Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα περιττά δώρα

Ο Γρηγόριος Ξενόπουλος ο μακαρίτης, είχε παθιαστεί με την "Διάπλαση των Παίδων" όπως καλή ώρα εμείς με την acro. Αρθρογραφούσε ανελλιπώς και προσπαθούσε να περιλάβει όλα τα ενδιαφέροντα και να πιάσει τον σφυγμό των ελληνοπαίδων, με τα κριτήρια βέβαια, της εποχής.
Ξεφυλλίζοντας μερικά τεύχη, βρίσκω ενδιαφέροντα και συχνά επίκαιρα, αρκετά από όσα έγραφε Στη στήλη "Αθηναϊκές Επιστολές". Μεταφέρω ΄ένα απόσπασμα από το τεύχος 30/12/1906.

Ο μικρός Τοτός έλεγε τις προάλλες στη μητέρα του: μαμά μη μου πάρεις πάλι για την Πρωτοχρονιά κανένα χρήσιμο δώρο! Αλλ' εγώ ήκουσα και πολύ μεγαλύτερα παιδιά να παραγγέλλουν το ίδιο. Φαίνεται οτι μικροί και μεγάλοι αυτάς τας ημέρας εξαιρετικώς, αποστρέφονται τα χρήσιμα πράγματα....Και ως να εγνώριζον τούτο, οι έμποροι έχουν φορτώσει τα μαγαζιά των με πράγματα όλω και περιττά. Εις όλας τας προθήκας, παιγνίδια τα οποία δεν έχουν καμία χρησιμότητα, στολίδια μάταια, αντικείμενα κομψά, στιλπνά, φανταχτερά, ακριβά -πολύ ακριβά μάλλιστα- αλλ' άχρηστα.
Κατ' αυτάς τας ημέρας, χιλιάδες, εκατομμύρια δραχμών θα πεταχτούν εις τον αέρα δια παιγνίδια που θα σπάσουν, γλυκίσματα και ζαχαρωτά που θα χαλάσουν το στομάχι, κοσμήματα και κομψά αντικείμενα που ίσως να μην χρησιμοποιηθούν παρά ελλάχιστα... Οι φρόνιμοι λέγουν οτι αυτό είναι μεγάλη ανοησία και προτιμούν να χαρίζουν πράγματα χρήσιμα ή χρήματα.
Να σας είπω την αλήθειαν, εγώ δεν είμαι αυτής της απόψεως.Νομίζω οτι και τα περιττά πράγματα έχουν την χρησιμότητά των. Προξενούν μεγαλυτέραν χαράν και η χαρά, πιστεύσατέ με, δεν είναι περιττό πράγμα!!! Ε'ιναι ωραία τα περιττά πράγματα. Η ωραιότης δικαιολογεί την ύπαρξή των και η ωράιότης κάθε άλλο παρά περιττή είναι εις την ζωήν μας.

Λέει πολλά ακόμη ο Ξενόπουλος αλλά η τοποθέτησή του εδώ, μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Καλές γιορτίνές αγορές, εύχομαι σε όλους!
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.