Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-07, 09:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Exclamation Κομπίνα με αναπάντητες και SMS , Προσοχή!

Με αναπάντητες κλήσεις και γραπτά μηνύματα (sms) προσπαθούν οι δράστες της τηλεφωνικής απάτης με στόχο τα πορτοφόλια των χρηστών κινητών τηλεφώνων να αναγκάσουν τα υποψήφια θύματά τους να τους πάρουν τηλέφωνο, ώστε ακολούθως να εκτρέψουν την κλήση σε γραμμή υψηλής χρέωσης.

Τηλεφωνούν δηλαδή στο κινητό ανυποψίαστων χρηστών και κλείνουν αμέσως τη γραμμή, πριν αυτοί προλάβουν να απαντήσουν, εξηγεί την Τρίτη η εφημερίδα Έθνος.

Όταν ο χρήστης κινητού τηλεφώνου καλέσει τον αριθμό που βρίσκει στην ανάπαντητη κλήση, προκειμένου να διαπιστώσει εάν προέρχεται από το τηλέφωνο κάποιου γνωστού του, τότε γίνεται αυτόματα εκτροπή της κλήσης σε γραμμή με υψηλή χρέωση.

Από την άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής ακούγεται συνήθως η απάντηση στα αγγλικά «hello, hello» και οι μονάδες της χρέωσης πέφτουν βροχή...

Το ίδιο συμβαίνει και όταν ο ανυποψίαστος κάτοχος κινητού ανταποκριθεί στα μηνύματα που του στέλνουν, με τα οποία του ζηείται να επικοινωνήσει με συγκεκριμένο κινητό τηλέφωνο.

Περισσότερα στο in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-07, 09:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα καλά, πώς μπορούν να εκτρέπουν την κλήση σου με δικιά σου χρέωση σε άλλον αριθμό υψηλής χρέωσης. Συνήθως στην εκτροπή χρεώνεται αυτός που κάνει την εκτροπή.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η οι ανταποκριτες ξεχασαν κατι, η δεν ξερουμε καποια παραθυρακια της κινητης τηλεφωνιας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα καλά, πώς μπορούν να εκτρέπουν την κλήση σου με δικιά σου χρέωση σε άλλον αριθμό υψηλής χρέωσης. Συνήθως στην εκτροπή χρεώνεται αυτός που κάνει την εκτροπή.
Οι απατεώνες Μίλτο είναι πάντα ένα σκαλί μπροστά από τους διώκτες τους. Το τι γεννάει η φαντασία ενός απατεώνα δεν μπορείς να το φανταστείς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-07, 11:35
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ή απλά τους ξέφυγε πάλι κάτι, όπως το μαργαριτάρι "το ποντίκι γνωστό ως modem"...
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να κάνει εκτροπή και να χρεώσει αυτόν που τον καλεί...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-07, 11:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να κάνει εκτροπή και να χρεώσει αυτόν που τον καλεί...
Καλά μην νομίζεις εσύ, έλα να δεις πως αδειάζουν οι κάρτες κινητής τηλεφωνίας. 5 SMS έστειλα από αχρησιμοποίητη κάρτα 10 ευρώ για τον τηλεμαραθώνιο για τα παιδιά του ANT1 και στο 6ο sms μου είπε ότι δεν έχω μονάδες. Δηλ 5 sms επί 1.19 μαζί με το ΦΠΑ μας κάνουν 5.95, είχα και υπόλοιπο 45 λεπτά από προηγούμενο, αρα θα έπρεπε να μου είχαν μείνει 3 ευρώ και κάτι αφαιρουμένου του ΦΠΑ της κάρτας.

Άστε την άλλη κομπίνα, για κάθε κάρτα 10 ευρώ πληρώνεις ΦΠΑ 1.5 ευρώ περίπου. Όταν κάνω ένα sms πληρώνω την αξία του sms και πάλι το ΦΠΑ. Το ΦΠΑ αυτό έπρεπε λογικά να μου το αφαιρέσει η εταιρεία από το ΦΠΑ που ήδη έχω πληρώσει για την αγορά της κάρτας.

Ένας χρήστης συμβολαίου το πληρώνει μια φορά, ένας χρήστης κάρτας γιατί το πληρώνει δύο φορές;

Θα μου πείτε ότι αυτά είναι ψηλά γράμματα, έλα που εμένα μου κάθονται στραβά στον λαιμό και περνιέμαι για κορόιδο;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή όταν αγοράζεις μία κάρτα των 10 ευρώ πληρώνεις 11.9;
Εγώ που είχα σε κάποια φάση καρτοκινητό, 10 ευρώ πλήρωνα για την κάρτα και 10 ευρώ έβαζε στον χρόνο ομιλίας μου. Τόσο πολύ άλλαξαν τα πράγματα;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-07, 11:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή όταν αγοράζεις μία κάρτα των 10 ευρώ πληρώνεις 11.9;
Εγώ που είχα σε κάποια φάση καρτοκινητό, 10 ευρώ πλήρωνα για την κάρτα και 10 ευρώ έβαζε στον χρόνο ομιλίας μου. Τόσο πολύ άλλαξαν τα πράγματα;
Νομίζεις σου λεει 10 ευρω συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, δηλαδη από τα 10 ευρώ το 1.5 ειναι φπα και το 8.5 χρονος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα είναι παράνομο να φορολογείται το ίδιο πράγμα δύο φορές...
Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση, δεν ξέρω δεν απαντώ μιας και έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία φορά που είχα καρτοκινητή...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-07, 12:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο νομος προστατευει τους ισχυρους

Παραπονεθειτε σε κανα ΙΝΚΑ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-07, 12:34
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η καλύτερη λύση για την αποφυγή τέτοιων απατών είναι η καρτοκινητή τηλεφωνία.

