Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-06, 22:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Επειόδιο στο αεροδρόμιο Βρυξελλών

Χειροπέδες στο νομάρχη Πειραιά

Για κλίμα τρομο-υστερίας έκανε λόγο ο Γ, Μίχας.

“Πρωταγωνιστές’’ ενός πρωτοφανούς επεισοδίου έγιναν στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών ο νομάρχης Πειραιά, Γιάννης Μίχας, η υπερνομάρχης Φώφη Γεννηματά και η συνοδεία τους.

Ο κ. Μίχας, όταν διαμαρτυρήθηκε για την καθυστέρηση της πτήσης και την απώλεια αποσκευών, δέχτηκε την επίθεση αντρών της βελγικής αστυνομίας, οι οποίοι μάλιστα δε δίστασαν να τον συλλάβουν και να του περάσουν χειροπέδες επί μιάμιση ώρα. Στο ίδιο διάστημα τέθηκαν σε ομηρία, όλα τα μέλη της ελληνικής αντιπροσωπείας και Έλληνες ευρωβουλευτές που ταξίδευαν μαζί.

Η υπουργός Εξωτερικών, Ντόρα Μπακογιάννη, ενημερώθηκε λεπτομερώς τηλεφωνικά από την κ. Γεννηματά, προκειμένου να καλέσει τον έλληνα επιτετραμμένο στις Βρυξέλλες να προβεί σε διάβημα, ενώ ο ευρωβουλευτής Σ. Λαμπρινίδης έθεσε το θέμα στον πρόεδρο ου Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Οργισμένη η αντίδραση τόσο του Γ. Μίχα όσο και της Φ. Γεννηματά


Η κ. Γεννηματά αμέσως μετά την άφιξη της ομάδας στο Αεροδρόμιο ‘’Ελ. Βενιζέλος’’ δήλωσε: ‘’Στην πρωτεύουσα της Ευρώπης τα ατομικά μας δικαιώματα, η προσωπική μας ελευθερία και η αξιοπρέπειά μας, καταπατήθηκαν βάναυσα. Βρεθήκαμε ανυπεράσπιστοι στο έλεος του αυταρχισμού και της κατάχρησης εξουσίας αστυνομικών οργάνων και υπαλλήλων του αεροδρομίου των Βρυξελλών. Πήγαμε εκεί μια αντιπροσωπεία νομαρχών και δημάρχων καλεσμένοι των Ευρωβουλευτών μας, για να μιλήσουμε για την ανάπτυξη των νομών μας. Και δυστυχώς συνειδητοποιήσαμε με τον πιο σκληρό τρόπο αυτό που φοβόμασταν όλοι: ότι τη συζήτηση για την ενωμένη Ευρώπη πρέπει να την ξεκινήσουμε από την ποιότητα της δημοκρατίας μας. Αν ήταν στη θέση μας απλοί πολίτες, αν δεν ήταν μια ομάδα τόσο δεμένη όσο ήμασταν εμείς, αν δεν είχαμε μαζί μας τους ευρωβουλευτές μας, σήμερα μπορεί να βρισκόμασταν στη φυλακή και να κάναμε Χριστούγεννα εκεί’’.

Ο κ. Μίχας δήλωσε: ‘’Δεν είμαι ο πρώτος, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα είμαι ούτε ο τελευταίος πολίτης που βιώνει σε κάποιο αεροδρόμιο του κόσμου τις συνέπειες του κλίματος τρομοϋστερίας που κυριαρχεί. Με τρομάζει ότι πλέον ο κάθε πολίτης που διεκδικεί τα δικαιώματά του ως επιβάτης μπορεί να βρεθεί πεσμένος στο έδαφος με χειροπέδες στα χέρια όπως συνέβη σε εμένα. Πιστεύω ότι πρέπει όλοι μαζί να ενώσουμε τις φωνές μας και να απαιτήσουμε να γίνονται σεβαστά τα ανθρώπινα δικαιώματα σε κάθε γωνιά του πλανήτη’’.

Πηγή : skai.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-06, 22:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αυτή η ιστορία σε κάποιο σημείο δεν μου αρέσει, κάποιες εικόνες στην τηλεόραση είναι ενδεικτικές.

Όλοι έχουμε χάσει βαλίτσες σε αεροδρόμια δεν πήγαμε να δείρουμε και αστυνομικούς ούτε μας συνέλαβαν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-06, 09:42
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελευταία φορά πάντος που ο αδελφός μου έχασε βαλίτσα (εγώ δεν έχω χάσει μιας και δεν ταξιδεύω και τόσο πολύ) απλά άργησε μισή ώρα μέχρι να συμπληρώσει τα χαρτιά του, του είπαν συγνώμη και είχε την βαλίτσα του σπίτι σε 2 μέρες μαζί με ένα καινούργιο εξωτερικό λουρί σε συσκευασία επειδή είχε σπάσει από τις πολλές βόλτες (ή κάποιος το έσπασε γιατί ήθελε να ελέγξει την βαλίτσα).

Δεν έχω δεί το βίντεο, αλλά να υποθέσω ότι κάποιοι άρχισαν τα κλασσικά "Ξέρεις ποιός είμαι εγώ ΡΕ;" ή κάτι ανάλογο;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-06, 09:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω δεί το βίντεο, αλλά να υποθέσω ότι κάποιοι άρχισαν τα κλασσικά "Ξέρεις ποιός είμαι εγώ ΡΕ;" ή κάτι ανάλογο;
Σε άπταιστα Έλληνικά ο κος Νομάρχης μίλαγε στον Βέλγο αστυνομικό, ποιος ξέρει τι άκουσε ο αστυνομικός για να του περάσει και τις χειροπέδες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-06, 10:23
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χάσιμο αποσκευών

Για τον κ. Νομάρχη δεν ξέρω αλλά υποψιάζομαι τη φάση. Δεν παρακολούθησα τηλεόρσαη χτες. Οι Ελληνάρες όμως δηλώνουν πανταχού παρόντες. Όσο για τις αποσκευές, sorry ALITALIA αλλά έχεις τα πρωτεία.
Το θέμα δεν είναι αν θα πάρεις πίσω τα πράγματά σου. Το θέμα είναι οτι στη χαμένη αποσκευή μπορεί να έχεις από φάρμακα μέχρι έγγραφα που χρειάζεσαι από την πρώτη στιγμή.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.