Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-09, 14:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
O Firefox δεν τα δειχνει καλα

Στο Ουμπουντου (μη ξεχναμε οτι ειμαι mainstream τυπος), ο φαιρφοξ δε δειχνει καλα τις εικονες, και οταν κανω ζουμ, παραμορφωνονται... πριν μου πειτε "αυτο ειναι φυσικο" η κατι αλλο καθησυχαστικο, ενημερωνω οτι αυτο δεν το παρατηρω οταν ειμαι απο Παραθυρα :Ρ

για του λογου το αληθες


Παρατηρειστε ποσο τελεια φαινονται τα fonts οταν προκειται για κειμενο, αλλα ποσο aliased ειναι το περιγραμμα του λογοτυπου και των γραμματων του φορουμ! Σε φωτογραφιες ειναι ακομα πιο χαλια

Ειναι φυσιολογικο αυτο η προκειται για καποιο λαθος στις ρυθμισεις η πχ τους drivers γραφικων?
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-09, 18:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω ποτέ zoom από Windows ή MacOS, αλλά αυτή ακριβώς τη συμπεριφορά έχει και σε μένα ο Firefox.

Ξέρω ότι η συμπεριφορά του διαφοροποιείται ελαφρά ανάλογα με τις τοπικές βιβλιοθήκες κάθε συστήματος (πχ libgif/libpng κλπ στο Linux), οπότε δεν αποκλείεται καθόλου να δείχνει διαφορετική συμπεριφορά αλλού.

Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για τα raster graphics (PNG, JPEG, GIF, BMP), και όχι στα vector formats (SVG, SWF, canvas) ή στα fonts.

Ακόμα και στα Windows, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι interpolated zoom (οι εικόνες φλουτάρουν όσο ζουμάρεις). Αποκλείεται bitmaps να μένουν καθαρά υπό μεγέθυνση γιατί απλά η πληροφορία των επιπλέον pixels δεν υπάρχει.

Αν προτιμάς, μπορείς να σβήσεις το zoom των εικόνων και να αλλάζεις μόνο το zoom του κειμένου. View -> Zoom -> Zoom text only.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.