Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Ζηλεύετε τον/την σύντροφό σας;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Ζηλεύετε τον/την σύντροφό σας;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-09, 15:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ζηλεύετε τον/την σύντροφο σας

Τι είναι η ζήλια

Από ψυχιατρικής άποψης η ζήλια ορίζεται ως αντίδραση οργής απέναντι σε αυτό που έχει ο άλλος και δεν έχουμε εμείς. Είναι η επιθυμία να αποκτήσουμε αυτό που ανήκει στον άλλο και να καταφέρουμε να ανήκει μόνο σε μας. Αυτή η αντίδραση μπορεί να φτάσει μέχρι τη ‘ καταστροφή’ αυτού που έχει ο άλλος. Αν έχουμε, δηλαδή, σκοπό να λερώσουμε, δήθεν από απροσεξία, το λευκό ταγιέρ της φίλης μας με μπλε μπογιά, επειδή θεωρούμε ότι είναι υπερβολικό γι αυτή, τότε βασανιζόμαστε από ζήλια.

Εμας θα μας απασχολήσει η ζήλια του/της συντρόφου μας.
Σας ζητάμε να απαντήσετε στο ερωτηματολόγιο, που αργότερα θα γίνει και δεύτερο με το ερώτημα, αν σας ζηλεύει ο/η σύντροφος σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-09, 18:02
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ την αγαπώ αρκετά ώστε συνειδητά να υπερβαίνω ένστικτα όπως η ζήλια, που μόνο να υποβαθμίσουν τη σχέση μας μπορούν.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Platinum για αυτό το μήνυμα:
  #3  
Παλιά 27-08-09, 11:52
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμπαθάτε με , αλλά αυτά τα πολιτισμένα του τύπου " του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη " " αν είναι να το κάνει θα το κάνει " "δεν τον ζηλεύω , τον αγαπώ " κ . α δεν μου ταιριαζουν ! ! 1

Εννοείται ότι ζηλεύω και εννοείται αν μου δώσει δικαίωμα μέχρι κεφάλι ανοίγω! !

Τα όρια σε μία σχέση τα βάζουμε εμείς . συνεπώς αφού εγώ οριοθετώ και σύ αποδέχεσαι και το αντίστροφο δεν δέχομαι καμία μα καμία αιτιολογία σε συμπεριφορές που με υποτιμούν , με εκνευρίζουν , με στεναχωρούν .

Τώρα αν όντως δεν ζηλεύω τον σύντροφο μου . . σημαίνει ότι ήδη έχω αρχίσει να λοξοκοιτάζω άλλες πορτοκαλιές που παντού υπάρχουν . .

Συμπέρασμα : θεωρώ ότι σε μία υγειή σχέση η ζήλεια πρέπει να είναι παρούσα , χωρίς να ξεπερνάμε τα προαναφερθέντα όρια .


ζηλευω πολυυυυυυυυυυυ.....ζηλευω πολυυυυυυυυυυυυυυυ . . .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-09, 18:50
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι ζηλεύω και εννοείται αν μου δώσει δικαίωμα μέχρι κεφάλι ανοίγω! !
Ψοφάω για ζηλιάρες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-09, 19:32
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψοφάω για ζηλιάρες...
αλήθεια ? εγώ πάλι για κεφάλια . . .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-09, 20:09
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγώ ψοφάω για δηλώσεις σαν του Platinum παραπάνω.

Platinum, υποκλίνομαι ..... (δεν υπάρχει κατάλληλο smilie, κρίμα)
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
Platinum (02-09-09)
  #7  
Παλιά 28-08-09, 18:37
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα αν όντως δεν ζηλεύω τον σύντροφο μου . . σημαίνει ότι ήδη έχω αρχίσει να λοξοκοιτάζω άλλες πορτοκαλιές που παντού υπάρχουν . .
Αυτό είναι προσωπική παρατήρηση για τον εαυτό σου, ή γενική παρατήρηση/αξίωση για όλους;

(γιατί αν είναι το δεύτερο, δεν ισχύει — αλλά αν πιστεύεις κάτι τέτοιο, μάλλον δε θα μπορέσω να σε πείσω)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-09, 12:51
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι προσωπική παρατήρηση για τον εαυτό σου, ή γενική παρατήρηση/αξίωση για όλους;

(γιατί αν είναι το δεύτερο, δεν ισχύει — αλλά αν πιστεύεις κάτι τέτοιο, μάλλον δε θα μπορέσω να σε πείσω)

μιλάω πάντα με βάση τις προσωπικες εμπειριες δικές μου και του οικείου μου περιβάλλοντος .
Δεν είπα οτι αυτο είναι ο κανόνας - προς Θεού - .
Αλλά σε ένα μεγάλο πολύ μεγάλο αριθμό ανθρωπων επίτρεψτε μου να γνωρίζω ότι συμβαίνει ακριβώς αυτό που ανέφερα .

