Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-07, 01:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έξι πολύ κακές συνήθειες των Νεοελλήνων

Η πρώτη έρευνα στην Ελλάδα για την ποιότητας ζωής σε σχέση με την υγεία δείχνει τις «κακές συνήθειες» -όπως η απρόσεκτη διατροφή, το κάπνισμα και η παράλειψη προληπτικών εξετάσεων- που μικραίνουν σημαντικά τη ζωή μας. Η έρευνα δημοσιεύεται στο περιοδικό Vita.

«Στην έρευνα Hellas Health I μετρήσαμε για πρώτη φορά στο γενικό πληθυσμό την Ποιότητα Ζωής που σχετίζεται με την Υγεία», καταγράφοντας συγκεκριμένους τομείς που σχετίζονται με την υγεία και ειδικότερα με τη σωματική, κοινωνική ευεξία» εξηγεί στο περιοδικό Vita ο Γιάννης Τούντας, καθηγητής Κοινωνικής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Η μελέτη, που συνέκρινε τα αποτελέσματα με τα δεδομένα άλλων ευρωπαϊκών χωρών, έδειξε ότι οι επιδόσεις των Ελλήνων είναι χαμηλότερα από τον δυτικοευρωπαϊκό μέσο όρο. Η Ελλάδα είναι σήμερα 15η στην παγκόσμια κατάταξη με βάση το προσδόκιμο ζωής, από 2η το 1991.

Οι κακές συνήθειες

* Απομακρυνόμαστε από την μεσογειακή διατροφή. Προτιμάμε το κόκκινο κρέας και τα γλυκά, αποφεύγουμε όσπρια, δημητριακά, λαχανικά καιφρούτα.

* Καπνίζουμε πολύ (σε ποσοστό 40%), αλλά τουλάχιστον θέλουμε να το κόψουμε (2 στους 3 καπνιστές).

*Αντιμετωπίζουμε προβλήματα ύπνου. Το 25% τω ερωτηθέντων αναφέρει προβλήμα αϋπνίας.

* Δεν γυμναζόμαστε. Το 35% των ανδρών και το 45% των γυναικών δηλώνουν αδρανείς. Ωστόσο, οι άνθρωποι που γυμνάζονται έχουν παράλληλα καλύτερη ποιότητα ζωής γενικά.

*Αμελούμε τις προληπτικές εξετάσεις, όπως τη μέτρηση της χοληστερόλης και του σακχάρου, τη μαστογραφία, την αυτοψηλάφηση, τη μέτρηση οστικής πυκνότητας, το PSA και τη δακτυλική εξέταση.

*Υστερούμε σε σχέση με πολλούς άλλους Ευρωπαίους σε ποιότητα ζωής και συγκεκριμένα σε πραμέτρους όπως η ζωτικότητα, η ενέργεια, η σωματικήκαι συναισθηματική λειτουργικότητα.

Από τα στοιχεία της έρευνας προκύπτει επίσης ότι χαμηλότερη ποιότητα ζωής έχουν οι γυναίκες και οι κατώτερες κοινωνικές ομάδες.

