Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-07, 12:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Με πόση δόση φανατισμού υπερασπιζόμαστε τις θέσεις μας;

Έχετε ποτέ μετανιώσει για κάποιες απόλυτες θέσεις που έχετε πάρει; Για κάποιον άνθρωπο που ίσως πληγώσατε, άθελα σας, τις πιο πολλές φορές;

Ότι γίνεται σε μια ζωντανή μεγαλούτσικη παρέα, κάπως στο περίπου γίνεται και εδώ. Οι διαφορές είναι μικρές, η πιο μεγάλη είναι ότι εδώ διαβάζεται από πολύ κόσμο που στήνει αυτί :-) Πολλές φορές έχω συλλάβει τον εαυτό μου, συνήθως, με τις εν θερμώ απαντήσεις μου, να λέει υπερβολές στην προσπάθεια του να κάνει όσο το δυνατόν πιο έντονη, την υπεράσπιση της άποψης. Αυτοσυλλαμβάνομαι να φανατίζομαι.

Λίγο ή πολύ αυτό συμβαίνει με όλους μας; Προσπαθείτε να υπερασπίσετε τις θέσεις σας με νύχια και με δόντια;

Η ουσία για μένα είναι πόσο διατεθειμένος είσαι, να διαπραγματευτείς τα πιστεύω σου, πόσο ανοικτός μπορείς να είσαι για να δεχτείς την άλλη άποψη.

Στην AcroBase τόσα χρόνια έμαθα το ποτέ μην λες ποτέ. Άλλαξα τόσες απόψεις για θέματα που τα υπεράσπιζα με νύχια και με δόντια, που δεν είμαι και πολύ σίγουρος για πολλά πράγματα :-)

Εσείς πόσο φανατισμένα υπερασπίζεστε τις απόψεις σας;

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-07, 14:01
Το avatar του χρήστη Fredy
Fredy Ο χρήστης Fredy δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-18 21:17
Φύλο: Άντρας
Εσείς πόσο φανατισμένα υπερασπίζεστε τις απόψεις σας;
Στέλιο μου ανοίγεις τώρα ένα μεγάλο θέμα.
(γι' αυτό λέω να μην απαντήσω καθόλου

Πραγματικά για μένα θα ήταν πολύ ευχάριστο
εκτός την άποψή μου για τον εαυτό μου βέβαια, να έλεγες και την
άποψή σου από τα όσα χρόνια με έχεις ζήσει. Γιατί αν το καλοσκεφτείς
πράγματι καλύτερος παρατηρητής (μερικές φορές) είναι... ο άλλος.

Απόψεις λοιπόν υπάρχουν πολλές.
Θέματα ηθικά
θέματα πολιτικά
Βιοθεωρίες
καθημερινότητας
και πολλά που δε θα τα θυμηθώ.

Πιστεύω ότι ουσιαστική ακαμψία στις απόψεις μου υπάρχει σε θέματα ηθικής
Ένα θέμα για το οποίο νομίζω πως παλιότερα όσο και τώρα το υπερασπίστηκα
δεν θα έλεγα φανατικά
αλλά πιστά, είναι το θέμα των εκτρώσεων (θυμάσαι τις ατέλειωτες συζητήσεις μας στην ακρο γι' αυτό το θέμα).

Σίγουρα είναι μία Βιοθεωρία που έχει ηθικές προεκτάσεις (οχι θεολογικές για μένα. Από το θέμα είχα αποβάλει το θεολογικό σκέλος).
Δεν απαιτώ απ' όλους να πιστεύουν.
Τα άλλα ζητήματα αναλόγως τα έχα εμπλουτίσει, ή και αναθεωρήσει.
Βέβαια μεγαλώνοντας αλλάζει η υπόσταση του ανθρώπου, ο τρόπος ζωής
τα ενδιαφέροντα κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π. Λογικό είναι να μην υπάρχει αυτή η καθήλωση. Αυτό δεν θα ήταν και υγιές.
Αντίστοιχα αλλάζουν και οι ''εποχές''. Κάτι το οποίο το βλέπεις πρώτη φορά
μπορεί να σε τρομάξει. Επειτα το αποδέχεσαι αφού το έχεις αφομοιώσει.
Μετά υπάρχουν και νέες ανακαλύψεις, εφευρέσεις που εμπλουτίζουν το "οπτικό"
σου πεδίο. Και εκεί χρειάζεται να περάσεις τις θέσεις σου από νέα φίλτρα.
Τα δεδομένα αλλάζουν. Πιστεύω πως η επανεκτίμηση των θέσεων είναι βασική
προϋπόθεση για μια υγιή πνευματική ζωή.


