτη.Δεν βγήκε κανεις στο δρόμο για όλα αυτά. Δεν το θεωρούμε απαραίτητο ή δεν αντιβαίνει τα όρια της προσωπικής παρακολούθησης και καταστρατήγησης απορρήτου;
Ακόμα κι εδώ μέσα, εγώ σας παρακολουθώ πότε μπήκατε, πότε βγήκατε, τί διαβάζετε, με ποιόν επικοινωνείτε, πότε φταρνίζεστε, πόσα μηνύματα στείλατε και σε ποιό θέμα απαντάτε. Γιατί δεν μου διαμαρτυρήθηκε κανείς; γιατί απλώς το έχουμε αποδεχτεί ως εξέλιξη (στην τεχνολογία) που διευκολύνει τη ζωή μας. Εξ άλλου, εμένα δε με χαλάει να με βλέπει η κάμερα ΑΜΑ ΤΟ ΞΕΡΩ οτι ο χώρος παρακολουθείται, εφ' όσον μιλάμε για ανοιχτό χώρο που έτσι κι αλλιώς είμαι εκτεθειμένη σε κοινή θέα. Θα με εξόργιζε τρομερά να ανακαλύψω κοριό στο σπίτι μου ή κάποιον να παρακολουθεί τις κινήσεις και τις επαφές μου κατά πόδας. Δεν νομίζετε οτι αυτό διαφέρει;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liria : 22-01-07 στις 16:20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.