Η Hellas Health πραγματοποιήθηκε από το Ινστιτούτο Κοινωνικής και Προληπτικής Ιατρικής και το Κέντρο Μελετών Υπηρεσιών Υγείας, σε συνεργασία με τη Metron Analysis, με συνεντεύξεις σε δείγμα 1.000 ατόμων άνω των 18 ετών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-07, 10:19
alexnir Ο χρήστης alexnir δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-17 21:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ωραια τα λεει, αλλα αμα δουλευεις σχεδον 12 ωρες την ημερα σε 2 δουλειες για να μπορεσεις να εχεις ενα μισθο περιπου στα 1200€ και να ζησεις, δεν νομιζω να μενει πολυ χρονος για γυμναστικη, ιατρικες εξετασεις ή εστω ενα ποδαροδρομο 10 λεπτων.
Εδω οι εργοδοτες δεν δινουν την αδεια της αιμοδοσιας, τι ψαχνουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-07, 10:25
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορείς όμως να προσέξεις τη διατροφή σου, να γελάς περισσότερο, να δηλώσεις οτι θέλεις να κόψεις το τσιγάρο.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-07, 11:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακόμη και η γυμναστική είναι κάτι που μπορεί κάποιος να κάνει μόνος του και εκτός προγράμματος.
Μία βόλτα, μισή ώρα αεροβικής γυμναστικής στο σπίτι, δέκα λεπτά καθαρής ηρεμίας που να μην σκέφτεσαι τίποτα και απλά να ατενίζεις την γωνία του δωματίου σου μπορούν να κάνουν τη διαφορά.
Πριν από λίγους μήνες είχα μία συζήτηση με έναν καρδιολόγο. Εκείνος μου είπε το εξής λογικό.
Οι άνθρωποι που προσέχουν την διατροφή τους και δεν καπνίζουν, αλλά από την άλλη κάνουν καθιστική ζωή, είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από κάποιον που τρώει λογικά (δεν λέμε να πλακώνεται στις πανσέτες κάθε μέρα), καπνίζει μέχρι 10 τσιγάρα την ημέρα, αλλά γυμνάζεται 3-4 ώρες την εβδομάδα.
Η γυμναστική είναι το Α και το Ω της ζωτικότητας.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-07, 12:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω εχω βαλει στο προγραμμα να κανω καποια ασκηση καθε μερα...

αλλα.. τη μια θα εχω φαει, τη μια θα ειμαι κουρασμενος, την αλλη δε θα προλαβαινω

Ειναι καπως δυσκολο να τηρησω ακομα κι αυτο

Παντως η αληθεια ειναι οτι οι γερμανοι αρχισαννα μας περνουν στη βιωσιμοτητα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-07, 12:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα προσπαθήσω να σας δείξω πόσο εύκολο είναι να ελαττώσουμε αυτές τις συνήθειες:

* Απομακρυνόμαστε από την μεσογειακή διατροφή. Προτιμάμε το κόκκινο κρέας και τα γλυκά, αποφεύγουμε όσπρια, δημητριακά, λαχανικά και φρούτα.
Εδώ δικαιολογία δεν έχει κανείς, είναι πανεύκολο να προσαρμουστούμε.

* Καπνίζουμε πολύ (σε ποσοστό 40%), αλλά τουλάχιστον θέλουμε να το κόψουμε (2 στους 3 καπνιστές).
Κάπνιζα από 21 ετών μέχρι τα 56 από 2 πακέτα έως και τρία πακέτα την ημέρα. Το έκοψα γιατί θύμωσα με τον εαυτό μου, το έκοψα και … δωροδόκησα τον εαυτό μου. Με τα χρήματα από το κόψιμο του τσιγάρου για 6 μήνες του αγόρασα ένα δώρο που πολύ του άρεσε :-)

*Αντιμετωπίζουμε προβλήματα ύπνου. Το 25% τω ερωτηθέντων αναφέρει προβλήμα αϋπνίας.
Και εγώ το ίδιο όταν ήμουν υπέρβαρος. Έχασα κιλά και ηρέμησα. Όμως υπάρχουν και άλλες αιτίες, εδώ θα πρέπει να ρωτήσετε έναν ειδικό.

* Δεν γυμναζόμαστε. Το 35% των ανδρών και το 45% των γυναικών δηλώνουν αδρανείς. Ωστόσο, οι άνθρωποι που γυμνάζονται έχουν παράλληλα καλύτερη ποιότητα ζωής γενικά.
Ξυπνήστε 3 λεπτά νωρίτερα και κάντε μόνο για 3 λεπτά σουηδική γυμναστική, εκτάσεις των χειρών έεεεενα δύοοο :-) Κάντε υποκύψεις και εκτάσεις αλλά κάθε μέρα για 3 λεπτά δεν θα το πιστέψτε πόσο βοηθάει. Έχετε τα σαββατοκύριακα, λίγο μπάλα λίγο τρέξιμο ρακέτες τένις βόλεϊ ότι μπορεί και θέλει ο καθένας.

