Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-07, 16:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η Κίνα δοκίμασε καταστροφή δορυφόρου με πύραυλο μέσου βεληνεκούς

Δοκιμή βαλλιστικού πυραύλου μεσαίου βεληνεκούς κατά παλαιού μετεωρολογικού δορυφόρου, που βρισκόταν στο διάστημα, πραγματοποίησε η Κίνα, προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις της διεθνούς κοινότητας, που ζήτησε εξηγήσεις.

Ο πρώτος αντι-δορυφορικός πύραυλος εκτοξεύτηκε από τον διαστημικοό σταθμό Σιτσάνγκ με ευθύνη της κεντρικής στρατιωτικής ηγεσίας. Τη δοκιμή επιβεβαίωσε Κινέζος ανώτερος δημόσιος υπάλληλος σε δηλώσεις του στο Γερμανικό Πρακτορείο Ειδήσεων. Σύμφωνα με αμερικανικές πηγές, τρεις αποτυχημένες εκτοξεύσεις προηγήθηκαν της επιτυχούς δοκιμής, που πραγματοποιήθηκε στις 11 Ιανουαρίου.

Ο πύραυλος κατέστρεψε τον μετεωρολογικό δορυφόρο σε απόσταση 865 χλμ από την Γη.

Τη δεκαετία του 1980, η τεχνολογία των αντι-δορυφορικών πυραύλων αποτέλεσε πεδίο πειραματισμού τόσο για τις ΗΠΑ όσο και για την τότε Σοβιετική Ένωση, αλλά εγκαταλείφθηκε εξαιτίας του φόβου ότι τα θραύσματα της έκρηξης μπορεί να προκαλέσουν βλάβη σε άλλους δορυφόρους.

Αντιδράσεις εξέφρασαν Ιαπωνία, ΗΠΑ, Καναδάς και Αυστραλία για την δοκιμή του κινεζικού όπλου. Ο Γκόρντον Τζόντροου, εκπρόσωπος του Εθνικού Συμβουλίου Ασφαλείας των ΗΠΑ, δήλωσε σε διαστημικό περιοδικό: «Πιστεύουμε ότι η ανάπτυξη και δοκιμή τέτοιων όπλων από την Κίνα δεν συνάδει με το πνεύμα συνεργασίας που επιζητούμε στον τομέα συνεκμετάλλευσης του διαστήματος».

Η κίνηση της Κίνας συνάντησε τις αντιδράσεις και της Ιαπωνίας. Ο επικεφαλής της γραμματείας του Υπουργικού Συμβουλίου, Γιασουχίσα Σιοζάκι, δήλωσε ότι η χώρα ανησυχεί για τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν, πρώτον σχετικά με την ειρηνική χρήση του διαστήματος και δεύτερον σχετικά με την προοπτική της ασφάλειας στην περιοχή.

Σύμφωνα με το BBC, η πρόσφατη δοκιμή σημαίνει ότι η Κίνα έχει την δυνατότητα -τουλάχιστον θεωρητικά- να καταρρίπτει κατασκοπευτικούς πυραύλους που χειρίζονται άλλα κράτη, αν και δεν είναι γνωστό ακόμα για ποιους λόγους διεξήχθη η δοκιμή.

Υπενθυμίζεται ότι η αμερικανική κυβέρνηση αναθεώρησε πρόσφατα τη διαστημική πολιτική της, με την οποία κατοχυρώνει το «δικαίωμα της χώρας να αρνείται στους αντιπάλους της πρόσβαση στο διάστημα για εχθρικούς σκοπούς».

Οι ΗΠΑ όμως εναντιώθηκαν στις «φωνές» που ζητούσαν να σταματήσουν τέτοιου τύπου τεστ, υποστηρίζοντας ότι θεωρούν σημαντική την ελευθερία δράσης στο διάστημα.

Associated Press
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-07, 18:08
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λογικό δεν είναι ένα κράτος να έχει δικαίωμα στον εναέ... εχμ.. εναδιαστημικό χώρο του;
Δεν μπορεί κάποιος να έχει έναν δορυφόρο πάνω από το κεφάλι μου και εγώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-07, 18:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικό δεν είναι ένα κράτος να έχει δικαίωμα στον εναέ... εχμ.. εναδιαστημικό χώρο του;
Δεν μπορεί κάποιος να έχει έναν δορυφόρο πάνω από το κεφάλι μου και εγώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό...
Αν κάθε κράτος καταστρέψει τους δορυφόρους του με πυραύλους, θα αποκτήσουμε ένα διάστημα με δισεκατομύρια κινούμενα σκουπίδια σαν σφαίρες που θα καταστρέφουν άλλους δορυφόρους ή διαστημόπλοια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-07, 18:34
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή αν θα πάω εγώ σε μία πρεσβεία αρματωμένος μπορώ να πω "Μην με σκοτώσετε γιατί θα γεμίσετε το πάτωμα αίματα και θα γλυστράτε";

Κατά την γνώμη μου φταίει αυτός που κάνει την πρώτη κίνηση πάντα. Μην μου βάλεις κατασκοπευτικό δορυφόρο πάνω από το κεφάλι μου για να μην κάνω το διάστημα χωματερή... :P
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.