Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-09, 11:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γαλιλαίος, ο επιστήμονας που «έβλεπε» μακριά



Σαν σήμερα, πριν από τετρακόσια χρόνια, ο Ιταλός αστρονόμος και φιλόσοφος, Γαλιλαίος, παρουσίασε σε Βενετσιάνους εμπόρους το καινούργιο του κατασκεύασμα: το τηλεσκόπιο – το οποίο μπορεί σε βάθος χρόνου να του χάρισε την αθανασία, αλλά κατά τη διάρκεια της ζωής του τον έβαλε σε μεγάλους μπελάδες.

Το τηλεσκόπιο που κατασκεύασε αρχικά ο Γαλιλαίος ήταν μια λεπτή, καφέ ράβδος και αποτελούσε τη βελτιωμένη έκδοση του τηλεσκοπίου που εφευρέθηκε αρχικά στην Ολλανδία. Το τηλεσκόπιο οκταπλάσιας ισχύς και τα ακόμη πιο εξελιγμένα μοντέλα που κατασκεύασε, όμως, στη συνέχεια του επιφύλαξαν μια θέση στην ιστορία.

Χάρη στο τηλεσκόπιο ανακαλύφθηκε ότι η επιφάνεια της Σελήνης δεν ήταν απόλυτα επίπεδη, όπως πιστεύονταν για πολλά χρόνια, καθώς και ότι ο Δίας είχε και αυτός δορυφόρους. Εν τω μεταξύ, διαπιστώθηκε ότι η Αφροδίτη περνά από διάφορες φάσεις όπως η Σελήνη, κάτι που δεν θα μπορούσε να συμβεί εάν η Αφροδίτη ή ο Ήλιος περιστρέφονταν γύρω από τη Γη.

Το φαινόμενο αυτό το είχε υποθέσει ήδη ο Κοπέρνικος έναν σχεδόν αιώνα νωρίτερα, όταν υποστήριξε ότι ο Ήλιος είναι αυτός που βρίσκεται στο κέντρο του πλανητικού συστήματος και όχι η Γη.

Όπως ήταν ενδεχομένως αναμενόμενο, οι ανακαλύψεις του Γαλιλαίου δεν έγιναν ευπρόσδεκτες από την καθολική εκκλησία, με αποτέλεσμα ο φημισμένος αστρονόμος να περάσει την τελευταία δεκαετία της ζωής του σε κατ’ οίκον περιορισμό.

Η ανακάλυψή του επέφερε κλυδωνισμούς στα ισχύοντα δόγματα –και τις εκκλησίες– αντίστοιχους με αυτούς που προκάλεσε η θεωρία του Δαρβίνου. Οι επισκέπτες των μουσείων έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά μερικά από τα πρώτα τηλεσκόπια που κατασκεύασε ο Γαλιλαίος σε μουσεία της Φιλαδέλφειας και της Στοκχόλμης.

Πηγή: The Guardian / Ναυτεμπορική

Σχόλιο : Σσστ ! Μην λέτε τέτοια, μερικοί ακόμα πιστεύουν ότι ο άνθρωπος κατοίκησε την Γη το 4500 πΧ με τον κο Αδάμ και την κα Εύα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-09, 12:03
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Σχόλιο : Σσστ ! Μην λέτε τέτοια, μερικοί ακόμα πιστεύουν ότι ο άνθρωπος κατοίκησε την Γη το 4500 πΧ με τον κο Αδάμ και την κα Εύα.
μέσα στους μερικούς και εγώ !

μεταξύ μας , είμαι πεπεισμένη ότι εγώ ήμουν η Ευα . . έχω υπόψιν ποιο ήταν το φίδι . . . .
. . παιδιά ? είδε κανείς σας τον Αδάμ ? ? ?
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.