Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-09, 10:13
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο "πόλεμος" της τουαλέτας

Σε όλα τα ζευγάρια υπάρχουν μικροκαυγάδες. Διαπληκτισμοί για την ένταση του ροχαλητού του, λ.χ., ή κακεντρεχή σχόλια για το μέγεθος των οπισθίων της μέσα στο συγκεκριμένο παντελόνι, συχνά χαλάνε την αρμονική συμβίωση. Αν όμως υπάρχει ένα σημείο του σπιτιού, που μπορεί να χαρακτηριστεί το επίκεντρο των ξεσπασμάτων, αυτό είναι το μπάνιο. Γιατί εδώ ακριβώς, ο ένας είναι υποχρεωμένος να αντικρίσει σε όλο τους το μεγαλείο τις συνήθειες και ιδιοτροπίες του άλλου.

Ας πάρουμε, για παράδειγμα, το χαρτί τουαλέτας. Οι περισσότεροι άντρες φαίνεται να μη γνωρίζουν ότι αυτή η βασική προμήθεια δεν αντικαθίσταται μόνη της αλλά απαιτεί την ενεργή επέμβαση τρίτου. Ακόμα κι αν μπουν στον κόπο να βγάλουν ένα καινούριο ρολό από τη συσκευασία του, οι περισσότεροι μετά τη χρήση θα το ακουμπήσουν στο σημείο που τους έρχεται βολικότερο. Το 24% που θα μπει στον κόπο να το τοποθετήσει, θα το βάλει ανάποδα.

Ένα δεύτερο casus belli του μπάνιου είναι η οδοντόκρεμα, και το σημείο που πρέπει να ζουλιέται. Οι άντρες συνηθίζουν να τη ζουλάνε στη μέση, ενώ δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που μετά τη χρήση την αφήνουν ανοιχτή.

Άλλη αιτία μακροχρόνιων καυγάδων είναι τα πεταμένα εσώρουχα ή κάλτσες στο χώρο του μπάνιου. Αλλά όλα αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στο πιο ακανθώδες ερώτημα που απασχολεί τον άνθρωπο από τις απαρχές της ύπαρξής του : Ποια είναι η σωστή θέση για το κάθισμα της λεκάνης; Πάνω ή κάτω;

79% των ανδρών το αφήνουν όρθιο, ενώ όλες οι γυναίκες παραπονιούνται γι’ αυτό, επικαλούμενες συνήθως λόγους υγιεινής αλλά και βολής. Είναι πραγματικά άβολο για μια γυναίκα να μπει επειγόντως στο μπάνιο και να καθίσει σε μια λεκάνη που το κάθισμά της είναι σηκωμένο. Οι ειδικοί του φενγκ σούι, μάλιστα, υποστηρίζουν ότι όχι μόνο το κάθισμα αλλά και το καπάκι της λεκάνης θα πρέπει να παραμένει κλειστό, αλλιώς όλη η θετική ενέργεια του σπιτιού θα …. εξατμιστεί.

Εντέλει, τι σημαίνουν όλοι αυτοί οι καυγάδες; Η ψυχολόγος Rita Wright τονίζει :
« Σε ακραίες περιπτώσεις, οι συγκεκριμένοι καυγάδες δείχνουν ότι μια σχέση έχει βαλτώσει και ότι η αγάπη έχει εξαφανιστεί. Είναι πολύ πιο εύκολο να πει κανείς “Βρωμιάρη, πάλι άφησες τη λεκάνη ανοιχτή!!!” παρά “Δε σ’ αγαπώ πια και η συμβίωση μαζί σου έχει γίνει αφόρητη” ».