*Αμελούμε τις προληπτικές εξετάσεις, όπως τη μέτρηση της χοληστερόλης και του σακχάρου, τη μαστογραφία, την αυτοψηλάφηση, τη μέτρηση οστικής πυκνότητας, το PSA και τη δακτυλική εξέταση.
Ένα πρωινό είναι βρε παιδιά, πάμε στον μικροβιολόγο της περιοχής μας για μια εξέταση στα βασικά, έστω μια φορά τον χρόνο να ξέρουμε τι κάνουμε και εσείς οι –άντα και εμείς οι –ήντα.

*Υστερούμε σε σχέση με πολλούς άλλους Ευρωπαίους σε ποιότητα ζωής και συγκεκριμένα σε πραμέτρους όπως η ζωτικότητα, η ενέργεια, η σωματική και συναισθηματική λειτουργικότητα.
Αυτό δεν ξέρω πως γίνεται. Αλλά ελάτε μαζί μου μια Κυριακή για βόλτα στο Μοναστηράκι και μετά Ακρόπολη αρχαία αγορά και μετά να καταλήξουμε στο Θησείο για κανένα ουζάκι και θα σας πω μετά το μυστικό :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-07, 13:03
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
Για την σημερινή νεολαία μέχρι ηλικίες 35 περίπου μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την άθλια κατάσταση της υγείας τους φέρει το οικογενειακό τους περιβάλλον, οι γονείς σίγουρα ένα 99%!!!
Κάποτε η συζήτηση περι αιματολογικών εξετάσεων και σύγκριση τιμών και ποσοστών ήταν μεταξύ ηλικιών 50 και άνω, σήμερα μπορεί να ξεκινάει και από τα 20!!!
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-07, 15:51
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητέ Ζιλντόρ, αν δεν προλαβαίνεις τα άλλα, κοίτα τουλάχιστον τη γωνία στον τοίχο !!! Ύστερα από λίγο θα αγχωθείς μήπως και θέλει βάψιμο.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-07, 18:43
Hippokrates Ο χρήστης Hippokrates δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 11:44
Φύλο: Άντρας
φιλοι και φιλες,
ο καθενας μας ειναι υπευθυνος για την παρτη του να το πω λιγον μαγκικα! Ο προγονος μας του οποιου το ονομα εκλεψα και χρησιμοποιω ως νοθον τεκνον (ελπιζω να με συγχωρησει) του ειχε πει μετα απο μια ζωη προσεκτικη παρατηρησιν,
ΣΦΟΔΡΑ ΤΑΧΥΘΑΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΑΧΕΕΣ ΕΙΣΙΝ. Αυτο τα λεει ολα. Οπως λεγει πολυ σωστα και ο φιλτατος ΧΕΝΙΟΣ εχουμε ξεχασει αυτα που οι προγονοι μας ειχαν μαθει μεσα απο την εμπειρικη τους παρατηρησιν. Η συγχρονη επιστημη σε πολλα απλως ανακαλυπτει για πολλοστη φορα τον τροχον!!
Απλα πραγματα, Το μονον που δεν εγνωριζαν ηταν ο καπνος (μας ηλθε απο Αμερικα μερια πριν απο μερικους αιωνες). Τωρα ομως γνωριζομεν υπεραρκετα.
Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-07, 20:40
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δικαιολογούμεθα αδικαιολόγητα. Αν μας χτυπήσει "προβληματάκι" την πόρτα, και καιρό βρίσκουμε, και η γυμναστικούλα μας αρέσει ξαφνικά, και το μικροβιολόγο τον λατρεύουμε, και καταπληκτικές μεσογειακές συνταγές ανακαλύπτουμε, κλπ κλπ.
Μήπως ν' αλλάζαμε προτεραιότητες πριν μας χτυπήσει το κουδούνι; Άλλωστε, ο καλύτερός μας φίλος δεν είναι ο ίδιος μας ο εαυτός;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.