Και μεταξύ μας . . θεωρείτε ότι η ζήλεια σε ελεγχόμενα επίπεδα πάντα είναι κακό ? ? και αν δεν υπάρχει αυτή η σπίθα της ζήλειας μπορεί να υπάρξει πάθος ?
Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτες τις 2 εννοιες τις έχω συνδέσει μαζί χρόνια τώρα ωστόσο αν έχετε διαφορετική άποψη , θα με ενδιέφερε πολύ να την ακούσω .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-09, 12:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να μη μπερδεύουμε τη ζήλεια με το ενδιαφέρον. Καλό είναι να ενδιαφέρεται κανείς για το σύντροφό του, να έχει την "έννοια" του. Υπάρχουν όμως σαφώς καλύτεροι τρόποι να το δείχνουμε στον άλλον/η από τη ζήλεια, που τελικά καταντάει αρρωστημένη και κουραστική.

Και για να μιλήσω πραγματικά και όχι θεωρητικά, στα 15 χρόνια που ήμουν με τον πρώην σύζυγό μου, παρά το γεγονός ότι θα είχα κάθε λόγο να ζηλεύω - είτε λόγω της καλής εμφάνισης του συντρόφου μου, είτε λόγω της δουλειάς του που απαιτούσε ταξίδια σε εβδομαδιαία βάση, κλπ κλπ - δε θυμάμαι να είχα ποτέ τέτοια συναισθήματα.
Δεν άνοιξα ποτέ την τσάντα του, δεν έψαξα ποτέ το κινητό του, δεν έψαξα πορτοφόλια, filofax, σημειώσεις, ή διάφορα άλλα που ακούω κατά καιρούς.
Μπορεί για άλλους να χαρακτηρίζεται αδιαφορία, εγώ απλώς το έβλεπα πρώτα απ' όλα σαν σεβασμό στην προσωπικότητα και τον προσωπικό χώρο του ανθρώπου που μοιραζόμουν (το καλώς ή το κακώς είναι εκτός θέματος) εκείνη την εποχή τη ζωή μου. Και είμαι σίγουρη πως το ίδιο θα κάνω και πάλι εάν προκύψει.
Είναι κατ' αρχάς θέμα αυτοσεβασμού και αυτοεκτίμησης, και κατά συνέπεια θέμα σεβασμού κι εκτίμησης στο πρόσωπο που έχει κανείς δίπλα του.
Δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα να συμβιώνεις με έναν σύντροφο σε κλίμα ήρεμο χωρίς υστερισμούς.
Και παρά που μετά το χωρισμό, πολλά ειπώθηκαν και πολλά "υποτίθεται" ότι μπορεί να είχαν συμβεί, δε θα υποβάλω τον εαυτό μου σε αυτή την "άχρηστη" διαδικασία.
Μπορεί η "φλόγα" της νιότης να σου λέει πως όλα αυτά είναι απίστευτα και ανέφικτα, όμως μια όμορφη σχέση δε μπορεί να στηρίζεται και να εκδηλώνεται με εκρήξεις ζήλειας. Είναι φοβερά ψυχοφθόρο και καταστροφικό.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-09, 13:04
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
συγνώμη . . παρεξηγήθηκα νομίζω .
Όταν μιλάω για " ζήλεια " , ο νους μου δεν παέι σε καμία απο τις άρρωστες καταστάσεις που αναφέρθηκαν πιο πάνω ! ! !

Εννοώ ένα σκίρτημα , μία λαχτάρα ένα λίγωμα ! δεν ξέρω πως περιγράφεται !

Και παλι να τονισω ότι μίλησα για ελεγχόμενα επίπεδα και ουχί για καταστάσεις που παραπέμπουν σε ψυχικες νόσους - έστω κ ελαφριας μορφης .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-09, 13:08
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώ ένα σκίρτημα , μία λαχτάρα ένα λίγωμα ! δεν ξέρω πως περιγράφεται !
Εχμ... μα το "ανοίγω κεφάλια" δεν είναι λαχτάρα καλή μου!
Πώς περιγράφεται; Μα ακριβώς όπως το είπες: σκίρτημα, λαχτάρα, λίγωμα... έχει κι άλλα παρόμοια
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-09, 13:10
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είπα . . . αν δώσει δικαίωμα . .