Ψιλιάζομαι μάλιστα ότι έπεσε σύρμα από τις εταιρίες κινητής γιατί τους έχουν μείνει κάρτες σε στοκ
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-07, 14:42
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 18:55
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα είναι παράνομο να φορολογείται το ίδιο πράγμα δύο φορές...
Γιατί;

Δεν πληρώνεις δυο φορές την εφορία;

Μια φορά με τον φόρο εισοδήματος που επιβάλλεται στο εισόδημά σου και άλλη μια φορά με τον ΦΠΑ που πληρώνεις όταν αγοράζεις αγαθά μ' αυτό (που έχει ήδη φορολογηθεί εάν προ-κρατούνται οι κρατήσεις, ή θα φορολογηθεί με την δήλωσή σου);

Ή κάνω κάπου λάθος;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-07, 17:26
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρακτικά έχουν κάνει το φορολογικό μας σύστημα τόσο περίπλοκο που δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.
Το "κανένα αγαθό δεν μπορεί να φορολογηθεί δύο φορές" είναι κάτι το θεωρητικό, αλλά το ΦΠΑ είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Στην εφορία θα καταλήξει το 19% (για παράδειγμα) του ποσού που θα αγοράσει ο καταναλωτής το προϊόν. Απλά το μοιράζονται όλοι οι ενδιάμεσοι.
Αν εγώ αγοράσω κάτι 100 ευρώ, θα πληρώσω 119 ευρώ και θα είμαι πιστωτικός στο ΦΠΑ κατά 19 ευρώ. Όταν το πουλήσω 110 ευρώ, ο αγοραστής θα το αγοράσει 130 ευρώ, θα είναι εκείνος πιστωτικός στο ΦΠΑ 20 ευρώ και εγώ θα πρέπει να πληρώσω 1 ευρώ ΦΠΑ στην εφορία. Και πάει λέγοντας, μέχρι τον καταναλωτή που θα πληρώσει ν ευρώ ΦΠΑ αλλά δεν θα είναι πιστωτικός πουθενά. Η εταιρία που είναι για πολύ καιρό πιστωτική στο ΦΠΑ είναι υποψήφια για έλεγχο της εφορίας, που αν σκάσει μύτη συνήθως σου βάζει ένα πρόστιμο ανάλογο με αυτά που σου χρωστάει και είσαστε πάτσι. Ο καταναλωτής δεν παίρνει ποτέ τα λεφτά του πίσω οπότε δεν του κάνει έλεγχο η εφορία (νομίζω). Τελικά το ΦΠΑ το πληρώνουμε όλοι;
Σας μπέρδεψα; Μπερδεύτηκα; Μπερδευτήκαμε! Γιατί με κοιτάτε έτσι; Ε; Ε; Μην με κοιτάτε έτσι! ΧΑΧΑΧΑΧΑχαχαχαχα
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-07, 21:24
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η αλήθεια είναι ότι άμα μπλέξεις με τα φορολογικά και το τί φορολογείται και πώς, τότε πέφτεις σε έναν φαύλο κύκλο με πολλά παραθυράκια για δυνατότητα διπλών χρεώσεων και μικρών γραμμάτων σε συμβόλαια και όρους χρήσης.

Δηλαδή με άλλα λόγια αυτά τα SMS στον Τηλεμαραθώνιο του ANT1 και καθώς και άλλων τέτοιων υπηρεσιών υψηλής χρέωσης τα χρυσοπληρώνεις διότι στην πραγματικότητα πληρώνεις σε κάθε φορέα και το ΦΠΑ, δηλαδή:
1. ΦΠΑ για το μήνυμα στον παροχέα της κινητής τηλεφωνίας για το μήνυμα τόσο υπο την μορφή του λογαριασμού όταν το ΦΠΑ μπαίνει στο σύνολο του λογαριασμού, όσο και στο ΦΠΑ της καρτοκινητής μια που όπως είπε και ο Στέλιος περιλαμβάνεται στην τιμή της κάρτας.
3. ΦΠΑ για το μήνυμα στην τρίτη εταρία παροχής υπηρεσιών του μηνύματος (π.χ. Antenna Internet, InternetQ, MediaTel, NewsPhone κτλ) 1 ΕΥΡΩ+19% ΦΠΑ για παράδειγμα...

ΧΑΟΣ δηλαδή!


Ασε Στέλιο που πολλές από τις υπηρεσίες αυτές προστιθέμενης αξίας όταν στέλνουν πίσω μήνυμα επιβεβαίωσης ότι ελήφθει το μήνυμα που έστειλε ο χρήστης, τότε χρεώνουν και το μήνυμα που έλαβε ο χρήστης (ναι γίνεται ΚΑΙ αυτο). Γι' αυτό μεγάλη προσοχή!
Δηλαδή αν ισχύει το παραπάνω τότε το κάθε μήνυμα που έστελνες, Στέλιο χρεωνόταν διπλό!

Αλλά δεν πειράζει, ήταν για καλό σκοπό. Τώρα πόσα από τα έσοδά από τα μηνύματα αυτά πήγαν πραγματικά στα παιδιά είναι άλλο θέμα...
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.