Πηγή : telegraph.co.uk, συγγραφέας Michael Hewitt (δηλαδή άντρας )
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-09, 10:32
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πραγματικά πολύ ενδιαφέρον θέμα..κοιτάξτε να δείτε,έχω μία αρχη όσον αφορά την "υποκειμενικά" σωστή συμβίωση:όπως το μάθεις.άν λοιπόν ο καλός μου έχει μάθει στο σπίτι του να συμπεριφέρεται σαν το τερατάκι της ταζμανίας πολύ λίγες ελπίδες έχω.και επειδή δεν είμαι ούτε και θέλω να γίνω η προσωπική του ρουχο-χαρτο-εσωρουχο-παπουτσομαζώχτρα έχω κάνει νόμο το "'οτι δεν είναι στη σωστή θέση πάει στα σκουπίδια".την πρώτη φορά που με επιφύλαξη το έθεσα σε εφαρμογή είχαμε και το ανάλογο καυγαδάκι.μετά την τρίτη φορά που πόνεσε και πιο πολύ γιατί πέταξα ένα ζευγάρι δερμάτινα sneekers,των οποίων η θέση δεν ήταν κάτω από την πολυθρόνα(το ένα) και πάνω στο τζάκι(το άλλο),είδα μεγάααααααλη αλλαγή.σας το προτείνω ανεπιφύλακτα,πιάνει! τώρα όσο για την ουσία αυτών των καυγάδων,σίγουρα παίζει ρόλο το πώς αισθάνεσαι για αυτόν τον άνθρωπο αλλά θεωρώ ακραίο να ξεσπάς εκεί,αντί να του πεις ανθρώπινα "ξέρεις έχουμε πρόβλημα".και στην τελική προκειμένου να μου καταντήσει το σπίτι στάβλο θα τον χωρίσω αδερφέ!! και πρός πάσα ενδιαφερόμενο:αν σας ενοχλεί να βλέπετε υπολλείμματα πούδρας στο νιπτήρα,φανταστείτε τι παθαίνουμε εμείς με τα υπολλείμματα φαγητών,ποτών,ούρων κ.τ.λ τέλος όπως μου έχει πεί ο καλός μου "αγάπη μου η ζωή είναι πολύ μικρή και αν προσέχουμε ο ένας τον άλλλον θα περάσει πολύ όμορφα".(αυτό μετά τα sneekers )
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to μαρια ψαθα For This Useful Post:
Archmage (09-06-09), Platinum (09-06-09)
  #3  
Παλιά 09-06-09, 11:16
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θεμα ειναι συνθετο..και απτεται...πολλων και συνθετων κινητρων..που παντα αγνωουντε σε σημειο που δεν εχουν λογο υπαρξης...Αν πιασουμε μια ειδικη περιπτωση ναι εχεται δικιο αλλα στο συνολο τα αγορακια συμμετεχουν στα κοινα αρκει να το καταλαβουν και σε αυτο οταν δεν το καταλαβαινουν δλδ σιγουρα δεν φταιναι εκεινα....Τα αμοιρα....Το σκοτωσατε το θεμα...ακου πεταξε τα παπουτσια .....Ειμαστε διαλεκτικά οντα ...ας το εκμεταλλευτουν και τα δυο συμβαλλομενα μεροι στο επακρο..Οι Ακροτητες...φερνουν ακομα και ΒΙΑ....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-09, 11:28
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Ακροτητες...φερνουν ακομα και ΒΙΑ....
να δείς εγώ βία που μπορώ να ασκήσω όταν λιώνω το μπάνιο με χλωρίνη και στο επόμενο λεπτό έχει γίνει συνώνυμο της πράξης που εσείς τα "άμοιρα" τελείτε......
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-09, 12:28
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
συμφωνω με τις γυναικες της Acrobase

επειδη μενω σε δικο μου σπιτι και προσφατα εφτιαξα οπως ηθελα το χωρο της τουαλετας και λογω οτι κυριως ζουμε 3 ατομα (εγω η μητερα μου και η κοπελα μου) εχουμε μαθει και οι 3 να προσεχουμε παρα πολυ αυτον τον χωρο.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-09, 12:56
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
....και επειδή δεν είμαι ούτε και θέλω να γίνω η προσωπική του ρουχο-χαρτο-εσωρουχο-παπουτσομαζώχτρα έχω κάνει νόμο το "'οτι δεν είναι στη σωστή θέση πάει στα σκουπίδια".την πρώτη φορά που με επιφύλαξη το έθεσα σε εφαρμογή είχαμε και το ανάλογο καυγαδάκι.μετά την τρίτη φορά που πόνεσε και πιο πολύ γιατί πέταξα ένα ζευγάρι δερμάτινα sneekers,των οποίων η θέση δεν ήταν κάτω από την πολυθρόνα(το ένα) και πάνω στο τζάκι(το άλλο),είδα μεγάααααααλη αλλαγή.σας το προτείνω ανεπιφύλακτα,πιάνει! ...
Από την αρχή "ρυθμίζονται" αυτά! Αποφασιστικά και με σταθερότητα! Το ίδιο και στο πιτσιρίκια! Μετά, είναι δύσκολη η "αλλαγή κανόνων"!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-09, 13:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μεγάλο θέμα ανοίχτηκε! Έως τεράστιο θα έλεγα.
Οκ, το καπάκι δε με πειράζει, δε θα πω ότι δεν έχω χρόνο να το κατεβάσω, έλεος πια! Αν ο ένας έχει το φιλότιμο να το ανεβάζει έστω, ο άλλος ας το κατεβάζει - δε χάλασε κι ο κόσμος.

