Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-09, 14:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αλλαγή στην εξωτερική μας πολιτική;

Άκουσα την είδηση στην τηλεόραση και θέλω να την επιβεβαιώσω και στον έντυπο ή ηλεκτρονικό τύπο.

Αληθεύει ότι είπε κάπου στην Μακεδονία, ότι ο αγωγός Μπουργκάς Αλεξανδρούπολη, συμφέρει μόνο τους Ρώσσους;
Αν το είπε αυτό, πρόκειται για την πρώτη του ενέργεια, σαν εν δυνάμει πρωθυπουργός, για αλλαγή της εξωτερικής μας πολιτικής και την πιο θερμή πρόσδεση της στις επιλογές της Ουάσινγκτον.
Ότι είναι το αγαπημένο τους παιδί είναι, αλλά τόσο πολύ; Μέχρι τον απεμπολισμό, των εθνικών συμφερόντων;

Να λέμε τι μας περιμένει ακόμα....

Δεν ξεχνώ που υποστήριξε θερμά το σχέδιο των ΗΠΑ, για την επανένωση της Κύπρου με ίσους όρους οι δύο κοινότητες, όταν η Κύπρος είχε εναντιωθεί.

Επίσης πριν λίγο άκουσα τον Κο Παπανδρέου να κατηγορεί, ότι εγκαταλείψαμε τον διάλογο με τα Σκόπια.
Θα έχουμε Ελληνικό υπουργείο εξωτερικών ή ένα παράρτημα του Deparment of States ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-09, 20:54
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Άκουσα την είδηση στην τηλεόραση και θέλω να την επιβεβαιώσω και στον έντυπο ή ηλεκτρονικό τύπο.

Αληθεύει ότι είπε κάπου στην Μακεδονία, ότι ο αγωγός Μπουργκάς Αλεξανδρούπολη, συμφέρει μόνο τους Ρώσσους;
Αν το είπε αυτό, πρόκειται για την πρώτη του ενέργεια, σαν εν δυνάμει πρωθυπουργός, για αλλαγή της εξωτερικής μας πολιτικής και την πιο θερμή πρόσδεση της στις επιλογές της Ουάσινγκτον.
Ότι είναι το αγαπημένο τους παιδί είναι, αλλά τόσο πολύ; Μέχρι τον απεμπολισμό, των εθνικών συμφερόντων;

Να λέμε τι μας περιμένει ακόμα....
Είναι μάλλον πιο συνετό να κρίνει κανείς αποτελέσματα, παρά πράξεις και πολύ λιγότερο δηλώσεις. Ακόμα λιγότερο δε όταν πρόκειται για κάτι που δεν έχεις ακόμα (σύμφωνα με το μήνυμά σου) επιβεβαιώσει.

Σε αυτό το πνεύμα λοιπόν, σου παραθέτω απόσπασμα από άρθρο του Π. Μανδράβελη (Καθημερινή, 11.09.2009):
Δυστυχώς τα μαντάτα που μας φέρνουν τα «παπαγαλάκια εξωτερικού» δεν είναι καθόλου καλά για την ελληνική οικονομία. Η ανταγωνιστικότητά της, για παράδειγμα, έπεσε δραματικά. Σύμφωνα με το Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ, στις τελευταίες μέρες του επάρατου ΠΑΣΟΚ -δηλαδή το 2003- η Ελλάδα βρισκόταν στην 35η θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Σήμερα η Ελλάδα βρίσκεται στην 71η. Αυτό δεν οφείλεται σε καμιά διεθνή οικονομική κρίση και σε κανένα δυσμενές οικονομικό περιβάλλον. Η Μποτσουάνα τα πάει καλύτερα, και ας υφίσταται την ίδια διεθνή οικονομική κρίση.
Μπορεί οι προθέσεις να ήταν καλές, μπορεί τα λόγια να ήταν μεστά και θαρραλέα, μπορεί ο πατριωτισμός να ξεχείλιζε, αλλά το αποτέλεσμα είναι οτι η Ελλάδα είναι σήμερα πίσω από αρκετές χώρες της Αφρικής σε ανταγωνιστικότητα.

