Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα > Οι φίλοι μας τα ζώα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-09, 23:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τέλος οι αυταπάτες, ο σκύλος σας δεν νοιώθει... ένοχος;

Τέλος οι αυταπάτες, ο σκύλος σας δεν νοιώθει... ένοχος

ΑΠΕ

Το «ύφος της ενοχής» στο πρόσωπο του σκύλου είναι αποκλειστικά στη φαντασία σας. Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζουν ερευνητές στη Νέα Υόρκη που «πέρασαν» ιδιοκτήτες και σκύλους από σειρά δοκιμασιών, συμπεραίνοντας ότι η έκφραση του σκύλου δεν έχει στην πραγματικότητα καμία σχέση με το εάν... αμάρτησε.

Οι ιδιοκτήτες πιστεύουν ακράδαντα ότι μπορούν να «διαβάσουν» την έκφραση του σκύλου τους, ειδικά αυτό το γνωστό ύφος της ενοχής όταν το τετράποδο... παραφέρεται.

Όμως, οι ερευνητές στο κολέγιο Barnard της Νέας Υόρκης με επικεφαλής την επίκουρη καθηγήτρια Αλεξάντρα Χόροβιτς υποστηρίζουν ότι η έκφραση δεν έχει στην πραγματικότητα καμία σχέση με τη συμπεριφορά του σκύλου.

Αναφέρουν ότι η πεποίθηση των «αφεντικών» ότι μπορούν να διαβάσουν τη «γλώσσα του σώματος» του σκύλου τους είναι συχνά εντελώς αβάσιμη, και οι ιδιοκτήτες προβάλλουν τα δικά τους συναισθήματα στα κατοικίδια.

Οι ερευνητές κατάφεραν να ξεγελάσουν τους ιδιοκτήτες και να τους κάνουν να πιστέψουν ότι «αθώα» κατοικίδια υπήρξαν άτακτα. Οι ιδιοκτήτες έβλεπαν καθαρά μπροστά τους έναν σκύλο που νοιώθει ένοχος παρόλο που αυτός δεν είχε κάνει τίποτα.

Στη μελέτη που δημοσιεύεται στην επιθεώρηση Behavioural Processes εξετάστηκε συγκεκριμένα πώς ερμήνευσαν οι ιδιοκτήτες τις εκφράσεις του σκύλου τους όταν πίστευαν πως έκλεψε και έφαγε μία απαγορευμένη λιχουδιά.

Σε μια σειρά από τεστ, οι ιδιοκτήτες λάμβαναν ενίοτε σωστές και ενίοτε λανθασμένες πληροφορίες για τα «πεπραγμένα» του σκύλου τους.

Και το συμπέρασμα ήταν πως η ερμηνεία που έδωσαν οι ιδιοκτήτες για τη ενοχή ή μη του τετράποδου κοιτώντας το στα μάτια δεν είχε ουσιαστικά καμία σχέση με το εάν το κατοικίδιο έφαγε ή δεν έφαγε το απαγορευμένο γλύκισμα.

Όταν οι ερευνητές έλεγαν ψέματα στους ιδιοκτήτες πως ο σκύλος τους έκλεψε το γλυκό, εκείνοι έβλεπαν το ένοχο ύφος ζωγραφισμένο στο πρόσωπο του τετράποδου φίλου τους παρόλο που δεν είχε κάνει τίποτα κακό.

Εάν υπήρχε μεταβολή στην έκφραση του σκύλου ήταν επακόλουθη αντίδραση στο συναίσθημα του ανθρώπου όταν πίστευε πως ο σκύλος του «αμάρτησε»...