Αλλά το να μαζεύω τη Χιροσίμα σε κάθε επίσκεψη σε οποιοδήποτε χώρο του σπιτιού... είναι κάπως!
Τα κόλπα είναι ωραία, αλλά λόγια. Πιάνουν σε αυτούς που έχουν "πεδίο" να καταλάβουν. Αν το έτερον ήμισυ είναι επιεικώς "αναίσθητο" κι "εγωιστικό", όσα σνίκερς και να πετάξεις... το πολύ πολύ να τα πληρώσεις διπλά και τρίδιπλα αφού θα έχει γίνει το "έλα να δεις"!
Αν ο άλλος έχει "διάθεση" και "θέληση" να συνειδητοποιήσει και να κατανοήσει τι θα πει συμβίωση, τότε οκ. Θα βρεθεί τρόπος.
Αν όχι... τότε τα προβλήματα δυστυχώς δε σταματούν στο καπάκι της τουαλέτας...

Πάντως Μαρία... μην ορκίζεσαι. Δεν είναι όλα τα κόλπα αποτελεσματικά και όχι σε όλους τους ανθρώπους.
Λίγες έως καθόλου αλλαγές μπορούμε να αναμένουμε από έναν "ολοκληρωμένο" άνθρωπο. Απλώς προσαρμοζόμαστε ο ένας στις ανάγκες και τις συνήθειες του άλλου - αν υπάρχει αμφίδρομη επιθυμία.
Και μην απατάσθε... κανείς δε διορθώνεται και κανείς δεν αλλάζει!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-09, 13:43
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:23
Φύλο: Άντρας
...μπορεί κάποιος παρακαλώ, να τραβήξει το καζανάκι; ευχαριστώ!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
Easty (09-06-09)
  #9  
Παλιά 09-06-09, 13:45
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
...μπορεί κάποιος παρακαλώ, να τραβήξει το καζανάκι; ευχαριστώ!
περίπτωση α) το τρίτο πρόσωπο
περίπτωση β) ο δικηγόρος που αναλαμβάνει το διαζύγιο
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-09, 15:36
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων

Πάντως Μαρία... μην ορκίζεσαι. Δεν είναι όλα τα κόλπα αποτελεσματικά και όχι σε όλους τους ανθρώπους.
Λίγες έως καθόλου αλλαγές μπορούμε να αναμένουμε από έναν "ολοκληρωμένο" άνθρωπο. Απλώς προσαρμοζόμαστε ο ένας στις ανάγκες και τις συνήθειες του άλλου - αν υπάρχει αμφίδρομη επιθυμία.
Και μην απατάσθε... κανείς δε διορθώνεται και κανείς δεν αλλάζει!
εντάξει και εγώ πρώτη φορά εκανα κάτι τόσο ακραίο,γιατί ακραίο είναι.συμφωνώ στο ότι αν δεν υπήρχε θέληση όσα και να πετούσα το ίδιο θα έκανε.άλλωστε κανείς-ούτε εγω-είναι τέλειος.το θέμα είναι πώς ο ένας θα σεβαστεί τον άλλον,γιατί όλα γύρω από το σεβασμό στριφογυρίζουν.και όταν εγώ προσέχω και δεν αφήνω το σουτιέν π.χ στο πορτατίφ έτσι θέλω -και απαιτώ καμιά φορά- να συμπεριφερθεί και ο άλλος.γιατί όταν δύο άνθρωποι δεν μπορούν να συννενοηθούν στα "απλά" τι μπορείς να περιμένεις???και τότε είναι απλά φυσικό επόμενο να το διαλίσετε κάποια στιγμή με αφορμή το καπάκι της τουαλέτας αλλά κύρια αίτια πολύ πιο ουσιαστικά και ίσως και ανείπωτα.
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-09, 17:52
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ θα την κάνω την ερώτηση και ας θεωρηθεί χαζή. Δεν μπορώ να καταλάβω τα δύο "ευχαριστώ" στην πρώτη ανάρτηση της Μαρίας. Καλά κάνατε και το ευχαριστήσατε το κορίτσι, μια χαρά τα λέει, αλλά δεδομένου ότι είστε άντρες, αγαπητοί Archmage και Platinum, κάπου το χάνω.