Είναι όπως η ψυχολογική βάση πχ της αριθμολογίας ("αντίστροφη εκλογίκευση"). Αν ξεκινάς με δεδομένο οτι το Χ ισχύει και ψάχνεις απλά να το επιβεβαιώσεις τότε απλά αγνοείς οτιδήποτε δε σου ταιριάζει (πχ το απόσπασμα που παρέθεσα, στην εφημερίδα που διαβάζεις) και κρατάς οτιδήποτε σε βολεύει (πχ την εκάστοτε φήμη). Γι'αυτό το λόγο οι επιστημονικές μελέτες είναι "διπλά τυφλές". Ούτε οι ερευνητές, ούτε οι ασθενείς ξέρουν ποιός παίρνει το placebo, ωστε να μην επηρεάζεται η κρίση τους.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-09, 23:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μάλλον πιο συνετό να κρίνει κανείς αποτελέσματα, παρά πράξεις και πολύ λιγότερο δηλώσεις. Ακόμα λιγότερο δε όταν πρόκειται για κάτι που δεν έχεις ακόμα (σύμφωνα με το μήνυμά σου) επιβεβαιώσει.
Η είδηση έχει επιβεβαιωθεί από όλα τα ΜΜΕ.

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί οι προθέσεις να ήταν καλές, μπορεί τα λόγια να ήταν μεστά και θαρραλέα, μπορεί ο πατριωτισμός να ξεχείλιζε, αλλά το αποτέλεσμα είναι οτι η Ελλάδα είναι σήμερα πίσω από αρκετές χώρες της Αφρικής σε ανταγωνιστικότητα.
Η παθογένεια της Ελληνικής Οικονομίας δεν έφτασε εκεί σε πέντε χρόνια. Έφτασε εκεί όταν την δεκαετία του '80, εθνικοποίησαν κατέστρεψαν και έκλεισαν στο τέλος, όλες τις σημαντικές βιομηχανικές μονάδες της χώρας. Σκαλιστήρης, Πειραϊκή Πατραϊκή, Βωξίτες Ευβοίας, Πυρκάλ, 2-3 βιομηχανίες κατασκευής αυτοκινήτων κλπ.
Κατέστρεψαν τα ασφαλιστικά ταμεία δίνοντας συντάξεις εθνικής αντίσταση σε 500.000 κόσμο. Που στον διάολο έκαναν όλοι αυτοί αντίσταση;

Έδωσαν συντάξεις ΙΚΑ, σε όλους τους επαναπατρισμένους, από τα λεφτά των ασφαλισμένων που πλήρωναν με τον ιδρώτα τους, μια ζωή.
Προώθησαν και φρόντισαν τους νέους νεόπλουτους, Κοσκωτά Κόκκαλη εκδότες κλπ.
Χάθηκαν σε ημετέρους τα πακέτα της ΕΟΚ, Ντελόρ 1 και 2, η κύρια εισροή χρημάτων, που ανέστησε την Ισπανία και την Πορτογαλία, χωρίς ένα σημαντικό έργο υποδομής.

Είχε λάβει φίλος της AcroBase, για ελάχιστα εκατομμύρια δραχμές στο πακέτο telematic 2, που ανακοινώθηκε νύκτα.
Εγώ του έκανα την ανάλυση. Από τους 1005 που έλαβαν μέρος τα λεφτά πήγαν μόνο στους πέντε γνωστούς διαπλεκόμενους εκδότες και επιχειρηματίες.

Είμαι Οικονομολόγος και αυτά που σου λέω είναι απόλυτα διασταυρωμένα, για να ξέρουμε που μας έφτασε η γνωστή παρέα.

Η οικονομία δεν αλλάζει ούτε σε πέντε ούτε σε δέκα χρόνια, σε είκοσι όμως αλλάζει....
Η πληγή του Δημοσίου χρέους, μαζί με την παγκόσμια ύφεση, είναι ενεργή νάρκη, στα θεμέλια της χώρας.
Δεν είμαι καθόλου εθνικά υπερήφανος γι αυτό.

Τα θετικά της εξωτερικής πολιτικής δεν τα απεμπολώ, επειδή η οικονομία έχει τα χάλια της. Την εθνική επιτυχία του αγωγού Μπουργκάς Αλεξανδρούπολη, σου αρέσει ή όχι μου είναι παντελώς αδιάφορο, είναι εθνικό έργο, τεράστια βοήθεια στην οικονομία, στην απασχόληση και στην στρατηγική σημασία της Ελλάδος.
Λύσαξαν οι Αμερικάνοι, που συμφωνήσαμε, λύσσαξαν που δεν τους ρωτήσαμε. Τώρα είναι καιρός να καταφέρουν να το τορπιλίσουν; Ίσως, ποιος ξέρει.

Το θέμα των Σκοπίων εμένα με ενδιαφέρει και πάλι μου είναι εντελώς αδιάφορα, αυτό που σημαίνει για εσάς. Αυτό που είπε ο κος Λοβέρδος, εν δυνάμει υπουργός εξωτερικών, που κατηγόρησε την ΕΠΕΞ, ότι εγκατέλειψε τον διάλογο με τον κο Γκρούεφσκι. Θα τον επαναλάβει μονομερώς η νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Σου αρέσει ή όχι αυτό είναι ξεπούλημα των αναφαίρετων δικαιωμάτων της Ελλάδος.

