Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-07, 10:59
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έδαφος

Για να ξεκινήσουμε να φτιάξουμε ένα μοντέλο, είτε αυτό λέγεται στατικό, είτε μακέτα είτε διόραμα για τρένο, πρέπει να αποφασίσουμε από τι υλικό θα φτιάξουμε το έδαφος.
Ακόμη και ένα στατικό μοντέλο (ένα άρμα για παράδειγμα) δείχνει πολύ ομορφότερο πάνω σε τεχνητό έδαφος.
Τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι πάντοτε ανόργανα και αποστειρωμένα. Κανείς δεν θέλει να βάλει στο σπίτι του αυγά από έντομα επειδή απλά η μακέτα του δείχνει όμορφη με φυσικό χώμα από τον κήπο. Εκτός και αν θέλει να βάλει λίγη ζωή στο μοντέλο του.
"Πολύ όμορφη η μακέτα Dune με τα σκουλήκια να τρώνε τους φαντάρους Τάκη!"

Για το έδαφος λοιπόν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα εξής υλικά:

1) Φελιζόλ
Είναι εύκολο στην διαμόρφωσή του είτε με κοπίδι είτε με αναπτήρα, ελαφρύ, και όσο σκληρό χρειάζεται.
Δημιουργεί προβλήματα στο βάψιμό του, οπότε καλό είναι να το καλύπτουμε μετά με κάποιο πορώδες υλικό όπως ένας επίδεσμος γύψου.

2) Γύψος
Μπορούμε να τον βρούμε σε βιβλιοπωλεία, χρωματοπωλεία και άλλα συναφή μαγαζιά. Επείσης σε φαρμακεία όταν θέλουμε επιδέσμους γύψου. Βρέχεται και πλάθεται εύκολα, απλά είναι πολύ πιό βαρύς από το φελιζόλ.
Δεν συνίσταται σε μέρη που έχει πολύ υγρασία γιατί έχει μία τάση να την μαζεύει και να "κάθεται"

3) Χαρτόνι
Δημιουργούμε ένα σάντουιτς από χαρτόνι το ένα κολλημένο στο άλλο για να το φέρουμε στο ύψος που θέλουμε. Το πιό δύσκολο υλικό (αλλά και το πιό φτηνό ίσως; ) για την δημιουργία του εδάφους.

4) Ειδικό σκληρό φελιζόλ
Χαράσεται, κόβεται, ζωγραφίζεται, είναι πολύ ελαφρύ και εύπλαστο όταν το δουλεύεις, και πολύ σκληρό στην τελική του μορφή όταν το βάψεις. Δεν μαζεύει με την βοήθεια του αναπτήρα όπως το κανονικό φελιζόλ, απλά μαυρίζει. Κυκλοφορεί σε ότι πάχος και διάσταση θέλουμε... Η τελειότητα;
Όχι, μιας και είναι το πιό ακριβό υλικό (κάπου στα 60 ευρώ η κούτα).

Μετά από την απόφαση του υλικού υποστρώματος έρχεται μία άλλη απόφαση. Η διαμόρφωσή του με χώμα, φυτά, θάμνους κλπ...

Σε όλες τις περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτοιμη λύση, αλλά εμείς πάμε στα πιό φτηνά. Οι έτοιμες λύσεις δεν έχουν κάποιο αξιόλογο κόστος, αλλά όσο νάναι η εμπειρία του να φτιάξεις κάτι τελείως μόνος σου είναι διαφορετική.

Χώμα:
Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε κανονικό χώμα πρέπει να το ψήσουμε στον φούρνο ώστε να σκοτώσουμε τυχών μικροοργανισμούς και αυγά.

Βραχώδης περιοχή:
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί περλίτης.

Θάμνοι, γρασίδι, λουλούδια:
Ψιλοκομένο ύφασμα ή σφουγγαράκι (μπόμπ; ) σε διάφορα χρώματα

Χιόνι:
Ψιλοκομένο βαμβάκι. (Όχι ζάχαρη Στέλιο αν δεν θέλεις να δείς την μακέτα σου σφηνωμένη στην μυρμηγκοφωλιά της γειτονιάς)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diamond : 12-01-07 στις 11:11
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-07, 11:16
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έδαφος γραμμών τρένου

Κάτω από τις ράγες του τρένου μας βάζουμε μία στρώση χαλίκι αν δεν θέλουμε να πληρώσουμε για ράγες που το έχουν έτοιμο, αλλά είναι πολύ ακριβές.
Για αυτή τη δουλειά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε δύο υλικά.