__________________
Δέν μπορώ να ξεχάσω αυτά που δεν έκανα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-07, 14:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ένα άλλο forum που γράφω, ένας φίλος έχει μία πολύ όμορφη υπογραφή.
Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του,ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-07, 17:09
Το avatar του χρήστη ase
ase Ο χρήστης ase δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-01-23 22:55
Φύλο: Άντρας
Απάντηση 1 - γενικά περι απόψεων.

Αρχικά, θεωρώ σημαντικό να έχουμε απόψεις που πηγάζουν από την εμπειρία μας, κι οχι απόψεις που απλά ενστερνιζόμαστε χωρίς να ελέγχουμε αν μας ταιριάζουν.

Θεωρώ επίσης σημαντικό να υπερασπίζεται ο καθένας την αλήθεια του.
Στην παραπάνω φράση θα ήθελα να τονίσω το "αλήθεια του". Ολοι μας πιστεύουμε πράγματα και έχουμε απόψεις, αλλά - κι εδώ είναι το ουσιώδες- δεν είναι απαραίτητα όλα αυτά που πιστεύουμε σε αρμονία με την εσωτερική μας αλήθεια.

Αυτή την εσωτερική αλήθεια λοιπόν, τη δική μου και του καθενός, θεωρώ οτι οχι μονο επιτρέπεται, αλλά είναι και θεμιτό σε πολλές περιπτώσεις να την υπερασπίζομαστε με κάθε μέσο.

(συνεχίζεται...)
__________________
Δεν πιστευω τίποτα, Δεν ελπιζω τίποτα, Είμαι Λεύτερος
(ο άλλος που γράφει οτι πιστεύει και ελπίζει, εννοεί οτι δεν έχει παντρευτει ακόμα..)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-07, 17:29
Το avatar του χρήστη ase
ase Ο χρήστης ase δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-01-23 22:55
Φύλο: Άντρας
Απάντηση 2 - εγώ και οι απόψεις μου.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, για μένα, αλλά και τους γύρω μου.

Πόσο βάλλεται η υπόστασή μου όταν βάλλονται οι απόψεις μου;
Πόσο αισθάνομαι οτι απειλούμαι όταν οι γύρω μου διαφωνούν ή ... πυροβολούν τα πιστεύω μου;
Πόσο κινδυνευω όταν αυτά που πιστεύω ή υποστηρίζω κινδυνεύουν να καταριφθούν;

Καθε φορά που ένα πιστεύω μου καταρέει, πληγώνομαι - ναι - αλλά απελευθερόνομαι κι όλας. Γιατι νιώθω πως κάθε φορά που ξεφορτώνομαι ένα πιστεύω , μια άποψη που την κρατούσα σφιχτά (και με κρατουσε δέσμιο), και που αποδεικνύεται άχρηστη ή ανεδαφική, κάθε τέτοιο βήμα, με φέρνει πιο κοντά στη μια και βαθειά εσωτερική αλήθεια της ύπαρξης μου.

Αυτά πιστεύω προς το παρόν.
Κρατάω τις απόψεις μου χαλαρά.
Αυτές που αξίζουν θα μείνουν.
Οι άλλες ας πάνε όπου θέλουν.


Για ένα μόνο είμαι σίγουρος. Οτι κι αν συμβεί η αλήθεια μου δεν απειλείται. Και η υπόσταση μου δεν κινδυνεύει αν αλλάξω τα πιστεύω μου αύριο.

Φιλικά,

Ase,



ΥΓ. Επειδή όλοι οι κανόνες έχουν τις έξαιρεσεις τους θα ήθελα να επισημάνω σε αυτό το σημείο οτι μερικές απόψεις μου - υπο΄καθεστώς ελέυθερης έκφρασης πάντα - δεν τις διαπραγματεύομαι. Για όσους δεν καταλάβαν ΓΑΥΡΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ!!!!!
__________________
Δεν πιστευω τίποτα, Δεν ελπιζω τίποτα, Είμαι Λεύτερος
(ο άλλος που γράφει οτι πιστεύει και ελπίζει, εννοεί οτι δεν έχει παντρευτει ακόμα..)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-07, 17:44
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στα παιδικά μου χρόνια, μου επαναλάμβαναν διαρκώς οτι "η αλήθεια είναι μια". Αυτό ανετράπη όχι όταν μεγάλωσα αλλά όταν ωρίμασα (Όσο, τέλος πάντων, δεν θέλω σχόλια). Εμαθα σιγά σιγά οτι υπάρχουν τόσες αλήθειες όσοι κι εμείς. Κι οτι το ζητούμενο δεν είναι να υπερασπιστείς τις δικές σου αλλά να αποδεχτείς εκείνες των άλλων.
Δεν είναι πάντα δείγμα σοφίας η ευκαμψία των απόψεών μας. Όμως για μένα μετράει ο τρόπος που θα θέσει ο άλλος τις όποιες θέσεις ή αντιρρήσεις του. Με ενοχλεί η ειρωνία, η ένταση και ο ξερολισμός. Αλλο το "επιμένω στην άποψή μου" κι άλλο το "επιμένω οτι η άποψή μου είναι η μόνη σωστή". Αυτό απωθεί από χέρι.
Προφανώς, κι εγώ που τα δηλώνω αυτά, θα έχω επιμείνει στενοκέφαλα μερικές φορές, δεν μπορεί. Αντίστοιχα όμως νοιώθω καλά που παρέμεινα αμετακίνητη σε κάποιες περιπτώσεις. Προσπαθώ να καθιστώ τη διαφωνία μου εποικοδομητική κι όχι προσβλητική. (Και μιας και μιλάμε εδω-μέσα, αν κάποτε μου διαφύγει κάτι, ενημερώστε με πάραυτα).
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-07, 18:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ase Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Επειδή όλοι οι κανόνες έχουν τις έξαιρεσεις τους θα ήθελα να επισημάνω σε αυτό το σημείο οτι μερικές απόψεις μου - υπο΄καθεστώς ελέυθερης έκφρασης πάντα - δεν τις διαπραγματεύομαι. Για όσους δεν καταλάβαν ΓΑΥΡΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ!!!!!
A ναι και εγώ ποτέ Βάζελος :-)