Δηλαδή, τι; Χαίρεστε να έχετε έναν άνθρωπο να σας πετάει τις ακαταστασίες; Ή, πρέπει να έχετε έναν άνθρωπο να το κάνει για να συμμορφωθείτε με κάποιους βασικούς κανόνες πολιτισμένης συμβίωσης;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-09, 18:33
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω τα δύο "ευχαριστώ" στην πρώτη ανάρτηση της Μαρίας. Καλά κάνατε και το ευχαριστήσατε το κορίτσι, μια χαρά τα λέει, αλλά δεδομένου ότι είστε άντρες, αγαπητοί Archmage και Platinum, κάπου το χάνω.

Δηλαδή, τι; Χαίρεστε να έχετε έναν άνθρωπο να σας πετάει τις ακαταστασίες;
Θεωρώ ότι σε κάθε "άσχημη" κατάσταση το φταίξιμο πέφτει και στους δύο. Συνεπώς, από την απραξία ή/και συνεχιζόμενη ανεκτικότητα, θεωρώ καλύτερο να μπαίνουν έστω και με αυτό τον τρόπο τα όρια, ώστε να ξέρουν και οι δύο το πλαίσιο που μπορούν να κινούνται.

Προτιμώ να πετάξει η Μαρία τα πράγματα στην αρχή και να ξεκαθαρίσει τη θέση της, παρά να αφήσει μια κατάσταση που δεν της αρέσει να χαλάσει τη σχέση της αργά και βασανιστικά. Και εφόσον το έκανε "με επιφύλαξη" φαντάζομαι δεν πέταξε το πρώτο πράγμα που βρήκε μπροστά της την πρώτη πρώτη φορά που έγινε (αυτό είναι υπερβολή), αλλά από ότι κατάλαβα προηγήθηκε συζήτηση (=οριοθέτηση).

Προφανώς αυτό ισχύει και αντίστροφα. Δηλαδή προτιμώ να πει ο άντρας "εγώ θέλω να πηγαίνω γήπεδο κάθε Κυριακή όταν παίζει ο ομαδάρα" και να το συζητήσουν και συμφωνήσουν (ή διαφωνήσουν), παρά να τραβιέται αυτή η ιστορία για εβδομάδες/ μήνες/ χρόνια και να αποτελεί πηγή γενικότερης τριβής του στυλ "εγώ κάθομαι και σου μαγειρεύω κι εσύ τρέχεις στα γήπεδα" κλπ.