1) Απλό χαρτόνι το οποίο το κόβουμε έτσι ώστε να ακολουθεί τις γραμμές μας. Το κολάμε στην μακέτα μας έτσι ώστε να φτιαχτεί το ανάλογο υπόστρωμα.

2) Αφρολέξ το οποίο το δουλεύουμε όπως και το χαρτόνι. Απλά μας δίνει λίγο καλύτερο αποτέλεσμα μιας και η γραμμή μπορεί να πιεστεί πάνω του.

Για να κολήσουμε τα "χαλίκια" πάνω στο υπόστρωμά μας χρησιμοποιούμε ατλακόλ αραιωμένη 1:1 με νερό, την οποία την έχουμε βάλει σε ένα μπουκάλι σαπουνιού για τα πιάτα ώστε να χρησιμοποιήσουμε το καπάκι του. Ποτίζουμε με αυτή την κόλα το υπόστρωμα (πάλι το αφρολέξ κάνει καλύτερη δουλειά) και ρίχνουμε από πάνω το χαλίκι μας. Όταν αυτό στεγνώσει (θα πάρει πολύ) με ένα βουρτσάκι απομακρύνουμε το χαλίκι που δεν έχει κολήσει.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
(Όχι ζάχαρη Στέλιο αν δεν θέλεις να δείς την μακέτα σου σφηνωμένη στην μυρμηγκοφωλιά της γειτονιάς)
Άχνη ζάχαρη ψεκασμένη με μπαιγκόν :-) Φυσικά υπάρχει και η άσπρη πούδρα τάλκ ή και οι μπιλιτσες από το υλικό συσκευασιών.

Επίσης μια όμορφη ιδέα για δέντρα και φυτά είναι αποξηραμένα λουλούδια. Διαλέγουμε λεπτά λουλουδάκια τα ψεκάζουμε με λακ των μαλιών, τα κρεμάμε ανάποδα για 2-3 μέρες και μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε μια ζωή. Κόβουμε κοντά το κλωναράκι και φτιάχνουμε όμορφους κήπους με το χρώμα να ξεχωρίζει όμορφα. Επίσης πρασινάδα που συνοδεύει ανθοδέσμες, γίνονται θαυμάσια δέντρα πάλι ψεκασμένα με λακ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-07, 11:19
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Άχνη ζάχαρη ψεκασμένη με μπαιγκόν :-)
Αν χρησιμοποιήσετε αυτή την ιδέα θα έχετε ένα πολύ ωραίο σκηνικό πολέμου (αντιοικολογικό βέβαια) όπου τον ρόλο των πτωμάτων παίρνουν μυρμήγκια.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-07, 12:54
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:44
Φύλο: Άντρας
---- Off topic ----

Καλά, μερικές φορές ο Διαμάντης ... δεν παίζεται...

Μήπως πρέπει να γίνει link το παρόν topic με το humor;

---- Off topic ends ----
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-07, 13:37
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν δεν πάθεις ... Σε μία από τις πρώτες μακέτες μου είχα αληθινό νερό με ενδιαφέρουσες συνέπειες... Τότε βέβαια στην επαρχία δεν είχαμε και υλικά και πόσα να πληρώσεις σε αντικαταβολές με το χαρτζιλίκι;
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-07, 14:47
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και τώρα μπορείς να βάλεις αληθινό νερό, μόνο που πρέπει να βάλεις κάποια υποστρώματα και μία αντλία ώστε να μην αποκτήσεις και αληθινό... χορτάρι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-07, 19:09
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στη θέση του νερού