Από την υπογραφή πάντως κατάλαβα ότι παντρεύτηκες και δεν ελπίζεις ε; :-)

Να ζήσετε Γιάννη μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-07, 01:11
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι πάντα μεγάλη μου χαρά σε μία συζήτηση όπου υπάρχει διαφωνία απόψεων, ο άλλος να αποδειχθεί σωστός γιατί μου δίνει νέα τροφή για σκέψη. Αυτό όμως πάντα όταν έχουμε να κάνουμε με ορθό λόγο, και επιχειρήματα που εξάγονται λογικα. Όταν πλακώνουν οι μεταφυσικές, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται η συζήτηση, γιατί πολύ απλά δεν προσφέρουν κάτι.

Και αυτό εμπειρικά το έχω παρατηρήσει στο 100% των περιπτώσεων όταν έχω συζητήσεις, επαγγελματικές, φιλικές ή ο,τιδήποτε. Όσο υπάρχει κοινό πεδίο όπου αποτυπώνονται επιχειρήματα, η συζήτηση οδηγεί σε απτά αποτελέσματα. Όταν ο καθένας λέει απλά το μακρύ και το κοντό του, η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-07, 01:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο υπάρχει κοινό πεδίο όπου αποτυπώνονται επιχειρήματα, η συζήτηση οδηγεί σε απτά αποτελέσματα. Όταν ο καθένας λέει απλά το μακρύ και το κοντό του, η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά.
Πολύ σωστά το διατυπώνεις. Συζήτηση σημαίνει σύγκλιση ή αναγνώριση απόψεων ή επιχειρημάτων, συζήτηση σημαίνει πορεία εξέτασης όλων των παραμέτρων, χωρίς τις επεμβάσεις του τύπου, ξέρεις ποιος είμαι ή εγώ τα ξέρω όλα.

Επίσης δεν μπορείς να κάνεις συζήτηση με δοξασίες και υπερφυσικές υπεκφυγές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-07, 02:32
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε ποτέ μετανιώσει για κάποιες απόλυτες θέσεις που έχετε πάρει; Για κάποιον άνθρωπο που ίσως πληγώσατε, άθελα σας, τις πιο πολλές φορές;

......

Η ουσία για μένα είναι πόσο διατεθειμένος είσαι, να διαπραγματευτείς τα πιστεύω σου, πόσο ανοικτός μπορείς να είσαι για να δεχτείς την άλλη άποψη.

Στην AcroBase τόσα χρόνια έμαθα το ποτέ μην λες ποτέ. Άλλαξα τόσες απόψεις για θέματα που τα υπεράσπιζα με νύχια και με δόντια, που δεν είμαι και πολύ σίγουρος για πολλά πράγματα :-)

Εσείς πόσο φανατισμένα υπερασπίζεστε τις απόψεις σας;

Σ.
Δε νομίζω οτι έχει τόση σημασία, τελικά. Εμένα δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ το να πείθω ή να πείθομαι, όσο το να επικοινωνώ. Δηλαδή ικανοποιούμαι αν καταλάβω το σκεπτικό και την αιτιολόγηση που αναπτύσσει ο συνδιαλεγόμενός μου. Το αν θα συμφωνήσω ή αν θα υπάρξει πραγματική σύγκλιση είναι δευτερεύον. Με την επικοινωνία βγαίνουμε και οι δύο κερδισμένοι ακόμα και αν μείνουμε αμετακίνητοι στις απόψεις μας.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.