Newsroom ΔΟΛ

Σχόλιο : Με όλο τον σεβασμό στην έρευνα, θα έπρεπε να έβλεπαν οι ερευνητές το λυκόσκυλο μου, την Φρύντα, όταν έκανε αταξίες.... Τα δυο μπροστινά πόδια πάνω στην μουσούδα και ένα βλέμα γεμάτο ενοχή, σαν να φωνάζει εγώ είμαι η ένοχη πιάστε με....
Αφού όταν σπάνια, βούταγε, καμιά κρεμασμένη προκλητικά, κάλτσα, πήγαινα και την σήκωνα για να μην την δει η Μητέρα μου και μου την μαλώσει
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-09, 00:05
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Με όλο τον σεβασμό στην έρευνα, θα έπρεπε να έβλεπαν οι ερευνητές το λυκόσκυλο μου, την Φρύντα, όταν έκανε αταξίες.... Τα δυο μπροστινά πόδια πάνω στην μουσούδα και ένα βλέμα γεμάτο ενοχή, σαν να φωνάζει εγώ είμαι η ένοχη πιάστε με....
Αφού όταν σπάνια, βούταγε, καμιά κρεμασμένη προκλητικά, κάλτσα, πήγαινα και την σήκωνα για να μην την δει η Μητέρα μου και μου την μαλώσει
Ιδού κύριοι και κυρίες!!

Για να ΜΗ λέμε για τις γατούλες δηλαδή.

Συμπέρασμα:...άλλοι έχουν το όνομα κι άλλοι τη χάρη!

Για τον ένοχο δεν ξέρω...ο συνένοχος όμως βρέθηκε!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-09, 00:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον ένοχο δεν ξέρω...ο συνένοχος όμως βρέθηκε!
Σου πάει η καρδιά να θεωρήσεις αυτά τα δύο ένοχα;

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-09, 00:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λιγο τσαντισμενο το γατακι που το ξυπνησανε πιο πριν :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-09, 00:22
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγο τσαντισμενο το γατακι που το ξυπνησανε πιο πριν :Ρ
...σωστά! ενώ ο σκύλος!!

Διακρίσεις
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-09, 00:35
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου πάει η καρδιά να θεωρήσεις αυτά τα δύο ένοχα;
και ο easty με το ιδιο υφος κοιταει...

επιχειρημα ειναι αυτο;;;

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-09, 12:09
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν ξέρω αν είναι σωστά τα αποτελέσματα της έρευνας αλλά μετά από 6 μαξιλάρια,2 ζευγάρια παντόφλες,μία πλάτη καναπέ,ένα handsfree και μία κουρτίνα...θέλω να πιστεύω πως θα νοιώθει λίγο ένοχη.....παρακαλώ δηλαδή να νοιώθει λίγο ένοχη.
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-09, 12:16
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω αν είναι σωστά τα αποτελέσματα της έρευνας αλλά μετά από 6 μαξιλάρια,2 ζευγάρια παντόφλες,μία πλάτη καναπέ,ένα handsfree και μία κουρτίνα...θέλω να πιστεύω πως θα νοιώθει λίγο ένοχη.....παρακαλώ δηλαδή να νοιώθει λίγο ένοχη.
Νιώθει αλλά δεν μπορεί να το αποφύγει
Υπάρχουν προϊόντα για την εποχή που τα τρώνε τα δοντάκια τους πάντως - όχι όμως τόσο ελκυστικά όσο τα μαξιλάρια, οι παντόφλες, και τα έπιπλα!

Πάντως η Ήρα μας, αν και 40 κιλά κτηνάκι, ως μωρό δε μου κατέστρεψε ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ! Ήταν μοναδική... με οποιοδήποτε ύφος
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-09, 12:51
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιώθει αλλά δεν μπορεί να το αποφύγει
Υπάρχουν προϊόντα για την εποχή που τα τρώνε τα δοντάκια τους πάντως - όχι όμως τόσο ελκυστικά όσο τα μαξιλάρια, οι παντόφλες, και τα έπιπλα!

Πάντως η Ήρα μας, αν και 40 κιλά κτηνάκι, ως μωρό δε μου κατέστρεψε ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ! Ήταν μοναδική... με οποιοδήποτε ύφος
μα αυτό τη σώζει!η μοναδικότητα της..γιατί πέρα από τις ζημιές που και εγώ πιστεύω πως είναι του καιρού,είναι το πιο τρυφερό και διακριτικό πλάσματάκι που γνώρισα πο΄τε μου!
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.