Ανάλογα με το σχεδιασμό, αν εξασφαλισετε την μόνωση είτε με αλουμινόχαρτο είτε με πλαστικό που θα καλυφθεί κατάλληλα και δεν θα προεξέχει, ωραίο υποκατάστατο νερού, αποτελεί το ζελέ για κεριά. Στο φυσικό διάφανο χρώμα του ή ελαφρά χρωματισμένο με γαλάζιο, πρασινωπό ή γκρίζο χρώμα κεριών, ανάλογα με την εποχή και το τοπίο που θέλουμε να αποδώσουμε.
Δείχνει απόλυτα φυσικό, είναι εύχρηστο και κυρίως οικονομικό. Το μόνο μειονέκτημα είναι οτι με τις μεγάλες ζέστες, αφήνει ίχνη λαδιού, ελάχιστα βέβαια. Γι αυτό και η κοίτη πρέπει να διαμορφωθεί κατάλληλα, ωστε να προβλεφθεί η μόνωση. Για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα, στρώνουμε τον βυθό με ψιλή άμμο και ύστερα καλύπτουμε.
Άλλος τρόπος να δώσουμε την εντύπωση του νερού, είναι η σιλικόνη: Παίρνουμε μια φαρδιά λωρίδα σελοφάν διάφανο ή γαλάζιο, από αυτό που τυλίγουν τα καλάθια με τα ποτά. Το τσαλακώνουμε ελαφρά ώστε μόλις το τοποθετήσουμε στην πίστα να δίνει την εντύπωση του ανάγλυφου και το στερεώνουμε στο έδαφος, να πάρει το σχήμα που θέλουμε (π.χ. πορεία ποταμού). Εχουμε έτοιμο το πιστολάκι της σιλικόνης, να είναι τόσο χλιαρή που να ρέει εύκολα αλλά να μην αναλιγώσει το σελοφάν. Πιέζουμε να τρέξει όση ποσότητα χρειαστεί για να καλύψει την επιφάνειά μας. Όταν κρυώσει το πρώτο στρώμα και στερεοποιηθεί (1' περίπου), επιχειρούμε κι ένα δεύτερο στρώμα για να καλύψει τα κενά που ίσως ξέφυγαν.
Η σιλικόνη είναι λιγότερο διάφανη από το ζελέ. Πιό θαμπή. Έχει όμως το πλεονέκτημα οτι δεν "τρέχει" να κάνει λεκέ, κι οτι μπορεί να δουλευτεί κάθετα. Αρα, να σχηματίσει κανείς μέχρι και καταρράκτη.
Για το χρώμα και το ζελέ, σας εξηγώ όποτε θελήσετε.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-07, 21:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αυτό που δεν μου αντιμετωπίσατε μέχρι τώρα εσείς οι μαθητευόμενοι μάγοι, είναι ότι μπορεί κάποια στιγμή να βάλτε την σανίδα των σκηνικών όρθια σε μια αποθήκη ή μέσα στο σπίτι.

Να καμαρώσω εγώ τα υλικά σας να στάζουν τις πέτρες να κυλούν, το ζελέ να κάνει ποταμάκι και το γρασίδι να αναστενάζει.

Δυστυχώς δεν έχει κανείς μας το μεγάλο σπίτι που να έχει μόνιμο χώρο για ένα τρενάκι. Τα σκηνικά πρέπει να είναι σταθερά, καλά κολλημένα και προσαρμοσμένα ή αφαιρούμενα.

Ετοιμάζω την δικιά μου πρακτική εφαρμογή με βάση ότι η μεγάλων διαστάσεων σανίδα θα μαζεύεται και θα μπαίνει σε κάποια άκρη και οι υπερκατασκευές θα αποσυναρμολογούνται από τις βάσεις τους, για να μην καταστραφούν.

Στην δικιά μου κατασκευή θα χρησιμοποιήσω γνήσια υλικά, βοτσαλάκια ψιλό θαλάσσης που δίνει εξαιρετική αίσθηση κάτω από τις γραμμές, κολλημένο με ισχυρή κόλα στο δάπεδο της κατασκευής, πάνω σε ράβδους φελιζόλ στο πλάτος των γραμμών συν 1 εκατοστό.

Η τεχνητή μου λίμνη και ποταμός θα είναι πάνω σε ματ λεπτό πλαστικό με background εικόνα ποταμιού και λίμνης και γύρω γύρω υπερυψωμένα βότσαλα και χοντρή άμμο καλά κολλημένα.

Ο φωτισμός του σκηνικού θα γίνεται με οπτικές ίνες, αυτό όμως θέλω να το δω σε εφαρμογή για να σας πω περισσότερα.