Πόσα "Ίμια" θα μας δημιουργηθούν και πόσα "ευχαριστούμε τους αμερικάνους" θα πούμε πάλι;

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ξεκινάς με δεδομένο οτι το Χ ισχύει και ψάχνεις απλά να το επιβεβαιώσεις τότε απλά αγνοείς οτιδήποτε δε σου ταιριάζει (πχ το απόσπασμα που παρέθεσα, στην εφημερίδα που διαβάζεις) και κρατάς οτιδήποτε σε βολεύει (πχ την εκάστοτε φήμη).
Αυτό το θεωρώ προσωπική μομφή και σου ζητάω συγνώμη αν είμαι άδικος. Δεν έχω δώσει τέτοια δείγματα στην AcroBase. Δυστυχώς ή ευτυχώς καθημερινά, ενημερώνουμε πάρα πολύ, για θέματα εσωτερικής και εξωτερικής πολιτικής. Διαβάζω Ελληνικό και ξένο τύπο, επειδή μου αρέσει. Η AcroBase δεν είναι blog, δεν έχουμε μη διασταυρωμένες ειδήσεις. Το ξεκαθάρισα στο αρχικό θέμα, ότι η συγκεκριμένη είδηση ήταν την δεδομένη στιγμή, μόνο από ένα ΜΜΕ. Ήθελα να το διαβάσω και αλλού, γι αυτό έκανα την σημείωση. Το διάβασα σε 5 έντυπα και το άκουσα και στο ραδιόφωνο στις ειδήσεις, οπότε το επιβεβαιώνω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-09, 22:48
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το θεωρώ προσωπική μομφή και σου ζητάω συγνώμη αν είμαι άδικος. Δεν έχω δώσει τέτοια δείγματα στην AcroBase. Δυστυχώς ή ευτυχώς καθημερινά, ενημερώνουμε πάρα πολύ, για θέματα εσωτερικής και εξωτερικής πολιτικής. Διαβάζω Ελληνικό και ξένο τύπο, επειδή μου αρέσει. Η AcroBase δεν είναι blog, δεν έχουμε μη διασταυρωμένες ειδήσεις. Το ξεκαθάρισα στο αρχικό θέμα, ότι η συγκεκριμένη είδηση ήταν την δεδομένη στιγμή, μόνο από ένα ΜΜΕ. Ήθελα να το διαβάσω και αλλού, γι αυτό έκανα την σημείωση. Το διάβασα σε 5 έντυπα και το άκουσα και στο ραδιόφωνο στις ειδήσεις, οπότε το επιβεβαιώνω.
Γνωστά τα όσα παραθέτεις και σεβαστά. Στέκομαι μόνο σε τρία πράγματα:
α) Το αίτημα των εκλογών αυτών είναι η αναδιάρθρωση των δομικών προβλημάτων της Ελληνικής οικονομίας. Αυτό δεν το είπα εγώ, το είπε αυτός που τις ζήτησε. Επομένως, τα κόμματα πρώτα και κύρια κρίνονται υπό αυτό το πρίσμα. Ασφαλώς δε θα στείλουμε πχ τη ναυτιλία ή το στρατό ή την εξωτερική πολιτική κατα διαόλου.
β) Το αν η είδηση επαληθεύτηκε ή όχι λίγη σημασία έχει (ούτε που το έψαξα). Αν απάντησα, ήταν διότι μου φάνηκε οτι μια παθιασμένη κριτική σε αυτά που ΙΣΩΣ συμβούν ΑΝ κυβερνήσει κάποιος που ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ είπε κάτι μια δεδομένη στιγμή είναι μάλλον παρακινδυνευμένη. Αντίθετα, βρίσκω πολύ περισσότερο ενδιαφέρον να κρίνεις αυτά που κατα τη γνώμη σου κακώς έγιναν. Εκεί μπορεί να γίνει πιο ενδιαφέρουσα συζήτηση.
γ) Η τάση των ανθρώπων να επιλέγουν αυτό που ταιριάζει με τις απόψεις τους είναι ασυνείδητη και χαρακτηρίζει τους πάντες. Γι'αυτό και η αναφορά μου στους επιστήμονες, που εν γνώσει αυτής της αδυναμίας κρίνουν, ει δυνατόν, "τυφλά". Στη συγκεκριμενη περίπτωση, αν σου παρουσίαζα την ίδια είδηση έχοντας διαγράψει (ή αλλάξει) το όνομα του πολιτικού, η αντίδρασή σου (και η αντίδραση των περισσότερων) δεν θα ήταν η ίδια.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Archmage (14-09-09)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.