Με άλλα λόγια, καλύτερα το 1+1=2 παρά τα μισόλογα και οι κύκλοι που δεν καταλήγουν πουθενά.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Chressida (09-06-09)
  #13  
Παλιά 09-06-09, 18:40
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, τι; Χαίρεστε να έχετε έναν άνθρωπο να σας πετάει τις ακαταστασίες; Ή, πρέπει να έχετε έναν άνθρωπο να το κάνει για να συμμορφωθείτε με κάποιους βασικούς κανόνες πολιτισμένης συμβίωσης;
Προφανώς, χαίρονται γιατί δεν ήταν δικά τους τα sneekers!
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-09, 20:15
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι σε κάθε "άσχημη" κατάσταση το φταίξιμο πέφτει και στους δύο. Συνεπώς, από την απραξία ή/και συνεχιζόμενη ανεκτικότητα, θεωρώ καλύτερο να μπαίνουν έστω και με αυτό τον τρόπο τα όρια, ώστε να ξέρουν και οι δύο το πλαίσιο που μπορούν να κινούνται.
.......
Με άλλα λόγια, καλύτερα το 1+1=2 παρά τα μισόλογα και οι κύκλοι που δεν καταλήγουν πουθενά.
Συμφωνώ κι επαυξάνω!
Όλα αυτά όμως προϋποθέτουν να έχουν τα μέρη το σθένος να είναι ειλικρινή και "τίμια" απ' αρχής της σχέσης.
Είναι πολύ πιο εύκολο να ξεκαθαρίσεις από την αρχή ότι κάθε Κυριακή πας στο γήπεδο - π.χ. - παρά να θυμηθείς μετά από κανα δυο τρία χρονάκια ότι "α! ξέρεις... εγώ συνήθιζα να πηγαίνω και στο γήπεδο τις Κυριακές αλλά το είχα κόψει για να είμαι μαζί σου, οπότε τώρα..."
Τώρα φίλε μου θα φας την τηγανιά στο κεφάλι και θα το βουλώσεις!

Και αυτό - για να μην πεταχτεί γνωστό παπί και αρχίσει τα περί διακρίσεων - ισχύει και για τις δύο πλευρές!!
Δεν μπορεί ούτε η κυρία τάδε να πετάγεται ξαφνικά και να λέει "εγώ όταν ήμουν ελεύθερη..." αλλά ούτε και ο κύριος τάδε "εγώ όταν ήμουν ελεύθερος..."
Ό,τι εγκατέλειψε ο καθένας ενσυνειδήτως το εγκατέλειψε για κάποιο σκοπό, για χάρη της σχέσης, για να μην αποχωρίζεται τον άλλο, κλπ κλπ... οτιδήποτε.
Η κλάψα δύο και τρία και τέσσερα χρόνια μετά την αποχώρηση εκ του ταμείου της εκκλησίας δε λέει απολύτως τίποτα!
Γιατί εσύ κυριούλη μου μπορεί να σκίζεις τα ιμάτιά σου ότι ως ελεύθερος έπαιρνες παπουτσάκια των 500 ευρώ (λέμε ένα ποσόν) αλλά εγώ όταν σε γνώρισα μέτραγες τα λεφτά για τις σαγιονάρες! Άρα μη μου κολλάς!
Κατ' επέκτασιν και η κυρία απαυτούλα - όπως θα την αποκαλούσε γνωστό παπί εκτός λίμνης - μπορεί να είχε στο σπίτι της μανούλας τη Ρωσοπόντια να της μαζεύει το σουτιέν από το πορτατίφ, τώρα όμως ανοίγει δικό της σπίτι και ο "σαγιονάρας" δε διαθέτει Ρωσοπόντια!

Όπερ... από την αρχή και ξεκαθαρισμένα, ναι!
Αλλά και με ειλικρίνεια. Γιατί μας έχει πνίξει η υποκρισία.
Κι επιμένω... κανείς δεν αλλάζει! Μην παραμένετε σε μια σχέση ελπίζοντας πως θα "αλλάξετε" τον άλλον. Δεν είναι εσώρουχο! Είναι άνθρωπος με ολοκληρωμένη πλέον προσωπικότητα.
Μόνο απλές προσαρμογές και αμοιβαίες υποχωρήσεις μπορούν να γίνουν.
ΑΝ υπάρχει διάθεση...

Και μια πολύ καλή κουβέντα που είχε πει κάποτε ένας φίλος και μου 'χει χαρακτεί στη μνήμη και στη συνείδηση: "αν φερόμασταν όλοι στο ταίρι μας όπως θα θέλαμε να μας φερθεί, πολλά πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα στις ανθρώπινες σχέσεις"
Για σκεφτείτε το λίγο...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-09, 20:18
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
... κ.τ.λ τέλος όπως μου έχει πεί ο καλός μου "αγάπη μου η ζωή είναι πολύ μικρή και αν προσέχουμε ο ένας τον άλλλον θα περάσει πολύ όμορφα".(αυτό μετά τα sneekers )
Στο καλό πια... και είχα πει να πετάξω το πρώτο αντίκα αυτοκίνητο από το ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο... αλλά λυπήθηκα το βυθό!!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.