Τα σπίτια οι σταθμοί τα βουνά και τα τούνελ θα είναι αποσπώμενα για το μάζεμα που λέγαμε.

Τι θα καταφέρω απ’ όλα αυτά πότε και αν είναι άγνωστο :-) Σιγά σιγά πάντως μπορεί να έχει καλό αποτέλεσμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-07, 21:53
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ορθια

Στέλιο, για τα υπόλοιπα μέρη δεν ξέρω πως θα αντιμετωπίσει ο καθένας την κατασκευή του αλλά η σιλικόνη αυτή τη δυνατότητα τη δίνει. Γι αυτό μίλησα για ...καταρράκτες.
Επίσης, αν αρχίσει κανείς το συναρμολόγησε/ξήλωσε και φτου κι απ' την αρχή σε τοσο λεπτεπίλεπτες γραμμές, ύστερα από λίγο θα τις έχει ταλαιπωρήσει ανεπανόρθωτα.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-07, 22:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, αν αρχίσει κανείς το συναρμολόγησε/ξήλωσε και φτου κι απ' την αρχή σε τοσο λεπτεπίλεπτες γραμμές, ύστερα από λίγο θα τις έχει ταλαιπωρήσει ανεπανόρθωτα.
Δεν μιλάω για ξύλωμα εδάφους λιμνων ποταμων και φυτων αλλα μονο των υπερκατασκευών σπιτια τουνελ βουνά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-07, 10:47
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ένα διόραμα τα πάντα είναι κολλημένα πάνω στη βάση, συμπεριλαμβανομένου και των σπιτιών.
Πρακτικά μπορούμε να μαζέψουμε τη σανίδα και να την βάλουμε όρθια ακόμη και με τα σπιτάκια επάνω. Αν τα βγάλουμε θα έχουμε πρόβλημα αποθήκευσης και λόγω του ότι είναι λεπτεπίλεπτα κινδυνεύουμε να τα σπάσουμε (την έχω πατήσει έτσι).
Μία λύση για να έχουμε μόνιμα το τρενάκι μας στημένο είναι να το χρησιμοποιήσουμε για τραπέζι! Παίρνουμε κομμάτια fiberglass και φτιάχνουμε ένα κουτί πάνω από το διόραμα (κοστίζει κάπου στα 50 - 60 ευρώ για μία λογική σανίδα) και όταν δεν θέλουμε να το έχουμε στη μέση βάζουμε το σεμεδάκι της γιαγιάς μας επάνω του, τρώμε, ακουμπάμε πράγματα κλπ.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-07, 18:12
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν μου αντιμετωπίσατε μέχρι τώρα εσείς οι μαθητευόμενοι μάγοι, είναι ότι μπορεί κάποια στιγμή να βάλτε την σανίδα των σκηνικών όρθια σε μια αποθήκη ή μέσα στο σπίτι.
μπορεί να γίνει κατασκευή που να το τραβάει δίπλα στο πολύφοτο στο ταβάνι
το έχω δει παλιά σε σπίτι ενός φίλου και δεόυλευε μια χαρά με τροχαλίες στις 4 πλευρές της κατασκευής.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να καμαρώσω εγώ τα υλικά σας να στάζουν τις πέτρες να κυλούν, το ζελέ να κάνει ποταμάκι και το γρασίδι να αναστενάζει.
αν αντί για νερά ζελέ κτλ βάλεις κομάτι κυματιστό γιαλί (μπλε χρώματος) σαν αυτό που έχουν τα γυαλότουβλα?

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν έχει κανείς μας το μεγάλο σπίτι που να έχει μόνιμο χώρο για ένα τρενάκι. Τα σκηνικά πρέπει να είναι σταθερά, καλά κολλημένα και προσαρμοσμένα ή αφαιρούμενα.
idem με πάνω

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετοιμάζω την δικιά μου πρακτική εφαρμογή με βάση ότι η μεγάλων διαστάσεων σανίδα θα μαζεύεται και θα μπαίνει σε κάποια άκρη και οι υπερκατασκευές θα αποσυναρμολογούνται από τις βάσεις τους, για να μην καταστραφούν.
θα έχεις σίγουρα πρόβλημα με σκόνη, καλώδια κτλ μην λείνεις κομμάτια
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.