( και είναι πάντα μεταφορικό , δεν έχω τελειοποιησει την τεχνικη του κεφαλοθράυστη ακόμη :P )
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-09-09, 20:44
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλάω πάντα με βάση τις προσωπικες εμπειριες δικές μου και του οικείου μου περιβάλλοντος .
Δεν είπα οτι αυτο είναι ο κανόνας - προς Θεού - .
Αλλά σε ένα μεγάλο πολύ μεγάλο αριθμό ανθρωπων επίτρεψτε μου να γνωρίζω ότι συμβαίνει ακριβώς αυτό που ανέφερα .
Αλήθεια είναι, ο περισσότερος κόσμος είναι ανίκανος να λειτουργήσει χωρίς καταστροφικά επίπεδα ζήλιας.

Όμως στην Ελλάδα έχουμε και 70% καπνιστές — και κανείς δε λέει ότι το κάπνισμα κάνει καλό επειδή το προτιμάει η πλειονότητά μας.

Επίσης, μια στατιστική τάση (ακόμα και 99.999%) δε μεταφράζεται σε κανόνα, εκτός κι αν αυτός εκφραστεί με σχετικό (και όχι απόλυτο, όπως οι περισσότερες προτάσεις στα ελληνικά) τρόπο: η πρόταση «όλοι ζηλεύουν» δεν ισχύει αν έστω και ένας δε ζηλεύει. Η πρόταση «οι περισσότεροι ζηλεύουν» φυσικά και στέκει.

Αρκετά με τη στατιστική και τη σημασιολογία των ελληνικών όμως.

Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μεταξύ μας . . θεωρείτε ότι η ζήλεια σε ελεγχόμενα επίπεδα πάντα είναι κακό ? ?
Εξαρτάται από το επίπεδο ζήλιας και τις περιστάσεις. Μπορεί να είναι πολύ, μα πολύ κακό πράγμα, ή μπορεί να είναι ουδέτερο. Καλό όμως δεν είναι ποτέ.

Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
και αν δεν υπάρχει αυτή η σπίθα της ζήλειας μπορεί να υπάρξει πάθος ?
Το πάθος είναι ένα είδος μετα-συναισθηματικής έντασης (ενέργειας για συναισθήματα). Μεταφράζεται και σε θετικά και σε αρνητικά συναισθήματα.

Το ότι κάποιος έχει πάθος, δε σημαίνει ότι πρέπει να το αφοσιώνει στη ζήλια. Μπορεί να το δίνει όλο σε θετικά συναισθήματα.

Το ότι κάποιος ζηλεύει, δε σημαίνει ότι επιτρέπει στο πάθος του να του δώσει και θετικά συναισθήματα.

Επίσης, το «όποιος δε ζηλεύει δεν αγαπάει» απλά δε στέκει, εκτός κι αν πάμπολλα Ακροβασιανά ζευγάρια, παλιά και τωρινά, λέγανε/λένε ψέμματα.

Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτες τις 2 εννοιες τις έχω συνδέσει μαζί χρόνια τώρα ωστόσο αν έχετε διαφορετική άποψη , θα με ενδιέφερε πολύ να την ακούσω .
Έχω 100% διαφορετική άποψη, δεν είμαι ο μόνος, κι αν έφτασες ως εδώ και δεν έχεις την τάση να φύγεις τρέχοντας, ευχαρίστως να το συζητήσουμε περισσότερο.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 02-09-09 στις 17:11
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Naias (01-09-09)
  #14  
Παλιά 02-09-09, 11:53
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όταν γνώρισα τον Ανδρέα και όντας ερωτευμένη δεν τον ζήλευα καθόλου και αυτό τον θύμωνε πολύ. Έτσι λοιπόν έκανε πράγματα για να μου προκαλεί την ζήλια, κι έτσι αυτός ευθύνεται που έγινα ζηλιάρα. Αυτό κράτησε αρκετά χρόνια. Τώρα μετά από 34 χρόνια γάμου δεν ζηλεύω πλέον.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην HelenA για αυτό το μήνυμα:
christi (20-09-09)
  #15  
Παλιά 02-09-09, 13:41
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω 100% διαφορετική άποψη, δεν είμαι ο μόνος, κι αν έφτασες ως εδώ και δεν έχεις την τάση να φύγεις τρέχοντας, ευχαρίστως να το συζητήσουμε περισσότερο.
να τρέξω ? ? ? όχι δα . . με ενδιαφέρει να ακούσω μία αντίθετη γνώμη . .άλλωστε για να είμαι ειληκρινής επιχειρηματολογείτε πολύ ορθά και κατανοητά .

μιλάω όμως πάντα για ελεγχόμενα επίπεδα ζήλειας και όχι καταστροφικά , και για την πλειοψηφία .

δεν σας ενοχλεί δηλαδή αν ο / η σύντροφος είναι αδιάφορος / η στο πλαίσιο μίας "πολιτισμένης " σχέσης ?
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.